Dispar radarele ascunse: Vor fi doar pe mașini marcate și semnalizate cu panouri afişate cu 500-1.000 de metri înainte - controversatul proiect, votat de Camera Deputaților

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 5 iulie 2018, 14:22 Actualitate | Politic


Fara radare ascunse
Foto: Stirile ProTV
Camera Deputaților a votat joi, în calitate de for decizional, proiectul de lege de modificare a Codului Rutier care obligă polițiștii rutieri să foloseasca radarele doar pe mașini inscripționate și în locuri semnalate cu panouri rutiere afișate înainte cu 500-1000 de metri înainte în localitate și 2 - 4 km în afara localității.

Totodată, dispozitivele radar de tip pistol nu pot fi folosite la mai mult de zece metri de maşina de poliţie.

Proiectul a trecut cu 226 voturi "pentru" - PSD, ALDE, PNL, UDMR, 26 "contra" - toti deputații USR plus unul de la PSD (Alfred Simonis), unul de la UDMR (Csoma Botond) și doi de la PNL (Gabriel Andronache și Daniel Gheorghe) și 5 abțineri.

Vezi detaliat votul electronic pe acest proiect


Ce prevede exact acest amendament UDMR plus PNL:

"În cazul utilizării dispozitivelor radar instalate pe autovehicule staționare sau pe suporții amenajărilor rutiere, ori a utilizării dispozitivelor radar tip pistol, este obligatorie presemnalizarea prezenței acestora în zona drumului public prin panouri de atenționare, postate mai înainte pe snesul de mers, cu minimum 500 de m în localitate și cu minimum 2000 m în afara localității, dar nu mai mult de 1000 m în localitate și 4000 m în afara localității față de radar."

Proiecul de lege merge acum la promulgare la președintele Klaus Iohannis.

Organizația independentă ETSC, cu sediul la Bruxelles, a criticat proiectul de lege care schimbă modul în care radarele vor fi instalate și semnalizate, avertizând că respectarea limitelor legale de viteză va fi foarte dificil de verificat.

Deputatul USR Cătălin Drulă, membru în Comisia de Transporturi, declara, după ce comisiile au adoptat raportul cu aceste moificări, că forma este una „oribilă” care face practic imposibilă aplicarea Codului Rutier în ce privește viteza. „După promulgare, va fi liber la călcat pedala. (...) este pur și simplu o oroare!”.

Proiectul de lege inițiat la bază de deputatul PNL Florin Roman prevedea că maşinile de poliţie cu radar trebuie să fie inscripţionate cu însemnele Poliţiei Române și să fie poziţionate vizbil. Guvernul anunțase anterior că nu susține proiectul de lege.

Citește aici raportul cu amendamentele aduse


Citeste mai multe despre   


















2063 vizualizari

  • +2 (14 voturi)    
    Normalitate (Joi, 5 iulie 2018, 14:37)

    gj [utilizator]

    nu panda pentru amenzi si spaga. Simpla prezenta in strada va domoli vitezomanii si toata lumea va conduce mai atent. Si afara sunt semnalizate radarele si prezenta politiei. Politia sa faca mai mult dirijare, indrumare si prin prezenta in strada sa impuna respectarea legislatiei . Opririle de dragul opririlor sa inceteze. Sa fi oprit numai daca ai incalcat regurile de circulatie.
    • +4 (10 voturi)    
      Logic (Joi, 5 iulie 2018, 15:48)

      Arlington [utilizator] i-a raspuns lui gj

      Deci problema nu e ca se merge cu 100 prin localitate ci problema e ca politia ii amendeaza pe cei care fac asta. Nu seamana asta izbitor de mult cu problema psd-ului cu DNA-ul? Adica problema nu e ca psd-ul (si politicienii in general) fura cu miliardele ci e ca DNA-ul are prea multe mijloace sa ii prinda. Asa ca de ce sa nu fie Romania tara faradelegii pentru toata lumea.
      • +1 (5 voturi)    
        sau nu (Joi, 5 iulie 2018, 18:28)

        cvi [utilizator] i-a raspuns lui Arlington

        Dar UE este tara faradelegii? Pentru ca nu am vazut radar in UE fara presemnalizare pana acum! Nu intra in logica asta tembela cu politistul care isi cara panoul in fiecare dimineata. Sunt zone unde se incalca frecvent regimul de viteza si unde se intampla accidente. Acele zone vor fi presemnalizate cu “monitorizare electronica a vitezei” si vei gasi sau nu un radar acolo. Asa functioneaza in UE, nu vad de ce nu ar fi la fel si la noi.
        Ce cred ca va elimina legea in forma actuala este practica actuala: un politist gaseste o iesire din localiate in linie dreapta, fara nici o casa in jur, si pandeste sa isi faca norma. Fara nici o urma de intentie de a preveni un accident.
        • -1 (3 voturi)    
          ce vorbesti ma !? (Joi, 5 iulie 2018, 21:39)

          kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui cvi

          ai fost pe dracu in Europa.
          radarele sunt puse de la masini neinscriptionate pana la tomberoane amplasate pe marginea drumurilor.
          poate esti unul dintre romanii cu biblioteca de amenzi primite prin Europa pt. incalcarea legilor circulatiei.
    • +2 (4 voturi)    
      Interesanta logica (Joi, 5 iulie 2018, 16:10)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui gj

      Deci, cu noua lege, cata vreme nu intalnesc un astfel de panou, pot merge cu 200km/h fara ca politia sa aiba dreptul sa ma amendeze.

      Cum rezulta din asta faptul ca lumea va conduce mai atent, pe mine ma depaseste. Sau poate ai fost sarcastic si nu m-am prins eu.
  • +6 (6 voturi)    
    Radar (Joi, 5 iulie 2018, 14:57)

    TrueBlue [utilizator]

    Se poate si din mers. La asta v-ati gandit?
    • 0 (4 voturi)    
      Trebuie sa le semnalizeze (Joi, 5 iulie 2018, 16:09)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui TrueBlue

      si pe alea in mers.
      Dar alta e intrebarea.
      Daca se semnalizeaza radar, si radarul NU exista?
      NU ar trebui ca poitistul care a lasat semnul intentionat sau poate doar la uitat - sa fie amendat drastic?
      Poate din aceasta cauza un posesor de MBW nou a redus viteza in mod eronat! Cine e vinovat in caest caz altul decat politistul?
  • +3 (7 voturi)    
    mda (Joi, 5 iulie 2018, 15:09)

    Bittick [utilizator]

    trei concluzii trag de aici:
    1. Trecem de la o extrema la alta adica de la actiunea miseleasca (radar in boscheti) la actiunea pur decorativa
    2. Productia de panouri de afisaj devine un business interesant si cu potential serios de crestere
    3. Deputatul Florin Roman ar trebui debarcat din PNL mai ales ca mai nou a sustinut si legea PSD a pensiilor speciale pt alesii locali
  • +2 (4 voturi)    
    Cum se va circula incepand de maine (Joi, 5 iulie 2018, 16:14)

    banel [utilizator]

    Cu noua lege, un sofer poate circula cu o viteza mult peste limita legala pana cand ajunge in dreptul unui panou de semnalizare radar. Incetineste pana la limita legala si continua asa pana cand trece de masina inscriptionata a politiei. Ii da apoi blana pana la urmatorul panou.

    Cum imbunatateste asta siguranta pe sosele, pentru mine este un mister.
  • +3 (5 voturi)    
    Milogii vitezomani sunt la liber acum (Joi, 5 iulie 2018, 16:21)

    PlatitDeSoros [utilizator]

    Să-i văd eu pe ăştia care se plângeau că pândeşte poliţia, când o să le-o spulbere pe mă-sa sau să le spulbere copilul un şofer d-ăsta corect (adică neprins)... aşa să vă ajute Dumnezeu!
    ...oricum din cauza acestui deputat PNL nu-I mai votez vreodată!
    Statul Dragnea a mai câştigat o bătălie cu legea!
  • 0 (4 voturi)    
    Daca am avea o politie rutiera... (Joi, 5 iulie 2018, 16:30)

    gigiN [utilizator]

    ...desteapta- ceea ce nu este cazul cu...sefa actuala a MAI,ar pune peste tot semnalizari de radar din 2 in 2 kilometri.
  • +1 (5 voturi)    
    Simplu ca buna ziua (Joi, 5 iulie 2018, 18:04)

    anonimicus [utilizator]

    O politie competenta ar pune panouri cu Atentie Radar! din kilometru in kilometru pe toate strazile. :)

    Caci legea spune ca un radar trebuie obligatoriu semnalizat cu 1 km inainte, nu spune ca o semnalizare radar trebuie obligatoriu urmata de un radar dupa 1 km.