Ce spune primarul PSD care a semnat inițiativa ”Fără Penali” despre reacția partidului: Am crezut că fac un serviciu PSD. Eu sunt înaintea lui Dragnea în partid

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 3 august 2018, 8:16 Actualitate | Politic


Constantin Ana
Foto: Facebook
Primarul PSD al oraşului Pucioasa, Constantin Ana, a declarat, pentru News.ro, că a semnat în favoarea iniţiativei USR "Fără penali în funcţii publice" crezând că face un serviciu PSD, nu un deserviciu. În ceea ce priveşte reacţia liderilor partidului, el susține că este surprins și că i-au fost răstălmăcite mesajele, precizând că este membru PSD înaintea lui Liviu Dragnea şi nici nu a venit de la alt partid (aluzie la faptul că actualul lider al formațiunii a fost membru PD). 

"Nu mă aşteptam să se ajungă aici niciodată. Deci sincer, după 21 de ani de partid să citeşti un comunicat din ăsta... Eu sunt înaintea lui Dragnea în PSD şi a multor altora şi nici n-am venit de la alt partid", a declarat Constantin Ana pentru News.ro, comentând reacţia liderilor partidului faţă de gestul său.

El susţine că a vrut să facă un serviciu partidului şi echipei din care face parte.

"În mintea mea am crezut că fac un serviciu PSD- ului, în niciun caz un deserviciu. Şi acum cred acelaşi lucru; că am arătat că suntem şi noi oameni mai presus de orice. Deci din punctul meu  de vedere am crezut că aduc un plus echipei din care fac parte. Se pare că  nu este concluzia la care au ajuns şi ei astăzi", spune primarul.

În ceea ce priveşte reacţia liderilor centrali, Constantin Ana consideră că spusele sale au fost răstălmăcite.

"Câţiva dintre liderii centrali mi-au răstălmăcit toate mesajele pe toate părţile şi concluzia a fost că am un discurs populist şi că n-am înţeles nimic. Nu-i aşa. Eu trăiesc aici, între oameni, nu într-un castel de cleştar. Nu pot să-mi explic de ce s-a interpretat atât de ciudat iniţiativa mea. Eu asta am vrut, să aduc oamenii la aceeaşi masă. Mai presus de iniţiativa lor. Putea să fie altă iniţiativă. Asta a fost!", se justifică primarul.

El consideră că nu mai există dialog.

"Nu mai ai niciun argument în nicio discuţie cu nimeni. Eu, ca PSD-ist, dacă deschideam gura în faţa unuia mai vehement dintre tinerii din piaţă, eram luat pe sus. <<Sunteţi toţi hoţi, trebuie să dispăreţi, de ce v-aţi născut?>>. Chiar îmi arătau prietenii mei: <<Uite cu cine ai semnat tu de la USR!>> Pentru că era un băiat care ne înjură de ne spurcă. Dar tocmai asta am vrut să fac. Am înghiţit şi am vrut să-i dau un exemplu", argumentează Constantin Ana.

Edilul precizează că nicio secundă nu s-a gândit că este primar "pentru PSD-işti sau pentru ceilalţi".

"Deşi am ieşit cu 61%, m-au votat clar foarte mulţi care nu sut adepţi ai PSD - ului. Dar din momentul acela toţi cetăţenii au fost la fel, au fost egali în faţa mea şi eu m-am prezentat în faţa tuturor la fel", adaugă el.

Primarul a semnat, duminică, iniţiativa „Fără penali în funcţii publice”. El a spus că a semnat documentul fără nicio reţinere şi fără nicio emoţie că gestul său va fi sancţionat politic de superiorii săi şi i-a îndemnat şi pe alţi colegi de partid să facă acelaşi lucru.


Preşedintele PSD Dâmboviţa, Adrian Ţuţuianu, a calificat gestul primarului ca fiind inacceptabil şi de natură a crea confuzie în interiorul partidului şi electoratului Partidului Social Democrat şi, prin urmare, va fi analizat în forurile de conducere ale formaţiunii.

”Gestul domnului Ana Constantin este unul personal. Poziţia sa nu reprezintă poziţia Organizaţiei Judeţene Dâmboviţa a Partidului Social Democrat, care nu girează acţiunile politice ale adversarilor săi. PSD Dâmboviţa rămâne consecvent actelor normative adoptate în sesiunea parlamentară încheiată recent, prin care s-au adus modificări legislaţiei privind organizarea şi funcţionarea sistemului judiciar, Codului penal şi Codului de procedură penală”, se arată într-o declaraţie remisă presei de Ţuţuianu.



















2806 vizualizari

  • -6 (6 voturi)    
    Initiativa se duce in derizoriu (Vineri, 3 august 2018, 8:34)

    Martinezu [utilizator]

    Lasind penali sa semneze.
    Cand o semna Androneasca apoi Nicolicea, Serban, Radulescu si cu voia dvs, ultimul pe lista, Dragnea ce faceti cu lista?
    • 0 (2 voturi)    
      Asta nu e o problema... (Vineri, 3 august 2018, 10:03)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Cand o sa vina Hitler si cu Stalin sa semneze langa Dragnea si Nicolicea, oare ce o sa se intample?

      Dar cand o sa vina Freddy Krueger si Jason Voorhees, ce o sa faca cu lista?

      Si cand o sa vina Sauron si Lord Voldemort sa semneze, ce o sa faca cu lista?

      Asa e, se duce in derizoriu. Sa desfiintam USR-ul pana nu vin sa semneze Duffy Duck si Goofy sau Miss Piggy. Sau doamne fereste, Mickey Mouse, ca atunci suntem pierduti...
      • 0 (0 voturi)    
        Argumente (Vineri, 3 august 2018, 12:01)

        Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui if0014

        Asta ai scris-o intre doua jocuri nu?
        PSD este 100% un partid de penali. Daca ii iei la bani marunti constati ca si cei care semneaza de la PSD au facut averi, din afaceri cu statul. Sau au macar o fiica in administratie. Ca e un loc caldut si se plateste bine.
        Cand astia incep sa iti fie aliati ai o mare problema.
        Tii minte cum s-a dus dracu PNT ul? Sau PNL?
        Acceptand membri dubiosi.
        Daca USR sau oricare alt partid in care ne punem speranta va accepta traseisti din dorinta initiala de a castiga putere, acel partid va muri precum partidele istorice.
        • 0 (0 voturi)    
          Alo, prefectura! (Vineri, 3 august 2018, 14:45)

          if0014 [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

          Ce treaba are lista de semnaturi cu membrii USR?
          Oricine este liber sa semneze lista pentru Fara Penali. Chiar si Dragnea.

          Eu nu sunt membru USR si am semnat. Stiu sustinatori ai PSD-ului care au semnat, si care la urmatoarele alegeri vor vota tot cu PSD-ul.

          Ia imagineaza-ti situatia in care cineva vine sa semneze si voluntarii nu-l lasa pe motiv ca e in PSD. Cum ar fi expoatata in media o astfel de situatie?

          Raspunsul meu este la acelasi nivel cu comentariul tau initial. Singura diferenta e ca tu ai vorbit serios. Asta daca nu esti postac PSD, n-am stat sa te studiez. Insa este exact ce ar sustine cinva care VREA ca initiativa sa mearga in derizoriu.
  • +6 (6 voturi)    
    Logic (Vineri, 3 august 2018, 9:05)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    <<"Câţiva dintre liderii centrali mi-au răstălmăcit toate mesajele pe toate părţile şi concluzia a fost că am un discurs populist şi că n-am înţeles nimic. Nu-i aşa. Eu trăiesc aici, între oameni, nu într-un castel de cleştar. Nu pot să-mi explic de ce s-a interpretat atât de ciudat iniţiativa mea. Eu asta am vrut, să aduc oamenii la aceeaşi masă. Mai presus de iniţiativa lor. Putea să fie altă iniţiativă. Asta a fost!", se justifică primarul.>>
    Normal ca nu isi poate explica... asa se intampla cand PSD este condus de imbecili corupti care isi vad doar intereele si ameninta si intimideaza.

    Nu stiu cat de bun este Constantin Ana, dar macar pentru faptul ca a semnat si acum isi asuma, in loc sa o dea la intors cum fac slugile mustaciosului a castigat un dram de respect din partea mea.

    Sa vedem ce-o sa se intample. Cel mai probabil se va repeta episodul Chirica.
  • +4 (4 voturi)    
    "PSD nu gireaza actiunile ... (Vineri, 3 august 2018, 9:36)

    silviu_dumitrescu [utilizator]

    ... politice ale adversarilor sai".
    Fereastra de oportunitate in care ar fi putut gira actiunile politice rationale ale altora s-a inchis pentru PSD.
    Gratie acestui principiu cretin (nu girez o actiune pt simplul motiv ca este a adversarului), PSD a ajuns in situatia de rahat in care mai poate gira o singura actiune, la care se raliaza din ce in ce mai multa lume:
    Puye MSD !!!
    Le urez mult succes la "girarea" acestei "actiuni" unidirectionale de grup (motiv pentru care am si scris cu "y").

    Eventual (ca sa faca fata numarului urias si in crestere de clienti) pot cere ajutor de la partenerii de guvernare ALDE - ca vorba aia, prietenul la nevoie se cunoaste.
  • +1 (1 vot)    
    PSD nu mai ascunde... (Vineri, 3 august 2018, 10:28)

    liviu_ [utilizator]

    ca esti un partid de hoti !
  • 0 (0 voturi)    
    Inacceptabil, (Vineri, 3 august 2018, 13:52)

    Rdu [utilizator]

    confuzie profunda! Cum adica, sa nu mai sustinem infractorii?