Prefectul Capitalei susține că a semnat „după 12 noaptea” ordinul de intervenție la protestul din 10 august. Jandarmeria anunțase că aprobarea a venit la 23.11

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Luni, 27 august 2018, 13:04 Actualitate | Politic


Prefectul Capitalei
Foto: Facebook
Prefectul și reprezentanții Jandarmeriei se contrazic în privința orei la care a fost semnat ordinul de intervenție în timpul protestului din 10 august din Piața Victoriei. Speranța Cliseru, prefectul Capitalei, a declarat, astăzi, că a semnat ordinul „după 12 noaptea”, în vreme ce oficialii Jandarmeriei au susținut că s-a primit aprobare de intervenție în forță la ora 23.11.

”Violențele care necesitau restabilirea ordinii publice s-au întâmplat mult mai târziu, când s-a dat foc la fel de fel de elemente de mobilier urban Nu are importanță unde erau. Ordinul era de restabilirea ordinii publice. Nu putea să eliberăm un spațiu și pe străzi să se întâmple acte de vandalism sau de terorism. Cred că era după 12 noaptea (n. red. când a semnat ordinul) (...) Nu știu ce spune MAI și eu spun ce spun eu”, a declarat Speranța Cliseru.

Prefectul Capitalei a subliniat că nu a fost prezentă în centrul mobil de comandă ci s-a aflat într-o clădire a Guvernului. "Eu m-am aflat într-o clădire care aparține de Guvern, dar nu în clădirea guvernului ci undeva în spatele pieței. Nu aveam niciun monitor(...) Eu nu am ce să-mi reproșez. Toate instituțiile statului au colaborat și s-a respect legea. Nu am ce să regret, acel ordin respecta legislația ”, a mai spus Cliseru.

Întrebată de presă dacă este normal mai întâi să se intervină și apoi să semneze ordinul, Cliseru a răspuns: "E conform legii, jandarmii se apără și fără ordin de la prefect. Nu e relevantă ora”.

Jandarmii au primit ordin de la prefectul Capitalei să intervină în forță în Piața Victoriei la ora 23.11, au anunțat,pe 11 august, reprezentanții instituției, care au mai precizat că au fost deschise 8 dosare penale, până acum. 

"S-a acționat în primă faze cu gaze, cu spray iritant, lacrimogen și ulterior s-au executat somațiile legale, respectiv cele trei semnale luminoase care anunțau intervenția în forță. Au fost date în conformitate cu normele, pentru atenționarea oamenilor. Conform prevederilor în vigoare, prefectul este cel care aprobă intervenția în forță a jandarmilor. Aseară, pe baza informațiilor existente și a comportamentului agresiv a unei părți din cei aflați în piață, Jandarmeria a primit aprobare să intervină în forță la ora 23.11. Este ordinul de intervenție semnat de prefectul Capitalei. Din acel moment, s-au luat măsuri gradual astfel încât să se evacueze zona", a declarat, sâmbătă dimineață, Marius Militaru, șef Serviciu Comunicare Jandarmeria Română.

Prefectul Capitalei, Speranţa Cliseru, a sosit luni la Comisia de Apărare din Senat, unde trebuia să fie audiată în legătură cu evenimentele din 10 august din Piaţa Victoriei, însă şedinţa a fost suspendată din lipsă de cvorum. Senatorii PSD și ALDE au lipsit de la ședință.

Potrivit preşedintelui comisiei, senatorul PNL Marcel Vela, invitaţiile pentru prefectul Capitalei şi şeful dispozitivului de jandarmi, Laurenţiu Cazan, vor fi refăcute săptămâna viitoare.



















6239 vizualizari

  • +26 (26 voturi)    
    Ordinul de interventie (Luni, 27 august 2018, 13:13)

    Martinezu [utilizator]

    semnat dupa 12 noaptea. Care zi? Dupa ce au inceput plangerile penale? Sa ii dati si voi o forma de legalitate acolo de ochii lumii nu?
    Si acum apar ceva contradictii marunte.
    Important este ca lumea va sustine, am vazut la mitingul de ieri. Erau rudele voastre nu?Alea mai sarace cu duhul
    • +5 (5 voturi)    
      Ordinul a fost semnat! (Luni, 27 august 2018, 15:26)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Ordinul a fost semnat inainte, iar dupa ce a fost semnat au iesit la vedere represiunea violenta si abuziva!
      Dupa macel nimeni nu ar mai fi semnat nimic!

      Nu o compatimiti pe doamna de casa, a familiei Pandele, pentru ca si dansa a avut un rol determinant in validarea represiunii!

      Chiar daca nu credem, si Jandarmeria si-a construit alibiuri sau circumstante atenuante false:
      - munitia si pregatirile paramilitare ale jandarmeriei
      - informatia despre colegii omorati la Springtime
      - informatia despre masina cu coteil-uri Molotof
      - jandarmerita abandonata
      - chiar si garantia acestui document - Ordin de macel!
    • +3 (3 voturi)    
      ce rost (Luni, 27 august 2018, 19:10)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      avea sa mai semneze un ordin de evacuare a pietei, la o ora cand piata era deja goala?
      Ori ea ne prosteste, ori cineva a prosti-to pe madam sa semneze ordinul, urmand sa fie antedata ora.
      • 0 (0 voturi)    
        Te-ai demascat!!! (Marţi, 28 august 2018, 10:51)

        complet_retard [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        O intrebare foarte logica si foarte simpla.

        numai ca asta te demasca drept basist-joannist-soroshist, etc, etc.

        Oamenii de bine, votantii Daddy, nu si pun NICIODATA intrebari!
  • +24 (24 voturi)    
    Măcar ... (Luni, 27 august 2018, 13:14)

    raulito [utilizator]

    ....puneți-va de acord la minciuna.
    • +6 (6 voturi)    
      PSD nu minte (Luni, 27 august 2018, 14:41)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui raulito

      Era fiecare pe alt Timezone, atata tot...
  • +19 (19 voturi)    
    Hopa! (Luni, 27 august 2018, 13:15)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Acarul Paun nu vrea sa fie Acarul Paun?
  • +17 (17 voturi)    
    poate a vrut sa zica "proasta ca noaptea" (Luni, 27 august 2018, 13:20)

    liviul2006 [utilizator]

    ...
  • +9 (9 voturi)    
    atentie! (Luni, 27 august 2018, 13:41)

    anion [utilizator]

    Nu mai scoateti voi dragi cititori, reporteri si cine a mai participat la descoperirea greselilor. Vedeti, acum vor sa tipareasca din nou manualul! Faceti o comisie si aceasta sa dea cu taraita cate una sau doua gafe. Vrem sa vedem ca se vor retipari 5 editii nu una.
    • +9 (9 voturi)    
      Nu cumva retiparirea e pe bani publici? (Luni, 27 august 2018, 14:16)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui anion

      Editura aia nu cred ca e a lui Dragnea si ca da el sau fii-so din banul lui de buzunar ptr BMW-uri!
    • +3 (3 voturi)    
      :( (Luni, 27 august 2018, 15:54)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui anion

      tot pe banii nostri, aia e problema..
  • +26 (26 voturi)    
    Siktir madam Clistir! (Luni, 27 august 2018, 13:53)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Daca nu are relevanta ora, de ce ai mai semnat ordinul, ca jandarmii se aparau si singuri, fara ordin.
    Numai ca ei nu erau acolo ca sa se apere, deci nu apararea jandarmilor era argumentul pentru interventia in forta; asa puteau sa stea bine mersi acasa.
    Cand au data aia foc jadarmii nu au intervenit de loc, ca ei erau ocupati sa dea in cap la lume pe strazile laterale. Niste civili au intervenit ca sa limiteze focul asa cum tot niste civili au scos-o pe biata victima premeditata, din invalmaseala si nu jandarmii.

    Cum a mai zis si nataraul ala de vice primar; a trebuit sa-i fugareasca pentru ca violenta a continuat pe strazile laterale; "ati vazut: la un moment dat se golise piata" pai se golise chiar de mai multe ori, ca noi nu aveam masti de gaze in dotare iar jandarmi au dat din belsug sa nu ramana nici musca in piata. Pana cand s-a dat ordinul sa fie azvarliti protestatarii cu forta din piata ne-am tot intors si piata s-a reumplut, dar nu s-au vazut violente in afara pietii (asta nu v-a convenit, ca nu se potrivea cu scenariul). Iar acele violente din afara pietii erau asa: jandarmi zdrobind manifestanti. In afara de sceneta de la springtime jandarmii au avut in toate situatiile forta in exces fata de protestatari.
    DACA NU AI VAZUT SITUATIA PE VIU SI CONSIDERI CA NU ARE RELEVANTA, NU TREBUIA SA SEMNEZI ORDINUL. De vreme ce l-ai semnat trebuie sa-ti asumi responsabilitatea, nu s-o dai la-ntors
  • +24 (24 voturi)    
    Deci jandarmii au actionat ilegal timp de o ora? (Luni, 27 august 2018, 13:56)

    IoPaNet [utilizator]

    La puscarieee... cu totii la puscarieeee........... la puscarieee... cu totii la puscarieeeeeeeee.............
  • +11 (11 voturi)    
    Cineva, probabil userist rezist (Luni, 27 august 2018, 14:02)

    ruskimushki [utilizator]

    era subt plapuma shi o impiedeca, vartos, sa semneze.
    Asa se face ca a luat shi ea, cu toate ca n-a fost in piata, cateva maciuci revolutzionare.
    insa, per ansamblu, doamna paremultzumita. afctorii converg(a) in aceeasi di(r)-rect-(mu)ie
    .
  • +12 (12 voturi)    
    Ne prostesc (Luni, 27 august 2018, 14:10)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    și se incurcă în minciuni care mai de care ca să își salveze pielea pentru masacru și gazare in masa. NU VOR SCAPA. Mai devreme sau mai târziu vor ajunge unde le e lcoul - LA PUȘCĂRIE - pentru Jandarmeriada din 10 august.
  • +4 (4 voturi)    
    wow (Luni, 27 august 2018, 14:45)

    liviu_ [utilizator]

    evident ca slugarel o sa-l zboare pe lazar si o sa fie ingropat SI acest dosar care contine extrem de multe ILEGALITATI!
    dupa asta o sa traim intr-o frumoasa dictatura in care nu o sa fie voie sa ne strangem mai mult de 4 oameni pe strada, sau sa ne spunem parerile pe FB...
    dezastrul ecnomic cu tovarasa 20-20 e de la sine inteles...
  • +3 (3 voturi)    
    un mic detaliu care scapă atenției (Luni, 27 august 2018, 14:59)

    sobolan [utilizator]

    " (...) însă şedinţa a fost suspendată din lipsă de cvorum. Senatorii PSD și ALDE au lipsit de la ședință."

    gestul cam vorbește de la sine, nu-i așa? măcar de ne-ar da niște prosoape branduite să ne ștergem de flegmele lor. sau le păstrează pt alegeri?
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Luni, 27 august 2018, 15:57)

    tirolez [utilizator]

    Inteleg ca Firea n-a mers la nunta lui Dragnea fiind suparata ca Smarandita va fi tap ispasitor. Ar fi bine, poate urmatorul Acar Paun se va gandi de doua ori inainte sa semneze ce-i pun rechinii cei mari sub nas.
    • +4 (4 voturi)    
      Terminati cu Ion Cristoiu (Luni, 27 august 2018, 18:49)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Travestit
      Principatul Voluntari acorda Imunitate Slugilor Proprii
  • +9 (9 voturi)    
    Romania nu mai e stat de drept, (Luni, 27 august 2018, 16:43)

    yellowdog [utilizator]

    mafiotii gazeaza si bat oamenii ca sa ii reduca la tacere. Statul a devenit agresor impotriva propriilor cetateni. Aceasta conducere nu mai are nici o legitimitate. Ancheta in curs se vrea inabusita in fasa de slugarel.