Senatorul PSD Robert Cazanciuc propune modificarea Codului penal privind uciderea din culpă: Șoferii fără permis sau băuți să nu mai beneficieze de suspendarea executării pedepsei

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 16 august 2018, 10:28 Actualitate | Politic


Robert Cazanciuc
Foto: Facebook
Preşedintele Comisiei juridice a Senatului, social-democratul Robert Cazanciuc, va propune ca în cazul şoferilor care conduc autoturisme fără permis sub influenţa băuturilor alcoolice şi comit infracţiunea de ucidere din culpă să nu mai poată fi acordată suspendarea executării pedepsei sub supraveghere, transmite Agerpres.

"Voi propune colegilor mei, senatori şi deputaţi, la începutul sesiunii parlamentare septembrie 2018, să modificăm articolul 192 din Codul penal referitor la uciderea din culpă, astfel încât, în situaţia săvârşirii acestei infracţiuni de către o persoană care conduce un autoturism fără a poseda permis de conducere sau sub influenţa băuturilor alcoolice, adică în concurs cu infracţiunea de conducere fără permis, sau cu infracţiunea de conducere sub influenţa alcoolului, să nu mai poată fi acordată suspendarea executării pedepsei sub supraveghere", a scris Cazanciuc joi pe Facebook.

El a constatat că există "o indignare a opiniei publice faţă de o asemenea abordare, considerată mult prea blândă în cazul curmării unor vieţi omeneşti de către o persoană care nu avea ce căuta pe şosele la volanul unui autoturism, fără permis de conducere ori în pragul unei come alcoolice".


















1850 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    cool (Joi, 16 august 2018, 10:34)

    Soljenitin [utilizator]

    Masura este buna.
    Dar ce propuneti pentru persoanele care conduc autoturisme cu ITP expirat?
    • +2 (2 voturi)    
      e o diversiune asta.. (Joi, 16 august 2018, 11:40)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      "va propune"!!!...ja-rele vor sa deturneze atentia de la modificarea legilor in favoarea penalilor cu o "propunere" pe care nu o vor face niciodata....
  • +9 (9 voturi)    
    O alta idee: pedepse de 25 de ani pt. coruptie, (Joi, 16 august 2018, 10:41)

    2087 [utilizator]

    fara suspendare, fara eliberare inainte de termen.

    Sa vedeti ce mielusei se fac porcii comunisti din PSD.
  • +8 (8 voturi)    
    pare o propunere bunicica (Joi, 16 august 2018, 10:42)

    Zentrix [utilizator]

    In Romania sunt frecvente accidentele in care un betivan se urca la volan si face carnagiu.

    Numai azi, un sofer beat din Constanta a omorat un motociclist(care nu avea permis) si un sofer beat a intrat intr-un parc si a accidenta grav 5 copii.
  • +9 (9 voturi)    
    asteptam sanctiuni (Joi, 16 august 2018, 11:11)

    mos ion roata [utilizator]

    si pentru parlamentarii care fara sa fie sub influenta bauturilor alcoolice propun legi in favoarea infractorilor
  • +7 (7 voturi)    
    O să fii... (Joi, 16 august 2018, 11:29)

    micsinegru [utilizator]

    exclus din partid... Sorosistule ��
    Cum poți să vii cu o propunere de bun-simț într-un parlament de jigodii?
    Să-ți fie rușine și să nu mai vii cu propuneri care să ne aglomereze pușcăriile, vrei să ne amendeze UE? ��

    Și acum pe bune... de ce nu ați venit de la început cu propuneri de bun-simț?
    Părerea mea este că această propunere este doar o perdea de fum, cum o să fie multe altele, doar, doar se mai uită de 10.08.
    Dacă nu văd jigodiile penale, care au amenințat lumea cu violențe (Radulescu - deputatul mitraliera, vioara de la Craiova - directorul filarmonicii, ...), o să considerăm că este normal acest comportament și o să încurajăm și noi intervenții cu violența, dar nu asupra cățeilor de jandarmi sau polițiști ci direct asupra celor care au amenințat și nu au fost pedepsiți.
  • +2 (2 voturi)    
    .. (Joi, 16 august 2018, 13:33)

    Andrei_Buc [utilizator]

    propunerea este o deturnare vadita de atentie