Adrian Năstase: Dragnea a făcut prea multe compromisuri în privinţa legilor justiţiei, iar timpul a trecut în defavoarea lui

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 iulie 2018, 17:13 Actualitate | Politic


Adrian Nastase
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Fostul premier al României Adrian Năstase a declarat sâmbătă că preşedintele PSD, Liviu Dragnea, a făcut numeroase compromisuri în privinţa legilor justiţiei, iar timpul a trecut în devafoarea lui, susţinând că legea amnistiei ar fi trebuit dată de mult timp, notează Mediafax.

"În ceea ce priveşte situaţia actuală faţă de Liviu Dragnea, eu cred că în momentul de faţă el este mult mai hotărât. El a oscilat foarte tare, a încercat să facă numeroase compromisuri, şi timpul a trecut în defavoarea lui. (...) Cred că o astfel de lege de grațiere și amnistie ar fi trebuit dată mai demult. Ultima lege de acest gen a fost dată în 2002 sau 2003 de guvernul pe care l-am condus și cred că, periodic, în funcție de schimbarea contextului economic, politic, în funcție de politica penală a Guvernului, astfel de legi trebuie date. Cred acum că o astfel de lege ar fi nefericită", a precizat Adrian Năstase în cadrul evenimentului organizat cu prilejul zilei Franţei, la Ambasada din Bucureşti.

Adrian Năstase l-a lăudat-o pe Viorica Dăncilă, chiar dacă are "unele mici probleme de exprimare".

"Mulţi critică pentru unele mici probleme de exprimare, faptul că nu este atentă la textul pe care îl citeşte, dar eu cred că în condiţiile date, face o treabă foarte bună. Eu cred că mulţi sunt dezamagiţi pentru că nu s-a împiedicat în problemele de guvernare până acum. Sunt unele decizii serioase care au fost luate, unele măsuri potrivite, cred că pensionarii sunt mulţumiţi, reglementarea nouă referitoare la legea off-shore a fost bine apreciată, sunt multe lucruri bune. Dacă aţi fi dorit mai multe autostrăzi trebuia să nu îl votaţi pe Traian Băsescu în 2005", a mai adăugat fostul premier.


Citeste mai multe despre   


















4876 vizualizari

  • +41 (45 voturi)    
    Ce limba de lemn are Bonbo (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 17:20)

    Dalinar [utilizator]

    Pavi are probleme de exprimare ca e proasta si autostrazi nu sunt pt ca structurile statului is incompetente, NU Presedintele face autostrazi.
    • +17 (19 voturi)    
      Auzi si tu (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 18:40)

      JHolden [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      'nu are probleme de guvernare'. Pai cum sa ai probleme, cand singura treaba a guvernului este sa imparta banii in stanga si in dreapta. E mult mai usor sa cheltui banii pe peste decat sa-i investesti cu cap pe cumpararea unei undite. In conditiile astea, si o maimuta ar putea sa conduca Guvernul si Romania.
      • +11 (13 voturi)    
        Păi... (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 22:38)

        micsinegru [utilizator] i-a raspuns lui JHolden

        cine este premier??? ��
        Cine conduce guvernul este altă poveste... tot de prin Teleorman vine, dar este alt mamifer...
    • +16 (18 voturi)    
      Sigur !! (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 19:49)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      Ar fi dacut in contiuare autostrazi cu....Bechtel !!! Trai nineaca..:)
    • 0 (2 voturi)    
      Mici probleme de exprimare (Duminică, 15 iulie 2018, 14:26)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      probleme specifice agramaților și needucaților, în rest numa femee dă bine, vorba lu șăfu matale, Iliescu....
  • +41 (45 voturi)    
    Ne explica infractorul Nastase (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 17:28)

    Kosmos [utilizator]

    Cum sa furi si sa te faci legal
  • +38 (42 voturi)    
    ce minte borsfasu asta (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 17:32)

    liviu_ [utilizator]

    "Dacă aţi fi dorit mai multe autostrăzi trebuia să nu îl votaţi pe Traian Băsescu în 2005" - sa mori tu?! pai pdl a construit mai mult ca psd... sa nu uitam ca psd nu a facut NIMIC in ultimii 2 ani ....
    • +19 (21 voturi)    
      PSD impreuna cu cei doi de la (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 18:42)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Bombay: Nastase (lider) si Miron Mitrea (ca Ministru al Transportului) au facut Contractul cu Bechtel-ulul.
      Au umplut Romania de autostrazi cu Contractul ala.
  • +28 (32 voturi)    
    de mare valoare si inalta tinuta morala.... (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 17:32)

    minus [utilizator]

    Năstase a executat efectiv 500 de zile de pedeapsă, respectiv 228 de zile din pedeapsa primită în dosarul "Zambaccian" şi 272 din condamnarea dispusă în "Trofeul calităţii". La acestea s-au adăugat 105 zile considerate executate ca urmare a muncii prestate, respectiv elaborarea unor lucrări ştiinţifice. Astfel, s-a considerat că Năstase a executat 605 zile din pedeapsă.
  • +33 (37 voturi)    
    alt puscarias (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 17:33)

    tirolez [utilizator]

    Periodic sa mai scoatem hotii din puscarii sa aiba si Politia ocupatie? Eventual si cetatenii care o duc prea bine?
  • +39 (43 voturi)    
    Ce face asta? (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 17:35)

    nu_pot_sa_plec [utilizator]

    In ce calitate a participat acest individ la ziua Frantei? In calitate de ex-con? Chiar nu mai exista rusine in tara asta? De ce i s-a permis accesul?
    Si isi mai da si cu parerea!
    Mai puscarie, du-te, pleaca, fugi! LASA-NEEEEEEEE.!!!!!
    • +1 (1 vot)    
      Ce calitate? (Duminică, 15 iulie 2018, 14:28)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui nu_pot_sa_plec

      Franceză: Papillon, spaniolă: Maricon...
  • +34 (38 voturi)    
    Idei fixe (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 17:36)

    ber [utilizator]

    Omul are idei fixe: sa se fi dat legea amnistiei (ca sa scape pesedistii de trecut si sa inceapa viitorul curati si uscati), sa nu-l fi votat pe Basescu ( ca sa fie el presedinte!). Pai daca Basescu e de vina ca nu avem autostrazi, sa ne spuna el cati km de autostrada a construit psd din 2012 pana acum! Nu asa se face politica domnule! Daca nu esti cinstit, fa politica in Zimbabwe. (Cer iertare poporului zimbabwean)
    • +13 (15 voturi)    
      Sa faca politica la (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 18:52)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui ber

      Bombay de unde a venit. Cei din Zimbabwe au fost singura natiune din zona de Sud al Africii care au facut constructii monumentale in Antichitate.
      Neamurile lui Adrian Nastase si Miron Mitrea
      ( Ministrul Transportului) nu au facut decat corturi de la Bombay de unde au plecat si pana in Romania. De unde sa stie ei sa faca autostrazi ?. Si cele ,,4 case a lui Nastase" au fost luate cu japca, nu le-a construit el.
      • -3 (3 voturi)    
        Serios ? (Duminică, 15 iulie 2018, 15:55)

        Radu Humor [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Ale lui Johannis sunt construite de el, sau de Carmen ?
  • +24 (30 voturi)    
    Ne pare rau ca ai ratat. (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 17:45)

    alibaba_zeul_meu: _|_PSD [utilizator]

    Prietenii cunosc.
  • +23 (27 voturi)    
    Tati (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 18:05)

    mitg [utilizator]

    "Dacă aţi fi dorit mai multe autostrăzi trebuia să nu îl votaţi pe Traian Băsescu în 2005"

    Tu inca n-ai trecut peste teapa ce ti-ai luat-o ...
  • +7 (11 voturi)    
    toti penalii la ambasada frantei... (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 18:27)

    nimeni_2342 [utilizator]

    oare cum se face ca francezii sunt preteni cu toate ciurucurile romanesti...
    pe iliescu, l-a vizitat - cine?
    pe vitica dancila a felicitat-o - cine? - ca dezinhiba femeile in romania...
    amu l-au luat in brate pe nastase

    si cand te uiti comparativ cine s-a dus pe 4 iulie la ambasada americana, constati ca anumite persoane pur si simplu nu au fost invitate
  • +14 (18 voturi)    
    Acest infractor de drept comun,hoțoman (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 18:36)

    Rescator [utilizator]

    de renume mondial ,continua sa ne dea lecții de
    morala comunista,adica:noi furam și pe urma tot noi
    dam legi și HG-uri sa ne salvam.In memoria cetațenilor romani vei ramane doar un hoț arogant.
    La revedere draga Bombonele!
  • +12 (14 voturi)    
    Mostra de gindire PSD - grupul inteligentilor (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 18:37)

    RaduBogdan [utilizator]

    Nu prea mai stiu cite comentarii din astea trebuie sa vina ca sa intelegem ca PSD este de acum o mentalitate la care se ingradeaza doua categorii, lichelele profesionale si prostii facuti gramada. Nici de la unii , nici de la altii nu poti astepta adevarul , ci numai ce-am vazut in ultimii 28 de ani : hotie , prostie si trufie.
  • +15 (19 voturi)    
    Dragnea incoloneaza coruptii (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 19:23)

    1A [utilizator]

    A aparut si premieru' care avea aghiotant insarcinat cu luarea si caratul sacosei de spagi.
    E rau Base, ce mai...
  • +17 (19 voturi)    
    tovarasii !!! (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 19:23)

    asada [utilizator]

    Viitorul puscarias Dragnea este cainat de batranul puscarias Nastase si blamat ca a cam intarziat cu modificarile legilor justitiei !!!! Trebuia sa fie vigilent si sa nu fi pierdut timpul !!! Saracii borfasi cum se gasesc unii pe altii !!!!!
  • +14 (18 voturi)    
    Adriane nici nu știi... (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 19:26)

    kaovasile [utilizator]

    “Adriane nici nu știi cât de mic începi sa fii”
    ...spunea Basescu odată !
    Degeaba dai din gura pe colo pe dincolo, nu esti decât un fost pușcăriaș așa vei rămâne câte zile vei mei avea!
  • +15 (19 voturi)    
    Alta canalie (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 20:31)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    care a facut tara de râs, un hor oridnar, care are tupeul sa deschida bot*l si sa râgâie
  • +16 (18 voturi)    
    borfasul a prins tupeu, pana acum nu-i auzeai (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 20:45)

    __alex__ [utilizator]

    vocea de clapon pe care si-o ingroasa artificial.
    HN, faceti o rubrica "Penalii au cuvantul". Criminalul de Ilici nu are nici o parere? Miron Cozma? Mitrea? DIP? Berceanu?
    • +7 (9 voturi)    
      are oameni implementati (Duminică, 15 iulie 2018, 3:59)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      voi nici nu stiti. oamenii lui au introdus oameni fideli in sistem care acum au ajuns mari sefi. aceasta tara e sortita pieirii daca nu incepem sa avem criterii si control dar si un proces vindicativ in care cei care trebuie sa plateasca, well e timpul sa plateasca cu virf. oameni de joasa speta hartuiesc, fac abuzuri, fura, inseala, se transforma in liderii comunitatii..toate cu acelasi deznodamint, intr-o zi, veti accepta o dictatura, indiferent care va fi ea.
  • +8 (10 voturi)    
    Hop si tzusti din cuibaru-i caldutz,taman Bombonel (Duminică, 15 iulie 2018, 1:20)

    Plagarus [utilizator]

    Prea bine indestulatul by OMV & Bechetel,a prins sa cotcodoceasca ?
  • -6 (6 voturi)    
    Iar aţi început să-i număraţi.... ? (Duminică, 15 iulie 2018, 15:48)

    Radu Humor [utilizator]

    Nu poţi zice nimic bun despre PSD ? Chiar aşa frică vă e de ei ?
  • +4 (4 voturi)    
    Are asa un noroc Romania de oameni politici (Duminică, 15 iulie 2018, 16:03)

    quietguy58 [utilizator]

    Are asa un noroc Romania de oameni politici precum cainele de raie.