Laszlo Tokes: UE se concentrează pe drepturile musulmanilor şi nu se ocupă aproape deloc de minorităţile autohtone

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 iulie 2018, 17:40 Actualitate | Politic


Tokes Laszlo
Foto: Hotnews
Preşedintele Consiliului Naţional al Maghiarilor din Transilvania (CNMT), europarlamentarul Laszlo Tokes, a declarat sâmbătă, la Universitatea de Vară "Tusvanyos" de la Băile Tuşnad, că este "regretabil" faptul că Uniunea Europeană se concentrează pe "drepturile umane ale musulmanilor" care intră în Europa şi nu se ocupă aproape deloc de minorităţile autohtone, transmite Agerpres.

El a afirmat că situaţia maghiarilor din România nu este rezolvată nici acum, după "100 de ani de la alipirea Transilvaniei la România".

"După Trianon, după dictatura comunistă-naţionalistă şi după redobândirea sau recâştigarea, mai degrabă, a puterii de către forţele postcomuniste, oare ne mai putem permite să fim relaxaţi, să fim oportunişti, să căutam tot felul de echilibre, de pseudoechilibre şi să spunem că avem nevoie de paşi mici pentru că doar aşa putem înainta? Oare ne putem mulţumi cu aşa ceva după toţi aceşti ani? După toate aceste decenii pe care le-am trăit în durere şi cu foarte, foarte multă patimă, oare în acest context ne mai putem permite acest lucru? (...) După discursul antimaghiar al societăţii româneşti, nu ne mai îndoim că se doreşte asimilarea, distrugerea, anihilarea noastră conform tradiţiei post-Trianon. Cu sau fără Europa, (...) această ideologie ceauşistă a rămas valabilă. (...) După intrarea în Uniunea Europeană, (...) ne aşteptam la o îmbunătăţire radicală a destinului nostru, dar Uniunea Europeană se concentrează pe drepturile umane ale musulmanilor care pătrund în număr mare în Europa. (...) România este pe o linie antimaghiară, (...) de aceea, cum spunea Viktor Orban, trebuie să ne asumăm imposibilul, ca printr-o luptă intensă şi cu înţelepciune politică să obţinem o schimbare a politicii minorităţilor naţionale atât în Bazinul Carpatic, cât şi în Transilvania şi în Europa", a spus Tokes, conform traducerii oficiale asigurate de organizatori.

În opinia acestuia, Centenarul Marii Uniri reprezintă un bun prilej pentru rezolvarea problemei maghiarilor din România şi pentru reconcilierea româno-maghiară.

La închiderea celei de-a 29-a ediţii a Universităţii de Vară "Tusvanyos" de la Băile Tuşnad, organizată de Fundaţia Pro Minoritate din Ungaria şi Consiliul Tineretului Maghiar din România, a fost prezent, ca şi în anii precedenţi, premierul Ungariei, Viktor Orban.


Citeste mai multe despre   


















1663 vizualizari

  • +22 (26 voturi)    
    Ceea ce se vede (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 18:04)

    Kepler [utilizator]

    este ca e vorba de una din minoritatile cele mai nerecunoscatoare de pe suprafata planetei.

    Trianon inseamna concret ca a fost un razboi intre cele doua tari (1919), sau mai bine zis intre una care ramasese fara protectia de la Viena si Regatul Romaniei cu rezultatul alipirii Transilvaniei la Romania. Si e vorba de o regiune in care populatia romaneasca a fost intotdeauna majoritara.
    • +14 (14 voturi)    
      O minoritate..... (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 21:43)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      ....extrem de sovina si de agresiva !!!! Samanta de scandal non-stop !!! Asta este minoritatea maghiara !!!
      • +4 (4 voturi)    
        eu cred (Duminică, 29 iulie 2018, 8:57)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        ca daca tokes s-ar muta definitiv in Ungaria si ar deveni cetatean maghiar, disparand in acest fel din categoria "minoritate autohtona", ar constata si singur ca are la ora actuala mai multe drepturi decat un cetatean obisnuit.
        Oricum, sarcina lui ca spion maghiar in slujba lui Putin, este sa provoace scandal interetnic care sa duca la dezbinare.
        Fara agenti ca el, orban si alti asa zisi luptatori pt. autonomie, romanii s-ar intelege excelent cu maghiarii si secuii din zona respectiva.
        De ce nu am auzit niciodata de scandal interetnic cu germanii? Nici inainte de '89 si nici dupa.
        O oferta de pace cu de-alde astia s-ar putea discuta la Traznea sau Ip. Dar nu ai sa-i vezi ca pasesc pe pamantul ala, ca ar lua foc precum satana de la agheazma.
      • +5 (5 voturi)    
        ...doar... (Duminică, 29 iulie 2018, 9:27)

        ALTAN [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        ...politicienii maghiari,pt ca nu ii intereseaza de fapt cum traiesc majoritatea maghiarilor,din cele doua judete,provoaca tensiuni cu tot felul de cereri provocatoare si nerealiste...majoritatea compatriotilor maghiari din cele doua judete,traiesc ca si majoritatea romanilor de la tara=adica la limita sau sub limita saraciei...generalizarea nu face bine nimanui... politicienii romani,straini cu totul de nevoile majoritatii romanilor ,fac legi doar pt ei si neamurile lor...asa sunt si cei maghiari si cei ai altor minoritati nationale...I-ati vazut cum au votat cu totii legile care ii favorizeaza pe infractori...
  • +24 (24 voturi)    
    are dreptate (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 18:06)

    pehash [utilizator]

    probabil ca se refera la minoritatea romana din Ungaria
  • +19 (21 voturi)    
    adevarat graiesti (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 18:20)

    revo [utilizator]

    de exemplu, minoritatea romana din Ungaria!
  • +21 (21 voturi)    
    Laszlo Tokes ? (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 18:25)

    democtrates [utilizator]

    Eu ca minoritar maghiar, care in Decembrie 1989, am crezut in aberatiile aestui popa, imi cer scuze cetatenilor indiferent de nationalitate cu care am iesit pe strazile oraselor mari, crezand ca omul acesta a fost scanteia revolutiei.Dupa 5 ani mi-ma dat seama ca in cardasenie cu regimul comunist nou infiintat de Iliescu (plus serviicile secrete ale USA, Rusiei si Ungariei) acest om a fost agent secret . Sincer vorbind daca pe impul lu Ceasca vorbeai ceva erai dus si nimeni u sia de tine doar dupa ce-ti gaseau oasele.
    El a reusit "misiunea imposibila"mai traieste.
  • +14 (16 voturi)    
    pareri (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 18:29)

    gj [utilizator]

    1. Laszlo Tokes=spion=tradator
    2.Victor Orban=poltician abil ,nationalist. Pacat ca politicienii romanii sunt cu mult mai slabi si se pierd in certuri inutile , problema nationala fiind pentru ei fiind una absolut periferica.
    3. Soarta noastra va fi in functie de interesele celor mari si cu parere de rau, pariul pe America nu pare a fi castigator , dar Dumnezeu mai stie.
    4. bagati pe "google" cuvantul idiot si vedeti ce imagini se gasesc.
  • +17 (17 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 19:47)

    XLXL [utilizator]

    mare jigodie ...
  • +12 (12 voturi)    
    Faceti loc (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 20:05)

    JHolden [utilizator]

    iar ies populistii (ipocritii) la rampa !
  • +18 (18 voturi)    
    idiotul antiroman a grait (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 20:57)

    1A [utilizator]

    Nu se ocupa de minoritatile autohtone pentru ca nu au de ce in UE, au toate drepturile pe care Uniunea le recunoaste si promoveaza in democratiile europene moderne !
    • +9 (9 voturi)    
      cam la fel spunea (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 21:42)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui 1A

      și K Hunor, seful gastii infractionale maghiare numita udmr - autonomie, stat multinational, universitati maghiare etc. etc,
  • +8 (8 voturi)    
    Ce nu vrea sa inteleaga Dl.L.Tokes, (Duminică, 29 iulie 2018, 0:14)

    Isobar [utilizator]

    si comunitatea maghiara din Romania este Constitutia statului in care traiesc.

    ARTICOLUL 1
    Statul român
    (1) România este stat naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil.
    ARTICOLUL 4
    Unitatea poporului şi egalitatea între cetăţeni
    (1) Statul are ca fundament unitatea poporului român şi solidaritatea cetăţenilor săi.
    (2) România este patria comună şi indivizibilă a tuturor cetăţenilor săi, fără deosebire de rasă, de naţionalitate, de origine etnică, de limbă, de religie, de sex, de opinie, de apartenenţă politică, de avere sau de origine socială.
    Cine nu vrea sa inteleaga si respecte aceste adevaruri si viseaza la solutii straine vor fi pedepsiti de istorie.
  • +7 (7 voturi)    
    minoritate autohtona ? (Duminică, 29 iulie 2018, 8:44)

    sareta [utilizator]

    Si minoritatea asta de care face vorbire ""parintele"" a ajuns in bazinul Carpatic si Transilvania tot sarind ""gardul "".......si nu vor decat sa-i alunge pe cei peste care au navalit.
  • +7 (7 voturi)    
    UE si drepturile minoritatilor. (Duminică, 29 iulie 2018, 12:22)

    finutza [utilizator]

    Da, asa e d-le Tokes, UE se ocupa mai mult de problemele minoritatii musulmane, fiindca nu vede probleme in (ne)respectarea drepturilor unor minoritati nationale, cum ar fi si cea a maghiarilor din Romania. Realizati ca doar dv., politicienii de la Budapesta si cei de la UDMR vad astfel de probleme?
  • +5 (5 voturi)    
    D-le Tokes, (Duminică, 29 iulie 2018, 14:12)

    John M. [utilizator]

    Hai sa vorbim ca la seminarul de logica incepatori: Va rog sa-mi spuneti un drept inscris in Constitutie sau in legile europene de care ungurii din Romania nu beneficiaza.
  • +1 (1 vot)    
    AUZIT-AM IN ... (Duminică, 29 iulie 2018, 19:09)

    astronaut [utilizator]

    vecini , a dreaku' popa ...!