Robert Negoiță: Oamenii care ies în Piaţa Victoriei sunt cei care au rămas fără speranţă din cauza unor ticăloşi care nu-şi fac treaba

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 7 septembrie 2018, 18:30 Actualitate | Politic


Robert Negoita
Foto: Facebook
Oamenii care ies în Piaţa Victoriei sunt aceia care au rămas fără speranţă, iar aceasta se întâmplă din cauza unor ticăloși care nu-şi fac treaba sau şi-o fac prost, declarat vineri primarul sectorului 3, Robert Negoiţă, citat de Agerpres.

"Cred că ţine de zona administrativă şi zona politică să redea speranţa acestei ţări. Oamenii care ies să se vadă în Piaţa Victoriei, din punctul meu de vedere, sunt aceia care au rămas fără speranţă, iar treaba asta se întâmplă din cauza unor ticăloşi care nu-şi fac treaba sau şi-o fac prost. Este un punct de vedere personal. (...) Eu personal am un obiectiv - şi anume acela de a contribui cât pot eu din punctul meu de vedere să le dăm speranţa oamenilor că în România se poate şi cred că fiecare dintre noi avem un rol de jucat în această direcţie. Nu mi se pare corectă abordarea 'Ar trebui să facă preşedintele sau primul-ministru sau miniştri sau Parlamentul sau administraţia locală'. Da, e adevărat, sunt primii responsabili, dar schimbarea în bine este o chestiune care ţine de fiecare dintre noi", a spus Negoiţă, la o dezbatere despre regiunea Bucureşti-Ilfov.

El se declară un euro-optimist convins şi crede că aderarea României la UE a fost cea mai mare oportunitate pe care ţara noastră a avut-o vreodată. "E un club select, performant şi un club la care se uită, de ce să nu recunoaştem, tot restul lumii. (...) Sunt mândru că sunt european. Eu sunt un euro-optimist convins", a adăugat edilul.

În opinia sa, de când România este membră UE, a avut un progres enorm.

"Nu sunt foarte mulţumit de modul în care România profită de apartenenţă (la UE - n.r.). Îl văd în sală pe domnul Nicula, care e preşedintele Agenţiei pentru Dezvoltare Regională Bucureşti-Ilfov (ADRBI). (...) Au fost nişte interese prin zonă să-l schimbe pe domnul Nicula de la Agenţia de Dezvoltare Regională şi se pare că au existat nişte discuţii, s-a făcut un audit, (...) după care audit azi e suspendat POR, Programul Operaţional Regional, din cauza faptului că unii de-ai noştri, români, sunt atât de iresponsabili să se joace cu aşa ceva (...) - 860 de milioane de euro din FEDR stau ca o sabie a lui Damocles deasupra noastră, pentru că orice euro din cei 860 de milioane pe care nu-i atragem până la 31 decembrie sunt dezangajaţi şi pierduţi pentru totdeauna, e un act antinaţional, din punctul meu de vedere e de CSAT. Cred că cei care îndrăznesc să facă aşa ceva ar trebui să răspundă. (...) Vorbeam la minister şi cu responsabili în domeniul ăsta de ce a ajuns atragerea fondurilor europene un calvar de nesuportat. Pentru că avem nişte reglementări proaste. (...) Am ajuns într-o situaţie cu birocraţie mult peste admisibil", a afirmat Negoiţă.

Potrivit acestuia, dezvoltarea urbană atât în Bucureşti, cât şi în Ilfov e făcută prost, nu a existat nicio strategie.


















6696 vizualizari

  • +34 (36 voturi)    
    Ori suntem PSDisti (Vineri, 7 septembrie 2018, 18:40)

    tarabost [utilizator]

    ori nu mai suntem!
    • +23 (37 voturi)    
      :)) (Vineri, 7 septembrie 2018, 19:10)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui tarabost

      prima data cand nu-l balacaresc pe individul asta...
      • 0 (6 voturi)    
        Error 404: (Vineri, 7 septembrie 2018, 19:37)

        alibaba: 10 AUGUST 2018 MPSD [utilizator] i-a raspuns lui liviul2006

        "Robert Negoiţă" not found.

        The page you requested does not exist.
      • +4 (6 voturi)    
        e de nashpa (Vineri, 7 septembrie 2018, 20:47)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui liviul2006

        pentru dracnea, vreau sa zic
        DNA-ul nici nu mai conteaza acum (bine, oricum stiam ca de pierdut o poate face doar pe cartile lui)
      • +5 (7 voturi)    
        Te-a păcălit. Baga (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 0:42)

        DanOprea [utilizator] i-a raspuns lui liviul2006

        Merita toți... Nu doar el
      • +2 (4 voturi)    
        Adica (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 10:29)

        mopsu [utilizator] i-a raspuns lui liviul2006

        vrei sa spui ca-l crezi ? Ha, ha ha...
      • +2 (2 voturi)    
        Dar nu vi se pare ciudat (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 14:57)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui liviul2006

        faptul că au îndrăgit brusc protestatarii din Piața Victoriei și Negoiță, și Firea?????? Până acum au fost cot la cot cu Dragnra&haita de hiene... Pe 9 iunie citeau poezii și rosteau discursuri la mitingul PSD...
    • +4 (6 voturi)    
      Pe fonduri europene e catastrofa nationala (Vineri, 7 septembrie 2018, 20:59)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui tarabost

      Rovana minte de rupe ca absorbita e in media europeana deci tind sa-i dau crezare lui Negoita. Aici e interviu cu un consultant in fonduri europene : https://startupcafe.ro/bani-europeni/fonduri-start-nation-start-plus-buget.htm
  • +25 (27 voturi)    
    LOL (Vineri, 7 septembrie 2018, 18:41)

    MinDepous [utilizator]

    Hai sa numaram cate fente baga PSDul, ca deja e greu de tinut minte de unul singur. Crowdsourcing ftw!

    @nenea Negoitzul: la care dintre cei care merg la protest va referiti? Cei gazati si anti-PSD, sau cei anti-Johannis? Ca sa pricepem si noi si PSD daca mai tineti cu PSD sau o dati cu concurenta.
    • +5 (7 voturi)    
      Dare este absolut evident!!! (Vineri, 7 septembrie 2018, 23:07)

      complet_retard [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      "la care dintre cei care merg la protest va referiti? Cei gazati si anti-PSD, sau cei anti-Johannis?"

      Dl.Negoita se refera desigur la mega-mitingul organizat de PSD, acela din iunie, care s-a vazut si de pe Marte!

      cei gazati nu sunt miting de protest, sunt nemerncii platiti de Sorosh (o suta de persoan, 50 de copil, 30 de catel) sau sunt "sandilai", asa cum foarte frumos ne-a aratat Dl. valcov, colegul de Partid al Dlui. Negoita!!
  • +16 (20 voturi)    
    Robertzele Tata (Vineri, 7 septembrie 2018, 18:42)

    un domn [utilizator]

    Fara Speranta de Spatiu Verde la Str Ion Minulescu 30’ asfalt pentru Inima si Sufletu Tau? Asa cum ai masacrat si Parcul de la Camera de Pensii!
    De Asemenea Tu Esti Finu fara Speranta a Lu DUamna Gabi!
    • +1 (1 vot)    
      Nu se poate? (Luni, 10 septembrie 2018, 9:04)

      complet_retard [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Chiar nu se poate sa discutam acuma despre ce a zis ACUM Robert Negoita?!

      Daca este sa luma activitatea dumnealui de bordurire si betonizare, sigur, imi aduc aminte de toamna lui 2014, cand noi protestam impotriva defrisarilor in parcuri, iar DL. Negoita (intre timp reales) ne-a zis-o pe aia dreapta: "Cui nu ii place, nu are decat sa se mute in alt sector!"

      Dara cum zice cu totul altceva, este remarcabil ca un membru pedesere sa RECUNOASCA existenta unor probleme grave ...
  • +18 (20 voturi)    
    oooo (Vineri, 7 septembrie 2018, 18:59)

    nahir [utilizator]

    încă unul care-l lucrează pe dragnea.
    În ritmul ăsta, la viitorul CEX cred ca dragnea le trimite salutări din Costa Rica, că la Fortaleza nu are șanse că-l arestează brazilienii, în Madagscar se plictisește, iar în Anglia sau Serbia nu are loc de popovici si guiță,
    Măcar acolo are 2 fufe pe care să le mai păcălească, chiar dacă nu are ciurda de vaci blonde teleormănene cu care s-a înconjurat în România.
  • +18 (20 voturi)    
    valoare si merit (Vineri, 7 septembrie 2018, 19:16)

    clencix [utilizator]

    Ce va rămâne din perioada asta pesedista va fi învățătura nu pentru elite ca nu au ales elite nevenind la vot, ci pentru cei ce nu sunt elite ca trebuie sa aleagă elite pentru binele tarii.
    • +2 (4 voturi)    
      Cei care nu au votat (Vineri, 7 septembrie 2018, 20:58)

      Grandgousier [utilizator] i-a raspuns lui clencix

      NU VOR VOTA! Astia ne urasc pe toti! Clencix sau Grandgousier...nu conteaza...Despre aceasta ura,nu vorbeste nimeni...Stiu ca vine din saracie si lipsa de orizont..Ce frumos suna:"Lipsa de orizont".Tot ce este definitiv...suna dramatic.Clencix,baiete suntem la mana lor!...
      • 0 (0 voturi)    
        ura de clasă e din disperarea neșcolitului (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 12:06)

        clencix [utilizator] i-a raspuns lui Grandgousier

        Ura vine din ura de clasă, adusă de comunismul sovietic, în care clasa muncitoare neșcolită se zicea că este conducătoarea societății. Le-a băgat în cap neispraviților că au aceleași drepturi de câștig cu cei care chiar știu să facă ceva util. Ăștia de acu tot asa cred că pot câștiga mult fără să lucreze bine și cu cap, nu să producă aiurea, în scârbă. Nu se poate, cineva trebuie să producă chestiile complicate de care e nevoie, care se pot face numai în echipe unde sa nu se fure unul pe altul și să colaboreze cinstit. România nu era asa, iar cei plecați le spun neamurilor ramase cum e normal. Cei care nu au legături cu străinătatea sunt tot mai putini. Până și pesedistii mai ajunși la minte sau care și-au făcut un cheag din furtul de până acum vor să plece afară, deși le e cam frică că nu #rezistă acolo. Pana nu mor toate urmele de cancer comunist, ura celor care văd și nu pot să ia dăinuie. Speranța nu moare niciodată.
  • +2 (4 voturi)    
    daca'mi dati voie, va traduc (Vineri, 7 septembrie 2018, 19:35)

    nash pandelica [utilizator]

    se referea la jindari, care numai i'au ametit pe cei din piata, n'au dus treaba la capat...:-((
  • +3 (5 voturi)    
    Am inteles (Vineri, 7 septembrie 2018, 20:03)

    Jean05 [utilizator]

    Chiar am inteles. Daca si aceasta fiinta ataca PSD, cand el este sau era anchetat si are atatea afaceri dubioase legate de acelasi partid, clar se pregateste noua conducere PSD, la fel de nociva ca cea din prezent. Stiu ca se apropie sfarsitul ,,generatiei'' actuale, si vor ei sa continue in locul lor, ca intotdeauna este de tras cate ceva. Eu unul, pare din aia iesiti in piata si gazati, nu ii mai cred pe niciunul din tot razboiul asta, oricare dintre ei a fost sau este asociat cu afaceri, rudenii, cu cineva din PSD, sunt formati din acelasi c...t. Parerea mea.
  • +2 (4 voturi)    
    Am înțeles vorbele și este adevărat, (Vineri, 7 septembrie 2018, 20:05)

    Rescator [utilizator]

    dar faceți dracului ceva să scăpam de Dictator
    și de gașca lui din Teleorman!
  • +1 (3 voturi)    
    liniste... (Vineri, 7 septembrie 2018, 20:16)

    Confuzu [utilizator]

    vorbeste primarul de sector care a furat cel mai mult...
  • +2 (4 voturi)    
    ticalosi care nu-si fac treaba, (Vineri, 7 septembrie 2018, 20:42)

    Gaga-mic [utilizator]

    ...exact ca el
    si ca primarul general al Bucurestiului
    pai, odata constatarea facuta, ii propun sa mearga mai departe pe firul logic si sa dispara rusinat din administratia publica! si sa plece insotit, macar de primarul general daca de altii nu se poate

    sau, daca nu, sa nu aiba uriasa neobrazare si profunda nerusinare de a aplica stramoseasca tactica "hotul striga hotii"
    au aparut astia (el si tzatza primareasa) salvatorii natiei, imputitii purificati brusc de lumina tamaduitoare a reflectoarelor, a venit pesta sa ne vindece de holera....
  • +2 (4 voturi)    
    Nea...coita (Vineri, 7 septembrie 2018, 21:37)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    ce frumos ii definesti pe cei de sub trandafiri "ticăloşi care nu-şi fac treaba".
    Bravo!
  • +2 (4 voturi)    
    tupeu (Vineri, 7 septembrie 2018, 22:06)

    albastrele [utilizator]

    Deci nu se stie cine. Unii, nu el, nu PSD, niste rai sunt ticalosi. Si de fapt toti trebuie sa fim buni si uniti. Chiar daca unii fura cu camionul sau hotelul.
  • +2 (4 voturi)    
    wow, cind gura bate.. (Vineri, 7 septembrie 2018, 23:43)

    Coco Whistle [utilizator]

    si cind prostia depaseste pe repede inainte speranta, ies la iveala gindirele profunde alte sobolanilor. in acest moment acest om ar trebui trimis la mititica ptr reeducare. uneori ma gindesc ca sintem un popor demn, umanitar dar in urmatoare secunda ma gindesc ca unii fura ca profesionistii chiar si de la copii, ca avem 250mii copii fara parinti, unii refuza sa mai vorbeasca ptr ca nu stiu si nu au cu cine, ca sint bolnavi si singuri, ca asteapta ca noi sa-i ajutam si sa-i ghidam in viata. ca noi, ptr ei, pazim si creem societatea de miine in care viata lor va fi mai buna. acea mai buna nu poate sa inceapa cu ei, ci cu noi...fiecare din noi...a vizionat un film pe care vi-l recomand The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society si unele popoare isi protejeaza generatiile viitoare cu orice pret. NOI CE FACEM?
  • +1 (3 voturi)    
    Filozoful! (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 7:40)

    Pac-pac [utilizator]

    Banuiesc ca asta va scrie la Jilava carti de filozofie. Promit sa cumpar una dar doar daca ia dl. Betonita macar vreo 10 ani cu executare.

    In rest, toate bune prin sectorul 3, a fost un an grozav pentru ADP S3, s-a facut planul la lucrari si incasari, 16% din buget la spatii verzi, 6% la educatie, nu e rau!
  • +1 (3 voturi)    
    si pentru cei care nu-si platesc darile (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 9:36)

    revo [utilizator]

    la stat si pe care nu-i calca niciodata fiscul, sa-i ia la intrebari!
  • +1 (1 vot)    
    vrajeala (Duminică, 9 septembrie 2018, 7:18)

    anion [utilizator]

    Cei din piata nu mai au nici o speranta zice datornicul sef la stat. In schimb cei de la societatile noi infiintate pe scheletul primariei generale si a celor de sector traiesc ca nababii pe lefuri de mii de euro.