Surse: PSD ia în calcul schimbarea premierului Viorica Dăncilă. Social democrații - convocați la mare pentru ședința Comitetului Executiv

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Marţi, 21 august 2018, 16:54 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea si Viorica Dancila
Foto: Facebook
Social-democraţii se reunesc peste două săptămâni la mare, în şedinţa Comitetului Executiv Naţional. Potrivit surselor Hotnews.ro, Comitetul Executiv al PSD se va reuni în perioada 31 august - 2 septembrie la Neptun. Întalnirea cu liderii organizațiilor județene are loc în contextul în care există discuții în interiorul partidului privind la o eventuală schimbare a premierului Viorica Dăncilă.

Surse social democrate au declarat pentru Hotnews.ro că la ședința CExN se va discuta și schimbarea Guvernului Dăncilă. "Există discuții în partid legate de posibilitatea înlocuirii premierului și sunt voci care consideră necesară înlocuirea acestuia", au explicat sursele citate.

De asemenea, la reuniunea CExN se va discuta și despre  scrisoarea deschisă a senatoarei PSD Ecaterina Andronescu. Andronescu solicita președintelui PSD, Liviu Dragnea, să facă un pas în spate "pentru binele României şi al PSD" şi preciza că partidul trebuie să vină în cel mai scurt timp "cu un prim-ministru şi un guvern PSD de super profesionişti".

După postarea pe Facebook, cinci organizații  PSD au criticat-o dur pe senatoarea PSD. Primul lider care a sărit în apărarea acesteia a fost președintele PSD Giurgiu, Niculae Bădălău care, neofical le-a cerut parlamentarilor să o respecte pe acesta pentru că are o experienţă în partid  şi că fostul ministru al Educaţiei se bucură de încredere în sondajele de opinie.

Și fostul prim-ministru PSD Mihai Tudose a declarat că este nevoie de o discuţie „civilizată” în conducerea partidului despre problemele ridicate de senatorii Ecaterina Andronescu şi Niculae Bădălău în scrisorile adresate partidului.

Tot în perioada 31 august-2 septembrie va avea loc şi întâlnirea conducerii PSD cu grupurile parlamentare social-democrate, ședință uzuală înaintea începerii unei noi sesiuni parlamentare.


















9033 vizualizari

  • +44 (46 voturi)    
    Namol gratis, pt. algele psdiste. (Marţi, 21 august 2018, 17:02)

    Plagarus [utilizator]

    E groasa tovarasi, sa strangem rinadurilii,ca ne baga astia in puscarie pe toti,la cat am apucat sa furam pana acum !!
    Sa fim uniti,sa le dam gaze la tat poporul manifestant,ca ne "scoate " Arafatul-omul nost.
    • +4 (4 voturi)    
      Sunteti gata de premierul Valcov? (Marţi, 21 august 2018, 17:54)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Dragnea va numi premier un infractor condamnat la 8 ani de inchisoare.
    • +5 (7 voturi)    
      Nu va pacientati (Marţi, 21 august 2018, 20:45)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Nu va impacientati, pleaca o carpa, vine alta.
      Daddy ramane, ramane-i-ar in gat...
  • +35 (37 voturi)    
    Mafia Roșie,componenta principală a (Marţi, 21 august 2018, 17:11)

    Rescator [utilizator]

    Ciumei Roșii pune la cale noi ticăloșii impotriva
    romanilor și Romaniei.Geniul malefic al Dictatorului
    repetent Liv Jong Unu nu are limite.Va fi insoțit de
    marii intelopi din primul cerc al Mafiei și de cateva
    vivandiere nervoase din naștere.
    Să vă stea sarmaua in gît ipochimenilor!
    • +6 (8 voturi)    
      O rufa murdara (Marţi, 21 august 2018, 18:57)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      schimbata cu o alta rufa murdara. Din toata afacerea Dancilova iese cel mai prost si merge si la puscarie.Sa se stie ce patesc oamenii de paie a lui Dragnev.Mai devereme sau mai tarziu merg la puscarie.
  • +41 (43 voturi)    
    Normal ca se aduna la Neptun (Marţi, 21 august 2018, 17:23)

    midufi [utilizator]

    Nostalgicii pcr stiu de ce...
    • -7 (7 voturi)    
      Tot acolo e și mult-îndrăgitul (Marţi, 21 august 2018, 19:33)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui midufi

      Iohannis în concediu
  • +33 (35 voturi)    
    . (Marţi, 21 august 2018, 17:36)

    Evq [utilizator]

    Sper să o schimbe și până în ianuarie să-l schimbe și pe următorul, ca să avem cifră rotundă.
  • +1 (1 vot)    
    Gata, nu se mai poate așa! (Marţi, 21 august 2018, 18:17)

    Nyk1 [utilizator]

    Premier nu mai poate fi decât domnul Dragnea, chiar dacă e penal!
  • +4 (4 voturi)    
    o schimba pe veorica cu vasilica (Marţi, 21 august 2018, 18:19)

    Francisc 1 [utilizator]

    PSD e mort viu , se misca , pare activ da nu are pe nimeni de oferit tarii , o adunatura de lepre mai batrane si mai tinere!
  • +3 (3 voturi)    
    Mare branza (Marţi, 21 august 2018, 18:21)

    omezu [utilizator]

    Se incalzeste marele strateg Valcov? Din toata stirea am retinut doar ca Mafia se intruneste la Neptun.
  • +2 (2 voturi)    
    Urmatorul (Marţi, 21 august 2018, 18:25)

    siska [utilizator]

    PM- valcov ???
  • +5 (5 voturi)    
    Dragnea nu are interes sa piarda controlul (Marţi, 21 august 2018, 18:26)

    trem [utilizator]

    ...pentru ca daca il scapa, intra in puscarie. Orice trecere a lui in plan secund va fi dificila.

    Deci va face orice sa ramana la carma sau sa genereze o situatie in care sa scape de puscarie (o suspendare si un Presedinte temporar care semneaza legile).

    Vin vremuri gazate rau de tot!
  • +4 (4 voturi)    
    Daca sunt incapabili sa guverneze (Marţi, 21 august 2018, 18:28)

    Dalinar [utilizator]

    De ce nu pleaca naibii???
  • +3 (5 voturi)    
    sunt (Marţi, 21 august 2018, 18:38)

    nahir [utilizator]

    curios cum vor ei să o schimbe pe vasilica fără să-l implice pe Iohannis. Că doar nu-și schimbă ciorapii.
    Orice schimbare a vasilicăi implică demiterea sau demisia ei, lucru care-i dă oportunitate lui Iohannis sa provoace alegeri anticipate,
    Ori te pomenești că întâi dragnea îl demite pe Iohannis și a doua zi trădiceanu validează propunerea lui pablito dragnea, oricare o fi aia? Dar ei știu că așa ceva e imposibil într-o zi-două,
    Deci?
  • +4 (6 voturi)    
    No way (Marţi, 21 august 2018, 18:40)

    fat.cat [utilizator]

    A treia oara? Sau al catelea guvern e asta? Serios? Viorica, pleci? Cui ne lasi, muica?
  • +3 (5 voturi)    
    ? (Marţi, 21 august 2018, 18:44)

    Caligula [utilizator]

    Si care e numele noului premier ce va fi schimbat in 6 luni ?
  • +2 (4 voturi)    
    era de asteptat (Marţi, 21 august 2018, 18:47)

    revo [utilizator]

    de aia a trecut la atac halena3, cu porcaletele ala care se plangea ca nu se mai munceste in Romania de atatea vacante si zile libere!
    Poate ca era invidios pe bune, avand in vedere ca ei, la canalul3, nu au vacanta niciodata - mananca, si mananca rahat cu polonicul, fara incetare!
  • +5 (7 voturi)    
    Va fi schimbata (Marţi, 21 august 2018, 18:58)

    DE:AD:BE:EF:CA:FE [utilizator]

    Mai intai cu Carmen Dan si mai apoi cu Bula.
    • +3 (3 voturi)    
      si Olguta? (Miercuri, 22 august 2018, 10:19)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui DE:AD:BE:EF:CA:FE

      De ce o discriminati? Nu a facut inca destule ticalosii?
  • +4 (6 voturi)    
    pana nu dispare drac_nea pot sa tot schimbe (Marţi, 21 august 2018, 18:58)

    rov [utilizator]

    pot sa tot schimbe aiurea diverse legume.
    Sper ca IOhannis nu mai ia ...tzapa cu alta tzoapa...

    drac_nea M. pezede !
  • +4 (6 voturi)    
    hai.. (Marţi, 21 august 2018, 19:41)

    CRMS [utilizator]

    Hai ca vreau sa o mai vad si pe asta ince o data..pe Johannis aproband un nou PM de la PSD.
    Daca o face nu cred ca mai ia nici 15% la alegerile urmatoare.
    Pe mine oricum m-a pierdut deja de la numirea lui Dancila.
  • +2 (4 voturi)    
    mai calculezi? (Marţi, 21 august 2018, 22:20)

    aniod [utilizator]

    ce calculezi, zilelel pana cand te dau jos de la sefia particului?
  • +2 (4 voturi)    
    Asa un prim ministru docil (Marţi, 21 august 2018, 22:30)

    ty [utilizator]

    Are PSD-ul peste. Este plin de astia . . .
  • +3 (5 voturi)    
    Potrivit surselor Hotnews.ro... (Marţi, 21 august 2018, 22:38)

    lider [utilizator]

    Dragnea: O susțin pe Viorica Dăncilă, e un premier foarte bun. Trebuie să rămână până în 2020 cel puțin...
  • +3 (5 voturi)    
    ... (Marţi, 21 august 2018, 22:48)

    John.Doe [utilizator]

    Naivi oamenii astia din PSD, ei au impresia ca au un cuvant de spus in partid :)). Nici macar batranii care sunt fani A3 nu sunt atat de naivi :))
  • +3 (5 voturi)    
    Dacă o dau jos eu zic sa îl punem (Marţi, 21 august 2018, 22:49)

    mr_mojo [utilizator]

    Pe Adi-Minune. Măcar știm la ce sa ne așteptăm de la el.
    • +2 (2 voturi)    
      Nici gând! (Miercuri, 22 august 2018, 18:46)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Are High-Q-ul prea high.......
  • +7 (7 voturi)    
    E greu tovarasi (Miercuri, 22 august 2018, 11:48)

    viorel.petrescu [utilizator]

    Docila a ridicat foarte sus stacheta obedientei si a prostiei, va fi foarte dificil sa fie intrecuta, insa sa nu disperam, Partidul are cadre de nadejde oricand gata sa dovedeasca ca hotia si slugarnicia nu cunosc limite pentru un pesedist adevarat.
  • 0 (0 voturi)    
    Remaniere Dăncilă (Vineri, 2 noiembrie 2018, 10:13)

    mrn200v [utilizator]

    Ei, dragii moșului, asta se scria în octombrie. Iată, acum suntem în noiembrie, și nici aceste preziceri lansate de grupul umoristic PNL+USR nu se adeveresc. Să sperăm că ne vor oferi o zi veselă în continuare!