Liberalii depun moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă. „Cine nu va susţine moţiunea nu este altceva decât un lacheu al lui Dragnea”

de A.L.     HotNews.ro
Miercuri, 20 iunie 2018, 6:02 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Facebook
​​PNL urmează să depună miercuri, în Parlament, moţiunea de cenzură împotriva Guvernului condus de Viorica Dăncilă, scrie Agerpres. Preşedintele PNL, Ludovic Orban, a anunţat luni că moţiunea de cenzură împotriva Guvernului va fi depusă pe 20 iunie, adăugând că orice parlamentar care nu va susţine acest demers "nu este altceva decât un lacheu al lui Dragnea".

"Orice parlamentar, indiferent în ce partid politic se găseşte, va fi supus unui examen de conştiinţă - vrea binele acestei ţări, vrea ca România să revină pe drumul cel bun, îşi doreşte un nou început pentru România care să permită reaşezarea României pe baze democratice şi cu statutul de ţară europeană şi de membră a NATO sau preferă ca lucrurile să continue aşa cum merg astăzi. Orice parlamentar trebuie să treacă acest examen de conştiinţă, orice parlamentar care nu va susţine moţiunea de cenzură nu este altceva decât un lacheu al lui Dragnea şi, de fapt, acceptă ca Dragnea să-şi bată joc de România şi acceptă ca România să fie scoasă de pe traiectoria normală de dezvoltare, democraţie, apartenenţă la UE şi la NATO", a declarat Orban, după şedinţa Biroului Executiv al PNL.  

El nu a vrut să precizeze numărul de senatori şi deputaţi care au semnat moţiunea până în prezent, arătând că s-au purtat discuţii cu toate grupurile parlamentare şi cu foarte mulţi parlamentari şi că acestea continuă.



















1170 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    La Votul Codului de Procedura Penala (Miercuri, 20 iunie 2018, 7:29)

    un domn [utilizator]

    Penele a avut ZECI de "Parlamentara" Absenti, tot cu Absentzii va Vota Shica Motziunea? Sau Acei parlamentari au trecut la GIO P$D feat A£D€ ? Ca sa stim si noi o Treaba! U$Lamul inca Traieste!
    • +2 (2 voturi)    
      Fabulos Comentariul (Miercuri, 20 iunie 2018, 9:22)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      De la Epoca Kkrau,Alina si Epicul Shica...
      https://m.rfi.ro/presa-romaneasca-104119-liberalismul-romanesc-o-doamna-pe-centura-adevarul
    • +1 (1 vot)    
      Pe zi ce trece...... (Miercuri, 20 iunie 2018, 10:11)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ............... devine tot mai clar ca USL-ul....traieste !!!:)
  • +2 (4 voturi)    
    i-auzi, orbane, ce zic ungurii tai (Miercuri, 20 iunie 2018, 8:55)

    revo [utilizator]

    "PSD și UDMR vor abrogarea Legii 78/2000 privind sancționarea faptelor de corupție" - UDMR nu sunt lacheii PSD, sunt stapanii de facto ai tarii mafiote, sunt chiar mai tari decat PSD, ca PSD depinde de ei.
    Deci, cine ar urma sa voteze motiunea voastra?
    • +1 (1 vot)    
      UDMR colaboreza cu rusii la putere (Miercuri, 20 iunie 2018, 11:21)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui revo

      din PSD pentru a avea o autonomie judiciara in diverse judete din Ardeal.
      Dupa Revolutia din '89, Sistemul Judiciar din Romania a fost construit pe baze incorecte si centralizate, inclusiv faptul ca numirea judecatorilor si procurori din diverse judete din Romania depind de organizatii aflate la Bucuresti.
      Asa ca nu e de mirare ca in 2018 UDMR-ul colaboreaza cu rusii din PSD pentru a diminua influenta acestui sistem.
      Ideea la UDMR este: Decat o Justitie de Stat centralizata pe Bucuresti cu puteri mari, mai bine sa nu mai fie nici o Justitie de Stat.
      Daca UDMR-ul poate fi asemuit cu un taran, iar CSM-ul din Bucuresti cu un boier lacom, se poate spune ca taranul zice: ,,Decat dreptatea boierului, mai bine Legea Junglei"
  • +1 (3 voturi)    
    Daca stiti ca nu va trece . . . (Miercuri, 20 iunie 2018, 9:34)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . la ce dracul o mai propuneti?
    • +1 (3 voturi)    
      Pur si simplu..... (Miercuri, 20 iunie 2018, 10:12)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      .....ca sa-si justifice si ei salariile !!! Si , desigur......"pt ca putem"...:)
  • +1 (3 voturi)    
    motiuni asa... la misto (Miercuri, 20 iunie 2018, 10:02)

    lukuss [utilizator]

    Mi se pare ca fac intentionat sa nu treaca motiunile.
    Pina si numele sunt puse la misto(a se vedea celelalte motiuni simple). Fac si PNL-istii ce-au facut turcii la Plevna.
  • +1 (3 voturi)    
    Ce fel de examen ? (Miercuri, 20 iunie 2018, 10:37)

    Stefannel [utilizator]

    "Orice parlamentar [...] va fi supus unui examen de conştiinţă". Ce examen ? Ce constiinta ? Cine le da note daca este examen ? Care este premiul daca este examen? LAsa vorbele goale si prostiile daca te adresezi unui public mai educat (asa cum PNL crede ca face). Voi nu vedeti ca lumea nu are incredere in voi ?
    • 0 (0 voturi)    
      Scandalu UTI l a adus in sapa de lemn (Miercuri, 20 iunie 2018, 10:45)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Stefannel

      Shica vrea leafa de europarlamentar ca sa isi linga ranile (azi Dimineata la RFI Cosmin Ruscior l a intrebat clar pe nea Danca, acesta spune ca usturoi nu a mancat Shica si europarlamentar nu vrea sa fie ci doar Dancila 2.o)