Șerban Nicolae, despre apelul semnat de cele 12 țări partenere: "Nu ştiu cine sunt aceşti reprezentanţi și nu știu care le este statutul ca să putem dialoga"

de L.P.     HotNews.ro
Joi, 28 iunie 2018, 13:21 Actualitate | Politic


Serban Nicolae
Foto: Facebook
Liderul grupului PSD din Senat, Şerban Nicolae, a declarat joi că apelul ţărilor partenere referitor la modificarea legislaţiei penale vine din partea unor reprezentanţi ai ambasadelor pe care nu îi cunoaşte şi nu din partea şefilor misiunilor diplomatice de la Bucureşti. Senatorul PSD mai spune că în Constituția României nu este prevăzută o consultare a ambasadelor atunci când Parlamentul legiferează.

"Nu-i cunosc. Nu ştiu cine sunt aceşti reprezentanţi, nu ştiu care le este statutul ca să putem dialoga. Dacă e vorba de nişte ziduri, o să vedem dacă putem să le transmitem un mesaj din partea clădirii Palatului Parlamentului. Altminteri, eu m-am săturat de această formulă arogantă de comunicare a unor funcţionari, reprezentanţi incerţi şi anonimi. Cine verifică toată legislaţia în materie de statut al corpului diplomatic şi consular o să vadă că nu există aşa ceva, nu există comunicate ale ambasadelor, reprezentanţi. Nu-mi aduc aminte să fi fost o şedinţă a Guvernului american prezidată de preşedintele Donald Trump care să ia în discuţie o asemenea chestiune, care să transmită un punct de vedere oficial în numele SUA. Oricum, nu cred că ar face aşa ceva, pentru că nu cred că există vreo dispoziţie care să spună că vreun stat se amestecă în procedura de legiferare din România, indiferent de stat partener/nepartener, strategic/nestrategic. N-am ce să comentez, cu zidurile să vorbească zidurile", a declarat Şerban Nicolae la Senat.

Senatorul PSD a precizat că în Constituția României nu este prevăzută o consultare a ambasadelor atunci cînd Parlamentul legiferează. "Sunt alături de ei în greaua suferinţă care îi încearcă în materie de îngrijorare, să stea liniştiţi, să-şi vadă de treburile lor. Nu există niciun fel de atribuţii, m-am uitat încă o dată în Constituţie. N-am văzut în procedura de legiferare consultarea ambasadelor sau a reprezentanţilor unor ambasade, a birourilor de presă ale ambasadelor", a comentat Nicolae.

Liderul PSD de la Senat mai spune că "ar trebui să ieşim din zona de raportare în materie de relaţii internaţionale la licurici. Statele nu spun nimic. Reprezentantul unui stat în România este ambasadorul sau, după caz, alt rang, ca şef al misiunii diplomatice. În chestiunea asta nu există personaje colective, nu există ceaţă. Reprezentanţii statelor sunt acreditaţi pe lângă preşedintele României, dacă preşedintele României care a primit scrisorile de acreditare ale tuturor şefilor de misiuni ale statelor aflaţi la Bucureşti nu reacţionează, înseamnă că doreşte să comunice cu birourile de presă ale ambasadelor, cu reprezentanţi, cu clădiri", a adăugat el.

Joi, douăsprezece țări occidentale, printre care SUA, Franța și Germania, au făcut apel la „toate părţile implicate în modificarea Codului Penal şi a Codului de procedură penală să evite schimbările care ar slăbi statul de drept sau capacitatea României de a lupta împotriva infracţionalităţii şi corupţiei”. Ambasada Statelor Unite ale Americii la Bucureşti a transmis că "importante ţări partenere" fac apel la România să ia în considerare "potenţialul impact negativ al amendamentelor la legislaţia penală".

SUA susţin această poziţie alături de Belgia, Canada, Danemarca, Elveţia, Finlanda, Franţa, Germania, Luxemburg, Olanda, Norvegia, Suedia.


















3442 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    In fata e cocos si dupa usa - pisicuta (Joi, 28 iunie 2018, 13:30)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    Se da si el mare ca sa prina la publicul favorit. Cand vorbeste cu "ceata" ... se schimba kalimera,,, miau miau miauuuu...
  • +23 (25 voturi)    
    greu..tare (Joi, 28 iunie 2018, 13:30)

    Mistrelutz [utilizator]

    ''„Noi, partenerii şi aliaţii internaţionali ai României''
    s-or fi gandit femeile de servici de prin cancelariile respective sa dea un comunicat..la misto
    • +11 (11 voturi)    
      . (Joi, 28 iunie 2018, 13:37)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      soferii, pentru colegul lor Serban Nicolae.
    • +4 (4 voturi)    
      un belciug ii mai lipseste (Joi, 28 iunie 2018, 17:34)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Altfel, dupa vorba, dupa port ......
  • +14 (14 voturi)    
    Mi-e rusine (Joi, 28 iunie 2018, 13:36)

    monterosa [utilizator]

    De specimenul asta si de limbajul pe care il foloseste la nivel diplomatic. Mi-e rusine pentru tara mea si pentru modul in care e ea vazuta de partenerii straini din cauza modului in care indivizi nevertebrati ca acest serban nicolae au ajuns sa presteze.
  • +10 (10 voturi)    
    Așa este... (Joi, 28 iunie 2018, 13:37)

    raulito [utilizator]

    ...ai dreptate. Tu nu le ajungi nici la șireturi, iar ca sa le devii șofer îți trebuie școală, dar ție-ți lipsește termenul din vocabular.
  • +12 (12 voturi)    
    Statul lui serbanica e (Joi, 28 iunie 2018, 13:40)

    Bogdan_100 [utilizator]

    de sofer sau tuter de infractor? Ca ii cam place sa fie pres la infractori.
  • -5 (5 voturi)    
    Foto deocheate asteapta trenul (Joi, 28 iunie 2018, 13:44)

    ruskimushki [utilizator]

    Nu-mi aduc aminte să fi fost o şedinţă a Guvernului american prezidată de preşedintele Donald Trump care să ia în discuţie o asemenea chestiune, care să transmită un punct de vedere oficial în numele SUA.

    Dupa cum nici despre LCK nu s-a dezbatut in US Congress.

    Vine trenul, foto deocheate. Vezi sa fii in gara.
  • +10 (10 voturi)    
    daca nu stii (Joi, 28 iunie 2018, 13:47)

    zigot [utilizator]

    lasa-i pe cei care stiu sa lamureasca situatia;
    soferu nu stie!
    • +9 (9 voturi)    
      Nu stii cine sunt reprezentantii ambasadelor ? (Joi, 28 iunie 2018, 16:56)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      Dar sutele de mii de oameni care striga in strada "Justitie, nu coruptie !" stii cine sunt ?

      Sunt romanii aia care va platesc voua indemnizatiile si privilegiile !

      Asa ca nu e nevoie sa vina Trump sa va traga de urechi ca sa va faceti ca intelegeti despre ce e vorba.

      Iar mistourile astea de mahala ti se vor intoarce inzecit cand n-o sa mai aveti majoritatea in Parlament.
  • +10 (10 voturi)    
    Ce sa zic...???!!!! (Joi, 28 iunie 2018, 13:47)

    polonyca [utilizator]

    "Prostul daca nu-i fudul....parca nu e prost destul !!!!"
  • +3 (5 voturi)    
    Aici, soferul are dreptate (din pacate). (Joi, 28 iunie 2018, 13:51)

    Cataleya [utilizator]

    Daca respectivele apeluri nu sunt semnate, parafate si aprobate la cel mai inalt nivel, de fiecare tara in parte, soferul Serban poate sa le dea tuturor cu tifla, tocmai in baza argumentelor pe care le-a expus deja.
    Ok, ambasadorul e ambasador, dar, sa fim seriosi, in cazuri atat de serioase, una e sa-ti spuna Klem ca USA se opune si bla-bla-bla si alta e sa fii atentionat direct de Trump sau de vicepresedintele USA.
    La fel si in UE.
    Daca Germania, Franta, Olanda, Belgia sunt intr-adevar atat de ingrijorate de ceea ce se intampla acum in Romania, atunci sa-si ia timp 10 minute - si Merkel si Macron si Mark Rutte si Charles Michel si sa-si puna semnaturile si stampilele guvernamentale pe hartia respectiva, astfel incat infractorii romani sa nu ii mai ia in zeflemea pe ambasadori ca pe niste copii de mingi.

    Parerea mea.
  • +9 (9 voturi)    
    stiu ca nu stii (Joi, 28 iunie 2018, 13:52)

    ...!?! [utilizator]

    tu, mocioflete, nu stii ca nu stii si e naspa!
  • +11 (11 voturi)    
    Obraznicia nu are limite. (Joi, 28 iunie 2018, 13:53)

    Isobar [utilizator]

    "Altminteri, eu m-am săturat de această formulă arogantă de comunicare a unor funcţionari, reprezentanţi incerţi şi anonimi."
    Domnul Senator Nicolae isi doreste o şedinţă a Guvernului american prezidată de preşedintele Donald Trump care să ia în discuţie o asemenea chestiune, care să transmită un punct de vedere oficial în numele SUA.pentru a reactiona trupa de rinocieri.
    Obraznicia si incompetenta domniei sale atinge noi varfuri:
  • +8 (8 voturi)    
    Pai... (Joi, 28 iunie 2018, 13:53)

    TotLaFel [utilizator]

    Domn' sofer! Din cate stiu ne-am agajat la un parteneriat care are niste conditii de-o parte si de alta! Din cate cunosc, domn' sofer, avem un MCV peste tara noastra! Pai domn' sofer, nerespectarea acestor conditii duce la ridicarea unui zid intre noi si partenerii nostri, si atunci sa vedem cum o sa vorbesti matale la zid, si atunci nu o sa te mai auda nimeni! Dar, ca o sliuga de vataf, nu iti pasa!
  • +6 (6 voturi)    
    cred ca a cam inceput sa tremure conducerea psd (Joi, 28 iunie 2018, 13:54)

    moka [utilizator]

    Si le-a zis Rus ca au luata-o pe o cale fara nicio iesire iar in fata este zidul.

    e interesant cum vine si Tariceanu de la intalnirea de la Bruxelles. S-ar putea sa faca un pas in lateral si sa-i lase pe astia de izbeliste.

    Acum incpem sa vedem si cu alti ochi istoria. S-ar putea ca cei care ne-au fost vanduti drept eroi (fiindca "s-au luptat pentru neatarnarea tarii" si aveau un discurs similar cu astia de acum) sa fi fost doar niste asupritori fara margini ai propriului popor (altfel de unde averile colosale pe care le acumulau?).
    Dar comunistii aveau nevoie sa ne infiga in gena ura de tot ceea ce este alogen. Doar asa credeau ei ca se pot mentine la putere, in detrimentul poporului.
    Le ajunsese cutitul la os oamenilor. D'aia au adus bai domn strain.
    D'aia vrem si la fotbal arbitri straini.
  • +9 (9 voturi)    
    incepand (Joi, 28 iunie 2018, 16:49)

    zicsieu [utilizator]

    de azi poti incet incet sa-ti recuperezi carnetul de sofer. oricum iti intorc citatul putin adaptat la genul tau: "Dvs. sunteti atat de prost incat e incredibil ce spuneti."
  • +8 (8 voturi)    
    Sa urmarim si site-ul ambasadei Rusiei. (Joi, 28 iunie 2018, 16:49)

    karla2019 [utilizator]

    "...în Constituția României nu este prevăzută o consultare a ambasadelor atunci cînd Parlamentul legiferează." Cu exceptia ambasadei Rusiei, nu-i asa?
  • +13 (13 voturi)    
    s-a urcat porcul in copac (Joi, 28 iunie 2018, 16:50)

    AliKimiku [utilizator]

    Musiu Nicolae nu accepta decizii decat de la nivelul lui Trump, iar pe de alta parte uita ca Romania e parte a UE si membru NATO deci ca atare NU, Parlamentul nu poate vota chiar ce vrea el. De exemplu nu poate vota alipirea Romaniei la CSI. Sau sa il declare pe Dragnea Fuhrer.
  • +4 (4 voturi)    
    pai atunci ai bunul simt (Joi, 28 iunie 2018, 17:03)

    CVL [utilizator]

    si dialogheaza cu noi, stimabile. Caci pana acum ne-ai ignorat, desi suntem cetateni ai Romaniei si ar trebui sa ne raspunzi cererilor si intrebarilor noastre caci noi te platim sa lucrezi in beneficiul si in folosul nostru.

    Ce spui, accepti un dialog cu cetatenii Romaniei?
  • +4 (4 voturi)    
    nici Shinzo Abe nu stiati ca e prim-ministrul (Joi, 28 iunie 2018, 17:11)

    yellowdog [utilizator]

    Japonie, voi stiti doar de necromanul borfash
  • +6 (6 voturi)    
    Cred ca si ei intreaba despre tine...cine e asta? (Joi, 28 iunie 2018, 17:51)

    trem [utilizator]

    Bai Serbane esti o jena chiar si pentru soferi, ca unii dintre ei sunt chiar oameni onesti, simpatici si cu bun simt. Dar tu nu esti asa dimpotriva - te omoara arogantza, superioritatea falsa de parvenit si vocabularul de 'sofer al lui Voicu'. Acolo esti si acolo vei ramane.
  • +2 (2 voturi)    
    sigur nu sunt șoferi de mafioți. (Joi, 28 iunie 2018, 18:19)

    ouyang [utilizator]

    .
  • +3 (3 voturi)    
    Sofer, de ce nu ? (Joi, 28 iunie 2018, 19:35)

    purplehaze [utilizator]

    Doresti o angajare ca sofer, Serbanica ? Ar fi cea mai buna solutie, numai asa poti sa afli si tu...amaratule, ce inseamna sa ai un statut de parlamentar adevarat al Uniunii Europene, ha !
    Ce-i cu voi, va aratati "coltzii" ??
    E buna zicala in cazul vostru cu "s-a suit scroafa-n copac", aveti tupeu, nu gluma !
  • +1 (1 vot)    
    Sssst catelus!,,,, ca nu aud Europa Libera! (Vineri, 29 iunie 2018, 0:19)

    Decadere [utilizator]

    .....se prinde tot mai prost!
    De ce latrii asa de tare? ...Nu se prea ingrijeste Dady de tine? ...nu te prea scoate la plimbare...esti cam supraponderal!
    Sau e posibil ca Dady insusi sa aiba ceva probleme?.... si ..na, nu poate sa le faca pe toate. Tic- Tac, Tic-Tac, bate ceasul pentru Dady al tau!
    Stii ce se intampla cu cateii incurabili care raman fara stapan? ...
    Pai e normaaaal sa nu stii, ce*i cu aia toti din Europa! Daca stai cu ochii lipiti pe harta, pe Teleorman, Germania, Belgia si restul nici nu se vad, nici nu exista. Nuuu? Daca orizontul tau se rezuma doar axa la Veorica-Dragneea-Ciordache-Codril. Nici nu ma mira...! Ce ai tu nevoie sa stii de ei?! Ei sunt doar asa nisteeee...tu esti alaa tare. Desi doar in clanta dar... nah PSD ..ce vrei mai mult!
  • 0 (0 voturi)    
    In general , (Vineri, 29 iunie 2018, 12:17)

    adrian88000 [utilizator]

    dobitocii nu stiu nimic ."Nu ştiu cine sunt aceşti reprezentanţi, nu ştiu care le este statutul "
  • +1 (1 vot)    
    “Nu ii cunosc” (Vineri, 29 iunie 2018, 21:26)

    grunespferd [utilizator]

    Tampit, marlan si ticalos!
    Nu-ti fa griji, te cunosc ei! Si noi, din pacate!