UPDATE Crin Antonescu și Vasile Blaga s-au înscris în cursa din PNL pentru europarlamentare

de L.P., I.R.     HotNews.ro
Marţi, 18 septembrie 2018, 14:25 Actualitate | Politic


Crin Antonescu si Vasile Blaga
Foto: AGERPRES
​​Fostul președinte al PNL, Crin Antonescu, și-a depus astăzi, la partid, candidatura pentru alegerile europarlamentare, a declarat pentru HotNews, liderul liberalilor, Ludovic Orban. „Salut decizia domnului Antonescu de a se înscrie în cursă”, a declarat Orban. 

Potrivit unor surse din partid, în aceste condiții Adina Vălean, soția lui Antonescu, ar urma să nu mai candideze.

UPDATE Vasile Blaga, fostul co-președinte PNL, a confirmat pentru Hotnews.ro că și-a depus deja, la rândul său, candidatura la europarlamentare.


Fostul lider PDL și-a dat demisia din fruntea PNL și a renunțat să candideze la alegerile parlamentare din 2016, după ce în septembrie 2016 DNA a început urmărirea penală pentru trafic de influență într-un dosar legat de finantarea PDL în 2009. În octombrie 2017, Blaga a fost achitat de Tribunalul București, decizia nefiind definitivă.

Pe 5 septembrie, președintele PNL, Ludovic Orban, a declarat că nu ar fi rău dacă primele nume pe lista PNL a candidaților pentru alegerile parlamentare să fie „Ludovic Orban,Vasile Blaga și Crin Antonescu”.

„A început înscrierea pe listă. Avem termen de depunere a candidaturilor pe 1 octombrie. Aștept cu interes candidaturi. Și-au anunțat candidatura Mircea Hava, Dan Motreanu, Daniel Buda, Siegfried Mureșan, Cristian Bușoi, Marian Marinescu, cam ăștia candidează. Sunt mulți colegi care mi-au cerut să candidez, evident poate mulți nu mi-au cerut că mă iubesc. Unii mi-ar fi cerut „candidează tu că dacă nu obținem scorul pe care îl așteptăm, tu o să răspunzi personal, alții probabil m-au invitat să candidez sperând că voi crește scorul partidului ”, a afirmat liderul PNL, Ludovic Orban, la Realitatea TV. Întrebat dacă primele trei nume de pe lista candidaților pentru alegerile europarlamentare ar putea fi Ludovic Orban, Vasile Blaga și Crin Antonescu, liderul PNL a susținut că „nu ar fi rău”, dar nu poate da momentan răspunsul.


















5035 vizualizari

  • +47 (51 voturi)    
    Un os (Marţi, 18 septembrie 2018, 14:28)

    Martinezu [utilizator]

    de ros e mai bun decat deloc.
    • +40 (44 voturi)    
      Bravo PNL... (Marţi, 18 septembrie 2018, 14:37)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      ...reactivati toti USL-istii,votati la referendum,batjocoriti memoria Bratienilor,ca altceva oricum nu sunteti in stare sa faceti.
      • -4 (8 voturi)    
        Klaus nu e tot de la USL? (Marţi, 18 septembrie 2018, 19:26)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        asa ca te miri degeaba.
  • +44 (48 voturi)    
    sinecura (Marţi, 18 septembrie 2018, 14:29)

    Ilidia [utilizator]

    Vrea si el o sinecura bine platita...
    • +30 (34 voturi)    
      nume noi in penele..nema (Marţi, 18 septembrie 2018, 14:38)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

      kkrau...este ok..vai de steaua voastra de penele cine va vota !!!!
  • -18 (34 voturi)    
    nasol (Marţi, 18 septembrie 2018, 14:41)

    Mazeta [utilizator]

    Asta înseamnă că Macovei va candida pe listele USR sau va trebui să găsească altă gazdă pe care să o paraziteze.
    • -12 (18 voturi)    
      aici iti dau dreptate (Marţi, 18 septembrie 2018, 15:34)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      asa se va intampla
  • +17 (27 voturi)    
    mda (Marţi, 18 septembrie 2018, 14:42)

    DioDreamer [utilizator]

    alt cadavru politic din lada de gunoi cu miros pestilential de usr
    • +18 (20 voturi)    
      usL... (Marţi, 18 septembrie 2018, 15:33)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui DioDreamer

      ...voiai sa zici.
    • +18 (20 voturi)    
      cu miros pestilential de USL (Marţi, 18 septembrie 2018, 15:33)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui DioDreamer

      poate asta ai vrut sa scrii...
    • +21 (23 voturi)    
      usl... (Marţi, 18 septembrie 2018, 15:43)

      DioDreamer [utilizator] i-a raspuns lui DioDreamer

      mea culpa
      • +4 (4 voturi)    
        pentru a preveni gresala utilizeaza (Marţi, 18 septembrie 2018, 17:51)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui DioDreamer

        U$Lam, nu dai gresh
    • +1 (1 vot)    
      Gura păcătosului... (Marţi, 18 septembrie 2018, 17:10)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui DioDreamer

      La cât de non-combat a fost Antonescu în ultima vreme, chiar am fi îndreptățiți să-l suspectăm că ar fi USRist sorosist.
  • +32 (34 voturi)    
    adormitu' asta care a facut blat cu psd (Marţi, 18 septembrie 2018, 14:43)

    qwerasdf [utilizator]

    a ramas fara ciolan de ros
  • +23 (27 voturi)    
    Zacatoare (Marţi, 18 septembrie 2018, 14:45)

    Cornel_Mondialu [utilizator]

    Toti viseaza un loc unde sa doarma. Insa nu cum dorm acasa sau in Parlament la noi, ci undeva mai ferit, intr-un loc cu verdeata, unde nu este nici intristare nici suspin.
  • +23 (27 voturi)    
    a crescut pensia? (Marţi, 18 septembrie 2018, 14:51)

    strategy [utilizator]

    hop si el ;) a trecut amnezia ...
  • +23 (27 voturi)    
    In acesti politicieni nu poti avea incredere (Marţi, 18 septembrie 2018, 14:52)

    Criscat [utilizator]

    ...cand se retrag, cand revin; dupa cum bate vantul sau ordinal. Cred ca acum are ordin sa intareasca "aripa PSD din PNL", sau sa refaca modelul USL. Numai Mona Musca a zis ca pleaca si a plecat...macar a avut educatie...si o minima decenta!
  • +32 (34 voturi)    
    mda.. ca sa vezi (Marţi, 18 septembrie 2018, 14:54)

    Inna100 [utilizator]

    .. dupa ce a distrus pnl, acum pnl ii ofera un loc comod de dormit pe gratis, un salariu colosal, si... nu trebuie sa faca nimic.. ca si dancila..
    canalii...
  • +24 (26 voturi)    
    fripturisti! (Marţi, 18 septembrie 2018, 15:01)

    Francisc 1 [utilizator]

    pana acum au tăcut mâlc
  • +32 (34 voturi)    
    Mi se face scarba (Marţi, 18 septembrie 2018, 15:05)

    Ord [utilizator]

    Atat poate "marele" partid liberal. Invie fosile politice.
  • +31 (33 voturi)    
    Doua Lichele : (Marţi, 18 septembrie 2018, 15:06)

    un domn [utilizator]

    Buldogu si Kkrau
  • +17 (27 voturi)    
    Imi era simpatic Crin, nu si Blaga (Marţi, 18 septembrie 2018, 15:09)

    KTerinca [utilizator]

    Da' parca Crin se jura ca nu se mai intoarce in politica.
    Ce si-o fi zis?
    Las-o dracului de vorba, ca doar sunt roman.
    Cuvantul meu nu are nici o valoare.
    In consecinta, cat de simpatic imi era Crin, ii spun un sincer: HAI SICTIR !
  • +22 (24 voturi)    
    dupa atata odihna (Marţi, 18 septembrie 2018, 15:14)

    zigot [utilizator]

    vor si ei sa fie gras rasplatiti;
    atat au inteles acesti domni ca inseamna politica,
    si nu numai ei
  • +24 (26 voturi)    
    aducere aminte !!!! (Marţi, 18 septembrie 2018, 15:20)

    asada [utilizator]

    La vremea cand se fataia pe la Cotroceni in postura de presedinte era criticat ca habar nu avea de nici o limba straina !!! Sa banuim acum ca s-a pus la punct cu engleza, sau vom avea parte de o alta Dancila din acest punct de vedere (pentru ca altfel nu sufera nici un fel de comparatie ) !!!
  • +26 (28 voturi)    
    HAHAHAHAHAHAHAHA! (Marţi, 18 septembrie 2018, 15:23)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Sintem salvati ! Se reface usl!
    Groparul liberalismului se intoarce! Unul dintre cei care prin actiunile lor au determinat votantii de dreapta sa stea acasa la votare.
    Sintem praf daca astia doi reprezinta speranta noastra. Tot asa cum se bucurau unii ca se ridica tonta...
    De 30 de ani votam fara sa alegem nimic! Doar stampilam pt a legaliza ce au hotarit politrucii
    • +12 (18 voturi)    
      ha-ha-ha!!!!!!! (Marţi, 18 septembrie 2018, 15:44)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

      ce gluma!!..."liberalism"!?!?!?!...ca sa vezi , dupa 90 devenisera romanii ..liberali!!!...se vede cit de imb-cil este poporul roman cind si dupa 28 de ani nu realizeaza ca in politica sunt , toti , aceiasi nenor-citi ( indiferent de sigla partidului ) si ca singurul lor scop este inavutirea personala si nu tara...activistii din pcr din trecut au fost inlocuiti cu cei care s au inscris in psd, pnl, udmr, etc....pt ca e mai usor de furat decit de muncit...
  • +23 (25 voturi)    
    PSD/ALDE & PNL (Marţi, 18 septembrie 2018, 15:29)

    mareanvan [utilizator]

    nu mai trebuiesc votati
    Au avut timp suficient sa arate ce fel de politica fac
  • +17 (19 voturi)    
    candidaturi ... (Marţi, 18 septembrie 2018, 15:39)

    codrean [utilizator]

    Situatia - trista - in care se afla politica romaneasca de azi se datoreaza - in mare masura - ticalosiei numite USL. Ura fata de Basescu le-a luat liberalilor mintile si Antonescu are o mare parte de vina.Naivul se visa Presedinte !
    Si-acum "revine in politica"!? S-a plictisit secundandu-si soata - europarlamentar - la Bruxelles; de ce sa nu incaseze si el o leafa si-o pensie, acolo...
    • -1 (3 voturi)    
      xzxzxzx (Marţi, 18 septembrie 2018, 20:29)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      Ura liberalilor fata de Basescu ? NU ! URA subtilă a UE fata de Basescu !! La care s-a raliat o mare. mare parte din ...intelectualitate !! Asta e !! Inteligenta poolitica la romani ? MAI VA !!
      Summitul de azi, un summit ff serios pt RO a fost ideea si lupta lui BASE !! Atunci UE zicea NEMA, acum ZICE DA !! Asta este RO pt UE si pt Occident in general ! Indrazneste sa zici ca nu e asa , că-ți sar in cap i na sută mie comentatori aflati in transa UE !! VREAU IN UE cu mâini si cu picioare !! Dar nu vreau sa-mi mearga sotia Badantă nicăieri !! Nici eu nu vreau sa fiu capsunar ! Puteam si la mine acasa sa fiu sclav cum am fost la comunisti !! Economic UE a distrrus RO !! Nu a pus nimic in locul idioteniei comunijste !! Germania s-a vazut REUNITA si si-a reintrat in vechiul rol de DEUCHLAND UBER ALESS !! Ne acuză pe noi ca nu suntem in stare si au determinat mereu si mereu ca toti idiotii fost comunisti sa se bage in fata !! DE CE ? Pentru că le-a convenit ! POLONIA ARE DREPTATE !!! PUTETI SA MA INJURATI CAT VRETI !! CHIAR VA INVIT SA O FACETI ! Dupa aceea mergeti cu tiurma sa votati PSD; USL; USR; ALDE ETC ETC . A fost votat la un referendum pentru 300 de parlamentari . De ce s-au irosit acele voturi ? CE a facut Curtea constitutionala ??? Si-a batut joc de un vot masiv pt eradicarea tampeniei nationale ! Mai răspunde cineva ? DRACU !! Toți o dam din colt in colt si o lasam moartă ! Asta a facut comunismul cu noi ! Sa ne intunece mintea cu totul si sa cadem in mainile lui... poltical corect ! Am trecut de la o idiotenie la alta idiotenie ! Zice-se , mai cu ștaif !! POLONIA ARE DREPTATE !! Astept corul : NUUUUUUU...!
  • +13 (17 voturi)    
    tine-ti minte un procent (Marţi, 18 septembrie 2018, 15:43)

    Itsoc [utilizator]

    PNL, 9%
    Din pacate, chiar si asa, scursurile astea vor intra in P.E pentru ca sunt capete de lista in fata altora mai competenti, daca or fi in jegul ala de partid.
  • +18 (20 voturi)    
    Cu stiri d-astea (Marţi, 18 septembrie 2018, 15:50)

    Alovi [utilizator]

    ...realizezi ca PSD ramane la putere zeci de ani de-acum incolo.
    • +1 (1 vot)    
      ..... EXACT ..... (Marţi, 18 septembrie 2018, 17:12)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Alovi

      Un mare si trist adevar ..........
  • +18 (22 voturi)    
    REFORMA PNL???? (Marţi, 18 septembrie 2018, 15:57)

    programatoru [utilizator]

    bravo ba .. suntem asa de mandri de voi .. lasa, lasa, avem noi grija de voi, si va lasam acasa, ca de la revolutie tot ne "ajutati"

    niste gunoaie, singura opozitie e USR (sa speram ca poate vine si Ciolos)

    PNL = PSD = ALDE = UDMR
  • +9 (11 voturi)    
    hahaha (Marţi, 18 septembrie 2018, 16:11)

    nash pandelica [utilizator]

    bun prilej sa se scape de ei.
    ma rog, se poate interpreta ca artilerie grea la bruksal.
  • +13 (15 voturi)    
    Au studiat limbi straine (Marţi, 18 septembrie 2018, 16:20)

    CarlosKent [utilizator]

    Acum imi explic retragerea lor de pe scena politica : s-au apucat de studiat limbi straine. De abia astept sa il aud pe Crin vorbind engleza.
  • +10 (12 voturi)    
    Dintre-un loc îndepărtat (Marţi, 18 septembrie 2018, 16:20)

    Observatory [utilizator]

    citesc de o vreme , și ma minunez...după mizeria și opreliștea la care a fost supusa România , de la Dej încoace :
    Exista un partid sau o figura care credeți și sperați sa ducă România , la pace , liniște si bunăstare ?
    Am înțeles ca partidele la putere și cele in opoziție sunt complect respinse de cititorii HN ...deci, cred ca s-a creat un cerc vicios in care Romanul nu are de ales?
    Nu mai exista un cap luminat, inteligent in care poporul sa aibă încredere ?
    Ma îndoiesc și sper sa găsiți in primul rând un om inteligent , studiat și “emininche “și mai presus de orice Cinstit și in egala măsura Patriot !

    Un roman de departe, va dorește numai bine !
  • +21 (25 voturi)    
    Crin ofilit (Marţi, 18 septembrie 2018, 16:41)

    ber [utilizator]

    Crin Antonescu este unul din nasii USLului, facatura care a ingropat credibilitatea PNL. Daca il reinviati, acesta credibilitate se va prabusi si mai mult.
    Nu inteleg de celideri liberali ofiliti ca Tariceanu si Antonescu nu vor sa se lase dusi din politica si sa lase locul unor tineri cerdibili si nepatati. Daca or fi ... din astia!
  • +4 (4 voturi)    
    Putoarea aka Cacarau Somnorila (Marţi, 18 septembrie 2018, 16:55)

    Dalinar [utilizator]

    Loveste din nou. Really, prostalanul asta o sa ajunga europarlamentar?
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Marţi, 18 septembrie 2018, 17:31)

    mihai_mi [utilizator]

    Vesnic abonati la functii calduroase. Si nu doar astia doi.
  • +3 (3 voturi)    
    Mi-e mult mai simplu acum (Marţi, 18 septembrie 2018, 21:03)

    coco04 [utilizator]

    să mă decid.Nu o să votez PNL,Pur si simplu Crin Antonescu nu imi place.Un om cu discurs fara substanță.dar cu mult tupeu.Din păcate unii politicieni nu rezoneaza cu principiile ci cu oportunitațile.