Tăriceanu, după declarația lui Toader: Reforma justiției trebuie dusă la bun sfârșit și, totodată, trebuie să revenim la controlul democratic al serviciilor secrete

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 august 2018, 14:16 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Facebook
Președintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, a salutat sâmbătă anunțul ministrului Justiției, Tudorel Toader, care a spus că va începe evaluarea activității procurorului general.

”Declarația domnului Toader, Ministrul Justiției, făcută astăzi, este încurajatoare. Prezența și nivelul de infiltrare a statului paralel în justiția din România este de netolerat. Protocoalele secrete, acțiunile ilegale și neconstituționale, încălcarea libertăților fundamentale trebuie să înceteze”, a scris pe Facebook Tăriceanu.

”Prezența agenților/ofițerilor acoperiți în tot țesutul social, politic și economic reprezintă o situație fără precedent în țările democratice. Reforma justiției trebuie dusă la bun sfârșit și totodată trebuie să revenim la controlul democratic al serviciilor secrete. Declarația Ministrului Toader este fără îndoială un pas necesar în această direcție”, mai spune liderul ALDE.



















1357 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    ai auzit de (Sâmbătă, 25 august 2018, 14:23)

    zigot [utilizator]

    pesta porcina?
    ce faceti voi este mai rau.
  • +10 (14 voturi)    
    Ami pe inteles (Sâmbătă, 25 august 2018, 14:34)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Distrugerea Justitiei trebuie dusa până la capăt ca ă scăpăm de pușcărie și sp putem fura in continuare ca si până acum
  • -5 (9 voturi)    
    Prezența și nivelul de infiltrare a statului (Sâmbătă, 25 august 2018, 14:53)

    alibaba: 10 AUGUST 2018 PSD [utilizator]

    paralel în institutiile din România este de netolerat.

    Reforma clasei politice trebuie dusă la bun sfârșit și totodată trebuie să revenim la controlul democratic al institutiilor statului.

    Hai sa incepem sa corectam cate putin fiecare! Umar la umar.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu mai dați pensii și salarii nesimțite. (Sâmbătă, 25 august 2018, 15:56)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui alibaba: 10 AUGUST 2018 PSD

      Atunci veți putea spune că luptați cu//statul paralel//.Acordați-le pensii și salarii după cât au cotizat sau importanța muncii desfășurate și pe urmă să vorbiți că faceți și dregeți.
    • 0 (0 voturi)    
      Tu gandesti? (Sâmbătă, 25 august 2018, 19:11)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui alibaba: 10 AUGUST 2018 PSD

      Serviciile nu trebuie controlate. Ele nu trebuie sa duca mai departe ordine politice sau dupa chef, moft sau "favoruri".
      Ele trebuie sa fie semi-autonome, intr-adevar cu audit si controale sau evaluari, dar fara a pune in pericol echilibrul si-asa sensibil.

      In acelasi timp secretele trebuie sa stie unde sa traga linie ca sa separe o verificare de rutina a unei persoane (poate chiar suspectata de terorism) pana la invadarea intimitatii, dar nici sa permita un posibil atentat din pretexte "pudice".

      Cat despre infiltrarea statului paralel in institutii sau servicii... presupunand ca este adevarat, pai atunci serviciile sunt ineficiente in selectarea personalului nu? Deci tot voi va faceti signuri de cacao.

      Dar stiu, e greu sa gandesti asa departe. A3 nu va invata asta.
  • +8 (8 voturi)    
    Zice Moliceanu: (Sâmbătă, 25 august 2018, 14:59)

    naitza [utilizator]

    "trebuie să revenim la controlul democratic al serviciilor secrete". Adica sa revina sub controlul sefilor tai de la KGB, acum FSB? N-ai sa vezi amice, vi se apropie sfarsitul, asta va e ultima zvacnire. Sunteti disperati, nu-i asa? 
  • +8 (8 voturi)    
    Hobanat peste poate nea Sterling Popescu T. (Sâmbătă, 25 august 2018, 15:00)

    Plagarus [utilizator]

    Podul de piatra din dosare se darama pe tine, mosule !
  • +5 (5 voturi)    
    vai (Sâmbătă, 25 august 2018, 15:31)

    Ilidia [utilizator]

    Acest pseudoliberal, ajuns la remorca PSDragnea, bate campii. Isi ïnveleste"elegant" dorinta de a controla politic justitia. Dar e destul de transparent daca-l cititi cu putina atentie...
    • +1 (1 vot)    
      "de a controla politic justitia" si serviciile (Sâmbătă, 25 august 2018, 21:17)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

      Cred ca atat le-a mai ramas de subordonat. Presedintele fara parghii nu mai inseamna mare lucru.
  • +2 (2 voturi)    
    Acum e momentul pt Tariceanu sa-i arate lui LD (Sâmbătă, 25 august 2018, 15:47)

    Susufler0 [utilizator]

    ca este de partea lui si sa incerce sa mai alunge din supararile pe care i le-a pricinuit nesustinandu-l in cele doua chestiuni privind suspendarea lui Iohannis si adoptarea unei OUG privind amnistia si gratierea !

    Cine l-a urmarit cu atentie pe Tariceanu nu are cum sa nu fi observat asemanarea dintre acesta si Kelemen Hunor in ceea ce priveste pragmatismul politic, pragmatism dat in special de grija cu care aldistul isi ordoneaza actiunile politice, prioritatile politice,!

    PS. Poate tocmai de aceea este si urat atat de mult Tariceanu ! ;)

    PPS.
  • +2 (2 voturi)    
    ...acest individ... (Sâmbătă, 25 august 2018, 16:45)

    mitocanu [utilizator]

    ...spera sa devina presedintele romaniei...un fost liberal vandut trup si suflet infractorilor psd...intreaga sa cariera politica este un exemplu de cameleonism si tradare a liberalismului...scarboasa specie....
  • +2 (2 voturi)    
    Justiția este (Sâmbătă, 25 august 2018, 17:35)

    Observatory [utilizator]

    liberă și nu trebuie controlată politic.....
    Asta nu este democrație , este totalitarism , ca vechiul sistem ceaușist
  • +4 (4 voturi)    
    are dreptate .. (Sâmbătă, 25 august 2018, 17:56)

    sareta [utilizator]

    Individul acesta are dreptate Justitia trebuie reformata, n-a fost in stare sa-l incatuseze pentru biletelul roz (abuz in serviciu facut de seful guvernului ) si nici sa-l dovedeasca pentru marturie mincinoasa !
  • 0 (0 voturi)    
    Serviciile acestea secrete ar cam fi timpul (Duminică, 26 august 2018, 17:50)

    hic sunt leones [utilizator]

    să dispară cu totul.
    În afară de lupta împotriva terorismului - care se poate realiza în cadrul unui departament specializat din cadrul poliției - într-un stat democratic (cu adevărat de drept) nu avem nevoie de niciun fel de informație, niciun document nu are de ce să fie secret, nicio hotărâre a niciunei persoane care lucrează în cadrul statului n-are de ce să fie ascunsă de cetățeni etc.