Kelemen Hunor: Ceea ce Ludovic Orban numește „negociere” a fost o cafea, prin 20 mai / M-a întrebat ce părere am despre anticipate şi i-am răspuns: Eu spun una şi tu mă întrebi alta

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 25 iunie 2018, 13:13 Actualitate | Politic


Kelemen Hunor
Foto: Agerpres
Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, susţine că nu a negociat cu liderul PNL, Ludovic Orban, despre moţiunea de cenzură. Liderul maghiar afirmă că s-a întâlnit cu Orban la o cafea, în jurul datei de 20 mai, și i-a adresat câteva întrebări clare legate de viitorul politic la care nu a primit răspunsuri, relatează Mediafax.

Kelemen Hunor a declarat, luni că la o discuţie cu Ludovic Orban a dorit să ştie ce se întâmplă după moţiunea de cenzură, cine va fi premier, cine vor fi miniştrii unor portofolii importante, care este programul de guvernare.

„UDMR nu a stabilit nimic legat de moţiunea de cenzură, probabil că miercuri dimineaţă vom avea o şedinţă comună în care vom stabili. Dar am auzit că Ludovic Orban a negociat cu mine, dar ceea ce dânsul numeşte o negociere, a fost o discuţie la o cafea, undeva prin 20 mai. Nu acum, nu după ce au depus moţiunea de cenzură, ci în urmă cu peste o lună. Nu am negociat. I-am spus atunci d-lui Orban că vreau să ştiu ce se întâmplă după moţiunea de cenzură, presupunând că există şansa de a schimba Guvernul, vreau să ştiu pe ce majoritate se bazează, cu semnături. Cine va fi premierul, susţinut de o majoritate, cu cele peste 200 de semnături, aşa cum se face în ţări civilizate. Apoi am vrut să văd programul de guvernare, să ştim ce se face cu ţara, cine sunt miniştrii portofoliilor importante – Finanţe, Interne, Apărare, Educaţie, Transporturi, Dezvoltare regională, Economie şi care sunt acţiunile pe termen scurt şi mediu pentru jumătatea de mandat – fiscalitate, educaţie, dezvoltare infrastructurală, să ştim în ce direcţie se duce ţara. Sunt chestiuni simple, oneste, transparente”, a spus Kelemen.

Potrivit acestuia, alte aspecte ridicate în faţa lui Ludovic Orban au vizat şi relaţiile româno-maghiare, poziţia PNL faţă de comunitatea maghiară, mai ales în condiţiile în care, în ultimele săptămâni, au fost acţiuni care nu pot fi catalogate decât ostile din partea Uniunii.

„I-am spus că nu ne interesează guvernarea, nu vrem să intrăm la guvernare, nu ne interesează portofolii, dar dacă toate cele ridicate de mine primesc răspunsuri convingătoare şi lipsesc doar 30 de voturi, voi merge în faţa colegilor şi voi argumenta că se pot alătura opoziţiei. M-a ascultat şi apoi m-a întrebat ce părere am despre anticipate şi i-am răspuns că <eu spun una şi tu mă întrebi alta>. La anticipate se poate ajunge foarte greu în România pentru că, la a doua încercare, indiferent cine va fi propus premier va fi votat, ştim foarte bine acest lucru. Mi-a spus că dacă va avea răspunsuri mă va contacta. Dar nu am mai primit nici un răspuns”, a mai spus liderul Uniunii.

Kelemen Hunor a precizat că, pentru el, alte chestiuni sunt irelevante, „că e Dăncilă, că nu e Dăncilă, nu contează”.

„Când vorbim de moţiunea de cenzură şi, într-adevăr se pune problema unui schimb de echipă şi majoritate şi nu este doar un exerciţiu politic de altfel extrem de necesar şi foarte bine fondat constituţional pe instituţia moţiunii de cenzură, atunci despre aceste aspecte trebuie să discutăm. Nu am cum să discut altceva”, a conchis preşedintele UDMR.

Președintele PNL, Ludovic Orban, declara la Suceava că așteptă ”poziționarea UDMR” după negocierile purtate pentru susţinerea moţiunii de cenzură.

„Am purtat negocieri cu UDMR, de asemenea am purtat negocieri cu parlamentari individuali din coaliția majoritară, negocieri care vor continua luni, marți și miercuri până în momentul votului. (...) Așteptăm poziționarea din partea UDMR: vor să stea alături de Liviu Dragnea, să îi acorde un continuare un CEC în alb, să gireze voturile parlamentarilor UDMR, pentru că dacă fac lucrul acesta înseamnă că nu vor ține cont de cei care i-au trimis în Parlament”, a spus duminică Orban, într-o conferință de presă la Suceava.



















7014 vizualizari

  • -3 (31 voturi)    
    Orban (Luni, 25 iunie 2018, 13:19)

    noi2013 [utilizator]

    Orban habar nu are pe ce lume este. Discursul si intrebarile lui Hunor sunt de bun simt. Asta ar trebui sa vina si sa discute opozitia, nu ca Dragnea e penal. Asta stim si singuri, e simplu de vazut.

    Mai greu e sa ne convinga ceilalti ca stiu ce trebuie facut, pot si vor sa faca. PNL-ul a venit cu primar intr-un tur, iar Ciolos nu s-a sinchisit nici macar sa incerce sa schimbe legea
    • +23 (31 voturi)    
      Da, desigur (Luni, 25 iunie 2018, 13:30)

      anonimusss [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      E bine ca PSD-ul a convins UDMR-ul cu programul de guvernare ce a facut muci economia si cu oamenii capabili din guvern: dancila. C.Dan, Olguta, etc. Robor: 3.13%, inflatie 5.5%, conbustibil cu 25% mai mare. Nu-i asa domnule Hunor? PSD-ul a fost convingator.... mai ales dupa ce v-a promis autonomie, tinut secuiesc. Rusine sa va fie de vanduti....
      • +9 (11 voturi)    
        exact aia i-au convins (Luni, 25 iunie 2018, 14:02)

        Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui anonimusss

        nu faptul ca poate sa suga de la ungurii lor fara grija de a fi prins
    • -7 (21 voturi)    
      asta caut si eu (Luni, 25 iunie 2018, 13:33)

      zicsieu [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      solutiile PNL dupa ce cade dragnea. adica ma intereseaza si ce ramane dupa viitura. orban e un idiot : se viseaza prim ministru. trisssssssst.
  • -27 (37 voturi)    
    deci (Luni, 25 iunie 2018, 13:19)

    cucuveauamov [utilizator]

    motiunea va fi semnata de ridicolii de la USR si citiva ametiti de la PNL ...
    • +20 (24 voturi)    
      Esti o specie pe cale de disparitie, postacule PSD (Luni, 25 iunie 2018, 13:53)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      USR e singurul partid normal la cap din Parlament.

      Mai inchina-te o data la Dragnea, sluga, poate te ia in Brazilia cand va veni vremea sa fuga de justitie.

      Sau ti-e teama ca USR a venit cu petitia "Fara penali in functii publice", ceea ce inseamna ca iti vei pierde painea de sluga cand stapanul tau va fi dat afara?
    • +1 (3 voturi)    
      copeicile alea ce le primesti (Luni, 25 iunie 2018, 17:28)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      pt ineptiile astea sa ti se opreasca in gat
    • 0 (2 voturi)    
      Stii ca pt prosti desteptii is ridicoli??? (Luni, 25 iunie 2018, 18:16)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Si nici nu stiu de ce, ca-s prosti, dar mare le e frustrarea si invidia!!!!!
  • +13 (21 voturi)    
    si de data asta (Luni, 25 iunie 2018, 13:23)

    zicsieu [utilizator]

    udmr e de partea jegului. totusi vad ca si orban umbla cu cioara vopsita si spune mici minciunele. astia nu inteleg ca s-a dus vremea lor ca repere morale. sunteti perimati, invechiti si inutili. + plus ca e f jenant si deranjant cum udmr se afla in pozitia in care sa direjeze destinele romaniei.
  • +19 (25 voturi)    
    Pe bune? (Luni, 25 iunie 2018, 13:27)

    omezu [utilizator]

    Mai e ceva de negociat cu p$d-istii cu accent? Au votat la gramada modificarile la codul penal. Ce mai e de negociat? Sper sa ajunga ca PSD-ul, adica in afara viitorului parlament.
  • +6 (12 voturi)    
    ba ungure... (Luni, 25 iunie 2018, 13:55)

    liviu_ [utilizator]

    eu inteleg ca la voi poate e altfel... si nu neg faptul ca Orban nu e chiar cel mai abil politician...
    dar negocierile nu se fac la "cafea" ?!
    • +5 (9 voturi)    
      Asa a negociat Kelemen cu DracNea (Luni, 25 iunie 2018, 15:00)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      si i-a spus Draqnea ce ministri vor fi si ca programul de guvernare e sa distruga statul de drept.
  • +10 (16 voturi)    
    Aiurea... (Luni, 25 iunie 2018, 14:13)

    ciuma.rosie [utilizator]

    astia vor sa stie care e cota de paduri pe care mai pot sa o FURE ! Altceva nu-i intereseaza . Niste infractori ca toti psd-istii !
  • +6 (8 voturi)    
    mai (Luni, 25 iunie 2018, 14:44)

    andrei1232000 [utilizator]

    sunt cativa dinozauri de pus la naftalina: Melescanu, Orban, Tariceanu, si gastile lor, dupa care se poate incerca o opozitie ca lumea in jurul USR si alui Ciolos (daca are curaj sa-si asume vreun rol).
  • +7 (11 voturi)    
    "eu spun una si tu ma intrebi alta" (Luni, 25 iunie 2018, 14:44)

    razeshu [utilizator]

    Mai concret "eu intreb cat ?" si "tu imi vorbesti de anticipate" :) E greu sa negociezi cu UDMR ul, nu le poti oferi mai mult decat PSD ul. Adica aproape tot. Fain,nu ? Daddy votat de romanii verzi si lobotomizati se face pres in fata astora si votantii ling suta aia de lei in plus multumiti si ii doare la basca.
  • -7 (9 voturi)    
    Trebuie sa recunosc ca Hunor are dreptate. (Luni, 25 iunie 2018, 15:11)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Ceea ce le-a promis Dracnea e important pentru UDMR si, obiectiv, ei nu pot da vrabia din mana pe cioara de pe gard.
    In definitiv, udemeristilor putin le pasa de soarta noastra ca natie, atata timp cat noi nu facem nimic pentru ca ei sa se simta aici ca fiind ACASA. Asa ca, atata timp cat prin santaj la Dracnea pot obtine cate ceva, e logica atitudinea lor.
    Daca as fi etnic maghiar, as proceda si mai radical decat Hunor.
  • +2 (2 voturi)    
    Eu nu inteleg de ce nu se incearca mai intai (Luni, 25 iunie 2018, 19:06)

    Rahan5 [utilizator]

    inlaturarea lui Dragnea de la conducerea Camerei Deputatilor.
    Cu siguranta ar merge mai usor decat cu Motiunea.
    Nici n-are rost sa faci Motiunea atat timp cat nu reusesti sa dai jos Seful Camerei Deputatilor.
    Dragnea a fost dovedit ca e hot de 2 ori, deci nu este de asteptat ca nu va fi dat jos de toate partidele cu exceptia unora de la PSD +ALDE.