Paul Stănescu a spus, în CEx, că problema amnistiei și grațierii trebuia rezolvată până acum

de L.P.     HotNews.ro
Vineri, 21 septembrie 2018, 17:02 Actualitate | Politic


Paul Stanescu
Foto: Agerpres
​Vicepremierul Paul Stănescu a spus, în ședința Comitetului Executiv, că problema amnistiei și grațierii ar fi trebuit rezolvată până acum, mai ales că este an centenar, au declarat pentru HotNews surse participante la discuții. 

De altfel, problema a fost menționată și în scrisoarea asumată împreună cu Gabriela Firea și Adrian Țuțuianu. 

„Adoptarea unei inițiative legislative privind amnistia și grațierea, după o largă consultare și dezbatere cu: Ministerul Justiției, CSM, ICCJ, asociațiile magistraților, UNBR și societatea civilă. Reforma justiției și a politicii penale pot reuși, fiind acceptate de societate numai în măsura în care convingem că acestea se fac în interesul protecției drepturilor și libertăților fundamentale ale cetățenilor”, se preciza în document. 

Semnatarii respingeau, totodată, varianta unei OUG. „Acțiunile de protest anunțate pentru lunile septembrie și octombrie 2018 vor adânci criza de neîncredere în partid. În acest context, adoptarea prin ordonanță de urgență a unor măsuri de amnistie și grațiere este de natură să genereze proteste de amploare care se vor solda, cel mai probabil, cu căderea guvernului Dăncilă și cu pierderea guvernării de către PSD”, se preciza în scrisoare.

















2202 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    pe cine are Stanescu in puscarie (Vineri, 21 septembrie 2018, 17:12)

    Frank777 [utilizator]

    sau in perspectiva puscariei? Sponsori de la Olt ? sau de la Oltopeni? sau se are in veder pe el insusi ca nu are constiinta curata? PSD este un partid de infractori care au nevoie de amistie si gratiere? sau electoratul PSD este alcatuit numai din infractori si rudele lor ?
    Oamenii cinstiti nu au nevoie de amnistie si nici de gratiere.
    • +5 (5 voturi)    
      de fapt , .. (Vineri, 21 septembrie 2018, 18:49)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      dragnea e problema lor pt ca nu pot da aceste legi ale justitiei din cauza ca lumea va zice ca sunt pt el , cind in realitate sunt pt toti penalii care alcatuiesc psd ul...si multi altii din alte partide si administratie...
  • +6 (6 voturi)    
    Nu inteleg, de ce e o problema? (Vineri, 21 septembrie 2018, 17:12)

    Dalinar [utilizator]

    Ca ala a ajuns dator ca e prost manager sau ca alalalt a ajuns la parnaie ca a furat???
  • +8 (8 voturi)    
    daca se indoia cineva de intentiile "pucistilor" (Vineri, 21 septembrie 2018, 17:26)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
  • +10 (10 voturi)    
    Ce este PSD-ul ? (Vineri, 21 septembrie 2018, 17:37)

    KTerinca [utilizator]

    O adunatura de penali, in care penalii care nu mai au rabdare, sar la gatul altor penali, sa rezolve mai repede problemele penale.
  • +9 (11 voturi)    
    . (Vineri, 21 septembrie 2018, 17:55)

    Ingwar [utilizator]

    psd e un partid antinational, astia ne fura prezentul si viitorul, o gramada de lume nu stie cum sa mai traiasca o zi, de unde sa mai ia bani pentru hrana, altii pleaca peste hotare dar astia stau cocotati ca niste momii in virful statului si sug singele poporului. mu psd
  • +7 (7 voturi)    
    Ce-i mana pe ei in lupta? ce voiau acei disidenti (Vineri, 21 septembrie 2018, 18:15)

    AliKimiku [utilizator]

    Am parafrazat un clasic dar raspunsul e clar, nenea Stanescu crede ca Dragnea si toata clica de tembeli coordonata de el sunt prea lenti in adoptarea legilor justitiei.
  • 0 (0 voturi)    
    deci asta era! (Vineri, 21 septembrie 2018, 20:50)

    revo [utilizator]

    Dragnea tragea de timp si baronii nu mai aveau rabdare. I-au aratat pisica ca sa-l forteze s-o faca pe tembela de Dancila sa dea ordonantele. Acum, ca cepex i-a dat mandat expres, vasilica se va executa. Unde-i ordin, nu-i tocmeala.

    Pana in 8 octombrie se rezolva.

    In plus, Stanescu e nemultumit ca campania de spalare a creierelor - "legile antijustitie sunt bune, sunt pentru popor" - nu a reusit, masina de propaganda va fi penalizata si turata la maximum. Sa vedeti ce o sa urmeze...

    Firea + inca 7 sunt pe faras, desi s-ar putea sa-i tina prizonieri in partid, sa nu dezerteze la Ponta.