Surse: Întâlniri restrânse între liderii PSD. Liviu Dragnea face apel la unitatea partidului

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Vineri, 31 august 2018, 19:02 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea sedinta CEX
Foto: Facebook
Mai mulți lideri PSD s-au întâlnit vineri într-o ședință restrânsă pentru a discuta despre modul în care Liviu Dragnea conduce partidul, au declarat surse social democrate pentru Hotnews.ro. Liderii social-democrați intenționau să conteste autoritatea președintelui PSD la ședința CEX  prin punerea în dezbatere a scrisorii Ecaterinei Andronescu și cea a senatorului Niculae Bădălau. Potrivit surselor citate, Liviu Dragnea ar fi reușit să-i convingă pe aceștia să renunțe la demers.

Printre contestatari s-ar fi numărat vicepremierul Paul Stănescu, Marian Oprișan, Niculae Bădălău, Dumitru Buzatu, Ionel Arsene, Adrian Țuțuianu și Mihai Tudose. Aceștia sunt nemulțumiți de modul în care Dragnea ia deciziile în cadrul restrâns. din biroul său de la Parlament și că niciun alt lider nu are acces la acestea. Social democrații doreau să ceară o dezbatere deschisă în ședința Cex de sâmbătă. Mai exact, aceștia doreau să pună în dezbatere scrisoarea Ecaterinei Andronescu și cea a senatorului Niculae Bădălău. De altfel, cele două scrisori contestă modul în care partidul este condus și sugerează o conducere colectivă la nivelul partidului. .

Liviu Dragnea, susținut de aghiotanții Marian Neacșu și Codrin Ștefănescu s-ar fi  întâlnit cu nemulțumiții și le-ar fi spus acestora că partidul are nevoie să dea un mesaj de unitate și că "nu este momentul dezbinării pentru că, în contextul actual, ar risca să distrugă partidul". 

Întâlniriile au loc în contextul în care președintele PSD București, Gabriela Firea a intrat în conflict cu protejata lui Liviu Dragnea, Carmen Dan în urma protestelor din 10 august dupa ce mnistrul de Interne a încercat să paseze responsabilitatea intervenției jandarmilor către prefectul Speranța Cliseru protejata primarului Capitalei. Gabriela Firea, a declarat miercuri, întrebată dacă simte tensiuni în PSD, că sunt „cu siguranță lucruri de spus" în acest sens dar nu vrea să se alăture celor care „împroașcă cu noroi” așa că își va spune punctul de vedere în interiorul partidului.

Social democrații se întâlnesc sâmbătă, la malul mării în ședința CEX. Conducerea centrală a partidului împreună cu președinții organizațiilor județene și membrii Executivului vor analiza activitatea Guvernului Viorica Dăncilă la șapte luni de la preluarea mandatului. De altfel,  ziua de vineri este rezervată discuțiilor informale între liderii PSD iar deciziile politice urmează a fi luate în cursul zilei de sâmbătă.



















2312 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Lol (Vineri, 31 august 2018, 20:28)

    mitg [utilizator]

    "susținut de aghiotanții Marian Neacșu și Codrin Ștefănescu"

    Mari uameni, mari caractere.
    • +3 (3 voturi)    
      Pe 10 Septembrie TREBUIE iesit Masiv (Sâmbătă, 1 septembrie 2018, 8:14)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      In Strada! Placutza Suedeza este Principala Scandare!
      P$D in Ilegalitate!
      Proclamatia de la Timisoara in Constitutie!
    • +2 (2 voturi)    
      baieti de "zahar" ...... mai trebuie doar apa (Sâmbătă, 1 septembrie 2018, 8:53)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      si e gata ceaiul.......

      #scarba
  • +9 (9 voturi)    
    Hotii sunt deja (Vineri, 31 august 2018, 21:04)

    Observatory [utilizator]

    Uniți intr-o organizație numita PSD
    • +2 (2 voturi)    
      Cum scria "Scinteia" (Sâmbătă, 1 septembrie 2018, 1:43)

      PANA...MEA [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Sa fim uniti in spirit si (ne)simtiri!

      Sigla MU*EPSD /> "" Interlopi din toate Junglele, Uniti-va "".
      Piratul din InSULA Belina va v-a primui cu stiuci... Pe mustata lui cariata ca nu minte!
      Un sfat dat poporului rumin: dupa ce se da amnistia renuntati la buzunare si portofele, pe cit se poate evitati aglomerarile si mersul cu tramvaiul , autobuze si metrouri! Stati pe strazi in grupuri mai mari de un milion de oameni cinstiti pentru ca sutii si interlopii m'psd-isti vor fi ffff activi! Uitati-va in jurul vostru si daca vezi arnicipogonici kk-ati-va pe el! S-au cel mai bine: Fuugiiiti!
  • +7 (7 voturi)    
    Adunati-va / uniti-va la Fortaleza cu toNtii&hotzu (Vineri, 31 august 2018, 21:22)

    Plagarus [utilizator]

    ....sef.!
  • +9 (9 voturi)    
    Domneee... (Vineri, 31 august 2018, 21:49)

    MenInBlack [utilizator]

    "Uniti vom fura Romania!" I love Dracnea ! Uraaa ! Traiasca jmekeria multilateral dezvoltata ! Uaminii muncii din administratii stiu de ce.
  • +11 (11 voturi)    
    Placuta suedeza... (Vineri, 31 august 2018, 22:19)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ... pentru toti votantii vostrii !!!
  • +4 (4 voturi)    
    unitatea infractorilor (Vineri, 31 august 2018, 23:27)

    Coco Whistle [utilizator]

    ca cine e normal la cap nu e partas la ceea ce se intimpla.
  • +1 (1 vot)    
    vorbeste lumea ... (Sâmbătă, 1 septembrie 2018, 1:56)

    ABCd...etc [utilizator]

    inlocuiti unitatea cu utilitatea si aflati care sunt temerile mari ale gruparii ...
    • +2 (2 voturi)    
      dupa principiul: cine fura mai bine e sef (Sâmbătă, 1 septembrie 2018, 8:55)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui ABCd...etc

      unitatea lor sa fie si la Rahova
  • 0 (0 voturi)    
    Toti borfasii... (Sâmbătă, 1 septembrie 2018, 13:16)

    naitza [utilizator]

    ...sunt uniti, pentru amnistie pe toate planurile: judiciara, fiscala etc.