Liviu Dragnea, despre modificările la Codul Penal: Trebuie să grăbească procedura, o să facem sesiune extraordinară

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 25 iunie 2018, 15:12 Actualitate | Politic


Dragnea si Tariceanu
Foto: Agerpres
Președintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat luni că procedurile parlamentare trebuie „grăbite” și a anunțat o sesiune extraordinară pentru aprobarea modificărilor la Codurile Penal și de Procedură Penală.

„Trebuie să grăbească procedurile” în Parlament, a spus Dragnea, într-o scurtă declarație făcută la Palatul Parlamentului, anunțând totodată și o „sesiune extraordinară” dedicată acestui subiect dar care nu o să „țină toată vara”.

„O să cer azi celor din Comisie să închidă odată Codul penal, să meargă la votul final, după care intră în circuitul obișnuit”, a adăugat șeful PSD.

Chestionat dacă nu cumva și-a schimbat optica, având în vedere că vineri, în prima ieșire publică după condamnare, afirmase că în Parlament nu mai este o ”procedură normală” și PSD este decis să meargă până la capăt cu modificarea legilor justiției și a codurilor penale, Dragnea a replicat: „Am vorbit de faptul că am respectat absolut toate termenele, le-am, le-am lungit și nu e cazul”.

Întrebat dacă este exclusă în acest moment o ordonanţă de urgenţă privind Codurile penale, Dragnea a răspuns: "Da".

Liderul PSD a afirmat că el nu a spus "ordonanţă de urgenţă". "Voi aţi spus", a spus el, citat de Agerpres.

Cu câteva ore înainte, Tăriceanu afirmase că nu se pune problema unei ordonanțe de urgență pentru adoptarea modificărilor la Codurile Penale.

„Scoateți din discuție acest subiect. Vom merge exclusiv pe calea dezbaterii parlamentare”, le-a spus Tăriceanu ziariștilor prezenți la Palatul Parlamentului, după o reuniune neanunțată a coaliției de guvernare, la care au mai participat, printre alții, liderul PSD, Liviu Dragnea, și premierul Viorica Dăncilă.



















9689 vizualizari

  • +32 (36 voturi)    
    Se strange latul! (Luni, 25 iunie 2018, 15:15)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Si odata cu el si gatul tau!
    Doamne ajuta!
    La brutarie!
  • +43 (45 voturi)    
    De unde graba asta (Luni, 25 iunie 2018, 15:15)

    CipCC [utilizator]

    Noi nu ne grabim, tu de ce te grabesti?
  • +34 (38 voturi)    
    Sesiune extraordinara pentru hoti (Luni, 25 iunie 2018, 15:17)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ca la altceva tot nu v-a dus mintea pana acum, lepre ordinare ce sunteti
  • +29 (33 voturi)    
    Da, da... (Luni, 25 iunie 2018, 15:19)

    Cataleya [utilizator]

    Azi vorbeste de sesiune parlamentara, iar miercuri noaptea va da OUG.
    Cine mai pune pret pe declaratiile acestui specimen?
    • +13 (13 voturi)    
      Practic Dragnea are 2 solutii: (Luni, 25 iunie 2018, 16:40)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      1) sa treaca rapid legile prin Parlament, apoi sa le trimita la promulgare. Doar ca Johannis nu le va promulga sub nicio forma, asa ca va fi nevoie si de demiterea presedintelui. In aceasta situatie presedinte interimar va deveni Tariceanu. Chiar si o zi daca va fi demis Johannis, Tariceanu va promulga legile justitiei si vor intra in vigoare. Odata intrate in vigoare, Dragnea va scapa basma curata pentru ca fapta lui se dezincrimineaza. Aceasta e solutia cea mai ,,democratica'' pentru PSD doar ca dureaza si e posibil ca sentinta finala in procesul lui Dragnea sa se dea inainte sa intre legile in vigoare
      2)a doua solutie este sa treaca legile prin ordonanta de urgenta. E mai rapida, Dragnea scapa, dar are inconvenintul ca iar iese lumea in strada, plus ca e mai puin democratica.
      Tare imi e mie teama ca Dragnea va recurge la solutia nr. 2. Dupa care, oricat se va iesi in strada, nu o mai abroga.
    • +2 (2 voturi)    
      I-a apucat pofta de munca.................... (Luni, 25 iunie 2018, 19:49)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      BRUSC asa
      Fac si munca extra
      iti dai seama ce extenuati trebuie sa fie?


      DUIE MRAGNEA
  • +26 (30 voturi)    
    repede repede (Luni, 25 iunie 2018, 15:24)

    liviu_ [utilizator]

    ca ticaie ceasul...
    vai de capul nostru ce kkt de tara am ajuns...

    sa ne gandiom ca ungaraia si polonia au supus justitia, dar nu au distrus justitia si legile pt o mana de infractori...
    idem turicia si rusia (cu exceptia ca ele sunt deja dictaturi, noi urmam)
  • +21 (25 voturi)    
    QED (Luni, 25 iunie 2018, 15:26)

    Martinezu [utilizator]

    Nu stiu de ce toata lumea fuge de OUG si inchide pasiv ochii la legile din parlament. Care intr-un final se dovedesc a fi cel putin la fel de nocive.
    Cunosc cativa care spun ca nu mai merg la proteste, ca si-au facut datoria. Ce se dezbate in parlament este bine dezbatut!!!
    Adica daca parlamentul voteaza o lege prin care cinstitii merg la inchisoare si invers, acceptam pentru ca asta e pe ale democratica.
    PSD ul trebuie scos din Parlament chiar mai inainte de a fi scos din guvern.
    • -14 (14 voturi)    
      pentru ca Parlamentul este cea mai democratica... (Luni, 25 iunie 2018, 16:06)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      ...institutie intr-o democratura, reprezentat direct interesele poporului.
      • +15 (15 voturi)    
        nu si un (Luni, 25 iunie 2018, 16:27)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        parmlment de penali ca in România, unde s-au adunat lepadaturile care iti seamana leit.
    • 0 (10 voturi)    
      Păi cine merge la proteste? (Luni, 25 iunie 2018, 16:18)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      La Bucuresti, Meropola Rosie si fief PSD, abia daca 0.1% din populatie lasa berica, micii, grătarul sau tv-ul ca sa protesteze. Hai sa fim seriosi,...
  • +17 (19 voturi)    
    Hotii de buzunaree l-au rugat (Luni, 25 iunie 2018, 15:47)

    Frank777 [utilizator]

    pe Dragnev sa se grabeasca.Este o problema. Hotii de buzunare au si ei o dorinta ca de la infractor la infractor. Furtul de buzunare fiind asimilat abuzului in functie, amandoua avand finalitatea ca cineva baga mana in buzunarul cetateanului si fura banii, trebuie inclus in programul de guvernare.Si in legile penale. Hotii de buzunare au luat mesajul lui Dragnev : Cer scuze celor din inchisori ...ca este o promisiune pentru ei. Asimilat abuzului in functie furtul din buzunare este dupa parearea oamenilor, de drept, de inclus la eliminarea din penal.
    • +10 (10 voturi)    
      Cam asa... (Luni, 25 iunie 2018, 16:20)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      ... sau, mă rog, să fie condamnati doar cei care au șmanglit dintr-un buzunar peste 200.000 euro și i-au folosit in interes propriu.
  • +32 (34 voturi)    
    cand vietile a mii de pacienti (multi copii) (Luni, 25 iunie 2018, 15:47)

    qwerasdf [utilizator]

    erau puse in pericol de lipsa imunoglobulinei nu s-a dat nimeni peste cap cu sesiuni extraordinare

    cand e vorba de scaparea infractorului Dragnea, se poate lucra in regim de urgenta...

    asta e tara in care traim! Vietile si libertatea violatorilor, coruptilor si criminalilor sunt mai importante decat vietile unor fiinte inocente precum sunt copiii.

    Sper sa ajunga la lada de gunoi a istoriei! si el si tradiceanu.
    • -20 (22 voturi)    
      Doamne, cum incercati sa profitati de copii (Luni, 25 iunie 2018, 16:12)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      in lupta politica, chiar asa rau ati decazut, scopul scuza mijloacele, nu-i asa #rezist?
      • +17 (19 voturi)    
        adica (Luni, 25 iunie 2018, 16:30)

        Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        intre puscariasi si copii, tu alegi puscariasii?
      • +3 (5 voturi)    
        sluga psdista... (Luni, 25 iunie 2018, 17:10)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        FAPTE:
        1 - crizele de medicamente sunt pe vremea "domniei" psd
        2 - psd s-a miscat cu viteza melcului schiop!
        3 - dracnea si-a cerut scuze puscariasilor (nu victimelor de la Colectiv, nu victimelor din spitale etc)

        nu profita nimeni de niste copii, DIMPOTRIVA!!! sesizam niste erori GRAVE ale psd!!! pe care tu pur si simplu le ignori ca sa mai dai o limba in fundul psdului pe care-l iubesti asa mult
      • +3 (5 voturi)    
        Pai nah, unii isi apara copiii (Luni, 25 iunie 2018, 17:36)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Altii puscariasii!!!
  • +13 (13 voturi)    
    De ce nu e in puscarie acum ? (Luni, 25 iunie 2018, 16:06)

    Captain Obvious [utilizator]

    de ce in alte tari ar fi in puscarie? ce il tine afara?
    • +13 (13 voturi)    
      are dreptul la recurs (Luni, 25 iunie 2018, 16:42)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Nu s-a citit sentinta definitiva, Dragnea a facut recurs la o instanta superioara, sa vedem ce zic cei de la Inalta Curte de Casatie si Justitie. Daca si ei il declara vinovat, in aceiasi zi va trebui sa se predea la politie pentru a fi dus si incarcerat.
      • +5 (5 voturi)    
        ty (Luni, 25 iunie 2018, 17:24)

        Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        sper sa se miste repede lucrurile
  • +4 (4 voturi)    
    ii spuneam necromanul acum adaug (Luni, 25 iunie 2018, 17:17)

    yellowdog [utilizator]

    criminalul la apelativul acestui odios...

    ma nenorocitule tu te joci cu vietile unor amarati de copii, ce poate sa fie mai criminal decat atat?

    si psd-ul face zid in jurul tau? psd-istilor o sa raspundeti pana la ultimul
  • +3 (3 voturi)    
    ...hmmm (Luni, 25 iunie 2018, 18:41)

    badia [utilizator]

    Asta nu trebuie crezut nici cind spune cit e ora. Face acum o fenta, dar e cu gindul la ordonanta.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu au facut nimic pt.TARA, (Luni, 25 iunie 2018, 19:15)

    burebista [utilizator]

    Nici o investitie ,ZERO BARAT . Doar sa schimbe legile sa scape cei care au FURAT.
  • 0 (0 voturi)    
    violatorii saracii ! (Marţi, 26 iunie 2018, 7:52)

    Francisc 1 [utilizator]

    va dati seama ca daca avea o acuzatie de viol modificarea era in sensul eliminarii violului sau sa-i puna un prag , de la trei violuri in sus , si scapau si violatorii ceilalti pe langa el! Asa nu au noroc decat delapidatorii din banul statului.
    • +1 (1 vot)    
      asa e! (Marţi, 26 iunie 2018, 11:25)

      Gelum [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      circula o gluma pe internet, ca se spera sa il prinda cu niste iarba/jointuri la el... :) ca cine stie, se legalizeaza...