Liderul Forumului Democrat al Germanilor: O problemă nu se rezolvă în stradă / Suntem la o intersecţie în care viitorul României se hotărăşte între Europa şi Teleorman

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 21 iunie 2018, 13:27 Actualitate | Politic


Paul-Jurgen Porr
Foto: FDGR
Fiecare membru al Forumului Democrat al Germanilor din România (FDGR) este liber să protesteze în aceste zile sau să stea acasă, însă "o problemă nu se rezolvă în stradă", a afirmat joi preşedintele formaţiunii, Paul Porr, citat de Mediafax.

"În legătură cu poziţia Forumului, fiecare membru este liber să participe sau să nu participe la aceste demonstraţii. Părerea mea personală este că o problemă nu se rezolvă în stradă, indiferent de numărul participanţilor", a declarat Porr, într-o conferinţă de presă.

Preşedintele FDGR crede că "noi practic suntem la o intersecţie în care viitorul României se hotărăşte între Europa şi Teleorman".

Paul Porr, în calitate de lider al FDGR, s-a alăturat campaniei USR "Fără penali în funcţii publice" şi a semnat această petiţie. 

Pe plan local, în judeţul Sibiu, FDGR şi PNL au o înţelegere politică, prin care se susţin reciproc. În Consiliul Local Sibiu, consilierii PNL votează proiectele propuse de primarul FDGR, iar în Consiliul Judeţean, consilierii Forumului susţin proiectele preşedintelui PNL. 



















2147 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    In strada! (Joi, 21 iunie 2018, 13:34)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Atunci când hotii devin violenti, cand protestantii sunt arestati si batuti, valul de violente NU MAI POATE FI STOPAT. Viperele trebuie stârpite inainte de a ne musca letal.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu incita (Joi, 21 iunie 2018, 14:02)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      la nebunie.
      Fii rational, vin alegeri. Nimic nu dureaza, nici macar domnia porcilor. Asta nu tine de cati vor fi sau nu in strada X zile. Si nici de ce telefoane au si de cate beri au baut.
    • -1 (1 vot)    
      comparatie total neispirata (Joi, 21 iunie 2018, 14:08)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      "Viperele trebuie stârpite inainte de a ne musca letal."

      viperele de la noi din tara, ca si cei mai multi serpi veninosi, prezinte un pericol relativ redus, si categoric nu ATACA oamenii!

      In schimb Daddy si pedesereul sau reprezinta un foarte mare pericol letal!
  • +5 (7 voturi)    
    Incredibil !!! (Joi, 21 iunie 2018, 13:37)

    polonyca [utilizator]

    Cum am putut sa ajungem , ca natie , atat de jos ????
    • +1 (3 voturi)    
      Ca sa ne ridicam mai bine. (Joi, 21 iunie 2018, 14:03)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Simplu. :)
  • -1 (3 voturi)    
    Adica in parlament (Joi, 21 iunie 2018, 13:47)

    holinessdani [utilizator]

    Parlamentul este expresia suprema a democratiei, cei ce functioneaza acolo sunt alesi prin vot direct de catre toti cetatenii unei tari.
    Sau putem sa aruncam la gunoi principiile democratiei si sa punem dorinta unora, poate zeci, poate sute, poate mii dar oricum un procent infim, deasupra celorlalti adica a majoritatii cetatenilor tarii.
    Primcipiul asta trebuie citit primul si trebuie citit de atatea ori de cat este nevoie pentru al intelege.
  • +3 (5 voturi)    
    Asa o fi... (Joi, 21 iunie 2018, 13:51)

    Cataleya [utilizator]

    ...dar cand politicienii nu sunt in stare sa rezolve problemele pt care sunt alesi si platiti, strada are tot dreptul sa isi exprime puncul de vedere si parerea despre politicieni.
    Asa ca, de la proteste pasnice cu pancarte si sloganuri si pana la maciuci, sape si topoare, este alegerea strazii, nu a politicienilor, dle Porr.

    In ultimii 60 de ani, politicienii au dat chix , pe toate planurile!
    Si nu e vb doar de politicienii romani, ci de intreaga politica europeana si transatlantica.
    L-ati tolerat pe Ceausescu, i-ati tolerat pe Iliescu, pe Constantinescu si pe Basescu, ii faceti ochi dulci lui Johannis si in tot acest timp, doar ati analizat si ati "cugetat" dar, de fapt, ati asistat impasibili la marasmul si la declinul permanent al clasei politice romanesti.

    Unul mai destept a zis candva "Fir-ai al naibii, Majestate!"
    Iar eu imi permit sa adauga ca "maiestatea" a fost permanent reprezentata de toata cloaca politica, romaneasca, occidentala, a USA sau a Rusiei.

    Si mai cred ca , la ora actuala, pe roman il doare exact in cur de pozitia Forumului german!
  • +3 (3 voturi)    
    Frumos punct de vedere! (Joi, 21 iunie 2018, 14:06)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    "o problemă nu se rezolvă în stradă"

    Dar in decembrie 1989 cum a fost rezolvata problema?