Dragnea cere scuze comunității evreiești după declarația lui Daea despre porci si Auschwitz: „Regret că un ministru al Cabinetului PSD - ALDE a făcut o asemenea declarație”

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Joi, 26 iulie 2018, 16:16 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea si Benjamin Netanyahu
Foto: Camera Deputatilor
​Președintele PSD, Liviu Dragnea a reacționat joi pe Facebook la declarațiile ministrului Daea. Dragnea îi atrage atenția ministrului Agriculturii "să fie mai atent asupra modului în care se exprimă și să nu mai folosească asocieri care pot jigni profund".

"Declarația ministrului Daea reprezintă o gafă! Regret că un ministru al Cabinetului PSD - ALDE a făcut o asemenea declarație, deși sunt convins că nu a existat nici cea mai mică intenție de a ofensa poporul evreu. Cu toate acestea, îi atrag public atenția ministrului agriculturii să fie mai atent asupra modului în care se exprimă și să nu mai folosească asocieri care pot jigni profund.

PSD consideră că Holocaustul împotriva evreilor a fost o tragedie, care nu trebuie să se mai repete. Am condamnat întotdeauna declarațiile sau derapajele antisemite. Vom sprijini în continuare progresele în domeniul studierii, educației și comemorării Holocaustului.

În numele meu, al PSD și al coaliției de guvernare prezint scuze comunității evreiești pentru afirmațiile domnului ministru Daea", scrie președintele PSD pe Facebook.
 
Ministrul Agriculturii, Petre Daea, a declarat marţi seara, la Antena 3, explicând măsurile care se iau pentru a izola focarul de pestă porcină africană de la Carniprod Tulcea, unde trebuie sacrificate 45.000 de animale: "Singura metodă este sacrificarea. Porcii toţi se incinerează (...), e o muncă extraordinară, acolo este ca la Auschwitz, dom'ne".

Petre Daea, a revenit joi asupra declarației precizând că nu a vrut să jignească pe nimeni, ci să descrie ”durerea sufletească a fermierilor”. Daea și-a cerut scuze public pentru cele prezentate în cadrul emisiuni televizate.

















4667 vizualizari

  • +14 (22 voturi)    
    Demagogie de doi lei (Joi, 26 iulie 2018, 16:32)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Regreti pe naiba! Ti-e teama ca te lasa consultantii tai din Israel din brate. N-are importanta - oricum te-ai dus la fund si de pusucarie nu scapi.
  • +10 (16 voturi)    
    Auzi bai nene, (Joi, 26 iulie 2018, 16:32)

    Bittick [utilizator]

    Da' nu mai bine ii iei tu pe Veorica, Daea, Anton, Olguta etc si fugiti dracului in Costa Rica sau Madagascar sa scapam odata de voi? Ce atatea scuze? Daca e cineva care intr-adevar ar trebui sa-si ceara scuze, aceia sunt cei care "s-au pisat pe el de vot" la ultimele alegeri. Uite ca acu "se pisa votul" pe noi toti...
  • +10 (18 voturi)    
    Dragnev nu cere scuze (Joi, 26 iulie 2018, 16:33)

    Frank777 [utilizator]

    Se preface in mod perfid ca cere scuze. Nu exista ceva care sa ii mai faca sa aiba rusine. Sau prostituat de tot. Nu-i pasa lui Dragnea decat sa se agate de putere ca nu meraga la puscarie.Vinde toata tara ca sa scape.
  • +11 (15 voturi)    
    Sa nu il paraseasca "sfatuitorii" (Joi, 26 iulie 2018, 16:33)

    Lok [utilizator]

    Inteleg ca vrea sa il tina si pe Daea Si pe Black Cube, dar sa le votezi legi pentru asta ... e patetic.
  • +12 (18 voturi)    
    Scuze (Joi, 26 iulie 2018, 16:33)

    Soljenitin [utilizator]

    Ce scuze? Demisia! Si el si tu si tot psd!
  • +7 (15 voturi)    
    Bine ca a fost "bun" cu cimiliturile lui de 2 lei (Joi, 26 iulie 2018, 16:36)

    Plagarus [utilizator]

    Radeam de netotul asta,ca-i neaos si harnic prin piete.
  • +11 (15 voturi)    
    mustache (Joi, 26 iulie 2018, 16:38)

    zicsieu [utilizator]

    nu e primu psd-ist care face asta. e o traditie la voi in partidul vostru de bolsevici.
  • +9 (15 voturi)    
    Penibil (Joi, 26 iulie 2018, 16:46)

    mitg [utilizator]

    O cloaca de prosti votata de alti prosti. Isi merita soarta.
  • +11 (15 voturi)    
    o alta personalitate marcanta PSD (Joi, 26 iulie 2018, 16:55)

    nihilism [utilizator]

    Dae ca si Veorica se remarca aparent doar prin starile lor non-conflictuale. traiasca moartea meritocratiei. traiasca mediocritatea
  • +9 (13 voturi)    
    Guvernarea psd-alde (Joi, 26 iulie 2018, 16:57)

    ady77 [utilizator]

    Este o gafa.
    Il suparati pe bibi, isi ia "jucariile" si pleaca de langa voi.
  • +10 (14 voturi)    
    pina acum (Joi, 26 iulie 2018, 17:01)

    optiunea-2 [utilizator]

    ziceam ca's mafioti; acum sunt mafioti-nazisti.
    si prosti de dau in gropi... niste taranoi cocliti manelisti.
    bravo si felicitari tuturor celor care au votat psd: aveti ce ati votat!
    • +2 (2 voturi)    
      Ce vrei (Vineri, 27 iulie 2018, 1:01)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui optiunea-2

      se bucura si ei ca raman garile/haltele ca niste halde, pajistile ca deponiile, spitalele ca fosele septice.
      Cu avant tovarasesc spre targul de mici si salamuri, si spre plasma cat un Moab.
      Nici nu vor altceva.
  • +11 (13 voturi)    
    nu merge chiar asa... (Joi, 26 iulie 2018, 17:09)

    qwerasdf [utilizator]

    emani prostie peste tot, jignesti si insulti lumea cu imbecilitatile oamenilor tai si apoi vii sa ceri pur si simplu scuze si esti inocent ca un nou nascut
  • +12 (16 voturi)    
    Scuzele servitorului (Joi, 26 iulie 2018, 17:30)

    V-escu [utilizator]

    Ce repede cere scuze Israelului.
    De Muntenegru nici un cuvant. Daramite scuze.
    E si normal, ca doar afaceri prin Libia (vezi firma Teldrum folosita ca paravan de catre Netanyahu - si nu numai), nu le face cu presedintele Muntenegrului.
    Iar consilierii care il tot sfatuiesc in a destabiliza aceasta tara ghici de unde sunt. In nici un caz din Muntenegru.
    Tipul e vandut total evreilor, care in schimbul unui ajutor ipotetic il storc ca pe o lamaie.
    Ospatar a fost, ospatar ramane.
  • +12 (14 voturi)    
    declaratii (Joi, 26 iulie 2018, 17:52)

    nimrod [utilizator]

    Vai de capul vostru!
  • +10 (12 voturi)    
    Asta-i cabinet retardat,bey DLN (Joi, 26 iulie 2018, 17:56)

    Plagarus [utilizator]

    Dupa chipul si doctul condamnat sef.
    • +3 (3 voturi)    
      mistocarul sef (Vineri, 27 iulie 2018, 0:01)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Interesant este ca, totusi, desi are atata putere, omul are inconsistenta. Nu transmite decat mistocareala, care de obicei incepe cu "nu stiu, n-am vazut... etc."

      Pe de alta parte, ca sa iesi cu grafice si carioci ca sa faci legea off shore a Romaniei, este un tupeu cras!!!

      Ma mir ca o parte din CEX PSD il accepta ca sef. Au bube pe cap, dar nici chiar asa, cum ar spune un titlu de tabloid " halucinant!!! etc, etc".
  • +5 (11 voturi)    
    care durere sufleteasca? (Joi, 26 iulie 2018, 18:09)

    spy [utilizator]

    pai nu ii sacrificau oricum?
    aaaa, ca nu-si iau banii,
    mda, acolo e sufletu' pesedeilor

    si de unde stie tovasrashu' cum era in lagar?
    a fost prezent?
  • +5 (7 voturi)    
    ...proporții... (Joi, 26 iulie 2018, 20:22)

    baligosul [utilizator]

    În România există cam 20-30.000 de cetățeni români, etnic evrei, cîți parlamentari, azi, sunt evrei, în afară de deputatul care reprezintă minoritatea evreiască din țară?
  • +2 (2 voturi)    
    Doua chestii vreau sa spun (Joi, 26 iulie 2018, 23:24)

    RaduMischie [utilizator]

    1. Dragnea nu mai poate de Holocaust si de ce a spus Daea. Isi cere scuze doar de frica sa nu-i pice combinatiile cu evreii.
    2. Poate Daea n-a citit istorie, poate nu stie ce a fost Holocaustul. Sau poate stie dar nu-i pasa prea mult. Sau poate nu crede ca a fost Holocaust. Dar avea exemplul lui Sova, care dupa ce a declarat ca nu a fost Holocaust in Romania, a trebuit sa-si puna cenusa in cap. Dar unde nu e cap...
  • +1 (1 vot)    
    scuze (Vineri, 27 iulie 2018, 17:32)

    DrIon [utilizator]

    Ar trebui sa ceara scuze comunitatii romanesti pentru ca a i-a daruit astfel de ministri si prim ministri!