Călin Popescu Tăriceanu despre protestul din Parlament: "Am retrăit contramanifestația organizată de FSN cu muncitori de la IMGB"

de L.P.     HotNews.ro
Miercuri, 20 iunie 2018, 17:20 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Președintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu a criticat protestul de pe holurile din Parlament. "Am retrait pentru câteva minute ziua de 28 ianuarie 1990 când la inițiativa partidelor istorice PNL și PNȚCD solicitasem să avem o întâlnire cu reprezentanții noii puteri de la București, adică a FSN-ului. La Guvern ne astepta o contramanifestație făcută de FSN cu muncitori de la IMGB. Exact aceeași atmosferă de agresivitate dusă la extrem, de intoleranță pe care am văzut-o atunci am reîntâlnit-o astazi promovată de USR și simpatizanții pe care i-a adus astăzi în Parlament", a declarat Tăriceanu.

"Aceste manifestari sunt manifestări de tip fascist. Așa a început fascismul și totalitarismul în Europa. Și comuniștii după război la fel s-au comportat, prin violență, să acapareze puterea. Atâta vreme cât eu sunt președinte al Senatului, vă spun că nu sunt dispus să închid ochii, să mă fac că nu văd și să tolerez astfel de atitudini", a continuat Tăriceanu.

Președintele Senatului a spus că pe viitor se vor lua măsuri în privința vizitatorilor în Parlament. "Trebuie să luăm măsuri ca pe viitor să nu se mai întâmple astfel de situații. Nu stim încă ce măsuri dar fiți siguri că ne vom gândi la asta", a mai spus Tăriceanu.

În timpul discursului premierului Viorica Dăncila, 10 protestatari Rezist au scandat în Parlament "Justiție nu corupție!", pe holul din fața plenului, nemultumiți față de modificarea Codului de procedură penală.



















2475 vizualizari

  • +17 (23 voturi)    
    la bolshevici ... (Miercuri, 20 iunie 2018, 17:39)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    Minciuna este punctul forte al doctrinei lor de gubernare !
    • +1 (1 vot)    
      Comportament bolsevic (Miercuri, 20 iunie 2018, 20:35)

      Arminius [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

      Cine a pus mana pe (o) vreo carte de istorie stie cum a cucerit puterea partidul bolsevic si cum si-a croit drum spre putere partidul nazist. Violenta, violenta, violenta. Violenta motivata, desigur. In numele unor inalte idealuri. Pana si la noi (un popor mai linistit) partidul legionar a executat cativa politicieni, ziua in amiaza mare sau noaptea (ca hotii). Drumul e batatorit, dar nu asta e solutia.
  • +19 (23 voturi)    
    OMG (Miercuri, 20 iunie 2018, 17:41)

    nano2k [utilizator]

    Iar a grait fosila comunistoida?
  • +19 (21 voturi)    
    Poate... (Miercuri, 20 iunie 2018, 17:44)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Doar ca acum esti de partea organizatorilor de atunci.
  • +21 (23 voturi)    
    c.a.c. p. tariceanu ; atunci si acum, (Miercuri, 20 iunie 2018, 17:45)

    ...!?! [utilizator]

    esti prezent in aceeasi gasca, fesenista, bre, iliberalule , imparti aceeasi placinta iliesciana, moshneagule seniloid.

    tine vrajeala doar la aia cu casu-n cioc si c.a.c-ul in pampers, bre.......DDDD!
  • +14 (16 voturi)    
    trompeta (Miercuri, 20 iunie 2018, 17:48)

    zigot [utilizator]

    o fi stiind ca cine seamana vant culege... mai rau?
  • +16 (18 voturi)    
    Ne lasati? (Miercuri, 20 iunie 2018, 17:49)

    mitg [utilizator]

    Sinistrul asta sa-si vada de cele 10 neveste si gata.
  • +11 (13 voturi)    
    Istorie si literatură (Miercuri, 20 iunie 2018, 17:49)

    Propinatiu [utilizator]

    Istoria e şi literatură. Liderul scriitorilor, dl Vosganian, a fost chiar la Revolutie.
  • +12 (16 voturi)    
    Dragul nostru Tradiceanu-Naraskin, (Miercuri, 20 iunie 2018, 18:03)

    Rescator [utilizator]

    Nu realizezi nici acum ca esti aliat la guvernare cu
    bolșevicii din PCR-FSN-PDSR-PSD!?Atata lipsa de
    bun simț mai rar monșer!
    • +1 (1 vot)    
      Pai ... (Miercuri, 20 iunie 2018, 19:30)

      paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Nu e vorba de bun simt .
      Pur si simplu , omu' nu mai stie pe ce lume traieste .
      Acu' vreo trei ani , era pe noul pod de la Agigea ( ecluza ) si le explica la reporteri ca sunt pe podul vechi de la Agigea ...
      Jurnalistii il indemnau sa se uite spre vest , sa vada podul vechi , da degeaba …
      Anton Constantin Calin Popescu Tariceanu o tinea langa ...
      Saracu' , e dus cu capu' ...
    • +1 (1 vot)    
      Mostenitorul FSN este PNL (Miercuri, 20 iunie 2018, 20:40)

      Arminius [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Pe filiatie directa, conform actelor si nu a minciunilor, PNL-ul este mostenitorul FSN pe linia FSN-PD-PDL-PNL. Pe liberali i-am votat in peste 80% din alegeri, dar minciuna nu-mi place, cat despre mincinosi, sa treaca langa Pinochio.
  • +14 (16 voturi)    
    Teliceanu (Miercuri, 20 iunie 2018, 18:08)

    Frank777 [utilizator]

    condamnat pentru sabotarea economiei nationale.Vosganian impreuna cu el.
    Unde sunt 3 miliarde de euro din vanzarea BCR delapidati din fondul de investitii si trecuti la fondul de salarizare in 2008? Acum se repeta cu Fondul de Investitii ca sa se realaga ei in 2020 si sa scape de puscarie.
  • +14 (18 voturi)    
    FSN=P$D+ALDE (Miercuri, 20 iunie 2018, 18:17)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu-ti amintesit, jegule?
    • +1 (1 vot)    
      Amintesit (Miercuri, 20 iunie 2018, 20:47)

      Arminius [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ce cuvant este amintesit? FSN si-a schimbat numele in PD, PD in PDL, iar PDL s-a unificat cu PNL. Apropos, pune mana pe carte nu se refera la un contact fizic, inseamna sa si citesti ce scrie in ea. Ia verifica ce am scris si daca am dreptate da dovada de mai multa retinere pe viitor cand te apuci de comentat.
      Sunt convins ca vocabularul ti-e mai bogat decat acel "jegule" din text. Astept sa ne arati de ce esti capabil.
  • +3 (3 voturi)    
    Liberalul cu papion rosu (Miercuri, 20 iunie 2018, 18:37)

    EU_e_cu_noi [utilizator]

    Nu cred ca exista un personaj mai sinistru in politica romaneasca. O intruchipare de lipsa se onoare si ticalosie.
  • +3 (5 voturi)    
    amnezie !!!! (Miercuri, 20 iunie 2018, 18:38)

    asada [utilizator]

    Emotionante retrairile individului !!! Si ca sa nu mai aiba si alte cosmaruri a ajuns de ani buni caratorul de tucaluri FSN-PSD.. S-a agatat de pulpana orcarui mahar PSD-ist numai in dorinta lui nemasurata pentru a ciupi orice fel de avantaj posibil !!!! Lichelismul la ajutat sa fie dama de companie si intretinuta magraonilor ce s-au perindat pe la conducerea FSN-PSD. Amintiti-va de imaginile de la guvern cand urca scarile ca un amarat si unde usierul nici nu la bagat in seama lasindul sa-si deschida singur usa !!! Se ducea fara sa fie invitat pentru a linge pantofii lui Ponta !!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Batranetea, bat-o vina! (Miercuri, 20 iunie 2018, 18:39)

    Altiro [utilizator]

    Contramanifestatia FSN? Motocicleanu tocmai ce si-a amintit de proaspatul miting al psd din 9 iunie..
  • +1 (1 vot)    
    !!!! (Miercuri, 20 iunie 2018, 18:53)

    nlln [utilizator]

    FSN-ul este ruda de sange cu PSD si prin alianta cu ALDE.

    Nu va mai barfiti familia.
  • 0 (2 voturi)    
    Colegii tai de acum FSN-istii (Miercuri, 20 iunie 2018, 18:53)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    sa te judece, ca sa citez o clasica care nu mai este.

    Domnu iliescu? Se aude si-acolo, in fund la matale?
    Ce zice bre, asta? Chiar nu mai e un pic de respect pentru revolutia originala?
    Asta iar intineaza nobilele idealuri, alea ... La zid!!!
  • +1 (1 vot)    
    mars (Miercuri, 20 iunie 2018, 18:58)

    ADan [utilizator]

    Mars in puscarie, Taricene, scuturat de toate milioanele pe care le-ai furat.
  • +1 (1 vot)    
    Trollus Maximus (Miercuri, 20 iunie 2018, 19:01)

    Anonym [utilizator]

    Strikes back
    Treaba e ca ii sta si bine rolul de Troll. Adica cu fata asta si calmul lui de burghez ... greu sa nu te enervezi.
    El imi aminteste de Adrian Nastase.
  • +1 (1 vot)    
    Tot extraterestru... (Miercuri, 20 iunie 2018, 19:30)

    Caligula [utilizator]

    a ramas.
  • 0 (2 voturi)    
    cand ii faci pe ceilaltiu fascisti (Miercuri, 20 iunie 2018, 20:21)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    tu taricene, esti din tabara opusa, cea bolsevica.
  • +1 (1 vot)    
    jos penali (Miercuri, 20 iunie 2018, 20:58)

    jos penali [utilizator]

    Si noi retraim sentimentele de pe vremea comunista ,cizma-n gat si ciocul mic ,asta vor de la populatie, aplaudati si ovati penali cand va dau comanda.Folosesc cuvinte grave ,,fascisti" regim totalitar" fara sa admita ca este poporul nemultumit. Suntem iarasi huligani, suntem iarasi golani,suntem statul paralel, suntem sorosisti...insulte care ma infurie si mai mult pentru ca asta demonstreaza ca ei se cred ,,untouchable".Cred ca a venit momentul sa le punem noi cizma in gat.
  • +1 (1 vot)    
    lol, asta e senil (Miercuri, 20 iunie 2018, 21:06)

    Coco Whistle [utilizator]

    voi sinteti aceeasi, noi sintem ...diferiti...ne transformam, dar mirosim sobolanii de la distanta. ati avut 28 ani sa demonstrate ceva, dar vai, infractorii nu stiu decit un singur lucru: cum sa fure in folosul propriu sau de grup. de sa furam unul cite unul cind putem fura cu totii...pe scurt asa gindeste vosganian infractorul.
  • +1 (3 voturi)    
    Cu un sef al Senatului ca tine... (Miercuri, 20 iunie 2018, 23:19)

    Clop [utilizator]

    ...Romania are nevoie de alegeri anticipate! Atat.