Ludovic Orban: Chiar dacă a supraviețuit, PSD e mai slab. Dragnea va încerca să se răzbune pe constestatari

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 septembrie 2018, 18:14 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Facebook
Președintele PNL, Ludovic Orban, a declarat sâmbătă, pentru Mediafax, că PSD e mai slab după CEx-ul de vineri, chiar dacă partidul a supraviețuit, și că liderul PSD Liviu Dragnea va încerca să se răzbune pe contestatarii care au semnat scrisoarea pentru demiterea sa.

„Chiar dacă a supraviețuit, este cu siguranță mai slab. Dar PSD, după ziua de ieri este clar mai slab. Cu siguranță Dragnea va încerca să se răzbune pe contestari. Cu siguranță va schimba miniștrii de care nu e sigur, în frunte cu Stănescu, îl va schimba pe secretarul general, pe Firea de la București”, a afirmat liderul PNL, Ludovic Orban, pentru Mediafax.

Acesta a mai spus că prima care ar trebui să plece din Guvern ar fi premierul Viorica Dăncilă, ținând cont de „standardele lui Dragnea”.

„După standardele domnului Dragnea prima care ar trebui să plece ar fi doamna Dăncilă, care este adevărat că încearcă să comunice, dar demonstrează că este certată cu limba română și cu normalitatea”, a adăugat Orban.


Liderul PSD Liviu Dragnea a declarat, la finalul CEx al PSD de vineri, că după referendum va avea loc o nouă ședință a Comitetului Executiv, în care se va discuta remanierea, precizând că un ministru care nu are calitate de bun comunicator nu trebuie să rămână în Guvern.

De asemenea, Dragnea a adăugat că a fost împotriva excluderii din partid a vicepreședintelui PSD Gabrielei Firea, propunere care a fost făcută de Daniel Florea, primarul Sectorului 5.

Vineri a avut loc Comitetul Executiv Național al PSD, în care s-a supus la vot continuitatea sprijinului oferit pentru președintele PSD, Liviu Dragnea. Doar opt social-democrați din CexN au votat împotriva susținerii lui Liviu Dragnea, în timp ce 56 au votat pentru susținere. Conducerea lărgită a PSD a dezbătut vineri "Declarația privind Starea Partidului Social Democrat", într-o ședință care a durat peste opt ore.




Citeste mai multe despre   


















425 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Ce A Spus Dabija (Sâmbătă, 22 septembrie 2018, 18:20)

    un domn [utilizator]

    Pe Shica l Doare Grija!
    Un comentator a spus la articolul Alinei Gospodina: penele se teme ca nu mai raman parteneri cu P$D pentru Blaturi Parlamentare!
    Sa Dea Domnu sa ajungeti ca P$D! Scapam de Doua Ciume care formeaza U$Lamul
    • 0 (2 voturi)    
      Ludovic Orban si USL-ul ? (Sâmbătă, 22 septembrie 2018, 19:21)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Nu comentez aici cat de mult talent are Ludovica sa conduca un partid, dar cand vine vorba de USL el a fost singurul membru marcant al PNL care s-a opus formarii USL- ului. Singurul !
      • 0 (2 voturi)    
        Trebuia sa plece din penele (Duminică, 23 septembrie 2018, 0:06)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Onoarea de Liberal( egala cu hartia igenica)
        In Parlament de pe vremea Alinei de Tecuci penele a votat impotriva solicitarilor DNA a nu se uita asta, ceea ce inseamna ca U$Lamuu nu o murituu/ numai un ptic o adurmituu
        • 0 (2 voturi)    
          Ce tot vorbesti acolo ? (Duminică, 23 septembrie 2018, 3:41)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Cand a votat PNL impotriva solicitarilor DNA ?
          Solicitari de urmarire penala asupra cui ?
          • 0 (2 voturi)    
            Benzile Desenate cu Rahan erau ok (Duminică, 23 septembrie 2018, 8:23)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

            Insa tu nu esti;
            https://m.digi24.ro/opinii/de-ce-este-gaunos-discursul-pnl-pro-dna-si-anticoruptie-576269

            https://www.mediafax.ro/politic/exclusiv-senatorii-care-au-votat-impotriva-cererii-dna-de-urmarire-penala-a-lui-gabriel-oprea-galerie-foto-15729779

            https://adevarul.ro/news/politica/alina-gorghiu--ascunde-mizeria-pnl-spatele-usr-dacianciolos-1_58070bba5ab6550cb8b1ae80/index.html


            Sa iti mai trimit?
            • 0 (2 voturi)    
              Trimiti niste informatii (Duminică, 23 septembrie 2018, 9:46)

              Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

              care n-au legatura cu subiectul.
              Ludovic Orban n- a votat impotriva anchetarii lui Oprea la accidentul cu motoclistul.
              Si ce treaba are prostiile Alinei Gorghiu cu Ludovic Orban. Cea mai mare greseala a ei este ca a fost in pat cu Bogdan Olteanu, un borfas dovedit. Sa nu-mi spui ca Ludovic a bagat-o in patul lui Bogdan Olteanu. : -)))
  • 0 (2 voturi)    
    mda, dar oricum.. (Sâmbătă, 22 septembrie 2018, 19:05)

    exilatul [utilizator]

    chiar mai "slabi" psd ul va intrece , pe voi pnl ul , la..."greutate"...dar nici o problema pt ca vezi mai tot timpul "cupluri" intre ..."grei si slabi"...si voi ati mai fost in..."cuplu"...intrebati l pe ala pe care vreti sa l trimiteti la bruxelles cum e...el stie f.bine...mai ales ca sunteti toti , cei din politica , aceleasi je-uri umane...