Firea a cerut demisia ministrului Carmen Dan pentru modul în care a acționat la protestul din 10 august

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 septembrie 2018, 14:23 Actualitate | Politic


Gabriela Firea
Foto: Agerpres
Gabriela Firea a cerut sâmbătă, în cadrul Comitetului Executiv al PSD, demisia ministrului de interne Carmen Dan, pentru modul în care a acționat la protestul din 10 august, au declarat pentru HotNews surse din partid. Ședința conducerii PSD este încă în desfășurare. 

"Se impune demisia sau retragerea sprijinului politic pentru modul în care au fost gestionate intervenția jandarmilor", ar fi spus Firea în ședință. 

Gabriela Firea a intrat în conflict cu protejata lui Liviu Dragnea, Carmen Dan în urma protestelor din 10 august dupa ce ministrul de Interne a încercat să paseze responsabilitatea intervenției jandarmilor către prefectul Speranța Cliseru protejata primarului Capitalei. 

Gabriela Firea, a declarat miercuri, întrebată dacă simte tensiuni în PSD, că sunt „cu siguranță lucruri de spus" în acest sens dar nu vrea să se alăture celor care „împroașcă cu noroi” așa că își va spune punctul de vedere în interiorul partidului.


















2327 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Incurca-i, drace. (Sâmbătă, 1 septembrie 2018, 14:27)

    Zmache a lu' Rastagan [utilizator]

    ...
  • +6 (6 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Sâmbătă, 1 septembrie 2018, 14:33)

    ABCd...etc [utilizator]

    eheee ... se aud de-aici pocnete de-atata corectitudine ... atat personala, cat si politica ... de civism nici nu mai vorbesc ...
  • +7 (7 voturi)    
    Da Doamne! (Sâmbătă, 1 septembrie 2018, 14:47)

    Nonidem [utilizator]

    Da Doamne!Diferentele astea de vedere de la varful PSD probabil nu vor duce la evolutii surprinzatoare dar sper ca tinand cont de ele, procurorii sa fie mai putin timorati in aflarea adevarului crimelor din 10 August!
  • -8 (10 voturi)    
    10august (Sâmbătă, 1 septembrie 2018, 15:28)

    Liviu-Ludovic [utilizator]

    PSD cade in capcana opozitiei intrand intr-o campanie de acuze reciproce pe o tema furnizata de opzitie. Deinainte de protest se stia ca opozitia isi va trimite victimile de opereta pentru a creea o furie nejustificata. Asa cum spunea si Cristoiu, opozitia avea nevoie de "un mort" care sa infurie multimile credule. Nu le-a iesit cum au vrut si de aceea s-au repliat in acuzatii sterile. Cei care au picat totusi in plasa lor au fost femeile de la varful PSD Firea, Dan, si Dancila. Toate incearca sa dea o vina inexistenta de la una la alta. Ce le lipseste doamnelor este pregatirea militara, aceeasi care a dat multe victime in timpul asazisei revolutii. Este vorba de imunitatea santinelei. Conform RMG(regulam militar general) odata instalata in postul sau santinela militara beneficiaza de imunitate inclusiv pentru uciderera acelor care ii incalca consemnul. Acest consemn nu poate fi anulat de nimeni, general sau maresal, ci doar de seful sau direct, plutonier sau sertgent. Singurul lucru pe care santinela il are de facut este somatia regulamentara. In cazul protestelor, in momentul in care jandarmii au instalat gardurile metalice ei au devenit santinele in spatele lui, iar cei care au incercat sa treaca s-au expus atacului lor. La fel, la revolutie, cei care au intrat in sediile institutiilor militare sau militarizate au incalcat consemnul santinelelor si si-au pierdut viata. Din pacate azi nu se mai face armata pentru a fi cunoscute aceste lucruri. Sa speram ca magistratii militari sa fi facut macar ei armata. Ce trebuie sa invete opozitia este regula democratiei si respectul fata de ea. Nicio demonstratie publica nu trebuie sa mai clatine statul roman. Sa ne incredem in democratie si sa avem rabdarea sa ne vina randul la putere.
    • +5 (5 voturi)    
      Esti bolnav.. (Sâmbătă, 1 septembrie 2018, 16:01)

      Muncitoru [utilizator] i-a raspuns lui Liviu-Ludovic

      ori esti prost ori esti bolnav prietene!

      Ce santinele,ce consemn,ce morti?Tu esti pe bune asa spalat pe creier?

      Sper ca in viata reala nu ai mai multa raspundere decat maturat si spalat WCul...
      • +1 (1 vot)    
        Cum de nu-l recunosti? (Sâmbătă, 1 septembrie 2018, 16:51)

        gayon [utilizator] i-a raspuns lui Muncitoru

        E deputatul mitraliera. Dar nu te speria. Cica i-au confiscat aia arma de la revolutie. Cu boala nu se stie pt. ca partidul nu-l lasa pe mana medicilor, ca sa nu-l piarda.
    • +1 (1 vot)    
      Ecoul (Sâmbătă, 1 septembrie 2018, 16:14)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui Liviu-Ludovic

      haznalei 3 .....................
    • +1 (1 vot)    
      In ce secol traiesti??? (Sâmbătă, 1 septembrie 2018, 19:37)

      naitza [utilizator] i-a raspuns lui Liviu-Ludovic

      Suntem in anul 2018!!! Ia-ti medicamentele si du-te la culcare...
  • +5 (5 voturi)    
    Pandelica se viseaza " competenta " ? (Sâmbătă, 1 septembrie 2018, 15:30)

    Plagarus [utilizator]

    Ie,trandafiri moldovenesti + centura ( de castitate) Bucurestiului,sa aiba Pandele loc de veci vecilor cand va fi gata.
  • +5 (5 voturi)    
    cum? (Sâmbătă, 1 septembrie 2018, 15:43)

    ..13 [utilizator]

    Sa isi dea demisia sau sa i sa retraga sprijinul politic cand dansa, prea suava Carmen Dan era in concediu, si nici nu stia de miting sau de orice alta adunatura in Piata Victoriei???

    Rautate nejustificata de la dansa preacurata, vesnic orea putin mangaiata Fi Rea!
  • +1 (1 vot)    
    Who the fuck is Firea? (Sâmbătă, 1 septembrie 2018, 16:30)

    unTaran [utilizator]

    O valoare zero cere demisia ministrului de interne (zero also)
  • 0 (0 voturi)    
    O fi sau nu o fi wrestling, nu pot sa stiu. (Sâmbătă, 1 septembrie 2018, 16:30)

    gayon [utilizator]

    Dar mie imi place. Tras de par, lovituri peste mustiuc cu strimfii nespalati, ridicarea foalelor in varful capului, ce mai, toata sarea si piperul de pe malul dambovitei.
    Sa nu va opriti pana cand o sa va trag eu de poale.
  • +1 (1 vot)    
    Carmencita... (Sâmbătă, 1 septembrie 2018, 17:53)

    naitza [utilizator]

    ...te asteapta fetele la Targsor, la o cafea. Se zice ca secretarele, prepara cea mai buna cafea. Sper sa putrezesti in puscarie, javra.
  • +1 (1 vot)    
    OH . (Duminică, 2 septembrie 2018, 17:16)

    letsoc [utilizator]

    Perdele de fum pentru ametit intelectualii . Adio si-un praz verde .