Proiect PSD-ALDE: Personalul cu acces la informaţii clasificate secret de stat - majorare cu până la 25% a salariului sau soldei

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 1 iulie 2018, 19:41 Actualitate | Politic


Serban Nicolae
Foto: Agerpres
Personalul care ocupă o funcţie cu acces la informaţii clasificate secret de stat beneficiază de o majorare a salariului de bază/ soldei de funcţie cu până la 25% - prevede o iniţiativă legislativă depusă la Parlament, potrivit Agerpres.

"Personalul care ocupă o funcţie cu acces la informaţii clasificate secret de stat beneficiază de o majorare a salariului de bază/ soldei de funcţie cu până la 25% în condiţiile stabilite prin ordin al ordonatorului principal de credite", precizează propunerea legislativă pentru modificarea şi completarea Anexei nr. VI a Legii-cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice.

Proiectul a fost iniţiat de deputaţii Mihai Weber (PSD) şi Marius-Gheorghe Surgent (ALDE) şi senatorul PSD Şerban Nicolae.

Iniţiatorii arată, în expunerea de motive, că sporul pentru gestionarea datelor şi informaţiilor clasificate prevăzut pentru personalul Consiliului Concurenţei (15%), Oficiului Naţional de Prevenire şi Combatere a Spălării Banilor (15%), Agenţiei Naţionale pentru Integritate (15%), Oficiului Registrului Naţional al Informaţiilor Secrete de Stat (25%) nu este trecut şi în cazul familiei ocupaţionale "Apărare, ordine publică şi securitate naţională", deşi instituţiile de siguranţă naţională şi apărare emit şi gestionează informaţii clasificate secret de stat.

Proiectul va intra mai întâi în dezbaterea Senatului care este primul for sesizat, Camera Deputaţilor fiind decizională în acest caz.


Citeste mai multe despre   


















1105 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    e normal... (Duminică, 1 iulie 2018, 19:53)

    exilatul [utilizator]

    pt ca hotii analfabeti vor fi stresati sa ...citeasca si sa si inteleaga anumite chestii...
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Duminică, 1 iulie 2018, 19:55)

    ak33 [utilizator]

    din banii cui? aaaa , al alora de la privat , sorositi rezistenti nu?
  • +3 (3 voturi)    
    spor de tacut (Duminică, 1 iulie 2018, 20:03)

    MoemBius [utilizator]

    sa intelegem ca numai pentru bani poate fi un secret de stat .....secret de stat?
    si baietzii aia blonji cu ochii albastri stau si se uita la pereti ?
    poate sint prea stresati astia care au acces la date secret de stat si ii ajuta baietii blonzi cu ochii albastri sa inteleaga cum se citeste "inalta tradare" si nu le mai trebuie sporu'
  • +3 (3 voturi)    
    auto apreciere (Duminică, 1 iulie 2018, 20:06)

    ber [utilizator]

    Eu cred ca cei care aveau acces la informatii clasificate
    aveau deja un salariu mai mare. Ar trebui sa se vada istoricul problemei. Sa nu ne trezim ca vin unii acuma si pentru ca ei au acces la aceste informatii se autopropun cu salarii mai mari. Si inca cu 25%. Doar pentruca mai are vaca lapte!
  • +3 (3 voturi)    
    de acord! (Duminică, 1 iulie 2018, 20:27)

    codyrocco [utilizator]

    dar cu conditia ca in momentul folosirii acestor informatii in alt scop decat cel prevazut, sau in folos prorpiu... pedeapsa sa fie dubla din start.
  • +6 (6 voturi)    
    Nimic nu scapa (Duminică, 1 iulie 2018, 20:36)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nimic nu scapa de distrugerea programata de psd-alde-udmr
  • +5 (5 voturi)    
    Deci..... (Duminică, 1 iulie 2018, 21:15)

    polonyca [utilizator]

    ....... asta inseamna ...."Pana la capat"..???? La asta se refera ??? Mituire totala.....deja am luat-o rau pe aratura !!!!!
  • +7 (7 voturi)    
    Spre falimentul national, inainte! (Duminică, 1 iulie 2018, 21:32)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Romania a abandonat bunul simt.
  • +4 (4 voturi)    
    soferul (Duminică, 1 iulie 2018, 22:01)

    zigot [utilizator]

    grobian nu poate lipsi din peisaj
    ei impart banii munciti de altii pentru a fi protejati dar de
    tara aceasta, atacata pe toate fronturile: economic,
    justitie, i se fura gazele naturale, pamantul
    agricol, cine se mai ocupa?
    de aceia pleaca tinerii si nu se mai intorc.
    incetati cu distrugerea Romaniei!
  • +3 (3 voturi)    
    ??? (Duminică, 1 iulie 2018, 23:03)

    nedumeritul [utilizator]

    Ce usor imparte omul asta banii pe care nu i-a produs (muncit) el. Stiti povestea:
    Tatal arunca bancnota adusa acasa de fiu. Fiul nu zice nimic. In alta zi tatal arunca din nou bancnota in foc. Fiul sare in foc dupa bancnota. Tatal zice: Da astia sunt bani munciti de tine....
  • 0 (0 voturi)    
    Si muhaelele astea.... (Luni, 2 iulie 2018, 10:14)

    Costello [utilizator]

    … se lupta cu statul parallel!!! Nenorocitii naibii!!!