Ce a văzut șeful PSD, la televizor, în timpul protestului din 10 august: O tentativă de lovitură de stat eșuată. Era organizare paramilitară / Nu am văzut nicio intervenție disproporționată a Jandarmeriei

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 21 august 2018, 23:04 Actualitate | Politic


Proteste
Foto: Captura video
La aproape două săptămâni de la intervenția brutală a Jandarmeriei în timpul protestului din 10 august, în prima ieșire publică, Liviu Dragnea a susținut că a văzut, la televizor, tot ce s-a întâmplat în Piața Victoriei și a comentat că a fost o „lovitură de stat eșuată”, iar intervenția Jandarmeriei nu a fost disproporționată. El a precizat că a vorbit, la momentul respectiv, la telefon cu premierul Dăncilă, nu și cu ministrul de Interne.  

„Eram la Neptun. M-am uitat la televizor mai spre seară, pe la 7-8, 8 cred. (...) Ce am văzut? Am văzut o tentativă de lovitură de stat eșuată. Asta se vorbea pe rețelele de socializare. Domnule, nu o să mai fie legile justiției, dăm noi jos guvernul și luăm puterea. Ceea ce a făcut Iohannis cu acea postare pe Facebook iresponsabilă din partea unui șef de stat, să descurajezi jandarmii, care au acționat conform legii, și tu să inciți în continuare la violență, exact în minutele în care acea fată mai avea puțin și era linșată de acele brute, de acele brute, de acele animale. Tot ce a început Orban, Gorghiu, și alți pe la TV, nu au zis nimic că au dat foc, dădeau cu bucăți din caldarâm. Erau organizați, să nu mai stea în primul rând. Să stea în spate cu 4, 5 rânduri, să îi incite și pe cei din față. Deci era organizare paramilitară foarte bine pusă la punct. Eu asta am văzut. O încercare de lovitură de stat”, a spus Dragnea la Antena 3. 

Șeful PSD a precizat că în acea seară a vorbit la telefon cu premierul Dăncilă și cu președintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu. „Cu dna ministru de Interne nu am vorbit, nu am vrut să interferez, nici n-am sunat, nici nu m-a sunat”, a adăugat el. 

Dragnea a adăugat că Jandarmeria a acționat legal și nu disproporționat. „Erau aceste focare de violență care se tot regrupau, tot dădeau foc. (...) Sunt absolut convins că Jandarmeria acționat legal și nu am văzut Nu am văzut nicio intervenție disproporționată", a spus el. 

Dragnea a mai afirmat că nu a primit nicio informare de la serviciile de informații și a cerut președintelui Comisiei SRI, Claudiu Manda, să verifice dacă Serviciul Român de Informații a transmis toate datele Ministerului de Interne. 

„Nu am primit nicio informare de la serviciile de informații. Nici una. SRI dă informațiile în flux normal președintelui, la restul, selectiv. (...) Eu sunt absolut convins că SRI a dat informații președintelui Iohannis despre ce urmează să se întâmple. Dl Manda și comisia lui ar trebui să verifice când a dat SRI informarile la MAI”, a spus liderul social-democrat. 

„Eu am fost marcat profund. Am crezut că va fi omorâtă fata aia. Cei care își doresc să moară cineva sunt niște criminali. Toți cei care au incitat, organizat, aceste violențe, nu protest, că acolo au fost oameni care să protesteze pașnic, mă bat și pentru asta. Nu pot fi de acord cu violența”, a mai spus Dragnea.



















2656 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    Domnule presedinte (Marţi, 21 august 2018, 23:25)

    liberte, egalite, mouie pesede [utilizator]

    Cum se spune "meri in ma-ta" in teleormaneana?
    • -4 (10 voturi)    
      Tu-zi mm de apucat (Miercuri, 22 august 2018, 8:34)

      vali_s [utilizator] i-a raspuns lui liberte, egalite, mouie pesede

      Te-ai cautat in ultima vreme? La cap?
      Nu cumva au fost "agenturile" straine?
      • +3 (3 voturi)    
        Ai luat magneziu azi? (Miercuri, 22 august 2018, 11:04)

        liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui vali_s

        Stai prost cu nervii.
  • +11 (11 voturi)    
    Nu zice nimic de Ilie.. (Marţi, 21 august 2018, 23:36)

    Muncitoru [utilizator]

    de ala pe care l-a omorat el?
  • +17 (17 voturi)    
    organizare paramilitara? (Miercuri, 22 august 2018, 0:45)

    grunespferd [utilizator]

    Batrani muschiulosi si antrenati, femei vanjoase si gravide, si picii aia cu privirile albastre si injectate de ura... toti paramilitari. Ce domnul Sora credeti ca a ajuns la varsta asta stand cu fundul pe bancile bibliotecilor? Nu...se antreneaza toata ziua cum sa-i palmuiasca pe jandarmi si cum sa ia cu asalt cladirea Guvernului, poate face stimata Dancila vreun atac de apoplexie - ca tentativa de asasinat!

    Mda... sa auzi asta la un stand-up comedy show e ok, dar venind de la omul care trage sforile guvernului si parlamentului... e groasa rau...Noapte urata vine incoace.
    • +8 (8 voturi)    
      pai, (Miercuri, 22 august 2018, 8:50)

      Mecelalalt [utilizator] i-a raspuns lui grunespferd

      ne lamuriram, paramilitaria a fost inventata in epoca de piatra cand ultrasii infiltrati aruncau cu pietre...curat organizare paramilitara!
    • +1 (1 vot)    
      Nimic disproporționat! (Miercuri, 22 august 2018, 13:34)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui grunespferd

      Jandarmii cu gaze,protestatarii cu ....,jandarmii cu bastoane,protestatarii cu pancarte,jandarmii cu pistoale,protestatarii cu vorbe.Totul a fost proporționat,echilibrat,de un sportivism exagerat chiar.Dacă așa spune Dragnea,înseamnă că-i adevărat.Dacă a fost totul așa echilibrat,cine a dat lovitura de stat?Dragnea!Că ceilalți erau ocupați.
  • +15 (15 voturi)    
    si ne mai miram de dancila.. (Miercuri, 22 august 2018, 1:21)

    pehash [utilizator]

    pe aia o intrebi de inundatii si-ti vorbeste de irigatii. pe asta il intrebi de sutele de romani gazati, batuti, raniti, inclusiv unul mort, si-ti spune ca erau organizatie paramilitara..
    • +13 (13 voturi)    
      Hora nebunilor pe pământul României (Miercuri, 22 august 2018, 4:55)

      clencix [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Nenorocirile vin când mărginiții ăștia isterici, inculți și paranoici, ajung pe locuri de conducere din care părerile lor închipuite provoacă acțiuni nesăbuite care strică viata românilor normali.
      • +1 (1 vot)    
        he he (Miercuri, 22 august 2018, 15:30)

        clencix [utilizator] i-a raspuns lui clencix

        Se pare ca am greșit, romanii au parte de scene de un haz nebun la apariția stafiei Dragnea în hotelul Athenee Palace. Sa vedem dacă sunt pe gratis.
  • +13 (13 voturi)    
    Ce bucurie ... (Miercuri, 22 august 2018, 8:23)

    sareta [utilizator]

    Gastile PSD-iste nu mai pot de bucurie sa stie ca sunt conduse de un asa dezaxat (120000 de oameni cu pregatire paramilitara au fost invinsi de 1200 de trogloditi cu pregatire social democrata ) .....
  • +12 (12 voturi)    
    Tot eram inarmati pana in dinti cu: (Miercuri, 22 august 2018, 8:56)

    doi si-un sfert [utilizator]

    sticle de apa minerala de 0.5l , steaguri ale Romaniei, vuvuzele , lozinci anti PSDragnea. Curat grupare paramilitara.
  • +11 (11 voturi)    
    Dragnea (Miercuri, 22 august 2018, 9:02)

    CipCC [utilizator]

    Eu cred ca acest om trebuie internat la nebuni.
    MIncinos patologic si un paranoic
  • +10 (10 voturi)    
    postadevar si propaganda ruseasca (Miercuri, 22 august 2018, 9:07)

    Fuscus [utilizator]

    "O minciuna spusa destul de des devine adevar" V.I.Lenin
    "O minciuna spusa o data ramane minciuna dar o minciuna spusa de o mie de ori devine adevar" J.Gobells. Traiti in epoca post adevar. Nu conteaza ce credeti voi, el vorbeste pentru cei prinsi in capcana "echo chamber". Va sfatuiesc sa ne unim fortele si sa luptam impotriva celor maisubtile pericole al secolului XXI- fake news si propaganda de tip rusesc. Altfel toate comentariile voastre sunt degeaba.
  • +3 (3 voturi)    
    Razboinicul luminii -varianta de Teleorman (Miercuri, 22 august 2018, 11:28)

    mistydo [utilizator]

    Dupa ce timp de un an si jumatate nu a facut cel mai mic gest de conciliere dupa proteste continuee, cele mai multe desfasurate pasnic. In schimb ca un descreerat a proferat tot felul de jigniri, atacuri la persoana, folosind cele mai murdare minciuni . Iar in Iulie 2018 a pregatit lovitura decisiva, coordonand un plan razboinic , daca te gandesti ce dotari s-au facut pentru jandarmi, pe baza informatiilor ca se vor strange un milion de romani ! Acum , dupa un nou esec urat, cu declaratii de neimaginat de rupte de realitate , vor sa acuze ei societatea civila si sa-l temine pe Iohanis , dusmanul lor de moarte, omul care le strica planurile!
  • +3 (3 voturi)    
    Ceausescu s-a reincarnat (Miercuri, 22 august 2018, 11:34)

    viorel.petrescu [utilizator]

    Traieste in pelea acestui mafiot sinistru.
  • +4 (4 voturi)    
    Citez: (Miercuri, 22 august 2018, 12:17)

    Ion-i_pozitivi [utilizator]

    Cei care își doresc să moară cineva sunt niște criminali. - păi cum rămâne cu colegii lui de partid care au zis ca oamenii trebuie împușcați sau călcați pe cap
  • +2 (2 voturi)    
    Să zicem că „paramilitarii” de care vb Dragnea (Miercuri, 22 august 2018, 17:31)

    hic sunt leones [utilizator]

    ocupau clădirea GOALĂ a guvernului; ce se întâmpla ulterior?
    Se trezeau armata și poliția, spunând „ah, dacă ăștia-s în clădire, trebuie că ei guvernează”?
    Ce-l oprea pe guvernul Dăncilă să se întrunească în ședință extraordinară la palatul parlamentului (sau la Capșa) și să ia de acolo măsurile care se impun?

    Eu recunosc că nu am imaginația dlui Dragnea așa că aș fi foarte curios să ne explice dumnealui cum făceau, bre, lovitură de stat, ocupând o simplă clădire goală?