Carmen Dan: Pe 10 august nu a fost un miting pașnic / Au fost și persoane care nu au fost violente și unele au avut de suferit

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 11 septembrie 2018, 16:56 Actualitate | Politic


Carmen Dan
Foto: Facebook - Carmen DAN
Ministrul de Interne, Carmen Dan, a afirmat marți că mitingul din 10 august „nu a fost unul pașnic”, recunoscând însă că la protest au fost și persoane care nu au fost violente dar care „au avut de suferit”.

„Pe 10 august nu a fost un miting pașnic. Dacă ar fi fost așa lucrurile ar fi decurs ca la celelalte mitinguri și proteste pe care tot Jandarmeria Română le-a gestionat în ultimii ani”, a spus Carmen Dan, la Camera Deputaților, în cadrul dezbaterilor privind moţiunea simplă a PNL "Bastoanele PSD peste obrazul democraţiei româneşti".

Ministrul de Interne a recunoscut că „au fost și persoane care nu au fost violente și unele au avut de suferit” iar „pentru tot ce înseamnă abuzuri și încălcări ale legii cei vinovați vor răspunde”, așa cum este firesc să răspundă și cei care au lovit jandarmii.

„Sunt acuzată de mușamalizarea oricărei discuții și de fuga de Parlament. (...) Ați reclamat că raportul a fost ascuns timp de două săptămâni, însă pentru că MAI să poată să pună la dispoziția parlamentarilor un raport clasificat trebuie îndeplinită o procedură. În 21 august, la comisia de apărare din Camera Deputaților, această procedură nu era îndeplinită, iar pe 22 august Parchetul ne-a solicitat acest raport. Prin urmare, ca să nu fim acuzați că am diseminat documente care ar putea constitui probe într-un dosar, am solicitat Parchetului opinia cu privire la transmiterea raportului, iar în urma răspunsului primit, în 30 august, am făcut demersurile pentru transmiterea documentului către comisiile parlamentare. Așadar, este falsă tema că acest raport a fost ascuns", a declarat Dan.

Carmen Dan a mai spus că în momentul în care cei doi jandarmi au fost practic călcați în picioare, ”intervenția în forță era legală”, iar intervenția a avut dublă acoperire, atât prin acordul prefectului, cât și de agresiunea asupra jandarmilor.

”Nu are importanță când a semnat prefectul ordinul, ci se certifică acordul de la ora 20.00”, pentru că nu se vorbește de semnarea ordinului de interventie, se vorbește de aprobarea prefectului pentru interventia în forță, înseamă acordul asupra unei actiuni. 

În ceea ce privește neconvocarea Centrului Naţional de Conducere a Acţiunilor de Ordine Publică (CNCAOP) înainte de miting, Carmen Dan a spus că acest lucru nu s-a făcut pentru că nu erau informații care să indice un pericol deosebit la stabilitatea economică, socială.

”Informațiile indicau riscul unor violențe punctuale, dar nu se preconiza prezența unor grupuri de pătrundere în guvern, (...) ori alte asemenea elemente care ar fi putut reprezenta risc constituțional, de aceea nu s-a dispus întrunirea CNCAOP înainte.

Dan a spus că din surse deschise existau mesaje de radicalizare în sensul promovării violenței și din această cauză a fost nevoie de aducerea unor forțe din alte județe, dar violența nu s-a generalizat la nivelul întregului oraș pentru a fi necesară întrunirea CNCAOP în timpul mitingului. 

Potrivit acesteia, punctul de comandă a avut două zone, una operativă, unde se dădeau ordinele, în acel autobuz, și al doilea în care stăteau reprezentanții cu rol colateral, reprezentanții primarii, prefecturii, care a fost localizat în spatele clădirii guvernului. 

”Nu era necesară prezența acestora în locul unde se dădeau ordinele de intervenție. S-a asigurat flux informațional. Se prezenta periodic comandantul misiunii. Nimic nu îi putea împiedica pe cei prezenți să meargă în zona din fața guvernului pentru a avea propria proiecție asupra evenimentelor”, a detaliat Dan.

Aceasta a comentat cu privire la folosirea gazelor lacrimogene, că utilizarea lor este o alternativă mai puțin dură față de folosirea bastoanelor, pentru că singurele metode care nu implică contact fizic  sunt gazele și tunurile cu apă. 

”Care ar fi fost acele măsuri mai blânde? Să stea fără reacție sau să se dea la o parte?  Jandarmeria nu s-ar fi dat la o parte nici dacă în spatele lor era palatul Cotroceni sau Palatul Parlamentului”, a zis ministrul de Interne, care a subliniat că substanțele au fost folosite abia după ce s-a încercat intrarea în Guvern.

Ministrul s-a apărat și cu privire la faptul că jandarmii nu au oprit persoanele din galeriile de fotbal să intre în piață, spunând că ”venirea în piață a acestor persoane nu s-a făcut grupat, s-a făcut individual”, și că e ușor de spus din fața televizorului că nu s-a făcut izolarea huliganilor, pentru că a ”fost o masă care s-a lăsat antrenată”, fie și prin acele proiecții cu îndemnuri la revoluție.

De asemenea, Carmen Dan a spus că ”participanții pașnici nu s-a delimitat de elementele care se manifestau violent”, dar și-a cerut scuze pentru cei care au avut de suferit. 
”Îmi prezint scuze față de cei care au avut de suferit. Am convingerea că mulți s-au dus pentru a participa la un miting pașnic. Nici nu știau că nu era autorizat... alții au vrut violent schimbarea acestui guvern”, a completat Dan.

”Am văzut imagini cu protestatari loviți de jandarmi, nu am auzit ca cineva să se întrebe dacă acolo a fost un miting pașnic cum am avut 33 de jandarmi care au avut nevoie de îngrijiri medicale și a avut zeci de căști distruse. Jandarmii au fost sub atacul pietrelor, gardurilor”, a mai declarat Dan. 

Aceasta a explicat căștile nemarcate ale jandarmilor prin dinamica mare de personal și a faptului că mulți jandarmi au plecat la pensie, dar se știe foarte bine cine a intervenit și unde, pentru că ține de rigoarea militară. În acest sens, Jandarmeria a cumpărat căști de protecție noi, inscripționate. 

În ceea ce privește acoperirea indicativelor de pe căști, Carmen Dan a spus că este ”o abatere și acele câteva cazuri fac obiectul Parchetului General. Au fost identificate patru astfel de cazuri”.



















2071 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Ce s-a intamplat (Marţi, 11 septembrie 2018, 16:59)

    mitg [utilizator]

    Nu te-a sunat dedi si incepi sa te panichezi?
  • +6 (10 voturi)    
    Tu trebuie sa raspunzi (Marţi, 11 septembrie 2018, 17:03)

    vasile-roaita [utilizator]

    Pentru ca tu ai coordonat actiunea impreuna cu Dragnea si conducerea jandarmeriei. O sa platiti pentru asta mai devreme sau mai tirziu, ca doar n-o sa aveti puterea o vesnicie. Roata se intoarce de multe ori iar acest eveniment de pe 10 august nu se va uita. Asa ca pregatiti-va pentru puscarie.
    • +4 (4 voturi)    
      Viteji nostri jandarmi cu toata conducerea lor nu (Marţi, 11 septembrie 2018, 19:07)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      au fost capabili sa izoleze un singur "protestatar" violent ca sa afle care au fost tovarasi lui si cine i-a platit. Sau te pomenesti ca Becali a avut din nou dreptate: PSD-ul avea tot interesul ca acest miting sa nu iasa bine . . .
    • +1 (1 vot)    
      Asta-i din ciclul... (Miercuri, 12 septembrie 2018, 16:01)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      ... Să mințim, că nu contează - ai noștri cred orice și ai lor oricum nu ne înghit minciunile....
  • +5 (7 voturi)    
    Cine a stârnit r**tul? (Marţi, 11 septembrie 2018, 17:08)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cine altcineva dacă nu securistii deghizati in jandarmi, bratul represiv al Ciumei Rosii?
  • +5 (7 voturi)    
    Prostie sau manipulare? (Marţi, 11 septembrie 2018, 17:12)

    aladdin [utilizator]

    Au fost SI persoane care AU FOST VIOLENTE. Dar tu ai zis contrariul ca sa para ca de fapt erau cativa oameni pasnici printre zecile de mii de violenti. Fuck off!
    • +3 (3 voturi)    
      tovarășa (Marţi, 11 septembrie 2018, 19:11)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      secretară de școală nu știe artimetică, nu are noțiunea numerelor.
      La ea 99000 de oameni înseamnă ”niște”, iar 1000 de golani puși de dragnea să incite, devine majoritate violentă,
    • 0 (0 voturi)    
      manipulare, desigur! (Miercuri, 12 septembrie 2018, 12:11)

      complet_retard [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      prostie este din partea celor care CRED tampeniile astea!

      Si un copil poate face rationamentul urmator: DACA intr-adevar majoritatea celor 50.000 de manifestanti erau violenti, atunci Jandarmeria nu i-ar fi putut opri, nici daca deschideau focul cu munitie de razboi! Omorau cateva sute, dar restul tot ii calcau in picioare si intrau in cladirea Guvernului!
      Cum NU s-a intamplat asta, este clar ca numarul celor violenti a fost mic.
      Nu chiar foarte mic, nu neglijabil, si da, trebuiau opriti si arestati, dar majoritatea protestatrilor NU au fost violenti!

      Insa rationamentul acesta este prea complicat pentru telespectatorii Latrinelor ...
  • +3 (5 voturi)    
    Sigur ca (Marţi, 11 septembrie 2018, 17:23)

    tarabost [utilizator]

    n-a fost pasnic, jandarmiii au provocat toata ziua, iar noaptea, ca hotii, au atacat. Jandarmii cu care am vorbit au spus ca nu pot extrage pe cei 14, 15 manifestanti mai turbulenti, pentru ca nu au ordin, si ca parerea lor nu conteaza in fata superiorilor pe linie ierarhnica. Deci le-a fost mai convenabil acelor superiori sa gazeze si sa ciomageasca la gramada.
    De marele erou, barbat de seama si (inca) nedecorat al Romaniei, Paraschiv, cel ce imbranceste femei, se mai aude ceva ?
  • +5 (7 voturi)    
    da, su fost si 99,99 % din participanti pasnici, (Marţi, 11 septembrie 2018, 17:26)

    CVL [utilizator]

    doar jandarmii si agitatorii vostri nu au fost pasnici. Matale ai ordonat actiunile de intimidare impotriva tuturor participantilor. Nu e OK, caci in piata erau si copii si femei si batrani. Si nu mai juca teatrul ala ieftin, cu biata Stefania, ca nu suntem prosti. Iliescu a facut acelasi lucru in '90, si tot Jandarmeria a executat ordine si si-a incendiat autobuzele. Tot ai vostri au intrat in TVR atunci. Nu am uitat cum procedeaza comunistii, si nu ne prostesti. Cel mai important, intelege ca nu esti om, ci esti o ticaloasa, atat tu, cat si toti care ati imaginat scenariul asta: tu, Olguta, Dragnea, Tudose, Firea, Toader, Tariceanu, Nicolaie, Nicolicea, Dancila, Cucos, Paraschiv, Sindile, Militaru, Cliseru, Badulescu. Sa va fie rusine!!!
  • +4 (6 voturi)    
    e ca si cum ai zice ca guvernul e plin de prosti (Marţi, 11 septembrie 2018, 17:31)

    liviul2006 [utilizator]

    si ca unii sunt prosti dar si unii mai putin prosti!
  • +3 (5 voturi)    
    si din cauza asta ai chemat minerii (Marţi, 11 septembrie 2018, 17:47)

    VaseaV [utilizator]

    chiar daca nu au avut bate si “au gasit droguri si masina de scris automata la peneleu” te -ai gandit ca preslavitul trebuie aparat de mineri ... ps: preaslavitul trebuie aparat de el insusi!
  • +3 (5 voturi)    
    shmechera tovarasa.... (Marţi, 11 septembrie 2018, 17:50)

    ion_de_la_tara [utilizator]

    tovarasa Ana Pauker de Teleorman a uitat ca poporul nu mai e atat de prost (cel putin o parte din el)....sau sa inteleg sa urmeaza inchisorile politice si pumnul in gura la nivel national?
    • 0 (0 voturi)    
      BA DA! (Miercuri, 12 septembrie 2018, 12:13)

      complet_retard [utilizator] i-a raspuns lui ion_de_la_tara

      " a uitat ca poporul nu mai e atat de prost (cel putin o parte din el)"

      partea aceea este neglijabila, MAJORITATEA celor care merg la vot si aleg pedesereul chiar cred tampeniile astea, inghit orice!
  • +4 (6 voturi)    
    Stie ea (Marţi, 11 septembrie 2018, 17:52)

    Frank777 [utilizator]

    ca au fost infiltartii PSD si pungasii cu dosare pe care i-au mobilizat ca sa scape de acuzatii.
  • +3 (5 voturi)    
    Obraznician tutei,este direct proportionala cu (Marţi, 11 septembrie 2018, 17:53)

    Plagarus [utilizator]

    .....incompetentza sa !!!
  • +2 (2 voturi)    
    cei violenti adusi de organizatia infractionala (Marţi, 11 septembrie 2018, 18:55)

    yellowdog [utilizator]

    psd pt a deturna mitingul, dar nu v-a iesit tocmai datorita civismului protestatrilor...
  • +1 (1 vot)    
    Timpul le va rezolva pe toate .... (Marţi, 11 septembrie 2018, 21:08)

    KTerinca [utilizator]

    Rabdare sa am, ca de vazut cum intra cocoana asta la parnaie e sigur.
  • 0 (0 voturi)    
    ne arată măgăoaia si noi trebuie să credem (Miercuri, 12 septembrie 2018, 13:50)

    clencix [utilizator]

    Madam Dan acoperă incompetența cu drobul de sare, cică adunarea era un pericol public. De fapt, 99% au fost chiar foarte liniștiți și jandarmii nu s-au priceput să-și facă meseria selectiv pe c ei 1% sau mai puțin, lovind în stânga și-n dreapta ca bezmeticii, ca în regimul comunist, în care omul nu contează statul sa trăiască chiar și condus de o mulțime de incompetenți.