Meleşcanu: Violenţele la un miting paşnic, democratic sunt inacceptabile. Îi asigur pe partenerii euro-atlantici că România ramâne devotată principiilor comune

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 august 2018, 21:52 Actualitate | Politic


Teodor Melescanu
Foto: Agerpres
Violenţele la un miting paşnic, democratic sunt inacceptabile, susţine ministrul Afacerilor Externe, Teodor Meleşcanu, care îşi doreşte ca, în anul Centenarului, tensiunile din societatea românească să nu escaladeze dincolo de dialog.

"Violenţele la un miting paşnic, democratic sunt inacceptabile, protestele paşnice sunt un exemplu de exercitare legitimă a democraţiei. Sunt convins că o mare parte dintre cei prezenţi la această manifestaţie au dorit să-şi exercite dreptul fundamental la exprimare politică, însă este foarte important ca acesta să nu escaladeze în violenţe", afirmă Meleşcanu într-un mesaj postat pe Facebook, citat de Agerpres.

El subliniază că România, ca stat membru al UE, condus de un Guvern ales în mod liber, democratic, consideră libertatea de exprimare un drept fundamental şi ţine cont de acest lucru în toate acţiunile sale.

"Îmi exprim public regretul profund cu privire la existenţa de răniţi în rândurile manifestanţilor şi jurnaliştilor care îşi exercitau profesia, dar şi al forţelor de ordine. În anul Centenarului, îmi doresc ca tensiunile din societatea românească să nu escaladeze dincolo de dialog. În acest an festiv al Unirii noastre, trebuie să ne amintim că suntem un singur popor, că ne dorim să continuăm ceea ce au început înaintaşii noştri în 1918", spune ministrul Afacerilor Externe.

În final, Meleşcanu ține să îi asigure "pe partenerii noștri euro-atlantici că România ramâne devotată principiilor și valorilor noastre comune și va continua să acționeze în consecință".




Citeste mai multe despre   


















1177 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    Tovarase (Sâmbătă, 11 august 2018, 22:10)

    karula [utilizator]

    Tov. Melescanu , pt ca esti la o varsta : Iadul exista special pt mizerabili ca tine!
    • +13 (13 voturi)    
      Trebuie sa scapam de comunisti (Sâmbătă, 11 august 2018, 22:29)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui karula

      Nu stiu de ce au trait asa mult, poate sunt toti vampiri ca Iliescu.
    • +9 (11 voturi)    
      Rusii nu trebuie sa faca nimic (Sâmbătă, 11 august 2018, 22:39)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui karula

      ca sa se infiltreze in structurile euro-atlantice

      ii au pe prostii de guvernanti romani...
    • +5 (7 voturi)    
      Rusii nu trebuie sa faca nimic (Sâmbătă, 11 august 2018, 22:39)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui karula

      ca sa se infiltreze in structurile euro-atlantice

      ii au pe prostii de guvernanti romani...
  • +16 (16 voturi)    
    slugoi comunist (Sâmbătă, 11 august 2018, 22:15)

    CRMS [utilizator]

    nu mai scapa odata tara asta de voi
    • +6 (6 voturi)    
      asa este (Sâmbătă, 11 august 2018, 23:31)

      user_999 [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      Tudorel Toader este un slugoi desavarsit
  • +13 (13 voturi)    
    Dragi parteneri euroatlantici (Sâmbătă, 11 august 2018, 22:16)

    buncrestin [utilizator]

    Poate vreunul din domniile voastre ne spuneti daca doamna Veorica se afla pe undeva prin tara dvs., ca onor acest guvern nu vrea sa ne spuna pe unde se afla dumneai in aceste zile. E mare secret! Ar fi frumos sa stim si noi pe unde se "concediaza" doamna, in timp ce tara arde.
    • +4 (4 voturi)    
      Ei, unde! (Sâmbătă, 11 august 2018, 23:11)

      aiureantramvai [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      La Videle, fierbe zacusca!
  • +14 (14 voturi)    
    . (Sâmbătă, 11 august 2018, 22:16)

    johnel [utilizator]

    Pe asigurarile voastre nu mai da nimeni o ceapa degerata.
  • +16 (16 voturi)    
    bah rusofilule (Sâmbătă, 11 august 2018, 22:18)

    Kosmos [utilizator]

    Tu si familia ta o duceti bine pt ca sunteti parte din Grupul Infractional Organizat deghizat in partid..trebuie sa plecati
  • +14 (14 voturi)    
    Kind reminder (Sâmbătă, 11 august 2018, 22:22)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Esti asteptat in Samarra! De ceva timp chiar...
  • +10 (10 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 11 august 2018, 22:42)

    tirolez [utilizator]

    Imi place ,el vorbeste despre violentele civililor, niciun cuvant despre violentele ordonate de ei. Rusine.
  • +9 (9 voturi)    
    Dupa ce ne rupe oasele.. (Sâmbătă, 11 august 2018, 22:51)

    Muncitoru [utilizator]

    si ne gazeaza sustine ca e inacceptabil :))

    Dar bineinteles ca nici o zdreanta politica sau ofiter sau bruta de jandram nu o sa fie trasa la raspundere.
  • +8 (8 voturi)    
    Cine crezi ca te va crede mosule ??? (Sâmbătă, 11 august 2018, 23:05)

    Plagarus [utilizator]

    Chiar si fostii camarazi din DIE rad cat esti de penibil sub noi matale stapani !!
  • +9 (9 voturi)    
    stai linistit (Sâmbătă, 11 august 2018, 23:05)

    arthur_l [utilizator]

    stai linistit ca nu trebuie sa le explici dumneata nimic.

    cancelarul austriac precum si ceilalti parteneri ue au stiut exact ce se pregateste si ce urma sa fie.

    au fost zeci de jurnalisti straini.

    deci poti sa le expllici ce vrei, ca stiu ei ce au fost.

    cum a fost cu impiedicarea romanilor sa voteze in afara tarii??? asta nu ai vrea sa le explici sau iti este frica ca vor da stenogramele.
  • +7 (7 voturi)    
    Dom 'Melescanu, (Sâmbătă, 11 august 2018, 23:30)

    Iaca [utilizator]

    da asigurari ca la Pungesti ,actiunea jandarmilor (condusi de PNL si felicitati de Ponta-PSD )impotriva taranilor manifestanti,fuse o intamplare ca si macelul din Piata Victoriei (de astadata condusi de o parte din PNL,adica ALDE si de PSD-Dragnea )dar noi respectam democratia :UE-muie " !
    Una vorbeste si alta gandeste !
    Haracho !
  • +8 (8 voturi)    
    Adevarul e (Sâmbătă, 11 august 2018, 23:51)

    Tony_K [utilizator]

    Ii asigur pe partenerii nostrii ca Romania ramane o tara comunista condusa de hoti si mafioti.
  • +9 (9 voturi)    
    dinozaurul comunist (Duminică, 12 august 2018, 0:02)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    La ANTIPA cu acest dinozaur securisto-comunist !!
  • +8 (8 voturi)    
    asa ragai ultima fosila comunista... (Duminică, 12 august 2018, 0:34)

    gatsby [utilizator]

    in viata, senilul melescanu...
  • +7 (7 voturi)    
    Cand scapam (Duminică, 12 august 2018, 0:52)

    TheFreeOne [utilizator]

    De liliacul asta nenorocit ?
  • +2 (2 voturi)    
    SLUGA BOLSHEVIKA (Duminică, 12 august 2018, 9:27)

    DiDiRo [utilizator]

    odata si odata vei plati si tu vanzarea tarii cum inca mai sper sa o faca si criminalii ilieskovich, roman, draknea si tikaloshanul