Paul Stănescu: Dacă ar fi să aleg între un coleg, o persoană, un prieten şi PSD, aş alege PSD. Nu voi candida la nimic​

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 14 septembrie 2018, 14:59 Actualitate | Politic


Paul Stanescu
Foto: Hotnews
Vicepremierul Paul Stănescu a declarat vineri că, în situaţia în care ar trebui să aleagă între un coleg, o persoană, un prieten şi PSD, ar alege PSD, adăugând că nu știe nimic despre scrisoare nemulțumiților din PSD și că nu va candida la nimic în partid. Amintim că surse din PSD au precizat pentru HotNews.ro că opoziție internă din PSD este coagulată în jurul lui Stănescu, Niculae Bădălău și Mihai Tudose.

Aceștia încearcă  să-i convingă pe liderii județeni că nu vor puterea pt ei, ci doresc „binele partidului”, potrivit surselor citate.

"Vreau să fiu foarte sincer, toate problemele pe care le avem în partid, sigur sunt opinii, sunt păreri, sunt personalităţi foarte multe, le discutăm în partid şi eu fac şi pe această cale apel la unitate la toţi colegii, nu numai din judeţul Olt, din toată ţara, pentru că am promis în 2016, în campania electorală, am venit cu un program de guvernare bine articulat şi la această oră suntem în grafic, să spun aşa, cred că prioritatea noastră numărul unu şi până la urmă şi a României este să avem majoritate parlamentară, să menţinem coaliţia cu ALDE, să avem guvern şi să ducem la bun sfârşit tot ce am spus în 2016, adică programul nostru de guvernare. Sigur că sunt discuţii, păreri diferite, am spus mai înainte lucrul ăsta, dar vă spun ce cred eu, dacă ar fi să aleg, eu ştiu, între un om, o persoană, un coleg, un prieten şi România aş alege România. Aşa şi la partid. Dacă ar fi să aleg între un coleg, o persoană, un prieten şi PSD, aş alege PSD", a declarat Stănescu vineri, la Slatina, citat de Agerpres.

El a făcut apel la unitate şi a susţinut că nu a discutat cu alţi colegi de partid despre organizarea unui Comitet Executiv al PSD. Întrebat dacă ultimele discuţii din partid au avut rolul de a detensiona situaţia, Stănescu a răspuns afirmativ.

"Da, pentru că toţi colegii mei, despre care se vehiculau tot felul de lucruri, că a ieşit o scrisoare public, lucruri de care nici eu nu ştiu, am auzit doar din presă, tot mesajul colegilor mei, cel puţin la conferinţa de la Giurgiu, a fost un mesaj de unitate pentru toţi colegii noştri, pentru toţi românii până la urmă, pentru că de An Centenar cred că trebuie să ne dea Dumnezeu gândurile bune să fim uniţi, să apărăm interesele ţării noastre. N-am discutat acest lucru (organizarea unui Comitet Executiv - n.r. ), vă rog să mă credeţi că ştiu ce vorbesc. Nu, deocamdată nu. Sigur că discutăm între noi, colegi de partid, la nivel de for de partid, sigur că discutăm toate lucrurile acestea, dar astăzi nu vă pot spune pentru că nu-i nimic concret şi v-aş spune un neadevăr, s-ar numi minciună", a mai declarat Paul Stănescu.

Vicepremierul a mai declarat că "nimeni nu e bătut în cuie" în funcții.

"Discuţii sunt continue, avem anumite opinii, anumite idei, anumite păreri, sigur că nu suntem toţi, pentru că, şi într-o familie, nu toată lumea e în consens. Sigur că discutăm anumite lucruri, ceea ce facem, dar un lucru rămâne clar: mai departe programul de guvernare, legile justiţiei, codul penal şi codul de procedură penală, codul administrativ, legea finanţelor publice locale, legea finanţelor publice locale, legea pensiilor, care trebuie să intre în Parlament, deci avem obiective foarte importante şi eu am făcut apel la colegii mei să lase frustrările la o parte, supărările, toţi avem supărări, şi la serviciu şi acasă şi în partid avem supărări, dar ţinta noastră este ce am promis românilor în 2016, asta trebuie să facem, programul de guvernare, dus până la capăt.

Eu am spus de partid, persoanele sunt efemere, toţi suntem efemeri şi, mai ales în anumite funcţii, nimeni nu e bătut în cuie într-o anumită funcţie. Eu am spus ce-mi doresc să facă PSD", a spus vicepremierul Stănescu.

"Nu voi candida la nimic. Nu există nicio scrisoare şi nu voi candida la nimic. Ce v-am promis aia fac. Şi după referendum, să dea Dumenzeu să iasă bine, o să vedeţi că la Olt se întâmplă ce v-am spus", a a adăugat el.


Citeste mai multe despre   


















1561 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    m-a busit plansul ! (Vineri, 14 septembrie 2018, 15:01)

    Francisc 1 [utilizator]

    mare om , mare caracter!
    • 0 (0 voturi)    
      Traducere din pesedeză (Sâmbătă, 15 septembrie 2018, 19:16)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Pentru Partid o vând și pe mama! Ehei, s-au întors vremurile alea când pionierii își turnau părinții la partid și aceștia ajungeau în gulag....
      https://cersipamantromanesc.wordpress.com/2014/02/13/dosarele-istoriei-mitul-lui-pavlik-morozov-si-propaganda-sovietica/
  • +3 (3 voturi)    
    Aveti grija domnule Stanescu ce alegeri faceti ca (Vineri, 14 septembrie 2018, 15:13)

    bancher [utilizator]

    s-ar putea sa se intoarca impotriva dvs. Omul este consecinta alegerilor pe care le face, asa ca aveti grija sa nu regretati mai tarziu.
  • +4 (4 voturi)    
    Mafiotul (Vineri, 14 septembrie 2018, 16:08)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Mafiotul pesedit nu poate alege altceva decât grupul infractional din care face parte. Eventual, amicii din Costa Rica atunci când ii va veni rândul sa raspunda pentru tâlhariile si ilegalitatile pe care le-a comis.
  • +3 (3 voturi)    
    Cei care sunteti de 40+ (Vineri, 14 septembrie 2018, 16:11)

    alibaba: 10 AUGUST 2018 PSD [utilizator]

    Incercati sa recititi articolul cu urmatoarea melodie in fundal:

    https://www.youtube.com/watch?v=wKkDeGpEi4s
  • +2 (2 voturi)    
    refrenul morții caprei altuia (Vineri, 14 septembrie 2018, 16:27)

    clencix [utilizator]

    PARTIDUL E-N TOATE
    E-N CELE CE SUNT
    ȘI-N CELE CE-OR RADE LA SOARE
    parcă am am mai auzit dedicația asta a nulităților pentru un organism dictatorial, în care prostia se ascunde în mulțime și se dedică distrugerii competențelor care ar pune-o în evidentă, spre fericirea netoților, care oricum stau numai în sapă și sunt bucuroși să-i vadă pe toți ceilalți că nu o duc mai bine ca ei. La cineva nu departe de Slatina. Geniu care a adus România în sapă de lemn, în foame și frig și pe el la plutonul de execuție.
  • +5 (5 voturi)    
    Aproape la fel (Vineri, 14 septembrie 2018, 16:46)

    ipolitic [utilizator]

    Daca as avea de ales intre o conserva stricata, un mar putred, un rahatel de catel si PSD, as alege primele trei.
  • +1 (1 vot)    
    Dom'le Greuceanu (Vineri, 14 septembrie 2018, 16:59)

    ww [utilizator]

    Sa va fie rusine, ne-ati dezamagit si ne-ati dezumflat cu astfel de declaratii! Atat dvs, cat si scutierul MM, in loc sa varati tepusa in inima balaurului cu dintii ca fierastrau', ati bagat-o astazi in balonul de sapun al iluziilor noastre. Pacat, ne puseseram atatea sperante in demersul vostru!
    Acum Ion Creanga, descantatorul nostru de serviciu, va trebui sa cotrobaie iarasi printre "surse", sa gaseasca alti rasculati, alti voinici pedeserei si noi zane cu sprancene tatuate care sa se ia cu el la lupta si sa-i vina de hac.
    Mare atentie ca observatorii mai carcotasi ar putea sa jure ca unii de prin pedesereu nu sunteti altceva decat figuranti intr-o partitura proasta. Altii si mai rautaciosi ar pute crede ca partitura, de sorginte pecerista, nu are alt rol decat acela de a-i crea starostelui vostru o imagine de tatuc atotputernic si de neinvins, care isi rapune dusmanii cu flacara violet furata de la Baselu.
  • +1 (1 vot)    
    vorbeste lumea ... (Vineri, 14 septembrie 2018, 17:18)

    ABCd...etc [utilizator]

    sigur ... se schimba numele din olt in romanati ... si iar ies niste bani pentru cine trebuie ...
  • +2 (2 voturi)    
    Don Stănescu (Sâmbătă, 15 septembrie 2018, 14:00)

    Gabu [utilizator]

    Dacă ar fi alegeți între copiii d-voastră și psd, pe cine ați alege, Don Stănescu?
  • +2 (2 voturi)    
    parole ,parole (Sâmbătă, 15 septembrie 2018, 17:39)

    Dizidentul [utilizator]

    domnule Stanescu sintem in2018, parolele invatate acum40 de ani la Academia PCR (Stefan Gheorghiu) nu mai sint de actualitate ADEVARUL CURAT ESTE CA DACA PSD NU MAI EXISTA SAU DRAGNEA TE TUSESTE AFARA DIN PSD cred ca maninci ceva mirositor. In public sa afirmi ca inainte de prieteni, colegi poate si Familie? alegi partidul ESTE O JIGNIRE PENTRU CEI CARE TE CUNOSC (EXPRESIE DE INTELIGENTA INDOIELNICA) caracteristica tractoristilor