ALDE spune că trebuie să analizeze opțiunea de suspendare a președintelui Klaus Iohannis

de L.P.     HotNews.ro
Miercuri, 22 august 2018, 16:07 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Facebook
Partenerii de Coaliție ai PSD refuză în continuare să susțină un eventual demers privind suspendarea președintelui Klaus Iohannis. Într-o postare pe Facebook partidul lui Călin Popescu Tăriceanu susține că acțiunea este riscanta și poate avea urmări imprevizibile. Postarea ALDE apare în contextul în care, Liviu Dragnea a readus pe agenda politică a PSD tema suspendării președintelui.

"Suspendarea președintelui Klaus Iohannis – tot mai depășit de cerințele și demnitatea funcția pe care o ocupă – este o decizie de maximă responsabilitate, care presupune o evaluare atentă a posibilelor riscuri și consecințe.Declanșarea procedurii de suspendare, într-o societate profund divizată, instigată la fanatism și violență de lideri politici lipsiți de scrupule, poate avea urmări imprevizibile.

Cu alte cuvinte, decizia de extirpare a unei părți bolnave din  trupul statului român trebuie făcută numai în condițiile în care suntem convinși că respectiva operație nu va perturba funcționarea statului, precauție cu atât mai mare cu cât, în prima jumătate a anului viitor, România va deține președinția Consiliului Uniunii Europene.
Doar în urma unei astfel de evaluări și a asumării concluziilor sale putem să exprimăm, în deplină cunoștință de cauză, o opțiune sau alta în privința declanșării procedurii de suspendare" se arată în postare pe pagina de Facebook a ALDE.

Liviu Dragnea susține că își dorește suspendarea președintelui Iohannis, însă vrea să vadă și ce spune Călin Popescu Tăriceanu. „Dacă vrem să-l suspendăm, îl suspendăm, pur și simplu. Eu aș vrea. Să vedem dacă dl. Tăriceanu și-a schimbat opinia”, a declarat Dragnea marți seara, într-o emisiune la Antena 3.



















3297 vizualizari

  • +23 (25 voturi)    
    cine se-aseamana, se-aduna (Miercuri, 22 august 2018, 16:32)

    yonyon [utilizator]

    mai bine ar merge pana la capat alaturi de dragnea, pentru ca indiferent de ce ar face de acum incolo, cei de la alde nu-si vor putea sterge din frunte stigmatul lasat de asocierea la cea mai toxica guvernare din istoria Romaniei. plus raul enorm facut de slugarel toader, care-i omul propus de ei.
    • +3 (5 voturi)    
      Cu alte cuvinte ... (Miercuri, 22 august 2018, 19:12)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui yonyon

      "O sa citeasca si o sa analizeze". Parca faceau misto de KJ cand a luat si el aceasta abordare. Dar deee, cand nu e vorba de zei, este incalcarea legii, cand e vorba de ei, este permis.

      Double standard sau ipocrizie... voi decideti!

      On topic, daca Tradiceanu mai are un dram de materie cenusie in capatana aia plina de praf, se va distanta si il va tine pe KJ pana la finalizarea mandatului. Daca o mai arde mult cu Dracnev o sa iasa rau.
  • +5 (7 voturi)    
    Suspendare (Miercuri, 22 august 2018, 16:37)

    ic.ram1945 [utilizator]

    Daca vreti sa bagati in rahat tara, suspendati presedintele prostanacilor. Daca erati baieti destepti, de mult rupeati legatura cu PSD si reveneati la PNL fara persoanele cu dosare penale sau si cu ei dar cu acceptul efectuari urmaririi penale& judecata...
  • +10 (12 voturi)    
    Suspendare (Miercuri, 22 august 2018, 16:38)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Oare nu exista si o procedura pt. suspendarea presedintilor celor doua camere? Ori mai bine suspendarea celor doua camere, de ex. pt. nivel scazut de inteligenta, competenta, moralitate, cinste
  • +5 (7 voturi)    
    Partea cu extirparea partii bolnave (Miercuri, 22 august 2018, 16:43)

    Con_stan_tin [utilizator]

    se refera la Dragnea, mai ales ca ALDE a specificat clar ca trebuie facuta cu precautie.
  • +8 (10 voturi)    
    Tumorile societăţii româneşti (Miercuri, 22 august 2018, 16:45)

    PlatitDeSoros [utilizator]

    ...vorbesc despre o operaţie ce presupune extirparea pacientului!

    Oameni buni! Ăştia se droghează pe banii noştri!
  • +5 (7 voturi)    
    Ati mai facut porcaria asta de doua ori (Miercuri, 22 august 2018, 16:49)

    ty [utilizator]

    Oricum nu voi platiti . . .
  • +5 (9 voturi)    
    ALDE e inventia PSD, vor face ce li se ordona (Miercuri, 22 august 2018, 16:50)

    Mannpawel [utilizator]

    cum s-a infiintat ALDE?
    s-a infiintat cand Crin Antonescu a rupt alianta cu PSD

    aria PSD din PNL s-a transformat in ALDE.

    cine i-a sprijinit si cum au ajuns ALDE in parlament?
    Antena 3 s PSD i-au bagat in parlament.

    Concluzia e clara, ALDE nu e un partid independent, ci unul inventat pt a fura din voturile votantilor PNL cre sunt de fapt PSD-isti dar ezita sa se numeasca asa pt ca nu au fost de acord cu toate nenorocirile facute de PSD in 28 de ani

    Antena 3 poate sa omoare ALDE intr-o singura emisiune de-a pastorului, cand PSD va da ordinul se va termina cu ALDE...vor spune ca Tariceanu a trecut departea lui Iohannis si partidul e istorie
    • +5 (9 voturi)    
      Incorect (Miercuri, 22 august 2018, 19:15)

      2mai [utilizator] i-a raspuns lui Mannpawel

      ALDE este fostul Partid Conservator fost Partid Umanist fondat în 1991 de către Dan Voiculescu. În 2015 Partidul Conservator a fuzionat cu formațiunea lui Tăriceanu care părăsise PNL cu un an în urmă. Ceva timp ALDE a avut o conducere bicefală, formată din Daniel Constantin, fost președinte al Partidului Conservator și Tăriceanu. Asta până când, în 2017, Constantin l-a călcat pe coadă pe Voiculescu și a fost dat afară nu numai de la conducere, ci și din partid.
      A spune că ALDE este partidul PSD este o mare greșeală, din 1991 și până în prezent el fiind partid proprietate a lui Dan Voiculescu.
      Așadar Antena 3 nu poate să omoare ALDE, deoarece ALDE ESTE Antena 3.
  • +5 (5 voturi)    
    " Analizati-o " ca-i buna de santaj la psderbedei (Miercuri, 22 august 2018, 16:59)

    Plagarus [utilizator]

    Sterling Popescu chiar crede ca scapa de puscarie ???!
  • +6 (6 voturi)    
    societatea este unita (Miercuri, 22 august 2018, 17:00)

    ics_11 [utilizator]

    societatea nu este "profund dezbinata".
    societatea este unita impotriva hotiei si coruptiei.
  • +5 (9 voturi)    
    Are dreptate Tariceanu cu extirparile (Miercuri, 22 august 2018, 17:15)

    Rahan5 [utilizator]

    ,,Extirparea" incepe cu

    Varianta 1:
    Faza 1 . Suspendare
    Faza 2. Referendum castigat de Iohannis cu vreo 70%, urmat de un miting / Revolutie cu 1.000.000 de oameni la Bucuresti la sarbatorirea Victoriei, si ,,Extirparea" actualei Constitutii impreuna cu Tariceanu si Dragnea cu tot. Nu-i sfatuiesc sa se mai arate prin Romania acesti 2 indivizi dupa acel miting / Revolutie.

    Varaianta 2 :
    Faza 1 Suspendare
    Faza 2. Refuzul de a organiza Referndumul de catre Dancila.
    Faza 3 . Acelasi miting / Revolutie in Bucuresti + interventia Armatei pentru apararea Constitutiei si organizarea Referendumului. Odata cu Referrndumul organizat de Armata se poate vota de populatie o noua Constitutie redactata de Armata. Va fi textual cam aceiasi Constitutie, numai ca se modifica niste articole, cum ar fii:
    Legile Penale vor iesii din dreptul parlamentarilor sa le mai voteze, ele fiind facute de o noua ,,Camera National Legislativa de Drept Penal"
    Deci Legile Penale facute recent de Coaliata PSD-ALDE vor fi ,,Extirpate" .
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Miercuri, 22 august 2018, 17:18)

    costinescu [utilizator]

    într-o societate profund divizată, instigată la fanatism și violență de lideri politici lipsiți de scrupule - ce misto s-au autocaracterizat, nimeni nu putea mai bine
  • +5 (5 voturi)    
    doar incercati sa il suspendati (Miercuri, 22 august 2018, 17:22)

    Hans Metter [utilizator]

    asa ca un test inainte de europarlamentare...
  • +8 (8 voturi)    
    Tradiceanu si partidul lui de lichele (Miercuri, 22 august 2018, 17:23)

    Dalinar [utilizator]

    In ce tara normal, o adunatura de tradatori isi dau cu parerea de spre suspendarea Presedintelui votat de 6 milioane de romani???
  • +7 (7 voturi)    
    Alde (Miercuri, 22 august 2018, 17:23)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Altă troacă de gunoaie și lături în frunte cu Tări 5 neveste
  • +8 (8 voturi)    
    Partile bolnave (Miercuri, 22 august 2018, 17:45)

    2016 [utilizator]

    din trupul statului roman (cum plastic iti place sa te exprimi) sunt toti mafiotii care ne conduc, in frunte cu Dragnea si cu tine!
    Sunteti de un tupeu fantastic si lipsiti de caracter sa atacati pe oricine, doar ca sa va aparati voi pielea! Luptati acum contra unei himere (anume "statul paralel") doar ca sa scape Zdragnea de zdranganitul catuselor! Parjoliti totul, distrugeti justitia, doar ca sa scape un hot si infractor dovedit (cel din Teleorman). Tu mestere, ai scapat basma curata, insa ti se va infunda si tie, toate la timpul potrivit!
  • +4 (4 voturi)    
    Eiiii..... (Miercuri, 22 august 2018, 17:54)

    paulbutoi [utilizator]

    Astea sunt doar vorbe …
    Pentru oamenii sensibili …
    " De stanga " .
    Pablito lanseaza la greu fumigene .
    Ca sa acopere deranjul cu treaba de pe 10 august …
    Cand a dat-o in bara ..
    Rau de tot .
    " Incercare de asasinare asupra mea " , " incercare de lovitura de stat " , " suspendarea presedintelui " ,...
    Vrea sa-i tina ocupati pe " oamenii de bine " .
    Calin Constantin Anton Popescu Tariceanu doar ii tine isonul …
    Stie foarte bine ca nu are nici o legatura cu Realitatea ...
  • +7 (7 voturi)    
    Desconsiderare (Miercuri, 22 august 2018, 18:06)

    motanul_gri [utilizator]

    Iohannis a primit 6.300.000 voturi din partea romanilor la alegerile prezidentiale, fata de doar 3.600.000 voturi PSD+ALDE la cele parlamentare.

    Cine este acest Tariceanu, care afirma ca optiunea a 6.300.000 oameni reprezinta "o parte bolnava din trupul statului roman" ? Cat timp noi cetatenii trebuie sa mai suportam jignirile acestor indivizi?
    Daca se cred atat de siguri pe ei, ar trebui sa inceteze cu declaratiile sforaitoare si sa accepte testul alegerilor parlamentare anticipate.
    • +2 (8 voturi)    
      Asa este ! (Miercuri, 22 august 2018, 18:43)

      paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

      Iar cei 6,3 milioane de cetateni care au votat impotriva PSD in 2014 ar trebui sa inteleaga ca cele mai importante alegeri din Romania sunt alegerile PARLAMENTARE .
      Deoarece PARLAMENTUL adopta LEGILE in Romania .
      Tot PARLAMENTUL il trimite - din cand in cand - acasa pe Presedinte .
      Niciodata invers .
  • +7 (7 voturi)    
    Urmări imprevizibile? (Miercuri, 22 august 2018, 18:24)

    omezu [utilizator]

    Eu zic ca sunt destul de previzibile urmarile unei eventuale suspendari: dupa M__E P$D va urma o M__E ALDE, apoi tu si cu Daddy veti ajunge la gunoi...la figurat in prima faza.
  • +2 (2 voturi)    
    s-a hotarit in coalitie, la o bere, doua (Joi, 23 august 2018, 5:28)

    Coco Whistle [utilizator]

    pina la capat domnilor....poate se vede si lumina.