Victor Ponta: Înainte de 1989 era plină conducerea țării de oamenii din zona natală a lui Ceaușescu - niciodată însă nu s-a ajuns la ce este azi

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 19 august 2018, 16:27 Actualitate | Politic


Victor Ponta
Foto: AGERPRES
Victor Ponta acuză faptul că prea mulți oameni din conducerea țării sunt din Teleorman, el spunând că ”problema adevărată nu este originea județeană a respectivilor oameni, ci faptul că promovarea lor are loc pe niște criterii feudale și mafiote incompatibile cu un stat modern”.

Fostul premier PSD afirmă că, în lume există un singur astfel de model în lume, Bashar Al Assad, care a promovat în conducere doar rude și oameni din zona sa natală.

Postarea lui Ponta:

”Președintele PSD ( și Președinte al Camerei Deputaților) este din Teleorman / el numește Președinte Executiv al PSD și Prim Ministru o doamnă tot din Teleorman / Doamna Prim Ministru din Teleorman numește în funcția de Ministru de Interne o altă doamna - tot din Teleorman/ Doamna Ministru de Interne din Teleorman numește în fruntea Jandarmeriei Române ( după gravele incidente din 10 August) un domn colonel tot din Teleorman!!!

Oare numai mie îmi sună frază de mai sus ca o gluma proastă sau ca o nebunie totală?!? Doar eu cred că Dumnezeu când vrea să piardă pe cineva întâi îi ia mințile? Pare că trăim în Evul Mediu sau în Sicilia perioadei în care totul era condus de “Cosa Nostra”!

Cunosc foarte mulți oameni din Teleorman cu foarte mult bun simt, competenți și onești / în cazul de mai sus însă aceste criterii nu au contat - au fost aleși pentru funcțîi cei atât de obedienți încât să execute orice ordin și atât de săraci intelectual încât să nu aibă nicio capacitate de gândire independența - și asta reprezintă o gravă problema de structura instituțională pentru România !

Problema adevărată nu este originea județeană a respectivilor oameni / ci faptul că promovarea lor are loc pe niște criterii feudale și mafiote incompatibile cu un stat modern ! Iar ceea ce face Dragnea la București la nivel Central acum au înțeles să facă în fiecare județ micii baroni locali implementati și sprijiniți de el ! Boala clientelismului și nepotismului a ajuns la un nivel cronic.

Știu că înainte de 1989 era plină conducerea țării de oamenii din Scornicești și din zona natală a lui Ceaușescu- niciodată însă nu s-a ajuns la ce este azi! Singurul exemplu azi în lume de lider politic care a promovat în conducere doar rude și oameni din zona sa natală este Bashar Al Assad în Siria - nu cred că acesta este un model pt România.

Am avut multe ocazii în care i-am spus și lui Dragnea și celorlalți lideri din PSD că România nu este și nu poate fi condusă la fel ca și Consiliul Județean Teleorman/ s-a dovedit că Dragnea nu poate să depășească acest nivel și că va produce doar dezastre cât timp va avea puterea absolută de azi .

Mă gândesc însă când ( nu dacă) oamenii din București , Ardeal, Banat, Maramureș, Moldova, Dobrogea, Muntenia sau restul Olteniei îi vor lua de mânecă pe deputații și senatorii lor și le vor spune “ dacă va place așa de tare Dragnea mutați-va toți la el în Teleorman la Lacul Belina sau în Brazilia și dați-ne țara noastră înapoi”! Eu zic că acea zi este mai aproape decât credem acum.”




















5029 vizualizari

  • -17 (33 voturi)    
    Printre puținii politicieni ce fac opoziție reală (Duminică, 19 august 2018, 16:31)

    Nyk1 [utilizator]

    PSDului.
      #showComment#showComment
  • +9 (15 voturi)    
    ... (Duminică, 19 august 2018, 16:40)

    tirolez [utilizator]

    Mai sunt si altii. Sefa de la ICR, Turoiu imi vine rapid in minte. Din ... Videle.
  • +20 (22 voturi)    
    . (Duminică, 19 august 2018, 17:05)

    Moarte iranului [utilizator]

    Ce e ba Pontache-lache? Ti-e dor de ciolan?
  • +4 (14 voturi)    
    Teleorman (Duminică, 19 august 2018, 17:21)

    Kepler [utilizator]

    este vecin cu judetul Olt, obiceiurile sint aceleasi.

    E vorba de oameni provinciali (de fapt destul de multe femei) care in felul acesta au ajuns sa-si duca viata in Bucuresti.
      #showComment
  • +20 (22 voturi)    
    Caracter fake, "doctor" fake si Viorel asta (Duminică, 19 august 2018, 17:24)

    Plagarus [utilizator]

    Te crucesti cine tine lectii de moralitate,toti expiratii politicii romanesti !!!
  • +22 (24 voturi)    
    Sa fim seriosi ! (Duminică, 19 august 2018, 17:28)

    Radu I [utilizator]

    Acest individ vorbeste despre promovarea rudelor ?
    Cata nerusinare ! El care si-a bagat nevasta in parlamentul european, fara ca ceasta sa aiba vre-o competenta in domeniu, si-a pus cumnatul director la unica banca romana de comert exterior,cand a vazut ca socrul lui este in cadere libera in politica, un popa departe de orice valoare, l-a plantat la o institutie banoasa a statului si cate alte minuni in interes personal.Asta vorbeste de corectitudine ? El care a ajuns mare in politica numai lingandu-si sefii. Nu mai promovati asa indivizi ca deveniti ridicoli.
      #showComment
  • +7 (11 voturi)    
    ghicitoare (Duminică, 19 august 2018, 18:04)

    nash pandelica [utilizator]

    cin sa'l fi adus pe saddam niculaie dracnea la buc, in guvern, in partid, cine l'a promovat ?
    in ce guvern a fost rudaru'din teliorman sef cu dezvoltarea, adica cu grosul bujetului ?

    ghici ciuperca, cine !

    nu ca nu merita, caci cine mai are asa puteri sa reinvie mortii....
  • +10 (10 voturi)    
    iti dai seama (Duminică, 19 august 2018, 18:31)

    liviu_ [utilizator]

    cat de in kkt e tara asta... cand ponta incepe sa para un om cu capul pe umeri
      #showComment
  • +5 (7 voturi)    
    bai ponta ce esti nasol (Duminică, 19 august 2018, 18:33)

    Francisc 1 [utilizator]

    mai sunt si de la voluntari! uite prefecta si altii
  • +7 (7 voturi)    
    eh (Duminică, 19 august 2018, 18:47)

    codyrocco [utilizator]

    pai oamenii competenti pun intrebari, contesta decizile sefului. asa ca pui in locurile cheie niste tembeli docili.
    sau dancili.
  • +3 (7 voturi)    
    Eu zic așa (Duminică, 19 august 2018, 20:06)

    Un cititor [utilizator]

    Dl. Ponta e un fel de Petre Roman. Și-a făcut treaba pentru care a fost angajat, și-a luat banii, a fost concediat și acum încearcă să pozeze în lup moralist. Cel mai corect era să-și găsească o slujba mai discretă,, dar la fel de bine plătită: etern candidat la preșidenție, raportor NATO, invitat permanent la emisunea cu profeții despre trecut, memorialist etc.
  • -1 (5 voturi)    
    Se poate (Duminică, 19 august 2018, 22:57)

    Observatory [utilizator]

    Nu sunt PSD ist și nici cu Ponta, dar asta este un geniu comparând cu Gașca Roșie a lui Dracnea ...
  • +1 (3 voturi)    
    Romanii l-ar vota si azi pe Ceausescu (Duminică, 19 august 2018, 23:42)

    quietguy58 [utilizator]

    In Romania exista o falsa forma de democratie ca rezultat a unei false revolutii.

    1. Romania a avut partidul comunist cu cel mai numar de membri de partid din lume, raportat la totalul populatiei.
    2. Romanii l-au ales de trei ori pe Ion Iliescu, lider comunist din linia a doua.
    3. Romanii, contra unui mic si o bere, au votat FSN, PSDR, PSD, care i-a furat cat au putut. Nici cu PNTCD, PNL, PDL nu mi-e rusine
    4. Romanii l-ar vota si azi pe Ceausescu daca ar mai trai.
  • +1 (3 voturi)    
    In Sicilia si acum conduce Cosa Nostra (Duminică, 19 august 2018, 23:44)

    quietguy58 [utilizator]

    In Sicilia si acum conduce Cosa Nostra.
    Similar, in Romania conduce PCR prin franciza sa, PSD.
  • 0 (0 voturi)    
    Vedere din exterior (Luni, 20 august 2018, 22:24)

    constan [utilizator]

    Victoras vede de vreun an cum arata PSD-ul din exterior si este socat,l-as ruga sa faca un exercitiu de imaginatie ca sa afle cam cate am vazut noi in aproape 30 de ani de glorie PSD-ista.