Ponta descrie situația de acum cu un citat din Asimov: ”Violența este ultimul refugiu al incompetenței”.

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 12 august 2018, 10:19 Actualitate | Politic


Citat Asimov
Foto: Facebook / Victor Ponta
”Când un Guvern este incompetent și incapabil să rezolve adevăratele probleme ale oamenilor și ale țării - atunci recurge la violență și la propagandă absurd de mincinoasă”, scrie Victor Ponta pe Facebook.

Mesajul este însoțit de o imagine cu un celebru citat din opera scriitorului de science-fiction Isaac Asimov: ”Violența este ultimul refugiu al incompetenței”.

”Ps - dacă va uitați la televizor o să aflați probabil că și Isaac Asimov este din “Statul Paralel”, a fost securist și e plătit de Soros!”, mai notează Ponta în mesaj.




















1891 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Dottore di Catania (Duminică, 12 august 2018, 10:24)

    un domn [utilizator]

    Esti un Pensionar alaturi de Basescu, mai bine ati reforma vederile politice la Seniori! Acolo Sunteti Utili!
  • +1 (7 voturi)    
    La revolutie, nu cu "M**e Ceausescu" l-am dat jos (Duminică, 12 august 2018, 10:30)

    xroqo [utilizator]

    Ci cu violenta.
    Cand sistemul e ticalosit, legea e de partea lor, aparatul de stat e de partea lor, violenta e singura care ii sperie.
    • +1 (5 voturi)    
      Luati aminte (Duminică, 12 august 2018, 11:00)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui xroqo

      de Mahatma Ghandi. Prin non-violenta si nesupunere civila, i-a dat afara pe englezi din India
      • +5 (7 voturi)    
        E o legenda (Duminică, 12 august 2018, 13:19)

        amicugri [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Ca multe alte legende, are si asta un pic de adevar, dar e tot o legenda, buna pentru propaganda. Situatia in India a fost mult mai complicata, pe linga Ghandi au fost si altii, mai putin inclinati catre actiuni pasnice, iar britanicii nu mai aveau resurse sa-si mentina imperiul.
        Impotriva violentei esti intotdeauna indreptatit sa te aperi.
        Cit despre Pontache, el e din aceeasi gasca cu ai Dragnetelui, doar ca a cazut din gratii, de unde si veninul.
        • +1 (3 voturi)    
          Corect (Duminică, 12 august 2018, 14:40)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui amicugri

          Complet Spus!
        • 0 (0 voturi)    
          Toata istoria noastra (Duminică, 12 august 2018, 22:45)

          ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui amicugri

          e o insiruire de legende, cu un pic de adevar in ele.
          Acest adevar, oricat de mic, face ca societatea umana sa evolueze.
          Cine a fost Iisus din Nazareth, cine au fost zelotii...pe primul il stim cu totii.
    • +5 (7 voturi)    
      Pune mana pe carte (Duminică, 12 august 2018, 11:30)

      Bolovanul [utilizator] i-a raspuns lui xroqo

      Pune mana pe carte si nu mai debita tampenii. Martin Luther King a obtinut mult mai multe cu o politie mult mai salbatica si represiva. A si mai exista si KKK.
  • +2 (4 voturi)    
    ha (Duminică, 12 august 2018, 11:29)

    Bolovanul [utilizator]

    De Gandhi si Martin Luther King a auzit careva? A cintit careva ceva?

    Exista si o alta cale.
    • +3 (3 voturi)    
      Modele Diferite (Duminică, 12 august 2018, 14:32)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Bolovanul

      Civilizatia Anglo Saxona i a cotropit pe Amandoi !, noi am fost Cotropiti ( eu a cred ca inca mai suntem) de URSS!
      Modele Inspirationale NEutile pentru Romania !
      Daca se pomenea de Sindicatul Solidaritatea si Lech Walesa, sau Papa Paul, da, avea Sens!
      La noi BOR ul a fcaut centura cu factorii politici, ca sa aiba bani de CLSfinte dela Stuttgart, asa ca nu avem repere religioase
      CONCLUZIE: in noi sta Schimbarea, in Noi este Cel Mai Bine Pentru Aproapele Nostru implicit pentru Noi
      Aseara, in piata, un tanar insotit de iubita lui m a interpelat de ce prin pancarta mea vreau eliminarea P$D , i am raspuns, si i am spus ca Societatea Civila este OBLIGATA sa isi Promoveze Propriile Elite ! TOATA clasa politica in 2018 in Romania este contaminata de Ciuma Roshie pe fata, sau pe spate