Fifor: E regretabilă poziția lui Iohannis privind acțiunea jandarmeriei. E nevoie urgent de anchetă / Raetchi (PNL): Este incalificabil ca ministrul Apărării să se implice în discuția despre demonstrații

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 august 2018, 17:27 Actualitate | Politic


Mihai Fifor
Foto: Facebook
Ministrul Apărării, Mihai Fifor, a spus că jandarmii au acționat corect la proteste și că este regretabilă poziția președintelui Iohannis privind intervenția forțelor de ordine, subliniind că e nevoie de o anchetă pentru a se clarifica cine și în ce scop a organizat acest miting.

„Fac un apel către toți cetățenii de bună-credință să se delimiteze de actele de violență și de persoanele care provoacă în mod deliberat intervenția forțelor de ordine. Deja se încearcă repetarea violențelor de aseară, fapt ce arată că valul de incitări de pe rețelele de socializare din ultimele zile au făcut parte dintr-un plan bine pus la punct. Astfel se explică și de ce nu există un organizator oficial al acestui protest. Vedem însă cu toții că USR și PNL patronează deturnarea unui protest numit al diasporei în violențe stradale. Lideri politici ai partidelor de opoziție au înțeles să transforme dreptul unor persoane de a-si exprima opiniile într-o acțiune de campanie electorală și de răsturnare a unui guvern ales democratic”, a scris ministrul Mihai Fifor pe Facebook, potrivit Mediafax.

Fifor mai spune că faptul că, încă de la începutul protestului, anumite grupuri au încercat să pătrundă în Palatul Victoria „demonstrează încă o dată că planul a fost din start de a provoca reacția forțelor de ordine”.

„Grupuri bine organizate i-au provocat în permanență pe jandarmi, i-au atacat cu sticle și pietre, cu garduri și bucăți de asfalt. Jandarmii au vegheat la buna desfășurare a manifestației și s-au expus unor agresiuni, acționând corect și în baza legislației în vigoare, pentru restabilirea ordinii publice. Este regretabilă poziția exprimată public de președintele Klaus Iohannis cu privire la modul de acțiune al Jandarmeriei, într-un moment în care doi oameni în uniformă se zbăteau între viață și moarte în spital, internați după ce au căzut victime huliganilor. Este nevoie urgent de o anchetă care să clarifice cine a organizat acest protest și în ce scop! Toate instituțiile statului trebuie să se implice acum astfel încât cei responsabili să plătească pentru aceste acțiuni anti-democratice”, a mai scris ministrul Apărării.


Ovidiu Raețchi (PNL): Este incalificabil ca ministrul Apărării să se implice în discuția despre demonstrații

Gestul lui Mihai Fifor de a se implica în discuția despre demonstrații este incalificabil, a reacționat deputatul PNL Ovidiu Raețchi, afirmând că ministrul nu trebuie să se mai implice sub nicio formă într-o problemă care trebuie strict separată de atribuțiile Armatei.

„Mi se pare incalificabil ca ministrul Apărării simte nevoia să se implice în discuția despre demonstrații, să emită avertismente, să facă apeluri. Asta e ultimul lucru care ar trebui să se întâmple într-o țară europeană, să fie implicată și Armata într-un scandal vizând ordinea publică. PSD a distrus suficient credibilitatea Ministerului de Interne - chiar au de gând să se extindă și la Ministerul Apărării? Îl somez pe ministrul Apărării să nu se mai implice sub nicio formă într-o problemă care trebuie strict separată de atribuțiile Armatei. Chiar nu întelege că ceea ce face este periculos? Credeam că după gafa balistică pe care a comis-o recent, ministrul Apărării a învățat să tacă înțelept - dar ceea ce face acum este extrem de grav din perspectiva spiritului constituțional și al principiilor europene”, a scris pe Facebook deputatul PNL Ovidiu Raețchi, potrivit Mediafax.


Jandarmii au intervenit în forță, vineri seară, cu gaze lacrimogene și tunuri de apă, la mitingul din Piața Victoriei, pentru a dispersa protestatarii aflați în fața sediului Executivului.


Citeste mai multe despre   


















888 vizualizari

  • -3 (3 voturi)    
    fain (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:37)

    srpc [utilizator]

    Raetchi asta confunda ministrul Apararii (om politic) cu seful StMG (militar apolitic)
  • +3 (3 voturi)    
    era unul care.. (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:42)

    exilatul [utilizator]

    posta ca "armata e cu noi"!!..trebuie sa fi prost sa gindesti asta in ro....armata in tarile corupte e INTOTDEAUNA de partea celor de la putere....pt ca si ei beneficiaza de coruptie....asa ca ja-ra asta pesedista nu face decit sa comfirme lucrul asta...mi as dori sa plateasca intr o zi , toate aceste e-uri umane care conduc ro , la fel cu a platit cismarul..
  • -2 (2 voturi)    
    Pai ... (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:46)

    vitan.sandu [utilizator]

    ... mai raetchi, toti ciumpalacii vostrii in frunte cu johanis, orban, turca, barna etc. au dreptul sa se pronunte, iar ministrul apararii - om politic nu militar de cariera, nu are dreptul!?. Daca ipocrizia ar durea, ce urlete ce s-ar mai auzi dinspre tine!
    • +1 (1 vot)    
      am vazut (Sâmbătă, 11 august 2018, 18:05)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Oameni care ridicau mainile sa anunte ca sunt pasnici si jandarmi care ii bateau cu pulane,pumni si picioare.
      Si am mai vazut protestatari care aparau jandarmii pusi la pamant de agitatori.
      Asa ca..fifor nu are nici o credibilitate. A. Nici tu
    • +2 (2 voturi)    
      daca miz-ria umana.. (Sâmbătă, 11 august 2018, 19:00)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      ar urla, voi astia, slugile escrocilor sau semenii lor , ce urlete s ar mai auzi "dinspre" voi ...mai vita.sandu..sau nu stii ca armata ( in tarile democratice ) nu face politica...nu stii, pt ca ai trait numai in mocirla din ro care ti se potriveste...
  • +4 (4 voturi)    
    Gogule Fifor (Sâmbătă, 11 august 2018, 18:29)

    omezu [utilizator]

    Tu nu esti ala care ne-a bagat in "rahat" cu rachetele balistice care-ti suierau prin cap? Mai ai tupeu sa vorbesti in legatura cu orice?
  • +4 (4 voturi)    
    . (Sâmbătă, 11 august 2018, 18:50)

    g01an [utilizator]

    Fifor Balisticu - asta este numele lui de manelist.

    macar nu ne mai povestete cu rachetele. macar atat.
  • -2 (2 voturi)    
    Aha (Sâmbătă, 11 august 2018, 18:51)

    Incomod3 [utilizator]

    da joianis poate sa se implice... mama voastra de ipocriti...
  • 0 (0 voturi)    
    hoopaaa! (Sâmbătă, 11 august 2018, 18:52)

    revo [utilizator]

    domnu ministru al mandrei armii nationale a simtit nevoia imperioasa de a iesi pe sticla cu un comunicat: stati linistiti la locurili voastre, tovarasi, armata e inca sub conducerea mea, nu a pactizat, este a crimei organizate PSD-ALDE-UDMR!
    Si mai da si in presedinte (nu ca nu ar merita, dar asta e alta poveste), adica in seful lui din CSAT!
    Pentru cine da el semnalul asta?
    Ce treaba are Armata cu demonstratiile din Bucuresti? Era si ea jos, in Piata, nu numai cu lunetisti pe acoperisuri? Cine sunt organizatorii si participantii de buna credinta, se stie. Pentru victimele violentelor jandarmeriei, cacatul nu are niciun cuvant de spus, desi, ca rerprezentant al Armatei, ar trebui sa stie ca este responsabil cu apararea cetatenilor romani, nu a unei clici criminale de hoti!

    MUIE ARMATA! MUIE PSD!
    • 0 (0 voturi)    
      amice (Sâmbătă, 11 august 2018, 20:10)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui revo

      cu tot respectul esti rau intentionat
      Ce vina are armata?
      Ok puteai sa i dai doua tone de .....uie lu' tov Ministru
      Conribui si eu la afacerea asta cu inca 5 tone
      Dar repet ce vina are Armata?
      • 0 (0 voturi)    
        21-22, cine-a tras in noi? (Luni, 13 august 2018, 10:42)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

        In 1907, Armata i-a masacrat pe rasculatii morti de foame.

        Armata a fost trimisa la Timisoara, in decembrie 1989, generalul Chitac a comandat operatiunile de reprimare acolo (Stanculescu fiind mai destept).

        Armata si-a macelarit proprii soldati, copii de 18-19 ani, la Otopeni, numai pentru ca la comanda ei era deja instalat tradatorul kgb-ist Militaru, care a chemat special acel pluton comandat de un ofiter care il demascase peel ca fiind agent sovietic. Nu ai citit? Toti din unitate au stiut ca se duce la moarte, si-au luat la revedere plangand, dar nimeni nu a miscat in front.

        Armata munceste, nu gandeste! NU este cu nimic mai presus de "oamenii de bine" chemati de Iliescu.
        Are ordin sa traga, TRAGE!!!!! Armata ii apara pe cei care sunt la putere, care o mituiesc regeste!
  • +1 (1 vot)    
    Fifor, (Sâmbătă, 11 august 2018, 23:38)

    Iaca [utilizator]

    incalci juramantul militar.
    Prin acwasta declaratie dovedesti ca ai fi fost gata sa scoti ,in Piata,armata !
    Parchetul Militar te va ancheta..Romania nu-i tara ta ?
    Demisia !