VIDEO Deputat USR, agresat de un polițist local în sediul primăriei din Rădăuți. „Am depus plângere penală”

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Marţi, 14 august 2018, 8:46 Actualitate | Politic


Deputat USR agresat
Foto: Facebook
​Deputatul USR Adrian Claudiu Prisnel a publicat pe contul său de Facebook un video din care reiese că a fost agresat de un polițist local chiar în sediul primăriei din Rădăuți, oraș unde parlamentarul strângea semnături pentru campania „Fără Penali”. Prisnel a anunțat că a depus plângere penală împotriva polițistului. 


„Inspirat de violența jandarmeriei din 10 august, un polițist local din Rădăuți a agresat echipa #farapenali. Am încheiat strângerea de semnături #farapenali de la Suceava în secția de Poliție din Rădăuți cu o plângere penală împotriva polițistului local Gavril Alexandru care ne-a agresat fizic și verbal. Tocmai făcusem poza de dinainte de plecare în fața Primăriei din Rădăuți când un polițist local a ieșit din clădire și ne-a cerut autorizație să strângem semnături. I-am explicat că nu avem nevoie. Mi-a cerut să mă legitimez. Am scos legitimația de parlamentar. Mi-a smuls-o din mână și a plecat cu ea în Primărie. L-am urmat împreună cu colegii mei cu intenția de a o recupera. Polițistul local a devenit foarte agresiv, ne-a împins afară spunând ca e domeniul primăriei, că programul s-a terminat la 16.00 Ne-a amenințat, mi-a rupt legitimația, mi-a spus ca mă lovește. I-am spus tot timpul că e ultraj. El a refuzat să se legitimeze, a făcut-o doar după ce a sosit poliția pe care am chemat-o prin 112. Am făcut plângere împotriva lui și sper că poliția Rădăuți își va face datoria si polițistul local va plăti pentru abuz, agresiune și ultraj. Totul s-a întâmplat în Primăria Rădăuți condusă de primarul PSD Nistor Tătar”, a scris Prisnel pe Facebook.



















3260 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    absolut penibil (Marţi, 14 august 2018, 8:59)

    g01an [utilizator]

    asta si-a pierdut orice fel de autoritate. cum sa aplice el legea, cum sa mentina ordinea publica daca el insusi se comporta ca un mucos razgaiat?

    nu ma socheaza si revolta incidentul cat ma sperie ca nu vom putea curata politica de penali cata vreme trebuie sa ii tragem si pe astia dupa noi. dar nu trebuie sa ne lasam distrasi si invrajbiti, trebuie sa ne concentram pe lucrurile care conteaza cu adevarat. agaricii astia se vor curata cu timpul daca nu mai are cine sa-i incurajeze si angajeze fraudulos.
  • +14 (14 voturi)    
    inchiderea institutiei denumita "politie locala" (Marţi, 14 august 2018, 9:06)

    moka [utilizator]

    Reducrea drastica a numarului de jandarmi si inchiderea institutiei denumita “politie locala”.
    Ce, suntem un stat politienesc?
    La munca, nu la pomana. Destul cu huzureala pe banii contribuabililor, fara niciun beneficiu pentru societate.

    De cand fac loazele ordine in tara asta pe banii nostri?

    Doar in Africa si America Latina se formeaza forte para-militare (asa-zis de ordine) pe banii contribuabililor..
  • +6 (6 voturi)    
    psd... (Marţi, 14 august 2018, 9:09)

    liviu_ [utilizator]

    ce sa le ceri...
  • +7 (9 voturi)    
    in nicio tara din lumea civilizata (Marţi, 14 august 2018, 9:10)

    moka [utilizator]

    nu exista aceasta forma de pseudo-politie.
    Cu ce drept legitimeaza populatia aceasta "politie locala"?
    Unde inlumea civilizata mai exista asa ceva?
    A luat o amploare fantastica acest fenomen denumit "politie locala".
  • +11 (11 voturi)    
    gardieni publici (Marţi, 14 august 2018, 9:12)

    moka [utilizator]

    greseala noastra ca societate a fost inca de atunci cand am acceptat notiunea de gardieni publici.
    Incetul cu incetul au creat aceasta forta noua de opresiune la dispozitia clasei asa-zis conducatoare, adica la dispozitia politicului.
  • +11 (11 voturi)    
    ... (Marţi, 14 august 2018, 9:16)

    mihai_mi [utilizator]

    Efectul promovarii "noului om" de catre psd! Acest nou om nu a reusit sa evolueze deloc in viata, nu a invatat o meserie, nu este capabil sa se descurce in caz ca isi pierde locul de munca caldut de la buget. Fiind profund dependent de partid mintea lui renunta inconstient la orice fel de principiu inlocuind o gandire impartiala cu una tendentioasa, manata de obedienta animalica fata de partid. Acesti oameni, MULTI, sunt cei care tin Romania in situatia asta nenorocita - NU cei cativa politicieni. Acesti oameni sunt partasi la faptele psd-ului.
  • +11 (11 voturi)    
    si din cauza asta nu sunt bani de pensii (Marţi, 14 august 2018, 9:17)

    moka [utilizator]

    fiindca trebuie sa platim o noua forta opresoare aflata la dispozitia politicului.
    Toti diasporenii de la meeting au confirmat ca asa ceva nu exista in tarile in care ei isi duc linistiti viata.
  • +10 (10 voturi)    
    .... (Marţi, 14 august 2018, 9:22)

    tirolez [utilizator]

    Si ne mai miram cum de am stat 50 de ani in comunism. Cu de-alde politistul local Gavril Alexandru, care a luat "pe persoana fizica" lupta impotriva opozitiei uitand ca e platit de la buget si ca alta e fisa postului. Atunci macar aveau obligatie de serviciu sa striveasca opozantii.
  • +9 (9 voturi)    
    Politia Locala e Militia (Marţi, 14 august 2018, 9:30)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Nu va fie frica, sunt doar niste slugi PSD intr-o uniforma second-hand.
  • +8 (8 voturi)    
    Nu le-as spune ”comunitarilor” tot Garcea, (Marţi, 14 august 2018, 9:35)

    scaraotchi [utilizator]

    pentru ca nu i-am mai putea deosebi de militienii de la ”Nationala”, care sunt totusi cu o treapta mai sus. Sa-i numim simplu: Grivei, sau Zdreanta?
  • +10 (10 voturi)    
    Radeati de dragnea (Marţi, 14 august 2018, 9:36)

    Martinezu [utilizator]

    Taranul cu mustata si dinti stricati.
    Nu va imaginati inca unde se poate ajunge.
    Fiecare pas impotriva societatii il va face si mai agresiv.
    Uitati va la Dragnea de acum 2-3 ani si la cel de azi.
    Uitati va la ce se intampla azi si la ce va fi la anul.
    Omul asta a scapat cu legitimatia sparta.
    La anul va avea fata sparta si inregistrarea bagata pe gat.
    In maxim 1-2 ani i se va aresta si famila pentru prejudicii aduse imaginii institutiilor statului.
    O sa spuneti ca exagerez ca de, asa e omul!
  • +11 (11 voturi)    
    ca*atii astia de la locala (Marţi, 14 august 2018, 9:49)

    qwerasdf [utilizator]

    sunt celelalte slugi ale psd-ului.

    Chiar au ajuns sa-si bata joc de noi, toti agramatii cu 5 clase?
  • +8 (8 voturi)    
    Te doare mintea . . . . (Marţi, 14 august 2018, 10:49)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . când vezi cata obiedienta, izvorata din prostie, pot demonstra unii. Fraierul asta, ca sa ii faca pe plac sefului PSD-ist, risca pierderea slujbei si ani grei de inchisoare pentru agresarea unui parlamentar cu imunitate! Idiot! Ar trebui cercetat daca nu cumva insusi primarul sa-i fi dat ordin sa fie agresiv! Asta insa nu il scuteste de prostia nativa!
  • +2 (2 voturi)    
    USR (Marţi, 14 august 2018, 14:12)

    europeanul2 [utilizator]

    Nu stiu cum s-a abtinut deputatul USR sa nu-i poceasca fata militianului ala imputit!
  • +1 (1 vot)    
    In MAI doar cu probleme psihice? (Marţi, 14 august 2018, 16:06)

    Calin02 [utilizator]

    Din evenimentele ultimei saptamani, inteleg ca existenta unei probleme psihice este conditie de angajate in MAI.
    Cum de sunt doar din astia in politie, jandarmi etc.?
    Chiar nu exista oameni normali in structuri?
    Mergeti fratilor la Balaceanca si cautati-va, luati-va pastilele si lasati politia si armele, ca nu sunt pentru voi.
    Orice idiot cu o uniforma si o arma se crede Dumnezeu.
  • +1 (1 vot)    
    Pol (Marţi, 14 august 2018, 16:58)

    Bukovina [utilizator]

    Politistul este fiul unui cunoscut membru PSD, a fost pe lista consilierilor la alegerile locale. Tatuca a cotizat bine la partid ca sa i se faca si feciorasului un loc in molitia locala.
    • 0 (0 voturi)    
      Politistul e un prost (Joi, 16 august 2018, 18:28)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui Bukovina

      Nu a priceput ca oricine vine la putere are nevoie de politie. Si cum e criza de forta de munca, daca se tine pe picioare, e angajat.