Cioloș: Guvernul Dăncilă ar trebui să plece în următoarele zile /Ar trebui să ajungem la alegeri anticipate 

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 23 august 2018, 14:37 Actualitate | Politic


Dacian Ciolos
Foto: Guvernul Romaniei
​​Co-fondatorul Mișcării România Împreună, fostul premier Dacian Cioloș, susţine că pe termen scurt şi mediu ar trebui să se ajungă în România la alegeri anticipate, astfel încât o majoritate politică să fie relegitimată prin vot, informează Mediafax. 

Dacian Cioloș a declarat, joi, la Cluj-Napoca, într-o conferinţă de presă, că PSD ar trebui să îl lase pe preşedintele Klaus Iohannis să joace rolul de medfiator şi să înceapă discuţii cu partidele din Parlament şi cu societatea civilă.

 „Dacă PSD se gândeşte la propriul interes, al partidului, Guvernul Dăncilă ar trebui să plece în următoarele zile. (…) Să îl lase PSD pe dl. Iohannis să joace rolul de mediator, să trimită la plimbare pseudo Guvernul pe care-l avem acum şi să înceapă discuţii cu forţele politice din Parlament. Cred că ar fi utile discuţii şi consultări inclusiv cu organizaţiile, cu societatea civilă care protestează în stradă, ca să vedem care sunt cele mai bune soluţii pe care politicienii aleşi să şi le asume în Parlament. (…) Pe termen scurt, mediu ar trebui să ajungem la alegeri anticipate dacă vrem să fim oneşti faţă de cetăţenii României, dacă vrem să găsim soluţii durabile la problemele care se acumulează de un an şi jumătate, ar trebui o majoritate politică relegimitată prin vot”, a spus Cioloş.  

Potrivit acestuia, sunt mai multe soluţii de luat în calcul, aproape orice soluţie fiind mai bună decât cea pe care România o are în momentul de faţă. „Să găsim o soluţie înainte de sfârşitul anului”, a precizat fostul premier.


















2591 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Chiar nu avem...... (Joi, 23 august 2018, 15:01)

    polonyca [utilizator]

    ............. mecanismele necesare pt declansarea de alegeri anticipate ??? Chiar tre sa distrugem tara , sa-i dam foc ???????
  • +1 (9 voturi)    
    Alegeri anticipate... (Joi, 23 august 2018, 15:42)

    Sthelian [utilizator]

    ...o utopie.
    Conform actualei Constitutii e nevoie ca un guvern sa demioneze sau sa cada prin motiune si apoi timp de 2 luni inca doua tentative nereusite de formare de guvern, consultarile cu sefii celor 2 camere...
    Apoi conform legii electorale de 3 luni de campanie electorala oficiala. Si parca mai e si 45 de zile minim inainte de declansarea campaniei electorale publicarea decretului sau cum s-o numi pentru convocarea alegerilor generale
    Plus circa 1 luna pentru convocarea noilor camere, alegerea structurilor lor, desemnarea premierului si aprobarea lui. Total vreo 7 luni (optimist) in care toate sa se faca una dupa alta, iar Romania sa fie guvernata de actualul Guvern cu competente limitate.
    Se intra in 2019 fara buget, ci in baza celui actual.
    • +3 (3 voturi)    
      Aiurea. (Joi, 23 august 2018, 16:06)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

      Astazi cade Dancila si e desemnat un ,,independet de sacrificiu" (il baga din nou pe Croitoru).
      Constitutia zice de ,,maxim" 10 zile pentru Croitoru . Dar daca el vrea, poate cere sa-i fie votat Noul Guvern in 24 de ore . Dupa care Noul Guvern nu trece si se repeta din nou cu Croitoru. Adica cam in 3-4 zile Iohannis poate dizolva Camerele si anunta Alegeri. Urmeaza Campania Electorala de vreo 45 de zile.
      Totul este sa se vrea din toate partile.
      • -1 (1 vot)    
        Un pic de rabdare. (Joi, 23 august 2018, 19:45)

        Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Iata art. 89 din Constitutie:
        "După consultarea preşedinţilor celor două Camere şi a liderilor grupurilor parlamentare, Preşedintele României poate să dizolve Parlamentul, dacă acesta nu a acordat votul de încredere pentru formarea Guvernului în termen de 60 de zile de la prima solicitare şi numai după respingerea a cel puţin două solicitări de învestitură."

        Deci in 60 de zile pot cere investitura si 5 guverne, nu numai 2.

        Din ce stiu eu ca am citit cind a fost publicata legea alegerilor si asta m-a infiorat atunci, era ca decretul pentru alegeri trebuie publicat cu minim 45 sau 90 de zile inainte, iar campania trebuie sa aiba 90 de zile daca decretul e cu 45 de zile inainte, sau 45 de zile, daca decretul e cu 90 de zile inainte. Oricum, teribil de lung.

        Si fiindca m-ati ridicat o frumoasa minge la fileu:
        Constitutia zice ca premierul desemnat are 10 zile ca sa ceara investitura, dar Parlamentul n-are nici un termen. Utilizind asta, in 2009 Guvernul Negoita nici n-a fost discutat in Parlament...
    • 0 (4 voturi)    
      Waw.... (Joi, 23 august 2018, 16:24)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

      Chiar asa ??? Asta da ....tampenie !!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Poate "relegitimata"?! (Joi, 23 august 2018, 15:52)

    achvp [utilizator]

    Greasela apartine celui citat (dl. Dacian Ciolos) sau citatorului (d-nei Clarice Dinu)?
    In rest, ideile nu sunt o noutate, fiind sustinute de aproape toti oamenii cu scaun la cap. Din pacate, nu prea sunt solutii de rezolvare la indemana.
    Chiar daca Fasolica va fi convinsa sau fortata de Dracnea sa demisioneze, tot e lung drumul pana la anticipate, iar PSD-eii vor face tot ce le sta in putinta sa nu se ajunga acolo, pentru ca, dincolo de declaratiile lor sforaitoare, stiu foarte bine ca partidul e in cadere libera si nu vor mai prinde ciolanul la noi alegeri.
  • -7 (9 voturi)    
    Asta vrea sa ajunga Presedinte? (Joi, 23 august 2018, 15:52)

    salvatore [utilizator]

    "... fostul premier Dacian Cioloș, susţine că pe termen scurt şi mediu ar trebui să se ajungă în România la alegeri anticipate, astfel încât o majoritate politică să fie relegimitată prin vot, informează Mediafax. " Neica Bubila asta asteapta sa vada o NOUA majoritate politica? Bun, acum eu inteleg ca e cam cald afara, dar nici chiar asa, la ciudatelul asta efectele sunt extreme. In mintea lui chiar crede ca Miscarea Impreuna nustiucum o sa obtina majoritatea dupa alegeri? Sau cumva in combinatie cu PMP, USR si alte securisme? Vai si-amar, ati distrus dreapta definitiv securistilor.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu a distrus-o nimeni (Joi, 23 august 2018, 22:58)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

      Dreapta a ajuns stangace.
  • +6 (6 voturi)    
    Bugetul - asta e marea problema? (Joi, 23 august 2018, 16:27)

    achvp [utilizator]

    Si daca vom avea buget pentru 2019, dar intocmit tot de aceasta sleahta de hoti si incompetenti, cu ce ne-ar ajuta?
    Adica sa mai stea la putere inca 2 ani, sa duca tara de rapa, de tot, e mai bine?
    Sa nu mai poata nimeni sa o mai readuca macar pe linia de plutire pentru vreo 2 decenii dupa aceea?
    • 0 (0 voturi)    
      @Sthelian (Vineri, 24 august 2018, 9:49)

      achvp [utilizator] i-a raspuns lui achvp

      Acest mesaj trebuia de fapt sa fie o replica pentru mesajul initial postat de dl. Sthelian.