Cristian Preda vorbește despre ipoteza dizolvării PSD: Nu cumva PSD s-a pus în afara legii? Mai urmăresc pesediștii exercitarea legală a puterii?

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 24 iunie 2018, 9:06 Actualitate | Politic


Cristian Preda
Foto: AGERPRES
Europarlamentarul Cristian Preda lansează spre dezbatere ipoteza dizolvării PSD, pe cale judecătorească, invocând un articol din legea partidelor politice care spune că acest lucru este posibil dacă activitatea formațiunii respective a devenit ”ilicită sau contrară ordinii publice”. 

Preda se întreabă dacă nu cumva PSD s-a pus în afara legii transformându-se într-un ”grup de presiune pentru un infractor”, așa cum declara ieri președintele Klaus Iohannis. 

”Președintele Iohannis consideră că PSD a devenit un <<grup de presiune și lobby pentru un infractor>>. În aceste condiții, nu cumva formațiunea lui Dragnea intră sub incidența articolului 46 din legea partidelor politice? Articolul cu pricina cere dizolvarea unui partid <<pe cale judecătorească>>, dacă <<partidul urmărește alt scop decât cel care rezultă din statutul și programul politic al acestuia>> sau dacă <<scopul sau activitatea partidului a devenit ilicită ori contrară ordinii publice>>. Mai urmăresc pesediștii exercitarea legală a puterii? Nu cumva ei vor să folosească majoritatea pentru a anula separarea puterilor? Un lider care se asociază cu pușcăriașii, nu cu cetățenii liberi, mai poate conduce adunarea care dă legi? Nu cumva PSD s-a pus în afara legii? Poate n-ar fi rău să auzim opinia unor juriști”, a scris Cristian Preda, pe Facebook.



















3271 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Nu cumva? (Duminică, 24 iunie 2018, 9:14)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    "Preda se întreabă dacă nu cumva PSD s-a pus în afara legi"

    psd ESTE un grup de infractori. Doar hotii si complicii lor pot face parte din aceasta adunatura urât mirositare care si-a anexat tara ca sa o jefuiasca si sa se imbuibe ei si clientela lor. PSD=FSN=PCR, o adunatura CRIMINALA si care trebuie sc0asa in afara legii.
    • -5 (7 voturi)    
      hei (Duminică, 24 iunie 2018, 14:48)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Problema este ca ultimul sondaj de opinie da PSD la 44%.
      • +6 (6 voturi)    
        Asa, si..?! (Duminică, 24 iunie 2018, 15:50)

        blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Cu sau fara 44% , psd tot GIO este (grup infractional organizat) , deci ar cadea sub incidenta legii. De altfel, ceea ce face psd de ceva timp nu prea are cum sa nu cada sub incidenta legii , exista legi si pentru derapaje de-astea .Numai ca cineva trebuie sa ia taurul de coarne, cu orice risc .
      • +3 (3 voturi)    
        stiu ca (Duminică, 24 iunie 2018, 17:24)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui john70

        esti un postac pesedac, asa ca daca vrei sa fii credibil cu acest 44%, spune-ne si in baza carui sondaj a rezultat acest procentaj, cine si unde l-a facut.
  • +5 (5 voturi)    
    Iată (Duminică, 24 iunie 2018, 9:16)

    gebica [utilizator]

    Un punct de plecare pentru redeșteptarea României. Mai ales că nu se referă la codul penal sau altă lege supusă în acest moment procesului de masacrare pe repede înainte. Dar mai știi? Cu un OUG bine țintit se rezolvă și articolul 46. Dar ar fi prea de tot. De parcă încă nu este.
  • +4 (4 voturi)    
    aceasta clica (Duminică, 24 iunie 2018, 9:34)

    DiDiRo [utilizator]

    cu nume oficial de PSD este de fapt GRUP INFRACTIONAL ORGANIZAT cel putin din 2012 si cred ca DIICOT si SRI nu si-au indeplinit constiincios datoria de a apara statul roman.
  • +7 (7 voturi)    
    PSD s-a pus demult inafara Legii (Duminică, 24 iunie 2018, 9:41)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    evenimentele recente nu fac decat sa confirme iar acest lucru.

    Ultimele declaratii ale lui Dragnea si Olguta Vasilescu echivaleaza cu doua marturii care atesta faptul ca PSD-ul e doar un GIO. Dragnea admite senin ca a convocat mitingul "urias, de sute de mii de oameni" ca sa puna presiune pe judecatori in cazul angajarilor fictive. Iar Vasilescu sustine cu tarie ca Dragnea a fost condamnat pentru ca PSD-ul nu a schimbat suficient de repede Legea ca sa-l scape.

    Exista "cetateni romani" care pot lamuri foarte repede acest aspect, si nu sunt din randul PSD. Ci din randul PNL. Dar acestia tac pentru ca au fost complici cu PSD in 2012 si NU AU CURAJUL nici acum sa admita ca au fost partasi la o incercare de lovitura de stat. Abjectia acestor indivizi o depaseste pe cea a lui Dragnea&co. Pentru ca ei pot opri acest atentat la siguranta nationala a ROmaniei, dar aleg sa taca. DE FRICA.

    Domnule Orban, spuneti-le colegilor din partidul PNL sa expuna public macar in al doisprezecelea ceas aceste aspecte.
  • +5 (5 voturi)    
    O idee foarte buna, merita incercat, (Duminică, 24 iunie 2018, 10:26)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    desi cred ca legile fiind facute de hoti, totul e optional.
  • +6 (6 voturi)    
    Este o varianta de luat in calcul (Duminică, 24 iunie 2018, 11:11)

    Lawrenciu [utilizator]

    Ce-ar fi daca pana la alegerile prezidentiale, PSD ar disparea ca partid? Dar daca partidul celor care detin majoritatea in parlament, se dizolva, atunci membrii partidului desfintat nu mai au nici-o legitimitate, nici-un drept de a intocmi si aproba legi, ajungandu-se in final la alegeri anticipate!
    In cazul asta, presupun ca presedintele, sau oricare alt lider al opozitiei, se poate sesiza in vederea stabilirii unui rezultat, si anume: respectarea conditiilor legii, referitoare la existenta unui partid ( in cazul de fata fiind PSD ).
    Deci, PSD exista ca partid legal, sau a intrat in ilegalitate? Din moment ce PSD are ca predecesor FSN, este clar pentru toti ca PSD nu ar fi trebuit sa existe niciodata.
  • +5 (5 voturi)    
    In afara legii cu psdragnea (Duminică, 24 iunie 2018, 11:39)

    blackbeard [utilizator]

    Societatea civilia si platitorii de taxe va sustin!

    Psdragnea numai partid de stanga nu este, in momentul asta. Locul multora din acea cloaca este in puscarie. Doctrina lor a ramas doar un nume fad. Daca a insemnat vreodata ceva pentru ei.

    Cei care vor doctrina de stanga, sa faca bine sa-si infiinteze un pardid nou, de stanga, cu istoric nepatat si politicieni cu valori morale. Valabil si pentru doctrina de dreapta. Punct.
  • +5 (7 voturi)    
    Pai (Duminică, 24 iunie 2018, 12:08)

    hmc [utilizator]

    si juristii cine vrei sa-i aduca? mama, tata? Sa intrebam printre cunostinte? Voi politicienii cu ce va ocupati? Ca vad ca deocamdata doar cetatenii mai fac cate ceva, opozitia e varza varza varza.