CSAT lasă dosarul Roșia Montana în grija Executivului: Guvernul dispune de toate instrumentele pentru a gestiona întregul proces de includere în lista UNESCO

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 27 iunie 2018, 12:11 Actualitate | Politic


Sedinta CSAT
Foto: Administratia Prezidentiala
Guvernul dispune de instrumentele și de instituțiile abilitate pentru a gestiona întregul proces de includere a „Peisajului cultural minier de la Roşia Montană” în Lista Patrimoniului Mondial UNESCO, CSAT luând act de informarea ministrului Culturii, transmite Administrația Prezidențială, la finalul ședinței Consiliului.

Președinția transmite că, potrivit Constituției și legii, Guvernul este cel abilitat să gestioneze dosarul Roșia Montana.

”Subiectul Roșia Montană, ca parte a patrimoniului cultural național și a patrimoniului cultural universal, a fost permanent în atenția Președintelui României, atât din punct de vedere cultural, cât și sub aspect social, cu impact major într-o zonă istorică a României. Tema supusă atenției are o dimensiune patrimonială, iar în baza cadrului legal existent, Guvernul României dispune de instrumentele și de instituțiile abilitate pentru a gestiona întregul proces de includere a <<Peisajului cultural minier de la Roşia Montană>> în Lista Patrimoniului Mondial UNESCO. În baza prevederilor constituționale și legale, membrii Consiliului Suprem de Apărare a Țării au luat act de informarea făcută de către ministrul Culturii și Identității Naționale, urmând ca problematica să fie în continuare gestionată de către Guvernul României”, se arată într-un comunicat de presă al Administrației Prezidențiale.

Ministrul Culturii, George Ivașcu, a transmis recent MAE adresa prin care solicita, în numele statului român, amânarea unei decizii privind includerea Roșiei Montane în patrimoniul UNESCO, cu două săptămâni înainte de a cere introducerea „în regim de urgență” a subiectului pe ordinea de zi CSAT pentru luarea unei decizii privind situația României. Potrivit documentului obținut de HotNews, Ivașcu reitera „solicitarea fermă de amânare a luării unei decizii” a Comitetului Patrimoniului Mondial din Cadrul UNESCO, de la finalul lunii iunie.


















1862 vizualizari

  • -3 (11 voturi)    
    Tradator (Miercuri, 27 iunie 2018, 12:19)

    Kindred [utilizator]

    KWI este un tradator de tara, nu degeaba se intelege asa bine cu PSD-ul caruia i-a daruit 3 premieri. Sper sa nu ajunga in turul 2 la urmatoarele alegeri si sa putem avea un om integru si combativ impotriva Ciumei Rosii.
  • +4 (10 voturi)    
    Nu e suficient... (Miercuri, 27 iunie 2018, 12:21)

    Lucian P. [utilizator]

    d-le presedinte. Prin acest gest doar v-ati spalat pe maini de aceasta responsabilitate. Da, este a Guvernului, insa cand este cat se poate de clar ce urmareste guvernul, ar trebui gasite variante alternative pentru a impiedica retragerea dosarului.
  • -3 (7 voturi)    
    . (Miercuri, 27 iunie 2018, 12:31)

    Evq [utilizator]

    Mno, eu zic să se spele pe mâini și de legile justiției și codul administrativ, că și alea tot de competența altcuiva sunt.
  • -6 (10 voturi)    
    normal! (Miercuri, 27 iunie 2018, 12:59)

    revo [utilizator]

    Se poate schia la Rosia Montana? Nu.
    Se poate pedala la Rosia Montana? Da, s-ar putea, dar ar fi un traseu de anduranta, nepotrivit pentru un ficus.

    Deci, chestiunea nu este de interesul ficusului sef CSAT.
  • -2 (2 voturi)    
    are nevoie de alt mandat pentru asta!! (Miercuri, 27 iunie 2018, 14:44)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    e mult de citit, intelegeti!
  • -2 (2 voturi)    
    Nu ..... (Miercuri, 27 iunie 2018, 14:57)

    tenismenul [utilizator]

    intelegeti, ce jocuri face KWJ? El face jocurile antiromanilor! Plimbari pe bani publici, satisfacerea intereselor personale, invitatii, etc. Nu mai merita nici o candidatura!
  • 0 (2 voturi)    
    Corect! (Miercuri, 27 iunie 2018, 14:57)

    Andy500 [utilizator]

    Daca ii ard palmele pe guvernanti, sa suspende ei dosarul. E un cuvant cheie acolo: "includerea" in patrimoniul UNESCO.
    Deci daca au chef sa faca altceva cu dosarul, or sa suporte si consecintele, fara girul CSAT.
    • 0 (0 voturi)    
      ce consecinte sa suporte? (Miercuri, 27 iunie 2018, 15:45)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Andy500

      cand? cine i-ar putea face sa suporte ce?
  • -1 (5 voturi)    
    Lol (Miercuri, 27 iunie 2018, 14:59)

    HP [utilizator]

    Eu zis sa puneti pe lista UNESCO si Valea Jiului, si toate zonele industriale ale tarii, ca asa vor tefeleii pe care oricum nu ii afecteaza si nu inteleg dramele prin care trec oamenii de acolo.
  • +3 (3 voturi)    
    Este pe maini "bune ",de gropari ai proiectelor (Miercuri, 27 iunie 2018, 14:59)

    Plagarus [utilizator]

    Fanariotii vor deveni amintiri de inflorire, pe langa (ne)pricopsitii astia de psdisti pe cat de lacomi pe atat de rau voitori.