Inițiativa cetățenească de redefinire a familiei în Constituție, raport favorabil la comisii. Urmează votul în plen

de Iulia Roșca     HotNews.ro
Marţi, 4 septembrie 2018, 11:58 Actualitate | Politic


Inițiativa cetățeanscă de modificare a Constituției în sensul redefinirii familiei a primit raport favorabil de la comisia juridică și cea de constituționalitate din Senat, în doar a doua zi de sesiune parlamentară, și va intra săptămâna viitoare la vot în plen. Liderul PSD, Liviu Dragnea, a anunțat că referendumul va avea loc pe 7 octombrie.

Potrivit unor surse parlamentare, cei de la PNL și USR s-au abținut de la vot, acuzând faptul că procedura este viciată, în timp ce PSD, ALDE și UDMR au votat "pentru". Astfel, au fost 12 voturi "pentru" și 5 abțineri.

Inițiativa a fost votată de Camera Deputaților pe 9 mai anul trecut, cu 232 voturi "pentru", 22 "impotriva si 13 abtineri.

Cum ar urma sa fie modificat art 48: "Familia se intemeiaza pe casatoria liber consimtita intre un barbat si o femeie, pe egalitatea acestora si pe dreptul si indatorirea parintilor de a asigura cresterea, educatia si instruirea copiilor."
  • 3 milioane de semnături strânse de Coaliția pentru Familie pentru definirea familiei drept "căsătoria dintre un bărbat și o femeie"
Coaliția pentru Familie a strâns un număr de 3 milioane de semnături, pe care le-a depus la Senat alături de o propunere de revizuire a Constituției privind definiția familiei prin care se cere modificarea articolul 48, alineatul 1, care se referă la definiția familiei. În actuală formă, acesta prevede că "familia se întemeiază pe căsătoria liber consimțită între soți", însă semnatarii inițiativei vor că definiția să fie schimbată pentru a bloca orice posibilitate a legiferării căsătoriei între persoane de același sex. Astfel, inițiativa prevede că "familia se întemeiază pe căsătoria liber consimțită între un bărbat și o femeie".

Potrivit articolului 151 al legii fundamentale, proiectul sau propunerea de revizuire trebuie adoptată de Camera Deputaților și de Senat, cu o majoritate de cel puțin două treimi din numărul membrilor fiecărei Camere. Dacă prin procedura de mediere nu se ajunge la un acord, Camera Deputaților și Senatul, în ședința comună, hotărăsc cu votul a cel puțin trei pătrimi din numărul deputaților și senatorilor. Revizuirea este definitivă după aprobarea ei prin referendum, organizat în cel mult 30 de zile de la dată adoptării proiectului sau a propunerii de revizuire.


Citeste mai multe despre   


















1668 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    ok... deci pe la inceputul lui 2019... (Marţi, 4 septembrie 2018, 12:13)

    liviu_ [utilizator]

    ar trebui sa aiba loc si ala fara penali, nu?
    de asemenea cand se implementeaza ala cu 300 parlamentari?!
  • +4 (18 voturi)    
    PS: (Marţi, 4 septembrie 2018, 12:13)

    liviu_ [utilizator]

    referendumul asta ar trebui sa se numeasca: "traim in maxim secolul XIX?"
  • -6 (6 voturi)    
    sjw (Marţi, 4 septembrie 2018, 12:16)

    Point [utilizator]

    action!
    • +8 (10 voturi)    
      Not a SJW (Marţi, 4 septembrie 2018, 12:48)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Point

      Eu vreau sa inteleg cum au strans aia 3 milioane de semnaturi, daca USR s-a lovit de faptul ca primarii habar n-aveau care e procedura de lucru pe initiativele cetatenesti. Daca era invers (sa adune PSD 1mil si USR 3mil), mai ziceam, ca ar fi ajuns in localitati unde unii au semnat, iar altii nu. Insa e invers.
      Sigur, nu e obligatoriu ca oameni din aceeasi localitate sa semneze in cele 2 initiative, insa e dubios rau.

      https://adevarul.ro/news/politica/usr-nicio-primarie-trecut-depunem-semnaturile-fara-penali-nu-stie-procesul-validare-nu-auzit-semnaturile-cpf-1_5b81a4dddf52022f75c9896f/index.html

      As vrea tare mult ca USR sa faca un followup pe tema asta, ar fi extrem de util.
      • +5 (5 voturi)    
        good point (Marţi, 4 septembrie 2018, 13:45)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

        .
      • -7 (9 voturi)    
        pai (Marţi, 4 septembrie 2018, 14:36)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

        sa vedem....sa calculam.daca nu erau 3 mil?
        daca au fost doar 1 mil?ha?asta inseamna ca trebe sa divortez de capra mea,care m-a hranit la sanu-i cald si....

        pe bune ce spune usr?din cine e formata o familie?va rog,un raspuns clar,nu abureli pt copii.

        asa cum zice si 13,ceva se ascunde aici.probabil ca se antreneaza pt o schimbare la comanda a constitutiei
        • +4 (6 voturi)    
          Hai sa nu le incurcam (Marţi, 4 septembrie 2018, 15:07)

          MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Point

          Eu m-am referit la initiativa pentru care USR a strans 1mil de semnaturi - "Fara penali in functii publice".
          Initiativa CpF / PSD chipurile a strans 3mil de semnaturi.

          De la USR tot am mai vazut un steag, un tricou, orice. De la CpF a vazut cineva ceva? O sa-mi intreb cunostintele, mai ales cele care ar fi de-acord cu ideea aia, daca ele au semnat sau au vazut pe cineva strangand semnaturi pentru initiativa aia. Chiar sunt curios acum...

          [sa vedem....sa calculam.daca nu erau 3 mil?
          daca au fost doar 1 mil?]
          Sa vedem, da, mai ales cate au fost acceptate ca valabile, cate au fost respinse si pe ce motive (vezi, cum au fost si inca sunt respinse dosare cu semnaturi prin diversele primarii PSDiste).

          [ha?asta inseamna ca trebe sa divortez de capra mea,care m-a hranit la sanu-i cald si....]
          Mi-e teama sa intreb orice legat de acest pasaj.

          [pe bune ce spune usr?din cine e formata o familie?va rog,un raspuns clar,nu abureli pt copii.]
          USR nu trebuie sa aiba o pozitie pe tema asta. Oricum, subiectul in sine este o fenta de la modificarile legilor justitiei, a la PSD, ca MULTE altele (violentele din 10 august, maririle de basm de salarii, statul paralel, Soros etc.). Vreti un raspuns clar, cereti-l de la PSD. Eventual, de fata cu un tata singur sau o mama singura, care au fiecare copii de crescut si care, conform statului, nu vor mai constitui o familie.

          Daca imi cereti mie opinia, o familie este formata din cei doi adulti, ce doresc eventual sa devina parinti, asadar cei doi soti, plus/minus copiii lor (unii nu vor, altii nu pot concepe copii etc.). O familie este un grup restrans de oameni, aflati in stransa legatura emotionala (as fi zis de sange, dar nu vreau sa exclud adoptiile / infierile, in care caz legatura de sange nu exista, precum nu exista nici intre soti).

          Daca nu va convine, nu inseamna ca nu e adevarat. De-aia toti pretindem dovezi.

          Relativ la comentariul lui ..13: depinde de intrebare. Nici eu nu sunt de-acord cu redefinirea. E inutila.
          • -6 (8 voturi)    
            bre (Marţi, 4 septembrie 2018, 15:53)

            Point [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

            io am o capra.pe care o iubesc si stimez.
            deci vreau pt ca sa ma casatoresc cu ia.
            usr imi ia apararea au ba?
            macar sa-i las casa,ca-i satula de tarc.
            si neste bebelouri.
            unde semnez?pe cine votez?
            • +6 (6 voturi)    
              ce treaba are una cu alta? (Marţi, 4 septembrie 2018, 16:22)

              radul [utilizator] i-a raspuns lui Point

              Tu nu aduci un argument aici.

              Formulezi o ipoteza idioata, "casatoria cu o capra", si apoi combati ipoteza ta, de parca despre asta ar fi vorba.

              In comentariul original este vorba despre primarii care nu au idee ce sa faca cu dosarele de semnaturi de la #FaraPenali.

              Adica n-au mai vazut asa ceva, deci cum au fost depuse semnaturile de la CpF?

              Urmaresti logica sau trebuie sa dansez explicatia?
            • +3 (3 voturi)    
              Hmm (Marţi, 4 septembrie 2018, 16:26)

              MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Point

              Pana nu primeste drepturi de persoana non-umana, capra tot animal ar fi considerata.
              Recte (lol), s-ar incadra la zoofilie. Care nici nu vreau sa caut cum e incadrata in codul penal / civil din Romania.

              Good luck! and may the goats be ever in your favor!
              • -2 (4 voturi)    
                pai adica (Marţi, 4 septembrie 2018, 17:04)

                Point [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

                ma baga la parnaie ca iubesc o capra?
                gata domne,cine a zis asa ceva...
                adio sisilica si drum bun
                aoleo,daca-mi cere asta juma' de casa?
                ca ne stim de ceva ani
                • 0 (0 voturi)    
                  Nasol (Marţi, 4 septembrie 2018, 18:53)

                  MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Point

                  Daca n-ati avut contract prenuptial... you're in trouble, mate! :D
                  Daca aveti si ceva bucurii bi/patrupede, poate te loveste si cu una sau mai multe rente furajere!
      • +1 (1 vot)    
        USR nu a adunat semnaturi si in biserici (Marţi, 4 septembrie 2018, 20:40)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

        cum a facut cpf, la catolici ca sa fiu cinstit nu stiu daca preotii s-au implicat, dar la ortodoxi si cultele neoprotestante, implicarea a fost totala.
  • +5 (11 voturi)    
    Sigur (Marţi, 4 septembrie 2018, 12:59)

    vasile-roaita [utilizator]

    Familia traditionala de tip Dragnea, unde nora este mai in virsta decit soacra. Asta se va vota?
  • +4 (6 voturi)    
    ei bine (Marţi, 4 septembrie 2018, 13:44)

    ..13 [utilizator]

    O sa primeasca NU de la mine.

    notiunea de familie este clara ca lumina zilei, diferit de conceptul de parteneriat intre doua persoane care pot sa fie parteneri de sexe diferite sau de acelasi sex -

    Initiativa de revizuire a unui concept din constitutie ascunde cu totul si cu totul altceva.

    sa mai astepte putin - pana dupa urmatoarele alegeri unde sper ca i sfarsit ciuma rosie sa dispara sau sa scada sub 15%.

    #farapenali