Dragnea, după ce Iohannis a acuzat ”dictatura majorității”: ”Este exact abordarea unui dictator”

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 5 iulie 2018, 13:50 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea
Foto: Facebook
După ce Klaus Iohannis a vorbit miercuri de ”dictatura majorității”, Liviu Dragnea a răspuns acuzându-l pe șeful statului că are o abordare de dictator.

Întrebat dacă așteaptă un semn de la președinte privind revocarea șefei DNA, Laura Codruța Kovesi, liderul PSD a spus că ”eu nu aștept un răspuns, pentru că nu trebuie să-mi dea mie, ci Constituției, de care își bate joc, îl interesează doar propriul interes, doar propria protecție, ca s-o spun răspicat”. 

”Este exact abordarea unui dictator pentru că majoritatea este unul dintre pilonii esentiali ai democratiei. Este deranjat de majoritate, este logica inversată a unui dictator”, a adăugat Dragnea.



















2206 vizualizari

  • -6 (10 voturi)    
    Nu il mai inteleg deloc (Joi, 5 iulie 2018, 13:56)

    Martinezu [utilizator]

    Pe Iohanis. Nu aveam asteptari imense, dar credeam ca este in stare de ceva.
    Ce asteapta ? Suspendarea? Suprimarea?
    Isi conserva mandatele?
    Evident ca isi bate joc Dragnea de el si de tara.
    • +3 (3 voturi)    
      Calculele repetentilor (Joi, 5 iulie 2018, 14:57)

      contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Bine-nţeles că Iohannis se gândeşte la (re)alegerile prezidenţiale, dar, în acelaşi timp este complet înconjurat de inamicii adevăratei democraţii. Marginalizat din ce în ce mai mult de la frânele puterii de către un Parlament al măgăriei … "democratice", este greu să lupţi contra acestor trădători de ţară şi popor.
      Aflaţi pe cai mari, toti măscăricii "majorităţii" îşi permit (la îndemnul şi cu oblăduirea stăpânului) să ironizeze sau să agreseze (cu talentele lor de "funcţionali", pe care le ştim, şi în lipsa crasă de carte pe care le-o deplorăm) pe cel considerat ca "celălant" mare adversar. Se cred veşnici, ceea ce este încă un semn de prostie "made in PSD".
      Dragnea, încolţit dar şi tot mai aproape de visul scăpării de justiţie, este "decât" un impostor care cu cât vorbeşte mai mult, cu atâta îşi dezvăluie adevărata şi primejdioasa sa prostie agresiva de mediocru parvenit. Logica sa imatură şi simplistă dovedeşte cât de nepregătit este pentru funcţia pe care o deţine, ca să nu mai vorbim de lipsa totală de viziune de ţară.
      Poate că este un bun şef de clan sau de moşii furate, dar România ar fi avut nevoie de un om providenţial care să ne scape de moştenirile comuniste. Nu am avut noroc !.
      "Majoritatea" LUI este de fapt ADEVARATA majoritate, care NU A VOTAT şi care se gândeşte (pe drept sau nu) mai mult la mâncare si vacanţe decât la binele comun. Adică exact ca pe vremea comunismului, chiar dacă contextul este diferit.
      Tară blestemată !
  • +10 (10 voturi)    
    NU asa Dragneo... (Joi, 5 iulie 2018, 13:56)

    gabone [utilizator]

    si Ceausescu avea majoritate (spre unanimitate).. si nu era pilonul democratiei!!! ba din contra, calca orice in picioare pe acest considerent.. se folosea de majoritate, asa cum faci si tu, dictatorule!
  • +7 (7 voturi)    
    Dragnea ici, Dragnea colea (Joi, 5 iulie 2018, 13:57)

    ruskimushki [utilizator]

    un neica nimeni in afara tarii, un personaj zeificat de media romaneasca.
    Masochism si prostie laolalta.

    Pilda ceausestilor este exemplara, iar rasplata divina.
  • +7 (7 voturi)    
    E infractor dar si analfabet in ale democratiei (Joi, 5 iulie 2018, 13:58)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Intr-o democratie reala prima grija a majoritatii este sa protejeze minoritatea, sa respecte normele de drept, sa nu legifereze in folos personal. Dar la ce altceva ne putem astepta de la un militian infractor "de" teleorman?
    • +1 (1 vot)    
      Cum a zis chiar el: (Joi, 5 iulie 2018, 17:23)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      „ca la noi în Teleorman, nu vreau să ies din viață și din FUNCȚIE ca un prost”... Că doar asta contează, să nu-l considere teleormănenii PROST... Cum a zis-o, de data asta bine, CTP... Ce mă miră pe mine este însă și lipsa de imaginație a celor din PSD-ALDE când le răspund celor care le reproșează nemernicia... La mitingul din 9 iunie n-au putut inventa altceva, au imitat parodiindu-le fără voie momentele de grație ale protestelor #Rezist... Acum i-a acuzat domnul Klaus Iohannis de dictatură, Dragnea nu poate găsi altă replică decât: ba tu ești dictator... Și tot așa...
  • +7 (7 voturi)    
    Dictatura majoritatii - Wikipedia (Joi, 5 iulie 2018, 14:00)

    validima [utilizator]

    Dictatura majorității (sau tirania majorității) este o slăbiciune inerentă a democrației directe și a luării deciziilor prin vot majoritar⁠(d), când majoritatea electoratului își urmărește propriile interese în detrimentul celor ale minorităților. Acest lucru duce la oprimarea⁠(d) unor grupuri minoritare comparabilă cu cea pe care ar face-o un tiran⁠(d) sau un despot, după cum argumenta John Stuart Mill în celebra sa lucrare din 1859 Despre libertate.

    Părintele fondator american Alexander Hamilton îi scria lui Thomas Jefferson de la Convenția Constituțională⁠(d), susținând aceleași temeri cu privire la utilizarea democrației directe pure de către o majoritate pentru a alege un demagog care, în loc să lucreze în beneficiul tuturor cetățenilor, ar începe să acționeze în detrimentul celor aflați în minoritate sau să lucreze doar pentru cei din eșalonul superior.

    Scenariile în care apare o percepție a tiraniei sunt foarte specifice, și implică un fel de denaturare a precondițiilor democrației:

    Excesul de centralizare⁠:

    - atunci când, într-o federație, puterea centralizată ia decizii care ar trebui să fie locale, încălcând angajamentul față de principiul subsidiarității.

    Soluții tipice, în această stare, sunt majoritățile concurente și supermajoritatea⁠.

    - Abandonarea raționalității: când, după cum își amintea Tocqueville, o decizie „își întemeiază autoritatea de a conduce pe numărul oamenilor, nu pe corectitudine sau pe excelență".

    Utilizarea de consultări publice⁠, organisme de consultanță tehnică⁠, și alte mecanisme similare ajută la a îmbunătăți raționalitatea deciziilor înainte de a fi votate.
    • -3 (3 voturi)    
      Depinde, neomarxismul rastalmaceste voit aceste (Joi, 5 iulie 2018, 15:03)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui validima

      concept, ajungandu-se astfel in situatii precum impunerea poligamiei, a pruncuciderii din ratiuni diverse (sensul "carpe diem" voit distorsionat), a inexistentei genului (normalii la nebuni, anormalii liberi), samd.
      Nu degeaba diavolul spunea ca toate aceste regate sunt ale lui.
  • +8 (8 voturi)    
    Dragul nostru Dictator (Joi, 5 iulie 2018, 14:02)

    Rescator [utilizator]

    Liv Jong Unu,tu vorbești de dictator pungașule?
    Cred ca ai venit din Brazilia cu multe droguri de mare
    risc și din care te servești zilnic.Cred ca le-ai dat si
    urmatorilor ipochimeni:Ciordache,Pricolicea,Șerban N.,Codrin,Volguța,Docila,Firuța,Tutuianu,Neacșu,etc.
    Ai pierdut definitiv contactul cu realitate si cu bunul
    simț.Apropo,cunoști vreun stat din Emisfera Nordica
    (cu excepția Rusiei) care sa fie de acord cu opera
    voastra, a Mafiei Roșii, de distrugere a Statului de Drept!?
  • +5 (5 voturi)    
    Atunci cand majoritatea este scarbita de voi (Joi, 5 iulie 2018, 14:04)

    alibaba: 10 AUGUST 2018 MPSD [utilizator]

    nu mai exista democratie. Niste liste au fost votate de catre o minoritate.

    "majoritatea este unul dintre pilonii esentiali ai democratiei."

    Tu esti deranjat de majoritate si croiesti legi pentru pielea ta si pentru catelusii tai.

    Venin!
  • +6 (6 voturi)    
    dra. (Joi, 5 iulie 2018, 14:06)

    ------ [utilizator]

    Dragnea esti un caz de studiu!!-ori faci pe modestul,ori nu te duce mintea si atunci trebuie sa intelegem.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu-l duce mintea! (Joi, 5 iulie 2018, 14:39)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui ------

      Nici pe consilierii israelieni care, desi sunt platiti regeste de Livache, continua sa-l sfatuiasca sa repete papagaliceste cuvintele si argumentele presedintelui,ale opozitiei sau ale strazii pt generalizarea confuziei..
  • +1 (1 vot)    
    pai ori e ori nu mai e ???? (Joi, 5 iulie 2018, 14:30)

    viziru [utilizator]

    pai ori e ori nu mai e ???? asa si noi putem sa te intrebi ai Belit-o sau n-ai Belina ??!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Suspendare? (Joi, 5 iulie 2018, 14:49)

    nick24 [utilizator]

    Nu cred ca are curajul. Iese toată țara în cazul ăsta.
    Poate doar din Brazilia să decidă ceva, dar îl mai ascultă ăștia de aici, fiind plecat?
  • +3 (3 voturi)    
    Majoritatea de 16% (Joi, 5 iulie 2018, 15:00)

    ruskimushki [utilizator]

    si minoritatea de restul...
    Mors sua, vita nostra.
  • +3 (3 voturi)    
    cunoastem placa (Joi, 5 iulie 2018, 15:48)

    Andrei453530 [utilizator]

    si Basescu a fost tot un dictator, asa ne spunea padre Gadea & co, zi de zi de zi de zi. .
  • +2 (2 voturi)    
    Majoritate (Joi, 5 iulie 2018, 15:59)

    Encounter [utilizator]

    Care majoritate, viclene? Cei 45% care au votat nu sunt o majoritate. Cei 40% care v-au votat pe voi din cei 45% care au votat, cu siguranță nu sunt o majoritate. Despre ce majoritate vorbești tu?
    Și oricum, această majoritate trebuie să-și manifeste cu bună credință conducerea, spre mai binele tuturor.

    La voi e cam pe dos, foarte puținii din conducerea pcr conduc în interesul lor personal. Sigur nu puteți fi acuzați de bună-credință!
  • +1 (1 vot)    
    Majoritatea (Joi, 5 iulie 2018, 18:21)

    tarabost [utilizator]

    a votat mariri de pensii si salarii.
    Asta a fost momeala - si a functionat.
    Nu a votat pentru liber la furat si eliberari de infractori condamnati.
    S-a dat o teapa uriasa - cativa indivizi vor delapida si se vor intestula in doi ani cu cat va plati o tara intreaga in cativa zeci.
  • 0 (0 voturi)    
    Sobolanul cu mustata e incoltit (Joi, 5 iulie 2018, 21:02)

    AliKimiku [utilizator]

    Observ ca in ultimele zile scoate vreo doua prostii pe zi la adresa lui Johanis. El, care statea ascuns la orice decizie importanta si o dadea in declaratii cu chestii de tipul: nu stiu, partidul/deputatii/guvernul/in alianta s-a hotarat. Acum se simte incolit si iesit ca soboloanul la atac. Totusi taranul din el a uitat ca sobolanii se pot rezolva cu o lopata/cazma/grebla.