Tăriceanu transmite un „mesaj de suport pentru Jandarmerie și Poliție”: Românii trebuie să știe că instituțiile statului veghează pentru a respecta legea și ordinea

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 august 2018, 16:14 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Președintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, a transmis sâmbătă un mesaj de suport pentru Jandarmerie și Poliție și a criticat declarațiile președintelui Klaus Iohannis și ale liderilor Opoziției, afirmând că acestea nu au făcut decât să crească tensiunea din spațiul public.

„Am urmărit cu multă îngrijorare protestele violente care au avut loc pe parcursul zilei de ieri în zona Pieței Victoria și cred că reacția tuturor instituțiilor statului în aceste momente tensionate este importantă pentru democrația din România. Din acest punct de vedere, doresc să fac câteva precizări din poziția de președinte al Senatului. Vreau să afirm răspicat dreptul fiecărui cetățean într-o democrație de a se exprima public și de a protesta, atât timp cât o face fără a incita la violență sau fără a comite violențe. Din acest punct de vedere, voi continua să susțin dreptul cetățenilor de a protesta pașnic. În același timp, resping cu fermitate orice formă de violență, verbală sau fizică, și cred că aceeași opinie este împărtășită de milioanele de români care au văzut ieri și astăzi turnura violentă pe care au luat-o protestele. Românii trebuie să știe că instituțiile statului, cu atribuții în acest sens, veghează pentru a respecta legea și ordinea; iar din acest punct de vedere, vreau să transmit un mesaj de suport pentru Jandarmerie și Poliție. Este nevoie ca românii să știe că Jandarmeria și Poliția acționează pentru a menține liniștea și ordinea publică, în conformitate cu atribuțiile legale”, a scris Tăriceanu pe Facebook, potrivit Mediafax.

El a ținut să critice declarațiile președintelui Klaus Iohannis și ale liderilor partidelor de Opoziție.

„Îmi exprim dezamăgirea față de reacția unor lideri politici care au criticat public încă de ieri noaptea aceste instituții ale statului pentru intervenția lor, chiar în orele în care o tânără jandarm era bătută cu bestialitate de o serie de protestatari violenți. Aceste declarații nu au făcut decât să crească tensiunea din spațiul public și au indus o vinovăție a Jandarmeriei, fără ca măcar să existe o analiză clară și amănunțită în acest sens. Un rol important îi revine și procuraturii, justiției și serviciilor de informații, care trebuie să își îndeplinească atribuțiile pentru pedepsirea vinovaților și evitarea repetării unor violențe similare; și sper să văd acțiuni ferme în acest sens, fără influență din partea factorilor politici”, a adăugat președintele Senatului.

El le-a cerut tuturor liderilor politici să își asume răspunderile care le revin în „menținerea ordinii publice, păstrarea păcii sociale și apărarea unității naționale”.

„Este important să punem punct tuturor injuriilor și incitărilor la violență din ultimele săptămâni, care nu fac decât să pună gaz peste foc. Trebuie spus că evenimentele de ieri au fost și rezultatul incitărilor la violență din spațiul public pe care, din păcate, unii lideri politici le-au încurajat. Violența de limbaj degenerează în violență fizică, iar violența fizică în condițiile actuale lovește nu numai în civilii pașnici sau în forțele de ordine, ci în integritatea, suveranitatea și independența națiunii transformându-se în act de trădare națională. Trecem în aceste zile printr-un moment critic, în care nu trebuie permis ca aceste violențe să se răspândească și să îi afecteze pe românii care își doresc să trăiască într-o țară în care drepturile și libertățile lor sunt respectate și în care se pot bucura de liniște și siguranță”, a conchis Călin Popescu Tăriceanu.


Citeste mai multe despre   
















774 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    bine ca te-ai bagat ca musca-n lapte (Sâmbătă, 11 august 2018, 16:18)

    mnicku [utilizator]

    ramane cum am stabilit ...m"""e alde si m""" psd
  • +9 (11 voturi)    
    Lipseste Kuzmin de URSS (Sâmbătă, 11 august 2018, 16:19)

    un domn [utilizator]

    Si este Meniul Complet alElucubratiilor Emanate de Ciuma Roshie
  • +3 (5 voturi)    
    Acuma ne spui? (Sâmbătă, 11 august 2018, 16:20)

    nlln [utilizator]

    Dupa ce ne-ai ametit de cap cu statul parale acum ne spui sa avem incredere in institutiile statului?
  • +5 (5 voturi)    
    Of of mai Taricene (Sâmbătă, 11 august 2018, 16:22)

    Ord [utilizator]

    dar de oamenii abuzati ce zici, ca de jandarmi vad ca-ti pasa pana la lacrimi?
  • +4 (6 voturi)    
    Transmite (Sâmbătă, 11 august 2018, 16:23)

    mitg [utilizator]

    Mai bine demisia sa si retragerea pe o insula pustie si izolata.

    Ce romani vor sa stie asa ceva, aia din capul lui?
  • +4 (4 voturi)    
    pazea! domnul moralitate cu 5 neveste (Sâmbătă, 11 august 2018, 16:23)

    qwerasdf [utilizator]

    vorbeste de respect

    pregati-va cu suc de lamaie
  • +3 (5 voturi)    
    c.a.c / tariceanu, a cui lege ba' (Sâmbătă, 11 august 2018, 16:27)

    ...!?! [utilizator]

    pe-aia care ati siluit-o voi ba', penalilor!?
    jandarmeria , nu respecta drepturile omului, nu stie ce este prezumtia de nevinovatie, nu cunoaste , citez:

    ,,ARTICOLUL 39
    Mitingurile, demonstraţiile, procesiunile sau orice alte întruniri sunt libere şi se pot organiza şi desfăşura numai în mod paşnic, fără nici un fel de arme."

    Constitutia Romaniei
  • +4 (4 voturi)    
    Dezonorarea institutiilor de forta ale RO,de catre (Sâmbătă, 11 august 2018, 16:28)

    Plagarus [utilizator]

    .....penalii ce au ajuns sa le dicteze !!!!
  • +4 (4 voturi)    
    hopaaa (Sâmbătă, 11 august 2018, 16:33)

    rco85 [utilizator]

    ....acum nu mai face Cacariceanu comisie speciala parlamentara de anchetare a abuzurilor ????
  • +6 (6 voturi)    
    Dragul nostru bolșevic rusofil (Sâmbătă, 11 august 2018, 16:40)

    Rescator [utilizator]

    Tradiceanu -Narîșkin,
    Iata lista scurta a organizatorilor represiunii bestiale:
    -Dictatorul repetent Liv Jong Unu;
    -Scutierul Dictatorului,numitul Tradiceanu-Narîșkin;
    -PM Docila;
    -Ministrul de Interne Carmen Păpușa;
    -Vicepremierul Stanescu;
    -Șeful Jandarmeriei;
    -Prefectul CliseruȘ
    -Primarița Firuța;
    -Numeroasa și prea bine platita Chestorime din
    MAI,care a organizat bandele de interlopi și
    huligani ai Clubului Dinamo;
    -Alți interlopi din politica aflați in garda Pretoriana
    a Dictatorului.
    Au fost cel puțin șase ședințe de coordonare desfașurate in secret.Cu toate acestea SRI știe și
    are probe.De ce nu le face publice!? De frica!
    Ața ca dragul nostru termina cu fumigenele și pleaca,
    cat mai ai timp in Rusia sau in Fanar.Ești un tadator!
  • +4 (4 voturi)    
    hoopa! (Sâmbătă, 11 august 2018, 16:55)

    gatsby [utilizator]

    s-a trezit si bosorogul asta senil! Siktir la pensie tataie!
  • +4 (4 voturi)    
    Domnule Tariceanu (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:10)

    iPig Pro [utilizator]

    De multi ani stiu ca atunci cand omul doarme pentru ca altul vegheaza pentru el, nu e bine. De pe vremea FNI.
  • +2 (2 voturi)    
    Cine il mai asculta? (Sâmbătă, 11 august 2018, 18:43)

    tarabost [utilizator]

    Adevarul este ca institutiile statului ne-au vegheat si ingrijit lagrimogen jumatate de zi, ca o provocare sustinuta la conflict si ca o invitatie la plecare de la o manifestatie autorizata.
    Probabil ca i-a deranjat faptul ca au fost prezenti mai multi oameni decat la mitingul pe care l-au facut ei cu japca.
    Asadar, dragi concetateni, astfel ne vegehaza pe noi, nemembri de partid-stat institutiile la care se refera acest avar bolnav de putere.
  • +2 (2 voturi)    
    UNA ESTE LEGEA SI ORDINEA (Sâmbătă, 11 august 2018, 18:52)

    Dizidentul [utilizator]

    si altceva este faptul ca fortele de ordine nu au fost si nu sint pregatite,aceste violente se repeta la fiecare demnstratie din Europa ,dar fortele de ordine sint capabile sa izoleze nucleul violentilor,aseara nu au fost capabili si doamna Dan trebuie sa explice din ce cauza nu au facut acest lucru.
  • +1 (1 vot)    
    Suportam? (Sâmbătă, 11 august 2018, 19:09)

    NoFive [utilizator]

    Mesaj de suport? Suport de rufe poate. Cuvintul sprijin nu exista in pretioasele luari de pozitie ale guvernantilor nostri, certati cu limba romana in marea lor majoritate.
  • +2 (2 voturi)    
    Culmea e ca... (Sâmbătă, 11 august 2018, 23:00)

    Costello [utilizator]

    ... romanii stiu chestia asta pe care actualii guvernanti nu a stiu sau o ignora, domnule Razgandeanu.
  • +2 (2 voturi)    
    Tariceanu, (Sâmbătă, 11 august 2018, 23:46)

    Iaca [utilizator]

    a uitat de sustinerea jandarmilor lui Ponta ,la Pungesti !Acum sustine actiunea jandarmilo lui Dragnea si-l acuza pe Presedinte pt.lipsa de sustinere !
    Ei formeaza -Statul paralel de care tot vorbesc si nu mai obosesc .
    Gata cu dovada .