Fiica unui acționar de la Tel Drum prieten cu Dragnea, numită consul general la Torino. Fiul vitreg al lui Meleșcanu, trimis la Strasbourg

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Joi, 28 iunie 2018, 21:57 Actualitate | Politic


Ioana Gheorghias
Foto: http://www.aktual24.ro/
Guvernul a schimbat, joi, din funcții o serie de consuli generali ai României, printre cei numiți pe posturi numărându-se și fiica unuia dintre acționarii firmei Tel Drum și prieten cu liderul PSD Liviu Dragnea, precum și fiul vitreg al ministrului de Externe Teodor Meleșcanu.

Prin hotărâri de Guvern semnate de premierul Viorica Dăncilă și contrasemnate de ministrul de Externe, Teodor Meleșcanu, se fac următoarele schimbări:

  • Ioana Gheorghiaș se numește consul gerenal, șef al Consulatului General al României la Torino, în locul lui Tiberiu Mugurel Dinu. Ea este fiica lui Mugurel Gheorghiaș, zis ”Melcul”. El este prieten și coleg de trupă rock din studenție cu liderul PSD Liviu Dragnea. Mugurel Gheorgiaș este acționar la compania Tel Drum, aflat în procedură de insolvență, firmă implicată în dosarul privind presupuse fraude cu fonduri europene, constituit la DNA, în care este investigat și Liviu Dragnea.
Din funcția de consul general la Torino, Ioana Gheorghiaș ar urma să gestioneze procesul de votare din nordul Italiei la alegerile pentru președintele României din anul 2019, de exemplu. Potrivit unor surse diplomatice, Ioana Gheorghiaș a fost avansată anul trecut de la gradul diplomatic de secretar III la gradul de secretar II, la excepțional, de către ministrul Meleșcanu, la propunerea secretarului de stat George Ciamba. Ea era atunci consiliera lui Ciamba. Potrivit ziarului România Liberă, Ioana Gheorghiaș a intrat prin consurs în diplomație, în anul 2015, din comisia de concurs făcând parte și Ciamba.

La rândul său, cel rechemat din postul de la Torino este tatăl actriței Alexandra Dinu, fosta soție a fostului fotbalist Adrian Mutu.

  • Sorin Adrian Pîrvulescu se numește în funcția de consul general la Strasbourg, în locul lui Sabin Pop. Surse diplomatice au declarat pentru HotNews că Pîrvulescu este fiul vitreg al ministrului Teodor Meleșcanu, care a contrasemnat hotărârea de guvern de numire. Sorin Adrian Pîrvulescu este fiul din altă căsătorie al lui Viki Meleșcanu, actuala soție a ministrului Teodor Meleșcanu.

  • Anton Emmanuel Barbu se numește consul general la Edinburgh.El este fiul fostului ministru al Culturii din guvernarea Ponta, Daniel Barbu (ALDE). Anton Barbu a fost drector la o fundație italiană, AVSI, cu activități umanitare în Siria, potrivit postului Antena 3.

  • Loredana Stănculescu se numește consul general la Cernăuți, în locul Eleonorei Moldovan.



















17794 vizualizari

  • +34 (34 voturi)    
    Recompensa ca (Joi, 28 iunie 2018, 22:15)

    ciuma.rosie [utilizator]

    nu l-au dat in gat pe daddy la dna. Binenteles ca daddy nu stie de numirea asta ...
    • +17 (17 voturi)    
      Nu numai (Vineri, 29 iunie 2018, 8:46)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      Dar el nu stie nici ce e TelDrum, posibil o firma de telefonie pe drum sau ceva. El nu are legatura cu ea. El nu e de acord nici cu numirea tipei si se va distanta. Sunt dezinformari ale statului paralel.

      Sunt sigur ca este mai mult decat calificata... mi se apre mie sau e plina de "ajustari"? Gen la buze, inalbire dinti etc.? Hm... poate are nevoie daca e model uzat.
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Vineri, 29 iunie 2018, 9:23)

      Andpr [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      in timp ce fraierii muncesc si cotizeaza la impozite...bravos natiune.
    • +12 (12 voturi)    
      Parasute si cocalari ..... (Vineri, 29 iunie 2018, 9:51)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      fac politica externa a Romaniei. Iar infractorii conduc in interior. Bravo Romania, mare realizare la sarbatorirea a 100 ani de existenta. Probabil ca 101 nu o sa-i mai prinzi.
  • +19 (19 voturi)    
    Foarte bine (Joi, 28 iunie 2018, 22:17)

    JHolden [utilizator]

    ciuma rosie este constienta ca sunt foarte multi romani plecati in strainatate, mai ales in Italia. In Torino sau in Roma sunt cartiere intregi de romani. In Roma sunt romani cat in sectorul 3 din Bucuresti.
  • +28 (28 voturi)    
    Noi muncim ca prostii ... (Joi, 28 iunie 2018, 22:18)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...sa platim din taxe si impozite toate parasutele politicienilor pe functii bine platite la stat. Astia nu mai au nici o rusine ... pe ei in parlament sa-i fugarim ....dragnea la puscarie !!!
    • +19 (19 voturi)    
      nu generaliza... (Vineri, 29 iunie 2018, 6:32)

      Jupanu1970 [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      ..tu muncesti ca prostu, tu platesti taxe ca prostu....baietii destepti nu fac asta. Mai ai o sansa !
    • +14 (16 voturi)    
      Asta au vrut cei care (Vineri, 29 iunie 2018, 7:51)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      sunt "mandrii" ca sunt romani!
      Asistatii, lenesii, retarzii, precum si cei care nu au fost la vot!
      Make a photo?
  • +17 (17 voturi)    
    aici sunt banii nostrii... (Joi, 28 iunie 2018, 22:37)

    yellowdog [utilizator]

    beizadele necromanului si iubitorilor de necroman
  • +17 (17 voturi)    
    ... (Joi, 28 iunie 2018, 23:47)

    tirolez [utilizator]

    Tot tineretul care se zbate azi sa ia BAC si sa inceapa sa studieze diverse in Anglia in speranta ca va intra in diplomatie sper ca vede ca e inutil. N-au locuri suficiente nici pentru ai lor.
  • +18 (18 voturi)    
    e plina aparatul birocratic... (Vineri, 29 iunie 2018, 3:19)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    de retardati din astia. Cum zicea brokerul Sima,,,in Romania totul e pe baza de spaguieli, incuscreli, inrudiri, prietenii, etc. Singura baza pe care o mai avem e USR-ul si Ciolos, daca nici astia nu vor reusi, atunci ne-am dus dreac.
    • +3 (5 voturi)    
      nu aparatul birocratic.. (Vineri, 29 iunie 2018, 10:40)

      young_e [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      ...toata romania e asa. incuscriiri, spaguieli, prietenii...
  • +14 (14 voturi)    
    Elita botox-ului (Vineri, 29 iunie 2018, 6:14)

    Alex735 [utilizator]

    Conspiratia masinilor de lux pe bani furati de la stat.
  • +21 (21 voturi)    
    si-au luat tara inapoi! (Vineri, 29 iunie 2018, 6:59)

    Francisc 1 [utilizator]

    ce ne tot miram atat?
  • +9 (9 voturi)    
    la cum arata (Vineri, 29 iunie 2018, 8:01)

    john06 [utilizator]

    botoxata,zambet fals,sigur are poze cu buzele tuguiate si sigur are multi clienti
  • -22 (24 voturi)    
    invidiosi pe succesele altora... (Vineri, 29 iunie 2018, 8:25)

    demaGOGU [utilizator]

    ...mentalitatea de loser caracteristice romanului lambda.
    • +5 (7 voturi)    
      Ale cui succese? (Vineri, 29 iunie 2018, 9:14)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Sau succesuri? Ati uitat ce mai zbierati pe-aici cand cu Elena Basescu in Parlamentul European, nu? Atunci nu era invidie si mentalitate de loser, era critica (,) constructiva la adresa dictatorului Basescu.

      Oricum, eu sunt invidios pe cunostintele tale de gramatica. Un alt mare succes marca PSD. Voi, hotii, sunteti plini de succese: bani, milioane de EUR din salarii amarate de la stat; vile, viloaie, vilute, mii de hectare etc.; pana si Isus ar fi invidios pe voi, caci nici macar El nu ar putea face astfel de minuni. Nu sunt succese, sunt minuni. Uita-te la drancila voastra: nu e vorba de succes, e vorba de o minune acolo, cu totii ne minunam de ea. Pana si ea se minuneaza de fiecare data cand vorbeste.
    • +8 (8 voturi)    
      Bine, winnerule alpha (Vineri, 29 iunie 2018, 9:52)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Daca atat ai inteles tu, ce sa facem.

      Te lasam asa, in durerea ta.
    • +10 (10 voturi)    
      PCR (Vineri, 29 iunie 2018, 10:40)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Sistemul Pile-Cunostinte-Relatii functioneaza mai ceva ca inainte de 1989...
    • +1 (1 vot)    
      Du-te ma (Vineri, 29 iunie 2018, 13:27)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      pe sens invers.
  • +10 (12 voturi)    
    mda (Vineri, 29 iunie 2018, 8:42)

    SoulSearcher [utilizator]

    slabutz...

    dnsoara din imagine merita consol macar la Milano... acolo langa sediul Chanel si Dior

    nu la saracia din Torino
    • +7 (7 voturi)    
      Exagerezi (Vineri, 29 iunie 2018, 9:44)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Pe centura sunt unele mai chipeșe câteodată
  • +9 (9 voturi)    
    Nu mai au nicio limita (Vineri, 29 iunie 2018, 9:04)

    cearly [utilizator]

    Cat Dumnezeu sa-i mai suportam?!
    • +4 (4 voturi)    
      Puscarie (Vineri, 29 iunie 2018, 10:32)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui cearly

      Atata timp cat este fiica unui apropiat de al lui Dragnea si a mai ajuns si intr-o functie publica este candidate la un loc in puscarie.
      Cu siguranta ca este vorba despre abuz in serviciu aici si/sau traffic de influenta.
      Vorbim de un nou dosar penal pe numele lui Liviu Dragnea.
  • +2 (4 voturi)    
    Rugam diaspora ... (Vineri, 29 iunie 2018, 9:09)

    Ponta [utilizator]

    ... sa foloseasca aceste instrumente (jucarii) la ce stiu ei mai bine.
    Daca pot scoate un ban, bravo lor.
  • +2 (2 voturi)    
    dragutz (Vineri, 29 iunie 2018, 9:34)

    liviu_ [utilizator]

    apropos... dupa modificarile codului penal... sa vezi cum in functii importante nu o sa mai fie decat pile...
    pt ca o sa fie legal!
  • +5 (5 voturi)    
    1945 all over again (Vineri, 29 iunie 2018, 9:49)

    Captain Obvious [utilizator]

    După al doilea război mondial, la fel o mana de comuniști (ideologia irelevantă) au pus mâna pe putere și și-au pus rudele și cunoștințele indiferent de pregătire în poziții cheie. Și acum avem șoferi, maistrii, tractoriști miniștrii. Prim ministru analfabet, profesor de te miri ce, cine știe ce. Singurele calități obediență și lărgimea buzunarelor
  • +6 (6 voturi)    
    Sistemul clientelar... (Vineri, 29 iunie 2018, 10:08)

    astronaut [utilizator]

    psd-isto-alde-ist a pus stapanire peste tot in tara , urmeaza in diplomatie , dar culmea este ca nu se stie INCOTRO VOR SA DUCA TARA , deocamdata fierbe ''mamaliga'' !
  • 0 (2 voturi)    
    DE NOI, POPORUL- DEPINDE CAT MAI RAMAN (Vineri, 29 iunie 2018, 10:22)

    Decadere [utilizator]

    astept oarecum o parere din partea acelor persoane in slujba carora a functionat ca angajata. Jurnalisti, ajutati-ne sa stim mai multe despre competentele ei, integritatea ei. In deciziile PSD nu am deloc incredere.
    Am inteles ca va fi trimisa in Italia-Torino unde romanii au avut adevarate probleme in a vota.
    In acest moment, aspectul nu conteaza, chiar daca arata ca o barbie din Balcani....si ea e om.
  • +3 (5 voturi)    
    n-au invatat nimic (Vineri, 29 iunie 2018, 10:24)

    barba-neagra [utilizator]

    si nici nu vor sa invete din anii de puscarie luati de Nitsa si Voicu. Am uitat sa va spun ca domniile lor (carora liderul maxim le-a cerut deja scuze) nu mai fac parte din PSD. Cred ca niciodata nu au au fost membri ai acestui partid. De aceea Antena 3 si Romania TV nu le pronunta numele. Nu ii cunosc.
    Pe Nitsa il cunoaste, in schimb, Realitatea TV, adica dl consilier Guse, care impreuna l-au pus in cosul politic al lui Boc!!! Va dati seama ce jurnalisti deosebiti avem.
    Mai cu seama ca Realitatea se cere tot mai des la PSD: vezi talk show-urile indelungi si savuroase cu Victor Ponta si Codrin Stefanescu.
  • +1 (3 voturi)    
    Adevaru-i ca... (Vineri, 29 iunie 2018, 11:06)

    Bibanski [utilizator]

    ... e tare frumoasa.
  • +6 (6 voturi)    
    ...oare Zaharescu de ce e consul în RSA?... (Vineri, 29 iunie 2018, 11:17)

    baligosul [utilizator]

    Nu uit cînd Ponta, proaspăt devenit prim ministru, l-a pus purtător de cuvînt pe un fost PRO TV-ist, unul Zaharescu, tipul era o catastrofă, și ulterior a fost trimis consul la Johanesburg...Ce îl recomanda pentru acea funcție? Prietenia cu Ponta.