Gabriel Oprea, din sala de judecată, din nou pe scena politică 

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 iunie 2018, 14:52 Actualitate | Politic


Gabriel Oprea, audiat
Foto: Captura Antena 3
Judecat pentru moartea polițistului Bogdan Gigină, fostul vicepremier Gabriel Oprea a anunțat sămbătă, oficial, revenirea în viața politică și relansarea UNPR. El susține că vrea ca formațiunea sa să intre în Parlamentul European la alegerile de anul viitor și să aibă un cuvânt de spus în scrutinul prezidențial. 

”Am demisionat din Parlament, m-am pus la dispoziţia justiţiei, pentru că onoarea costă şi va fi întotdeauna cel mai important reper în viaţă şi în activitatea mea profesională. Astăzi, dosarele mele sunt în instanţă, sunt publice şi pot vorbi deschis despre ele. Am încredere că justiţia va fi dreaptă şi va restabili adevărul, adevărul de necontestat - că sunt nevinovat. Sigur că în această perioadă am aflat că în politica din România nu este nevoie de onoare, nu este apreciat faptul că eşti serios şi te ţii de cuvânt.”, a afirmat Gabriel Oprea, citat de news.ro.

Oprea a susținut că politica din România are nevoie de UNPR. ”În ultimii doi ani am reflectat asupra tuturor evenimentelor petrecute în jurul meu ori în care am fost implicat cu sau fără voia mea şi am convingerea astăzi că România are nevoie de un partid ca UNPR, care face politica oamenilor”, a mai declarat Gabriel Oprea.

Obiectivele UNPR  în perioada următoare sunt: să aibă reprezentanţi în Parlamentul European, să aibă un cuvânt de spus la alegerile prezidenţiale şi să intre în Parlament.

”Vrem să readucem echilibrul şi respectul în politică şi între instituţiile statului”, a susţinut Oprea. Îi invit să revină în partid pe toţi colegii care au activat în UNPR şi care au ales să iasă din politică, despre care ştiu că aşteaptă un semnal de la mine. Îi aşteptăm acasă, în UNPR. În anul centenar, invităm militarii, poliţiştii, jandarmii, pompierii aflaţi în activitate să ne urmărească proiectele şi să ne voteze, iar pe cei în rezervă şi pe toţi românii patrioţi îi aşteptăm să se înscrie în UNPR. UNPR e a treia cale, cea a echilibrului şi a responsabilităţii”, a mai declarat Gabriel Oprea. 

Instanţa supremă a decis în 8 iunie ca dosarul în care fostul vicepremier Gabriel Oprea este judecat pentru ucidere din culpă privind moartea poliţistului Bogdan Gigină să fie trimis Judecătoriei Sectorului 1 din Capitală. Vineri, la instanţa supremă a avut loc primul termen în cameră preliminară în dosarul privind moartea poliţistului, iar Oprea şi-a susţinut din nou nevinovăţea, spunând că este singurul om din România care este trimis în judecată pentru ucidere din culpă din postura de pasager pe bancheta din spate a maşinii.



















2771 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Jeneralul Izmenar NU s a Implicat la Colectiv (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 14:57)

    un domn [utilizator]

    Dar se implica acum?
    • +1 (1 vot)    
      Asteptati sa vina DNA la Porsche Bucuresti Nord (Duminică, 24 iunie 2018, 2:23)

      DragNe-aiFiIngropat [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Pentru ca dupa aceea va iesi la lumina si afacerea in care MAI a cumparat masini Audi la suprapret, incapand si un S7 pentru fiul lui Oprea.
      Serviciile de informatii au cules deja detaliile prin ofiterii infiltrati acolo. Urmeaza ancheta oficiala. Pacat ca isi baga si copiii in puscarie.
  • +15 (15 voturi)    
    Cade unu', rasare altu'. (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 14:57)

    [ F ] + [utilizator]

    Penali pe banda rulanta.
  • +14 (14 voturi)    
    Politica dâmbovițeană îngrașă ? (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 14:59)

    Bintea Haiducul [utilizator]

    De ce e atat de gras individul acesta ?
    • +1 (1 vot)    
      Simplu (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 17:12)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Bintea Haiducul

      La anumiti indivizi grasimea se formeaza in creier, si cand nu mai incape, se depune peste tot.
  • +16 (16 voturi)    
    ptr cine nu stie (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 15:11)

    Coco Whistle [utilizator]

    acesti indivizi sint psd-isti si pusi acolo la ciugulit voturi. se observa clar ca psd se sparge, ponta, oprea, poate o parte neinsemnata in psd, alde cu bucatica si tot aduna ceva ptr ca masele ramin ei se remodeleaza ca nume doar nu narav, o mai duc asa un timp, in defolosul romaniei.
    • 0 (0 voturi)    
      Fraierule (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 17:47)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Interesul national e la Cotroceni, de aia a fost reactivat umflatul asta, deci ar trebui sa-l pupi ca da o sansa motiunii de cenzura. Desi boul asta judecat pentru uciderea lui Gigina are tupeul sa vorbeasca si despre onoare. Baba si mitraliera...
  • +15 (15 voturi)    
    Un prrrr (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 15:14)

    clencix [utilizator]

    Ziua apocalipsei - strigoii ies din morminte, după daddy day.
  • +17 (17 voturi)    
    Marea restauratie bolsevica (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 15:18)

    JHolden [utilizator]

    A zis domnu' sufragerie (adineaori, intr-un interviu) sa nu mai luam in ras 'interesul national'. Speram c-o sa scapam si de asta, si de tonta si toata ciuma asta ridicola, cu mandrie nationala si muci in piept.
  • +9 (9 voturi)    
    A simtit ca Dragnea.., (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 15:53)

    Stef_and [utilizator]

    A simtit ca D. e pe moarte , si poate lovi PSD-ul sub centura... cred ca va fi fatalmpentru Dragnea sa plece o mica turma catre acest politruc mare „doctor“ „acadmician“.
    • +4 (4 voturi)    
      Minim 50 % (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 16:11)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      Asta cred si eu. Indivizi gen Codrin si Nicolae Serban au nevoie de Tatuc, or Jeneralul Izmenar este un profil similar lu Draqnea dar mai "proaspat " ca perceptzie publica in viziunea Haules Baules 3 si Raitaru Kremlin Tv Romania
  • +2 (2 voturi)    
    Asta ce mai vrea de la noi? (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 16:17)

    Decadere [utilizator]

    Chiar nu ne mai putem scapa de raie? Ce mai vrea sa fure? I-a mai lasat Dragnea ceva?
    • +2 (2 voturi)    
      Un simplu penal ca șef al Legislativului... (Duminică, 24 iunie 2018, 8:14)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Decadere

      ... nu este de ajuns; ne mai trebuie și un criminal în Parlament... Bombonica de pe colivă și cireașa de pe tort...
  • 0 (0 voturi)    
    Esti depasit istorie. Nu te vei schimba NICIODATA (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 17:21)

    Emil Aluas [utilizator]

    Gabriel Oprea: Nu te ve schimba NICIODATA. Constructia ta este de om mic. Tara ta nu este tara mea. Ce profesie ai ?. La ce nivel profesional ai fost si esti pregatit ? La cel de smecher de Bucuresti ?. Datorita tie, si a celorlalti din GASCA: PSD, ALDE, UDMR, PMP, si altii, suntem o tara catastrofala la toate nivelele. Imi cer scuze exceptiilor, ca Simona Halep, Manea, si a altor catorva oameni alesi. Ei nu o fac ce fac pentru tara ta, ci pentru o tara pe care ne-o dorim cu totii. O tara ca afara. Standard de Vest. Prof. Emil Aluas, fost refugiat politic in SUA, 15 decembrie, 1986. Fundatia PRO WEST, Cluj
  • 0 (0 voturi)    
    normal, normal si firesc (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 18:23)

    revo [utilizator]

    Iata, dupa o mica deviere, ne intoarcem la "normalitate".
    Auzi, don'sef izmenar, ia sa dai in judecata Statul Roman ca ti-a inchis, in mod abuziv, pravalia de diplome!
  • +1 (1 vot)    
    Un Criminal pt Interesul National (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 18:46)

    Wanheda [utilizator]

    E oricand bun la casa omului.
  • +1 (1 vot)    
    se reactiveaza partidele satelit ale psd. (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 20:07)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    .