Vicepreședintele PSD, ​Adrian Țuțuianu: Suspendarea președintelui rămâne o posibilitate. Numirea șefului DIICOT unul dintre motive pentru care ar putea fi sancționat

de L.P.     HotNews.ro
Marţi, 10 iulie 2018, 13:30 Actualitate | Politic


Adrian Tutuianu
Foto: Agerpres
Vicepreședintele PSD, Adrian Țuțuianu, a declarat, marti, că opțiunea suspendării președintelui Klaus Iohannis se menține în interiorul PSD. Social democratul face referire la faptul că foarte multe acte normative sunt contestate la CCR și, în opinia sa, președintele își exercită drepturile abuziv.

Țuțuianu a precizat că suspendarea rămîne o posibilitate și este analizată în interiorul PSD, dar "deocamdată, un moment critic a fost trecut, prin ceea ce s-a întâmplat cu demiterea șefei DNA".

Întrebat de presă care ar fi motivele unei eventuale suspendări, social democratul a enumerat nemulțumirile create de președintele Klaus Iohannis.

"Această opțiune există ( a suspendării președintelui, nr). Avem cazul procurorului șef al DIICOT, a fost propus de ministrul Justiției, a trecut de CSM printr-un aviz pozitiv și sunt două sau trei săptămâni de când el nu este desemnat în funcție și se preferă un interimat care nu are legitimitatea necesară. Este un argument. Un alt argument: sunt foarte multe acte normative care sunt blocate prin atacuri repetate la CCR (...) Există drepturi pentru toți, dar când un drept este exercitat abuziv, se numește abuz de drept și el este sancționat și în civil și în penal", a declarat senatorul PSD.



















3843 vizualizari

  • +1 (21 voturi)    
    ...prostule... (Marţi, 10 iulie 2018, 13:39)

    mitocanu [utilizator]

    ...ma refer la johannis....asa iti trebuie...tu o revoci pe kovesi, ei fara jena te executa....sa zic merci daca ajungi la final de mandat...
  • -2 (20 voturi)    
    Prostul de klaus (Marţi, 10 iulie 2018, 13:43)

    mitg [utilizator]

    Sa fie suspendat si demis. Si-a mancat omenia, si se pare ca pe degeaba.

    Codruta sau Dacian presedinte.
  • +27 (27 voturi)    
    Tupeu de borfas! (Marţi, 10 iulie 2018, 13:46)

    Cataleya [utilizator]

    Cat de senin anunta el ca propunerea lui Toader a trecut de CSM, deci, presedintele n-ar mai avea motiv sa refuze propunerea.
    Dar despre faptul ca CSM a respins revocarea doamnei Kovesi , acest ascarid nu spune nimic!

    O sluga ticaloasa.
    • +14 (16 voturi)    
      a (Marţi, 10 iulie 2018, 14:04)

      adrian67 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Dupa ce ai angajat-o pe nulitatea aia de fiica-ta in post la stat pe bani multi, mai ai si tupeu de borfas sa latri?
      • +6 (6 voturi)    
        Nu am nicio fiica... (Marţi, 10 iulie 2018, 14:36)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

        ...angajata in Romania.
  • -14 (14 voturi)    
    . (Marţi, 10 iulie 2018, 13:47)

    theo667 [utilizator]

    S-au prins hoitarii ca imparatul-ficus este gol nu mai are nici un sprijin popular si acum ii iau si hainele si pijamalele de pe el. De nene sasule daca ai tot stat sa te siluiasca psd pas cu pas ai ajuns si pe centura
    • +6 (6 voturi)    
      Ia faceti un referendum (Marţi, 10 iulie 2018, 14:12)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      sa vedem ce sprijin are si sa-i securizati al doilea mandat. Ca dragnea doar presedinte de celula mai poate spera (si nici acolo nu e sigura ca e lupta mare)
    • +3 (3 voturi)    
      baiete... (Marţi, 10 iulie 2018, 15:13)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      nu il mai sustin pe iohannis, desi mai bine mor decat sa votez cu psd!

      dar daca as putea v-as omora cu mainile mele pe toti pesedeii si simpatizantii lor!
  • +17 (19 voturi)    
    Abuz de drept (Marţi, 10 iulie 2018, 13:47)

    terkos [utilizator]

    Abuz de drept faceti voi, coalitia PSD-ALDE, cu toate legile modificate pe banda rulanta, mimand dezbaterile, mimand democratia si ducand institutia parlamentului in derizoriu.

    Veti da socoteala pentru tot raul adus Romaniei, mai curand sau mai tarziu.
  • +11 (11 voturi)    
    domnul asta (Marţi, 10 iulie 2018, 13:48)

    mos ion roata [utilizator]

    vorbeste discutii. Oare psdragnii chiar nu au nimic de facut?
  • +21 (21 voturi)    
    PS (Marţi, 10 iulie 2018, 13:50)

    Cataleya [utilizator]

    "când un drept este exercitat abuziv, se numește abuz de drept"

    Adica, dupa ce CCR a desfiintat practic abuzul in serviciu, PSD-istii inventeaza "abuzul de drept"

    Ce mizerabili!
  • +17 (17 voturi)    
    Avizul CSM (Marţi, 10 iulie 2018, 13:51)

    terkos [utilizator]

    Aaa si mai avem un caz, ca tot ai pomenit de avizul CSM. Mai stim despre un aviz CSM (de asta data negativ) dat cererii min. Justitiei de revocare a procurorului general.

    Nu cumva ati facut un abuz de drept, trecand peste avizul negativ al CSM? Sau, abuz e doar cand nu va convine voua ceva :)
  • +8 (8 voturi)    
    serios? (Marţi, 10 iulie 2018, 13:58)

    CVL [utilizator]

    il pedepsiti pentru ca face partea lui de treaba?

    Din pacate, la cate magarii treceti voi prin Parlament ca sa va rezolvati interesele, calcand peste binele nostru, peste reguli de morala, peste ce e drept, foarte bine face ca incearca sa va tina piept. Daca nici unul dintre parlamentarii puterii (plus altii mascati printre cei din opozitie) nu au principii morale corecte, si nu incercati sa dati legi pentru apararea intereselor oamenilor decenti, corecti si muncitori, asta e. Nu sunteti nici voi vesnic in pozitiile alea, si cu toate sondajele voastre deformate, se va vedea rezultatul la urmatoarele alegeri. Chiar nu conteaza ca nu mai ies oamenii in strada. Circula o vorba chiar si pe vremea lui Ceausescu: tacerea trebuie sa va ingrijoreze mai tare, caci sa nu credeti in acest moment ca tinerii (si mai putin tinerii, din generatia mea) mai pot fi prostiti de sforaieli adormitoare ale lui Dragnea, Nicolae, Olguta, Dancila, Tutuianu, Tariceanu, Toader. Ati reusit sa scoateti din adormire pe cei mai comozi, care pana acum nu isi puneau problema sa iasa la vot. Nu o sa mai aveti ocazia sa ni-l mai prezentati vreodata in viata voastra pe Dragnea ca salvatorul natiei, cu manualul lui Valcov de prostire a oamenilor.

    Nu suntem prosti, si sper sa intelegeti odata asta. Si daca tu esti in Parlament, sa stii ca ar trebui sa ai obligatia:
    1. sa lucrezi in interesul meu (a se citi al poporului)
    2. sa imi dai socoteala cand nu te duci la lucru, cand te duci si nu tii cont de opinia mea, cand faci trocuri murdare cu UDMR (nu ma intelege gresit, am prieteni de etnie maghiara, dar tu cu PSD dai tara pe gratis ca sa va atingeti scopurile)

    Iar in cazul in care tu parlamentarule nu faci asta, trebuie sa inveti sa decontezi, si sa nu ma mai denigrezi ca as fi sobolan, sau rau-voitor, sau agitator.
  • +10 (10 voturi)    
    vai de capul tau Tutuianule, (Marţi, 10 iulie 2018, 14:07)

    silviu_dumitrescu [utilizator]

    sunteti in ultimul hal de penibili, va ies prostiile pe gura una dupa alta
  • +8 (8 voturi)    
    E o posibilitate, ce e mai sigur (Marţi, 10 iulie 2018, 14:11)

    Bogdan_100 [utilizator]

    e ca dfragnea nu va scapa de pedeapsa infractiunilor comise!
  • +3 (3 voturi)    
    normal... (Marţi, 10 iulie 2018, 15:12)

    liviu_ [utilizator]

    Iohannis a dat dovada de lasitate si labiciune cand a revocat-o pe Kovesi...
    acum leprele din psd o sa se foloseasca de aceste defecte ale presedintelui pentru a-l santaja in continuare!

    suntem deja in dictatura... si o sa devina din ce in ce mai rau!
  • +3 (3 voturi)    
    Dragul nostru Tutuianu(ce nume!?) (Marţi, 10 iulie 2018, 15:31)

    Rescator [utilizator]

    Iar te-au activat baietii de la GRU care te conduc.
    Faci ce faci și te dai in stamba.Reține si noteaza ca
    ai fost al doilea ministru al apararii in slujba GRU
    dupa Militaru.Ești un ticalos!