Doina Pană: Nu e ușor de lucrat cu Liviu Dragnea / 19 din 22 de voturi din zona Transilvaniei sunt pentru șeful PSD

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 21 septembrie 2018, 10:57 Actualitate | Politic


Doina Pana
Foto: Facebook-Doina Pana
​Vicepreședintele PSD pe regiunea de Nord-Vest, Doina Pană, a declarat că, 19 din 22 de voturi, aferente zonei Transilvaniei vor merge către Liviu Dragnea în ședința Comitetului Executiv(CEx) de vineri. 

"Sunt vicepreședinte ales pe regiunea de Nord-Vest. Oameni aceștia nu m-au ales pentru că sunt frumoasă și deșteptă, ci pentru că reprezint o regiune. Aseară ne-am întâlnit nu numai regiunea de Nord-Vest, ne-am întâlnit cu Transilvania, și cu trei excepții, cu trei voturi vreau să spun din 22 toate sunt pentru a ne continua treaba cu domnul Dragnea la conducerea PSD. Mă refer la legea offshore, la investiții. Exceptând trei voturi din Transilvania, restul sunt pentru a ne continua. Este domnul Mocioalcă de la Caraș Severin, de la Timiș și parcă Alba. Atâta timp cât guvernul merge bine, parlamentul merge bine, de ce să ieși public?", a afirmat Doina Pană, vineri la Parlament, citată de Mediafax. 

Întrebată cum va ieși PSD din acest conflict intern, Pană a răspuns: "Eu zic că ce nu te omoară te întărește și cred că partidul va ieși întărit, chiar dacă unii vor avea nemulțumiri. Credeți că eu 14 de ani de când sunt în partid nu am avut nemulțumiri? Nu e ușor de lucrat cu Liviu Dragnea, dar în același timp nu poți să derulezi tot ceea ce s-a întâmplat cu PSD de când el îl conduce. Deci noi am câștigat cu un scor zdrobitor. Vă dați seama ce frustrări are Dragnea când câștigă alegerile cu un program pe care l-a coordonat și nu poate fi prim-ministru. Toate segmentele au fost atinse, mă refer la pensii, la măsurile pentru oamenii de afaceri,etc."

Conducerea lărgită a PSD se reunește, vineri, într-o ședință a Comitetului Executiv Național care se va desfășura în Parlament, de la ora 12.30, pentru a dezbate "Declarația privind Starea Partidului Social Democrat". Documentul propune 19 măsuri, printre care demisia lui Liviu Dragnea din funcția de președinte al PSD și din funcția de președinte al Camerei Deputaților, precum și asigurarea interimatului conducerii partidului de către premierul Viorica Dăncilă până la organizarea unui Congres Extraordinar, în prima parte a anului 2019. Declarația este semnată de un „Comitet de inițiativă” format din Paul Stănescu, vicepreședinte al PSD, viceprim-ministru și ministru al Dezvoltării, Gabriela Firea, vicepreședinte al PSD și primar general al Capitalei și Adrian Țuțuianu, vicepreședinte al PSD și vicepreședinte al Senatului.


Citeste mai multe despre   
















2275 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Frumoasă și "deșteptă" ? (Vineri, 21 septembrie 2018, 11:12)

    ZaibarPanduru [utilizator]

    Hai lasă-ne ...
  • +5 (7 voturi)    
    Scarba... (Vineri, 21 septembrie 2018, 11:26)

    aricu [utilizator]

    Sunt ardelean din nord-vest si mie sila de voi! Ati ajuns sa fiti condusi de o sleahta de infractori din teleorman si noi plecati capul si va supuneti. Mi-e rusine de voi, nu ma reprezentati in nici un fel.
    Cat despre declaratia acestei dudui, "Oameni aceștia nu m-au ales pentru că sunt frumoasă și deșteptă, ci pentru că reprezint o regiune" ... se vede ca nu esti desteapta... pentru ca reprezinti o regiune deoarece oamenii acestia te-au votat, nu te-au votat ca reprezinti o regiune... un nonsens.
    Nu mai pot sa scriu ca mi s-a intors stomacul pe dos deja. Tot ce pot sa zic e ca mi-e scarba de voi si de ceea ce ati ajuns sa faceti !
    • 0 (2 voturi)    
      Rusine de care ,,voi" ? (Vineri, 21 septembrie 2018, 13:58)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui aricu

      Transilvanenii sau PSD- isti transilvaneni ?
      Este o mare diferenta. De obicei PSD-ti transilvaneni provin din familii venite in ultimii 50 de ani din Moldova. Deci nu sunt romani transilvaneni din mosi-stramosi.
  • +4 (6 voturi)    
    Programul PSD poate fi aplicat si fara dl Dragnea (Vineri, 21 septembrie 2018, 11:26)

    animatron [utilizator]

    Ar fi bizar ca la un partid atat de mare si de bine organizat cum e PSD-ul din Romania, absolut tot ce tine de succesul guvernarii sa depinda de un singur sef !

    Explicatiile dnei Pana sunt doar partial credibile, pe alocuri par fara fundament, e mai degraba o inertie legata de teama de schimbare a lidership-ului (si a camarilei-parazit care de obicei acompaniaza un lider puternic).

    Dl Dragnea este un foarte bun organizator si administrator de partid, a dovedit-o ani la randul, inclusiv cu rezultate electorale exceptionale sau cu infrangerea unor adversari interni.

    Dar a devenit "o problema" pt partid, imaginea sa publica afecteaza negativ partidul, international e izolat, judiciar risca efectiv sa fie trimis la inchisoare si s-a inconjurat de o "clica" de fideli care nici ei nu au relatii prea bune cu restul lumii.

    Opozitia e din pacate lamentabila, dl Basescu avea dreptate sa il ironizeze pe dl Orban legat de lipsa unei motiuni de cenzura depuse la timp (adica coordonat cu opozitia interna din PSD), motiune care poate ar fi prins bine acum pt a schimba guvernul Dancila.

    O alta eroare a Opozitiei este aceea de a nu recunoaste public cu claritate ca PSD-ul va avea dreptul, constitutional, sa ramana la guvernare dupa o eventuala schimbare de Guvern (propunere utila a dlui Ponta).

    Astfel incat o parte a celor care se opun dlui Dragnea se tem totusi ca Opozitia si dl Iohannis vor incerca sa "fenteze" cumva Constitutia pt a scoate PSD de la guvernare.

    Iar eroarea majora a Opozitiei e ca nu exista acum nici o alianta sau program de guvernare ca alternativa functionala la PSD-ALDE-UDMR.

    Tinand cont in mod realist de contextul regional si de criza sistemica din UE (e la rascruce in lunile ce vin), Romania nu are in nici un caz nevoie de alegeri anticipate si isterie electorala, pt ca nimeni nu s-ar mai preocupa serios de guvernare.

    Si ar trebui sa negociem majoritate, guvern, buget, sefii descentralizate taman inainte de presedintia UE, e iresponsabil !
  • +7 (7 voturi)    
    "Tu ce faci, fă, Doina aici?" (Vineri, 21 septembrie 2018, 11:35)

    IoPaNet [utilizator]

    "Aveai chef de nişte inundaţii?" ... ca sa-l citez pe Ponta!

    S-a cam incheiat si cu mitul ardeleanului antipesedist... Pacat!
  • -2 (2 voturi)    
    haha (Vineri, 21 septembrie 2018, 11:57)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    de 10 ani tot zic pe oriunde nimeres "zici ardelean si tragi repede apa"...uite ca totusi pana la urma am avut dreptate :))) ma simt razbunat :))
  • 0 (0 voturi)    
    Dupa cum afirma respectiva... (Vineri, 21 septembrie 2018, 12:00)

    Olyx [utilizator]

    doamna, seful partidului este un FRUSTRAT intrucat legea actuala nu i-a permis sa devina prim-ministru ! Si acest adevar e spus de ditamai sefa pe regiunea Nord-Vest a celui mai mare partid din Romania !...
    Cu alte cuvinte, ne anunta doamna, lupta viitoare se va da pentru ca liderul PSD sa aiba acces la aceasta functie. Cum va reusi ? Bineinteles, modificand legile Justitiei si pe ale Statului ca sa-si asigure imunitatea. Ce conteaza pentru cei din regiunea Nord-Vest si pentru altii ca ei din PSD, ca pretul este izolarea Romaniei de UE, trecerea ei intr-o zona gri (neagra !) a statelor ce nu se mai conformeaza politicii comune a UE cu repercusiuni grave ce vor privi accesul la fondurile nerambursabile. Practic, Romania este condamanta la inapoiere si subdezvoltare de catre niste politicieni IRESPONSABILI !!!
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Vineri, 21 septembrie 2018, 12:21)

    tirolez [utilizator]

    I-au incalecat oltenii si nu zic nimic. Rusine.
  • 0 (2 voturi)    
    Parlamentul merge bine, (Vineri, 21 septembrie 2018, 12:24)

    Rahan5 [utilizator]

    Guvernul merge bine, bolsevizarea ruseasca a Romaniei a Doinei Panorova merge bine. Ce mai mai lipseste altceva ?. Sa plece romanii din Romania. Si aici lucrurile se desfasoara bine de cand a venit PSD- ul la putere.
    PSD- ul din Transilvania (cel mai slab reprezentat) este dependent total de fondurile de bani care vin de la Bucuresti, in plus procentul de slavi este mai mare decat in sud. Este si normal ca tin cu Dragnea care le- a aruncat ciolanul necesar.