Dan Barna: Am strâns semnăturile necesare pentru inițiativa „Fără penali în funcții publice”, noul obiectiv este 1.000.000 de semnături

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 15 august 2018, 11:44 Actualitate | Politic


Initiativa Fara Penali
Foto: Facebook
Președintele USR, Dan Barna, a declarat, miercuri pentru Mediafax, că au fost srânse cele 500.000 de semnături, din 21 de județe, pentru petiția „fără penali în funcții publice”, dar nu va fi încă depusă în Parlament pentru că partidul vrea să ajungă la 1.000.000 de semnături.

„În momentul de față sunt 21 de județe cu 20.000 de semnături, dar continuăm strângera, pentru că la Brașov au fost invalidate undeva la 15% dintre semnături. Trebuie să avem o rezervă în fiecare județ, ca să fim siguri că nu o să fie probleme cu unele primării. Continuăm strângerea peste tot, ca să ajungem la 23.000-24.000. Noul obiectiv este să atingem 1.000.000 de semnături, pentru că avem deja aproape 800.000 de semnături”, a declarat liderul USR.

„Fără penali în funcţii publice” este o iniţiativă cetăţenească susţinută de USR, care și-a propus să stângă 500.000 de semnături în șase luni pentru a modifica Constituţia. În acest sens, persoanele condamnate penal nu vor mai putea ocupa funcţii publice alese în stat. Înainte de începerea efectivă de strângere a semnăturilor, vor mai fi necesari doi paşi: avizul de la Consiliul Legislativ şi publicarea proiectului în Monitorul Oficial.

În prezent, integritatea membrilor din Guvern este reglementată prin lege, dar nu şi cea a reprezentanţilor autorităţilor publice locale, deputaţilor, senatorilor şi Preşedintelui României.


















4955 vizualizari

  • -41 (47 voturi)    
    Cate Semnaturi a Strans Gotiu? (Miercuri, 15 august 2018, 11:50)

    un domn [utilizator]

    Cate Semnaturi a Strans Ungureanu?
    Imi este teama ca niciuna...altii sunt cu Munca, cei doi sunt cu Frecat Menta
    • +17 (23 voturi)    
      vorbeste unu (Miercuri, 15 august 2018, 12:34)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      care comenteaza la 11:50 ziua...

      aaaaa scuze... am uitat... postatul pro-psd ESTE munta ta!
      • -10 (16 voturi)    
        Contextul intrebarii mele (Miercuri, 15 august 2018, 13:28)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Este clar definit aici:
        https://actualdecluj.ro/ungureanu-se-bate-cu-gotiu-pentru-sefia-usr-cluj-cine-l-a-indepartat-pe-elek/
        Pe fondul acestei lupte pentru Ciolan usere Cluj se apropie de cazuri celebre din P$D
        • +4 (4 voturi)    
          irelevant (Miercuri, 15 august 2018, 17:46)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          USR Cluj a strans deja aproape 40.000 de semnaturi. O organizatie solida, cu oameni pusi pe treaba. Oricine va ajunge sa o conduca, important este sa adere la regulile de integritate ale partidului. Politica e politica.. oamenii au voie sa aiba ambitii personale cat timp aceste nu ii duc in afara ambitiilor partidului.
          • -2 (4 voturi)    
            Frumos Spus (Miercuri, 15 august 2018, 18:23)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Priveste printre randurile articolului, apoi un minut sa reflectezi
            • +1 (3 voturi)    
              Aveti dreptate (Miercuri, 15 august 2018, 21:47)

              Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui un domn

              Useristii astia nu-s perfecti.

              Tot mai buni pesedeii, nu? Macar la ei stii la ce sa te astepti, n-ai a-ti face false sperante...
              Am zis intotdeauna - PSD este singurul partid sincer cu alegatorii, ce te asteptai sa faca, exact aia si fac.
              Ma asteptam sa fie mitocani fara margini, imbecili, incompetenti si mai ales hoti?!? Ei bine, exact asta si sunt si asta si fac. Ce-i drept, se dovedesc a fi si mai violenti decat credeam. Presupun ca asta-i un fel de bonus, care-i face chiar si mai demni de vot.
              Eu zic sa nu ne mai incurcam cu domnisoarele astea de la USR si sa votam cu tot restul cirezii, PSD Partid Unic, iar Dragnea Presedinte pe viata!!!
              Nu-i asa ca v-ar placea?
              • +1 (3 voturi)    
                Draga P.S (Miercuri, 15 august 2018, 22:46)

                un domn [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

                Nici in Sarcasm sa nu asociezi comentariile mele cu P$D
                Am Destule Initiative Impotriva Lor!
                Dar cu sigurantza esti Novice pe Hotnews, precum Ucenicul @tudorr care DOAR omiesasesute de comenarii are aici..eu aveam omiesasesute prin 2012...aici pe Hotnews
          • +2 (2 voturi)    
            Singurul tel... (Joi, 16 august 2018, 0:18)

            Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Romanul ori din ce partid ar fi are un singur scop- umflatul buzunarului propriu.
            Vreau sa vad- si atunci ar fi corec- cand orice politician ar lucra benevol pentru tara asta, fara diurne, fara salarii- atunci ar fi dragoste de tara.
            Ceea ce am spus e valabil pentru orice politician indiferent de partid.
            • 0 (0 voturi)    
              Corect (Joi, 16 august 2018, 1:06)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

              Useisti Suspecti? Nuuuu..
      • +9 (11 voturi)    
        Un obiectiv mai important (Miercuri, 15 august 2018, 13:43)

        Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Ar fi sa depaseasca 20k in TR. Ar fi o lovitura pentru sefu' mare.
        • -6 (8 voturi)    
          Idem Vrancea si Olt (Miercuri, 15 august 2018, 14:13)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

          Corect ai Precizat!
          Usere se lauda cu Rezultate in locuri,judete unde nu e dificil de strans Semnaturi!
          • 0 (0 voturi)    
            Pentru unul ca dvs. (Miercuri, 15 august 2018, 21:52)

            Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            ... care a strans mii si mii de semnaturi, e usor de vorbit...
            Noi astialalti, care ne chinuim cu cate 10-20 de semnaturi, e mai greu.. Deh, nu suntem toti geniali.

            @Captain Obvioius. Presupunand ca macar dvs, sunteti serios, nu, nu e deloc evident ce scrieti si nici macar adevarat. Asta nu e o initiativa de bodega de cartier, hai sa-i dam peste nas lui Dragnea (dupa care el isi vede netulburat de treaba, pentru ca a dovedit cu prisosinta ca e capabil sa inghita orice ca sa-si atinga scopurile) si na laudam in club, mama, ce i-am tras-o!!!
            Important e un singur lucru - ca initiativa sa devina reala si sa poata fi promovata, chiar daca niciun teleormanean n-ar fi de acord cu ea.
            • 0 (0 voturi)    
              Gresit (Miercuri, 15 august 2018, 22:42)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

              Gresit!Gresit!
              Shere Marinescu dezertor de la M10 , a Efectuat Numeroase Actiuni la Teleorman
              De ce NU s a incercat? Prisnel de la Radauti cum a reusit?
            • 0 (0 voturi)    
              Uite si Proba (Miercuri, 15 august 2018, 23:42)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

              Ca sa avem polemici fara sens
              https://www.vice.com/ro/article/z4x9ke/o-zi-cu-un-candidat-usr-in-teleorman

              https://adevarul.ro/news/politica/Serban-marinescu-usr-e-faci-campanie-judetul-dragnea--8_5846a6365ab6550cb82a336f/index.html
              • 0 (0 voturi)    
                Gura pacatosului... (Joi, 16 august 2018, 16:35)

                Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                Chiar ca-s polemici fara sens. Dvs. ori nu cititi cu atentie, ori nu pricepeti neam - o semnatura "de Teleorman" NU valoreaza cu nimic mai mult decat alta de-aiurea, iar a te crampona de acest judet si de alte cateva fiefuri pesediste poate ca da bine ca gest de sfidare, dar poate periclita intreaga initiativa. Orice organizatie cu resurse putine, ca USR, e obligata sa si le calculeze atent si sa le cheltuie acolo unde obtine maximum de rezultate cu minimum de efort.
                Este atat de evident incat mi-e aproape imposibil sa cred ca nu pricepeti.
                Altfel, nu inteleg de fapt ce vreti; pare ca aveti ceva personal de impartit cu USR - le-ati oferit sfaturile dvs. de inestimabila valoare si au refuzat sa le urmeze intocmai, sau ce? Ca-mi amintesc si din anii trecuti cu cata inversunare aruncati cu noroi in ei.
                Bravo d-lui Marinescu - si bravo si celor care, contrar informatiilor dvs. "pe surse", au strans totusi in cadrul acestei initiative peste 10000 de semnaturi in judetele mentionate de dvs. Si-or sa mai stranga, sunt convins - sau cel putin asa spunea aseara Catalin Drula de la USR, in dialog c-un tembel pomadat de la ALDE, nu stiu cine-o fi fost, ca n-am vazut emisiunea Digi de la inceput.

                Ce mai era... a, da, numarul de postari si "vechimea pe post" de comentator HN. Cand o sa dea HN vreun premiu pentru kilul de postari, sa-mi dati si mie va rog de stire, ca s-ar putea sa va fac vreo surpriza. Pana atunci, prefer sa nu ma laud singur.
    • +5 (11 voturi)    
      ! (Miercuri, 15 august 2018, 12:53)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Dacă ești prost de mic, când ești mare numa' postezi pentru pesedeu!
      • -8 (12 voturi)    
        Tudorica, adminul Hotnews te a lasat (Miercuri, 15 august 2018, 13:30)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        Sa intoxici forumul cu invective deoarece se vede ca esti nou pe aici.cand voi comenta pro P$D atunci vine Sfarsitul Lumii!
        • +4 (6 voturi)    
          ! (Miercuri, 15 august 2018, 15:42)

          tudorr [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Tovarase, am + 1600 de comentarii aprobate pe acest site, inca un site echilibrat si destula maturitate sa sesizez diletantii, propaganda platita si dezorientatii! Cunosti personal persoana sau ti-ai facut parerea din 3 poze de pe net si multa gargara la antena 3?
          • -4 (6 voturi)    
            Pai te ai autocaracterizat (Miercuri, 15 august 2018, 16:01)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

            In cel mai fidel mod
  • +25 (29 voturi)    
    Bravo usr, felicitari Romania (Miercuri, 15 august 2018, 11:57)

    Coco Whistle [utilizator]

    De ce sint invalidate semnaturile?
    • +14 (18 voturi)    
      de frica.. (Miercuri, 15 august 2018, 12:12)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      oricine poate veni cu o lista de semnaturi. esti functionar public certat cu legea si vrei sa pui bete'n roate? trimiti si tu 20-30 de pagini de semnaturi fictive, apoi dai o anonima (daca nu cumva esti printre cei care verifica..) la primarie ca listele sunt false. simplu...
    • +21 (23 voturi)    
      in primul rand: sunt primari care au savarsit (Miercuri, 15 august 2018, 12:19)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      ilegalitati, fapte penale.

      Bineinteles ca nu le convine ideea sa-si piarda functia publica, astfel ca au insarcinat oameni din primarii sa caute nod in papura la liste. De exemplu, in orasul Victoria au fost deja invalidate (cred ca) un sfert din semnaturi pe motiv de adresa incompleta.

      Nu conteaza ca omul ala e acolo cu nume, prenume, CNP si semnatura, adresa e a dracului de importanta!

      Sper sa aiba succes aceasta initiativa, desi sunt ferm convins ca penalii (hotii) vor face absolut orice sa o invalideze sau sa nu aprobe legea. Asa cum si legea lustratiei a fost ignorata.

      Inca traiesc comunistii si bolsevicii printre noi...
      • +2 (6 voturi)    
        mda (Miercuri, 15 august 2018, 13:06)

        g01an [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        nu zici rau, doar ca motivele astea pot fi usor contestate in tribunal. daca intentia nu era ocolirea legii (si cand ai CNP-u nu poti afirma ca lipsa adresei poate constitui motiv legitim), nu se pot lega de tehnicalitati. dar o vor face oricum

        invalidarile astea sunt ilegale in sine, doar AEP ar trebui din punctul meu de vedere sa poata analiza listele (si acolo ne putem trezi cu tot felul de sicane).

        dar mai putin conteaza de ce sunt invalidate pentru ca se vor lega de absolut orice detaliu chiar si daca nu sunt motive intemeiate. ideea e ca o parte vor fi invalidate temporar si USR trebuie sa stranga suficiente semnaturi si poate chiar 2-3 judete in plus peste limita doar pentru a nu fi nevoiti sa astepte in tribunale solutionarea acestor mizerii. pentru ca asta le va intarzia punerea in practica a initiativei.
      • +3 (3 voturi)    
        Adresa exista , insa (Miercuri, 15 august 2018, 20:02)

        kokos [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        au fost invalidate semnaturi pentru ca nu era trecut si ETAJUL!!!!Bataie de joc.Bine , asta s-a intamplat la Brasov , unde e primar Scripcaru care are probleme penale , insa se va intampla la toate primariile care au primari psd sau alde.
  • -18 (20 voturi)    
    O sa semneze si PSD-ul in bloc. (Miercuri, 15 august 2018, 12:02)

    Lok [utilizator]

    USR-ul este adormit la volan.
  • +21 (27 voturi)    
    Imi e din ce in ce mai clar ca singurii demni ... (Miercuri, 15 august 2018, 12:12)

    KTerinca [utilizator]

    .... de a se numi partid activ de opozitie sunt cei din USR.
    NU IMI PARE RAU CA I-AM VOTAT, BA DIMPOTRIVA.
    HAI CU CODRUTA PROPUSA PENTRU PRESEDENTIE SI AM AVEA O SANSA LA O ROMANIE NORMALA SI RESPECTATA IN LUME.

    PNL-ul lui Orban, corcit cu portocalii gretosi ai PDL-ului nu reprezinta opozitia. E doar o adunatura de politicieni corupti care sunt al dracului de aproape de ceea ce se chama "penali" si care s-ar bucura in sinea lor daca le-ar iefi javrelor PSD-iste matrapazlacurile cu legile justitiei .

    NU SUNTEM TAMPITII LOR, VEDEM CUM STAU LUCRURILE IN ROMANIA.
    NE VEDEM LA ALEGERI.
    • +4 (10 voturi)    
      Nu presendintele (Miercuri, 15 august 2018, 12:33)

      JHolden [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      este cheia.... poate sa fie Iisus Hristos presedinte, treaba interna a Romaniei tot de ciuma rosie este dictata.
  • +10 (12 voturi)    
    felicitari... (Miercuri, 15 august 2018, 12:33)

    liviu_ [utilizator]

    cat mai multe semnaturi ca sa nu invaliteze abuziv psdu...

    stau si ma gandesc cat de sluga sunt cei care vor ca acest referendum sa pice...
    adica ei vor penali in functiile publice,?!
  • +13 (15 voturi)    
    verificare (Miercuri, 15 august 2018, 12:37)

    rdi_ [utilizator]

    Daca primariile invalideaza semnaturile recomand USR sa ne permita accesul sa verificam daca semnatura noastra a fost invalidatata. Si apoi mergem peste cei din primarii sa-i luam la intrebari.
  • +14 (16 voturi)    
    Felicitari! (Miercuri, 15 august 2018, 12:39)

    nicTM [utilizator]

    Multumesc celor din USR si voluntarilor care au muncit in folosul acestei campanii!
    Au avut o campanie curata si demna (i-am vazut si in Timisoara si in Bucuresti), o campanie care ne arata si ca suntem multi cei care ne dorim o Romanie altfel.

    Un mare bravo!
    Succes in continuare!
  • +12 (14 voturi)    
    Pt cei ce-au umblat sa stranga semnaturi..... (Miercuri, 15 august 2018, 13:02)

    2420sto135 [utilizator]

    Bravo baieti , ma bucur ca v-a iesit si efortul vostru nu a fost zadarnic . BRAVO VOUA !!!
  • +9 (15 voturi)    
    BRAVO USR (Miercuri, 15 august 2018, 13:11)

    Coco_papagal [utilizator]

    Votul meu il ai!
  • +7 (7 voturi)    
    Bravo, USR! (Miercuri, 15 august 2018, 15:30)

    fat.cat [utilizator]

    Am semnat aceasta initiativa. Mult succes in demersul vostru!
  • -5 (9 voturi)    
    ati strins..semnaturi..!!!! (Miercuri, 15 august 2018, 15:42)

    exilatul [utilizator]

    va puteti sterge ..undeva cu ele....s au mai strins unele cu "proclamatia de la timisoara" si ce ati rezolvat?...un ra-at!...s a facut si referendum pt 300 de parlamentari si ce ati facut?..acelasi ra-at!...intr o tara unde de 28 de ani la putere nu se afla decit hoti , escroci, parveniti analfa-eti care isi promoveaza neamurile si prietenii, nu se poate realiza ceva bun si normal pt societate...sunt prea putini oamenii cinstiti si muncitori...si aia nu se baga in politica...asa ca..."succesuri" in continuare!!
    • +1 (1 vot)    
      Multumim pentru incurajari (Miercuri, 15 august 2018, 21:56)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Inteleg ca oamenii cinstiti si muncitori - printre care am banuiala ca va includeti si pe dvs. - nu se baga in politica, ci prefera sa lase PSD-ul si penalii sai sa se ocupe de-atare nedemna activitate.
      Bravo, tineti-o tot asa, inteligenta dvs. va da cu siguranta roade...
      • +1 (1 vot)    
        nu sunt unul.. (Joi, 16 august 2018, 1:11)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        din cei cinstiti si muncitori din ro...de vreo 29 de ani...pe de alta parte asta e adevarul , inteleg ca supara ca intotdeauna atunci cind nu e favorabil celor interesati...si de ce numai psd ul...aia din alde, liberal, udmr nu sunt aceeasi...liberalii nu au fost aliati cu psd ul?!?!?...deci pina la urma care e diferenta?..de sigla , numai....pe mine nu ma afecteaza de nici un fel , dar nu inseamna ca nu imi pare rau de ce se intimpla acolo..pt o parte din popor , pt ca majoritatea isi merita soarta..
        • +1 (1 vot)    
          Daca n-ati bagat de seama... (Joi, 16 august 2018, 16:22)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

          Articolul si discutia erau despre USR si initiativa lor. Si cu asta am incheiat, nu vreau sa va mai plictisesc.