Strategia lui Dragnea pentru moțiunea de cenzură: „O să fim prezenți cât va fi necesar să se asigure cvorumul, dar nu vom vota”

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 25 iunie 2018, 16:23 Actualitate | Politic


Viorica Dancila si Liviu Dragnea
Foto: Agerpres/AP
Parlamentarii PSD și ALDE vor fi în sală la dezbaterea moțiunii de cenzură, însă nu vor participa la vot. „(PNL) Să-și asigure numărul de voturi, dacă tot au inițiat moțiunea”, a comentat Liviu Dragnea, insistând că „nu sunt tensiuni în Coaliția de guvernare”. 

„Nu sunt tensiuni în Coaliția de Guvernare. Am discutat despre moțiune. Am și votat procedura pe care o vom urma. O să fim prezenți cât va fi necesar să se asigure cvorumul, dar nu vom vota. (PNL -n.r.) Să-și asigure numărul de voturi, dacă tot au inițiat moțiunea”, a spus Dragnea. 

Moțiunea de cenzură "Demiterea Guvernului Dragnea-Dăncilă, o urgenţă naţională!", depusă de PNL, USR și PMP, va fi citită luni în plenul reunit al celor două camere ale Parlamentului, dezbaterile și votul fiind programate pentru ședința de miercuri. 

PNL critică Exectivul pentru rata record a inflaţiei, de 5.4%, creşterea ROBOR şi tentativă de subordonare politică a magistraţilor. "Indicatorii statistici din acest an spun aproape totul despre incompetenţa vădită a acestui guvern! Guvernul Dăncilă poate fi numit, pe bună dreptate, guvernul scumpirilor! Inflaţia, adică ritmul de creştere a preţurilor de consum, a ajuns la 5,4%, fiind la cel mai ridicat nivel din ultimii 5 ani. (...) ROBOR, indicatorul de referinţă pentru dobânzile la creditele bancare, a ajuns la aproape 3%, adică la cel mai ridicat nivel din ultimii patru ani, determinând creşteri importante ale ratelor bancare pentru tinerii care au credite. În unele cazuri ratele au ajuns să fie mai mari şi cu câteva sute de lei lunar", se arată în textul moţiunii de cenzură a PNL. 

Liberalii mai susţin că, din cauza măsurilor Cabinetului Dăncilă, datoria publică a statului român a ajuns la 100 de miliarde de lei, doar în anul 2016 România împrumutând peste 24 miliarde lei.



















3724 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Hahahhaha (Luni, 25 iunie 2018, 16:47)

    vali_s [utilizator]

    Frica .... le este cam frica .....
  • +4 (4 voturi)    
    lasi, ca de obicei (Luni, 25 iunie 2018, 16:56)

    subcultura [utilizator]

    bai, daca esti marte smecher si nu iti este frica, procedura de vot trebuie sa fie secreta in cabina

    votul in parlament e poate prima si cea mai mare frauda in tara asta. se voteaza la ordinul liderului de grup, se voteaza la vedere incat sa poata fi controlat, desi legea spune ca la votul cu bile, votul trebuie sa fie secret. nici macar cel ce voteaza nu poate incalca obligatia.

    Nu exista parlamentari exista doar niste maini care se ridica atunci cand ordona seful partidului
  • +1 (1 vot)    
    frica... (Luni, 25 iunie 2018, 16:59)

    aricu [utilizator]

    Da, ii e frica la turbatu' de Dragnea... sa nu cumva sa fie 'tradatori' prin clanul lui. Daca nu poate sa-i faca pe PSDei sa voteze la vedere asa cum este el obisnuit sa faca 'democratic', ii obliga sa iasa din sala ca sa nu aiba surprize. Mare, mare, imputit de om. Nu-mi vine sa cred ca inca il sustin ai lui... io as fugi de langa un astfel de om cat m-ar tine picioarele ca astfel de lasaturi nu aduc decat nenorocire...
  • +7 (7 voturi)    
    nu (Luni, 25 iunie 2018, 17:38)

    andrei1232000 [utilizator]

    mai puneti poze in care apare Viorica Vasilica. Ne stricati ziua numai uitandu-ne la ea, vazand cine a ajuns sa conduca guvernul Romaniei. Cred ca si cei din Oman au renuntat sa o mai invite cand i-au vazut privirea tampa.
  • +1 (1 vot)    
    Este clar ca Dictatorului Liv Jong UNU (Luni, 25 iunie 2018, 18:12)

    Rescator [utilizator]

    ii este frica de proprii parlamentari.Asa ca le interzice sa voteze,ceea ce este ilegal,dar normal pentru un
    partid bolsevic care lucreaza,din greu,la distrugerea
    Romaniei,in folosul unei puteri straine(Dorneanu a adus noile ordine si foaia de parcurs,marșrut cum zic rusii).
  • +1 (1 vot)    
    Traducere (Luni, 25 iunie 2018, 18:17)

    vidra [utilizator]

    Nu sunt tensiuni în Coaliția de Guvernare.== sunt tensiuni în Coaliția de Guvernare.

    Am și votat procedura pe care o vom urma. == Eu am zis ce o sa facem si nimeni nu m-a contrazis

    O să fim prezenți cât va fi necesar să se asigure cvorumul, dar nu vom vota == Nu am incredere in pesedisti asa ca sa nu va prind pe vreunul ca votati
  • +2 (2 voturi)    
    gainarul sef !!!! (Luni, 25 iunie 2018, 19:40)

    asada [utilizator]

    Primu barbat ,marele sef ,capo del tuti capi,omnipotentul si ce mai vreti voi sa ii atribuiti,este de fapt o lichea lasa caruia ii flutura chilotii de frica mai ceva ca steagul rosu al partidului !!!Uniti in furtisaguri si talharii deputatii si senatorii PSD nu se bucura de increderea hotului sef !!!! Ca sa va dati seama de valoarea scursurilor ce s-au cocotat la conducerea tarii ,adevarat ajutati de somnul ratiunii romanilor !!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    frica (Marţi, 26 iunie 2018, 8:32)

    Francisc 1 [utilizator]

    .