Epistole Basescu-Geoana

Basescu ii raspunde lui Geoana, amintindu-i de vila RAAPPS in care locuieste

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 30 ianuarie 2008, 19:02 Actualitate | Politic


 documente
(30 Ian 2008) PDF, 190KB
Presedintele Traian Basescu i-a adresat miercuri o alta scrisoare lui Mircea Geoana in care-l indeamna din nou sa sprijine uninominalul in doua tururi, care, spune seful statului, le permite alegatorilor sa stie ca un lider de partid locuieste intr-o vila de la RAAPPS pentru care plateste o chirie simbolica.

"Va indemn, din nou, sa sprijiniti legea votului uninominal majoritar in doua tururi, conform proiectului de lege deja depus la Parlament de catre partidul pe care il conduceti. Am convingerea ca un lider politic de talia dumneavoastra nu se va razgandi si, in acelasi timp, sunt convins ca aveti respect pentru electorat", se arata in scrisoarea trimisa miercuri de catre Traian Basescu lui Mircea Geoana.

"Sistemul uninominal majoritar permite alegatorilor sa stie exact pentru cine voteaza. Sa stie, spre exemplu, ca un lider de partid locuieste intr-o vila de la Regia Protocolului de Stat pentru care plateste o chirie simbolica, sperand sa o cumpere prin negociere directa, pe baza unei legi adoptata de Guvern si deja declarata neconstitutionala. Este un sistem care permite alegatorilor sa sanctioneze acei lideri care sustin dimineata, prin voturile lor, un guvern minoritar, pentru ca seara, la televizor, sa pretinda ca sunt in Opozitie", se arata in scrisoarea presedintelui Basescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2361 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Touche (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 19:29)

    The Wisest Fool [anonim]

    Din cauza unui presedinte indecis si a unor grupuri care trag partidul in directii diametral opuse PSD a ajuns sa fie in opozitie doar fata de el insusi.
  • +2 (4 voturi)    
    Rusine celor care tac (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 19:30)

    Anticomunist [anonim]

    Sah la prostanac. Miscarea urmatoare e sah cu ca casa din Mihaileanu. La ce iesire a avut Talpes aseara, as vrea sa cred ca e inceputul sfarsitului pt 322 si clica de rusofili din spatele lor.
    Rusine ziaristilor care se ascund dupa colt si nu ii dau lui Radu Moraru o mana de ajutor !!!
  • -2 (4 voturi)    
    Autoscrisoare (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 19:49)

    oschy [anonim]

    Presedintele comandant de companie la compania 7 BASculante sa-si adreseze si siesi o scrisoare legata de casa din Mihaileanu sau parcul Bordei,relatia cu Udrea vaporul care aprodus incendiu in portul francez,vila de la Otopeni ficele sale candidatura la priaria Constanta a fratelui,relatia cu Moldava,relatia cu Rusia si Putin si ETCCCCCC
    • 0 (2 voturi)    
      RE: Autoscrisoare (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 20:25)

      bogdan192 [anonim] i-a raspuns lui oschy

      Si mai ales ETCCCC... Ai uitat ceva, de curiozitate, din lista primita de la partid?
    • 0 (2 voturi)    
      mai zi de 'ficele' alea, hahaha (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 20:37)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui oschy

      toti analfabetii sunt mari analisti politici, ceva tipic...
    • 0 (2 voturi)    
      @ oschy (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 21:11)

      roman [anonim] i-a raspuns lui oschy

      Bai oschy, tu de semne de punctuatie (virgula, punct, exclamatie, intrebare) ai auzit?!
      Nu de alta dar, laolalta cu greselile de ortografie, lipsa punctuatiei face textul tau imposibil de citit si de inteles.
      • +1 (1 vot)    
        Te rog sa-i mai copletezi ceva. (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 22:32)

        Bascaliosul [utilizator] i-a raspuns lui roman

        Macar in gand, sa-i mai adaugi ca presedintele a fost si va fi ales prin vot uninominal-majoritar ( in doua tururi de scritin), ca atare, din punctul dumnealui de vedere, nu are ce sa-si reproseze pe tema in discutie. Va fi sau nu va fi ...taxat, sanctionat, sustinut, votat, iarasi suspendat .

        Nu are ce sa-si reproseze nici in privinta luptei care-care din 19 mai, deoarece daca propunerea parlamentului era admisa de electorat ar fi plecat.

        Ce putem spune despre pozitia si justificarea parlamentarilor, legat aceeasi lupta cinstita, corecta, echitabila?

        "Daca electoratul va admite propunerea noastra si vom castiga, noi ramanem in parlament; daca ne va respinge propunerea si vom pierde, nu plecam. Care ...pe care ?
  • 0 (0 voturi)    
    Gioana, tovarasul si VOTUL UNINOMINAL. (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 21:38)

    Dan B. Charles [anonim]

    5 MILIOANE de romani au parasit tara dezcustati de TIRANIA MAFIOTILOR-COMUNISTI-SECURISTI DE LA GUVERNAREA TARI DIN ULTIMII 18 ANI.
    Listele mafiotilor a pus tara intr-o dictatura crunta a criminalilor comunisti.
    Canada de 150 de ani voteaza UNINOMINAL , USA voteaza de 200 de ani UNINOMINAL, India, Franta, Australia, Anglia, Austria, Japonia si Irak chiar, voteaza UNINOMINAL, DOUA TURURI DE SCRUTIN PE CIRCUMSCRIPTII ELECTORALE.
    Gioana, tariceanu, marko tovarasul vadim, iliescu si restul comunistilor trebuie inlaturati de la putere cu inversunare si pedepsiti pentru 18 ani de jaf, hotie, si mizerie. Romanilor cat timp mai tolarti acesti dictatori?
  • -1 (1 vot)    
    hotnews (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 22:21)

    Un cetatean [anonim]

    Dar nimeni nu-i trimite o scrisoare lui Basescu in legatura cu vila din Mihaileanu pe care si-a dat-o singur? Sau asta nu e subiect demn de portocalii de la hotnews?
  • -1 (1 vot)    
    raspuns pt un cetatzean (Joi, 31 ianuarie 2008, 9:44)

    alt cetatzean [anonim]

    Faptul ca Hotnews nu are nimic de a face cu obiectivitatea este evident. Ori&ce nu convine Marelui Carmaci sau PeDeLeilor este omis, introdus fara posibilitatea de a fi comentat sau cenzurat pur & simplu. Partea proasta este ca CITITORII au grija la randul lor sa injure sau sa minimizeze cu inteligentul lor vot ori&ce deranjeaza. Exemplul cu micul incendiu de la Rouen este cel mai recent. Totu& un truc elementar tzine: daca intr-un comentariu se introduce cuvantul cenzura, el apare. Fara indoiala, adoratorii Marelui Carmaci il ataca imediat. N-o sa-ntzeleg niciodata daca indivizii (Adoratorii Marelui Carmaci) sunt angajatzii platitzi (sau nu) ai dlui Boc sau voluntari. N-are importantza. Sa traiasca cu totzii bine!
    • 0 (0 voturi)    
      si tu ... cu cine votezi? (Joi, 31 ianuarie 2008, 10:47)

      si inca alt cetatean [anonim] i-a raspuns lui alt cetatzean

      Pai mai ... daca esti asa impotriva marelui carmaci atunci, tu, cu cine esti? cu Geoana? cu ... Tariceanu'?. Pai stii ce nu inteleg eu? Nu inteleg de ce esti asa impotriva lu Basescu. Ce, ca a dat foc la 37 de nave si si-a ascuns fapta? Pai tu ce-ai fi facut, personal vorbesc, in aceeasi situatie? Nu-mi spune ca te predai :) Dar compara fapta aia cu JAFUL CARE ARE LOC IN TARA ROMANEASCA, declansat de semeni cu Geoana si Tariceanu.

      Tin sa mentionez ca nu sunt fanatic, nici simpatizant al lui Basescu, sau PDL-ului, da' iti zic cu cea mai mare convingere ... n-am vazut jocuri mai murdare decat cele ale PSD-istilor sau PNL-istilor sau PRM-istilor sau, de ce nu, Bozgorilor.

      Eu, acum 2 ani m-am saturat de tara aia de "rahat" si cand zic "rahat" ma refer nu la dulce si la Guvern. Traiesc bine mercic in occident. Nu-mi pasa de nici o politica si nu ma afecteaza in nici un fel atata timp cat nu-mi pasa.
  • 0 (0 voturi)    
    Dinozaurii (Joi, 31 ianuarie 2008, 13:35)

    Vlad [anonim]

    Dupa 89 am sperat ca va veni o zi in care vom scapa de dinozauri. Din pacate Iliescu, Base(s)cu, Stolojan sunt inca activi si nu dau nici un semn ca ar vrea sa ne lase.