Sondajul prezentat de tabăra anti-Dragnea în CEx. Ce cotă electorală ar avea șeful PSD

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 septembrie 2018, 16:51 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Vicepreședintele PSD Adrian Țuțuianu, unul dintre contestatarii lui Liviu Dragnea, ar fi prezentat în ședința CEx de vineri un sondaj de opinie intern care arată că liderul PSD are o popularitate prăbușită în raport cu cea a partidului, relatează Digi24. Potrivit sursei citate, dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri prezidențiale și ar candida, Liviu Dragnea n-ar fi votat decât de 4% din electorat.

Digi24 amintește totodată că, în scrisoarea nemulțumiților din PSD, care a precedat ședința CEx, se preciza că PSD a ajuns la o cotă de 25-30% .

Sondajul intern, care ar fi fost efectuat în perioada 1-10 septembrie, are și o secțiune referitoare la alegerile prezidențiale și ia în calcul o candidatură a lui Liviu Dragnea. Sunt de asemenea luate în calcul candidaturi ale Gabrielei Firea, Călin Popescu-Tăriceanu (din tabăra puterii), respectiv ale lui Dacian Cioloș și Laura Codruța Kovesi, din tabăra opoziției.

Astfel, rezultatele sondajului arată că președintele Klaus Iohannis domină competiția electorală atât în primul tur cât și în al doilea tur. Surpriza o reprezintă însă locul doi. Deși PSD este în mod constant partidul cu cele mai multe voturi politice în sondaje, candidatul PSD Liviu Dragnea nu obține decât locul cinci, la distanță considerabilă de ceilalți, se arată în concluziile acestui sondaj obținut de Digi24. Vezi și alte rezultate ale sondajului pe Digi24.ro




Citeste mai multe despre   


















7269 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    Chiar i se face o mare nedreptate lui Katty ! (Sâmbătă, 22 septembrie 2018, 17:22)

    Susufler0 [utilizator]

    Adica tocmai ea care a declansat atacul impotriva lui Dragnea si este cotata la jumatate fata de acesta !

    PS. Hotarat lucru publicul sondat pe acest subiect parca ar fi fost chiuretat la minte ! ;) ;)
    • +1 (1 vot)    
      Ai uitat ca sondajul a fost facut (Duminică, 23 septembrie 2018, 9:30)

      alibaba: 10 AUGUST 2018 MPSD [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      in interiorul psd.

      Cel putin asa spune articolul.
      • +2 (2 voturi)    
        N-am uitat nicio clipa lucrul acesta, (Duminică, 23 septembrie 2018, 11:00)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui alibaba: 10 AUGUST 2018 MPSD

        stimate alibaba, doar ca asta-i felul meu de a le transmite colegilor Kattyoarei MPSD ...

        PS. Ii iau la misto ! ;)

        PPS. Ceea ce iti recomand si tie, pt ca uneori prea multa incrancenare strica !
  • +21 (27 voturi)    
    O tara de retarzi (Sâmbătă, 22 septembrie 2018, 17:38)

    Casargoz [utilizator]

    O tara in care PSD ia 31% este o tara din care cei 25% care au plecat merita tot respectul.
    • -5 (9 voturi)    
      Cei care au plecat definitiv (Sâmbătă, 22 septembrie 2018, 21:39)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

      merita respect pentru nivelul de civilizatie pe care il cauta in alte tari, dar in acelasi timp nu merita tara de unde au plecat. In termeni militari se numeste ,,lasitate in fata inamicului".
      • +7 (7 voturi)    
        E, na! (Duminică, 23 septembrie 2018, 10:13)

        omezu [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Nu poti sa fii "las in fata inamicului" cand 47% dintre "camarazii" tai te tradeaza pentru o galeata si o sticla de ulei alegand inamicul. E un act de curaj, perfect uman si de bun simt sa cauti un trai mai bun pentru familie in alta parte.
        Daca noi, astia ramasi in tara, suntem atat de curajosi si destepti, vreau sa vad la urmatoarele alegeri cum PSD o sa aiba 10% din voturi.
        • +2 (2 voturi)    
          De ce 10¿ (Duminică, 23 septembrie 2018, 10:40)

          alibaba: 10 AUGUST 2018 MPSD [utilizator] i-a raspuns lui omezu

          De ce nu 0?
  • +13 (17 voturi)    
    Conduce (Sâmbătă, 22 septembrie 2018, 17:54)

    tarabost [utilizator]

    partidul spre noi culmi de civilizatie si progres! Tot inainte, pana in 2020!
  • +12 (16 voturi)    
    In actuala conjunctura (Sâmbătă, 22 septembrie 2018, 18:09)

    Observatory [utilizator]

    Politica și economică , PSDul este o eșuare și doar împinge România spre haos in special economic.
    PSD ul are un guvern format din inculți (din punct de vedere economic)
    Sunt
    Oameni foarte capabili sa ridice nivelul economic al țării , dar refuza sa facă pact cu Dracul doar ca sa ajungă in Iad !?
    • +14 (16 voturi)    
      Psd face treaba ruseasca in Romania (Sâmbătă, 22 septembrie 2018, 18:13)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Fura cat pot, distrug tot, educatie/sanitate/economie/moralitate, platesc pensii cu bani imprumutati, de la an la an scufunda tara si mai adanc in Datorie and voila.....in cel mult doua generatii, totul e Praf si Pulbere.
  • -1 (9 voturi)    
    USR, PNL, PMP (Sâmbătă, 22 septembrie 2018, 19:14)

    Razvan_M [utilizator]

    Necazul nostru nu este ca PSD sta prost in sondaje, ca Dragnea sta si mai prost si ca lucrurile o iau la vale pt. ei.

    Necazul nostru este ca USR face propaganda homosexuala, iar PNL este inca aliat cu PSD in teritoriu. Si PMP nu conteaza, probabil ca nu va intra in Parlament peste 2 ani. Necazul nostru este ca PSD detine primarii in peste 70% din localitatile din Romania, inclusiv TOT Bucurestiul.

    Observ ca discutia politica se radicalizeaza pe forumurile de discutii, chiar si intre prieteni ajunge in extreme. Si discutiile nu merg intr-o directie constructiva, ci se cauta a se arunca vina pe romanii care voteaza altfel. Sper ca intelegem ca asemenea discutii coboara mult nivelul a ceea ce este acceptabil si mergem spre mai rau, nu spre mai bine.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu cetatene (Duminică, 23 septembrie 2018, 16:49)

      amicugri [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Necazul nostru e ca sint prea multi ca dumneata. Auzi la el, USR face propaganda homosexuala, cam cit de dus poti sa fii?
      • +1 (1 vot)    
        cetatene (Luni, 24 septembrie 2018, 9:46)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui amicugri

        Spune-mi si mie ce fumezi. Ca te face un pic naivutz, dar nu neaparat mai inteligent.
  • +10 (14 voturi)    
    Ciocoiul rosu de Teleorman (Sâmbătă, 22 septembrie 2018, 19:39)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    E mare chiar si acest procent entru o târâtură ca DracNea. Trebuie sp intelegem insa ca cca 4% din populatie sunt hoti si borfasi penali ca el. Adica exact cât numara gruparea infractionala numita pesede.
  • +4 (6 voturi)    
    Satul de Dragnea + PSD (Duminică, 23 septembrie 2018, 3:08)

    mmagic [utilizator]

    Era o vreme mai bine de 4 ani inainte cand efectiv imi era sila de oricine si orice din politica si nu imi placea de nici un partid, dar era in mod egal, nu dispretuiam PSD mai mult sau pe nici un conducator de partid. Dragnea insa pune capacul la toate si duce PSD dupa sine in abisurile dezgustului.

    Cine mai il mai tine pe Dragnea asta in partid? Hotii care au de rezolvat interese probabil in partid... ca alfel nu e de inteles. M-am saturat sa tot aud de individul asta, imi e scarba de el. PSD se duce la fund ca Titanicul condus de un capitan total nedorit adica Dragnea. E chiar prea mare cota de 25-30% a PSD-ului.

    Cine are de plecat din tara ar trebui sa plece repede, daca urmeaza sa fii condus de asemenea conducere neiubita, nedorita dar pe care nu poate nimeni sa o dea jos atunci sa plece pentru ca in curand cu PSD la putere am putea deveni o a doua Coree de Nord, condusa de un dicatator. Dar macar ala este iubit de popor, este erou national, macar aia muncesc in saracia lor pentru ei nu ca sa ii imbogateasca pe alti, macar aia au deminitate, noi nici pe asta nu mai putem sa o avem cu infractorii si hotii astia tradatori de tara la putere.

    Pe cand conducerea romaniei se gandeste sa puna si altceva decat borfasi si hoti cu interese proprii la putere?
  • +2 (2 voturi)    
    Cat de evident este (Duminică, 23 septembrie 2018, 9:29)

    Lukian [utilizator]

    Cat de evident este va aceste jeguri isi apara pielea si agoniseala din furt
    Hai Tudorele, fa ceva!!
    Ne ar trebui sa te autosesizezi si sa lasi judecatorii sa-si faca treaba cand vezi aceasta grupare de hoti cum se mananca intre ei fara nicio legatura cu guvernarea sau cu ideea de bunastare a roamanilor?
    De fapt , slugarel tudorel , nu are cum sa priceapa ; e prea prost, e in media din psd