Șefa Curții Supreme, în vizorul liderului PSD: „Pentru mine a fost șocant să citesc ce a spus, cu presiune clară asupra judecătorilor”

de Red. Știri     HotNews.ro
Duminică, 22 iulie 2018, 21:37 Actualitate | Politic


Cristina Tarcea
Foto: Agerpres
​Președintele PSD s-a declarat, duminică seară, șocat de declarația șefei instanței supreme, potrivit căreia, până în septembrie, judecătorii Înaltei Curți de Casație și Justiție trebuie să motiveze toate condamnările. Liviu Dragnea a spus că e vorba de o presiune clară asupra judecătorilor. 

"Am văzut-o pe doamna Tarcea, președinta ÎCCJ. Pentru mine a fost șocant să citesc și ulterior să urmăresc ce a spus, cu presiune clară asupra judecătorilor. A spus-o cu subiect și predicat că se face presiune să se facă motivarea mai repede, judecarea mai repede", a declarat liderul PSD, la România Tv.  

Potrivit Mediafax, reacția președintelui social democraților vine după ce președintele Înaltei Curți de Casație și Justiție a anunțat că le-a cerut tuturor judecătorilor din subordine ca, până în septembrie, să motiveze toate condamnările. 

"Din punctul meu de vedere, este imposibil la Înalta Curte, cel puţin, să respecţi termenul de motivare de 30 de zile. S-au luat tot felul de măsuri administrative, în prezent a fost redus mult numărul de dosare care au fost întârziate la motivare. Am acordat termen până la 1 septembrie tuturor să profite de vacanţa judecătorească şi să-şi termine stocul de dosare de redactat. În caz contrar, vor suporta consecinţele legii, respectiv voi sesiza Inspecţia Judiciară, lucru pe care l-am mai făcut şi în alte situaţii, nu ar fi o noutate pentru ei", a declarat anterior Cristina Tarcea, la Realitatea Tv. Liviu Dragnea a mai spus, duminică, că cel care beneficiază de pe urma condamnării sale este statul paralel, al cărui reprezentant este președintele Klaus Iohannis. "S-a tot vorbit despre asta (cine este beneficiarul condamnării în primă instanță a lui Liviu Dragnea - n.r.). Statul subteran, paralel, iar beneficiarul este Iohannis cu toți cei din jurul lui, procurori, ofițeri de informații, SPP. (Klaus Iohannis - n.r.) Nu vede altceva decât al doilea mandat. Dacă l-ar fi interest România, ar fi ținut cont de apelurile mele publice a discuta în trei, și cu domnul Tăriceanu, să ne vedem ca să ne punem de accord. Ce am văzut în schimb: premierul să își dea demisia, eu m-am făcut ascuns cu niște evrei, plângere penală împotriva premierului", a mai spus liderul PSD.

















12821 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    Are dreptate... (Duminică, 22 iulie 2018, 22:16)

    Stef_and [utilizator]

    D-na Tarcea. Judecatorii au impresia ca pot lucra doar 1 zi pe saptamina cand au proces - parca ar fi preoti.
    Uneori au procese odata la 2 saptamini sau chiar lunar odata, in rest nu fac nimic.
    Daca ii chestioneaza un avocat despre dosare sunt parallel.
    E grava lipsa de interes a celor care nu au sunt rasplatiti dupa cat muncesc.
  • +8 (12 voturi)    
    pt mine nu e socant..(a).. (Duminică, 22 iulie 2018, 22:47)

    exilatul [utilizator]

    mizeria umana care populeaza romania...
  • +20 (24 voturi)    
    Dar tu cand ai amenintat pe fata procurorii (Duminică, 22 iulie 2018, 22:59)

    cartofil [utilizator]

    cand cu plangerea lui Orban ? Ia nu mai rage tu si ia o gura de fan. Cum apari la televiziuni, cum mai pierde P$D-ul un procent din voturi. Nu c-ar fi rau, dar ne enervezi din ce in ce mai mult. Ia uita-te din avion sa vezi ce scrie pe campiile patriei despre P$D.
  • +21 (25 voturi)    
    Cum adica presiune? (Duminică, 22 iulie 2018, 23:05)

    Adri4n [utilizator]

    Pai nu e obligatie legala sa motiveze in 30 de zile? Presiune ca le-a cerut sa respecte legea?

    Si doi la mana. Nu tocmai Dragnea s-a plans la TV ca nu are motivatia in dosarul referendumului sa poate sa mearga cu ea la CEDO? Parca el plangea ca dupa 1 an inca nu are motivarea. Sau ma inseala memoria?
  • +1 (1 vot)    
    efectul bumerangului (Luni, 23 iulie 2018, 5:22)

    barba-neagra [utilizator]

    De idiot ce e, nici nu mai stie ce a sustinut atunci cand se intreba de ce intarzie motivarea sentintei. Culmea e ca "LuJu" il sustine pana in panzele albe, adica saracii judecatori sa nu aiba si ei o vacanta dupa atata stres...?
    Legea e lege numai cand doreste Liderul Maxim (o porecla care imi aduce aminte de precedesorul sau, Mickey Mouse).
    Mi-a placut aseara: s-a apucat el sa explice pe indelete cum vor creste salariile. Tot el, nu altcineva, ca doar asa le va intra in cap pensionarilor pe cine sa voteze. Va inchipuiti cate zile s-a chinuit sa inteleaga toata polologhia desenata la Antena 3?
  • +1 (1 vot)    
    Socheaza-te cat vrei,..... (Luni, 23 iulie 2018, 6:17)

    gigiN [utilizator]

    ....de preferat la minim 1000 de volti,ca sa nu mai fi socat cand vei auzi :”9 ani cu executare”-FINAL !!!
  • +1 (1 vot)    
    mai pablito, (Luni, 23 iulie 2018, 8:18)

    nahir [utilizator]

    te oftici pt. ca se cere respectarea legii???
    Vezi numai presiuni, Soros, stat paralel si corporatii. Hotia nu o vezi.
  • +1 (1 vot)    
    iarasi.... (Luni, 23 iulie 2018, 10:38)

    asada [utilizator]

    ...ii falfaie chilotii borfasului mai ceva ca steagul rosu al PSD de frica !!!!Se strange funia la par neonorabilule!! Cine seamana vant culege furtuna ..desocheaza-te,revino-ti ,ca este pacat de tine asa mare scula ce te afli si te gasesti !!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    pai hotarati-va! (Luni, 23 iulie 2018, 10:41)

    CVL [utilizator]

    pana acum plangeati cu totii ca de la proces dureaza extrem de mult pana aveti motivarile. Acum sa inteleg ca asta e o dorinta explicita, ca motivarile sa dureze in continuare extrem de mult? Pentru ca asa va convine, daca se tergiverseaza?
  • +2 (2 voturi)    
    Respect dna presedinta a ICSJ (Luni, 23 iulie 2018, 15:10)

    anonimo [utilizator]

    Singura care nu a acceptat casa de protocol oferita ca un mar otravit de Dragnea, in rest Dorneanu presedintele CCR a acceptat, Ciorbea avocatul marioneta al poporului a acceptat si restul celor mai putini importanti au acceptat. Speranta ne sta in dumneavoastra doamna! Fortati-i pe judecatori sa dea motivari si fixati o data termenele pt infatisarea finala in marile dosare.