Iohannis, despre modificarea-fulger a Codului de Procedură Penală: PSD încearcă să amputeze puterile Justiției. Votează legi cu dedicație pentru Dragnea. E inadmisibil

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 19 iunie 2018, 15:33 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
​Președintele Klaus Iohannis acuză PSD că vrea „să amputeze puterile Justiției”, votând legi cu dedicație pentru Liviu Dragnea, exemplul fiind modificările adoptate la Codul de Procedură Penală. 

„Viteza ca viteza. Am mai avut situații când s-a votat noaptea. Rezultatul m-a întristat și mă întristează. PSD încearcă să amputeze puterile Justiției. Dacă am avut legile Justiției care m-au nemulțumit profund, acum vedem ceva nemainîntâlnit, acum majoritatea PSD votează legi cu dedicație pentru șeful lor, pentru Liviu Dragnea. Este inadmisibilă această abordare”, a declarat Klaus Iohannis. 

Șeful statului a adăugat că va uza de toate prerogativele sale constituționale pentru a încerca să corecteze această situație. 

Iohannis a subliniat însă că „toți musafirii mei s-au interesat și sunt foarte îngrijorați” de modificările discutate în Parlament. 

Proiectul PSD de modificare a Codului de procedură penală a fost votat luni seară târziu, cu câteva minute înainte de ora 22.00, de plenul Camerei Deputaților, în calitate de cameră decizională, după ore întregi de dezbateri și după o dezbatere în viteză în Comisia specială condusă de Florin Iordache, care a avut loc în aceeași zi. 

CONSULTĂ AICI PRINCIPALELE MODIFICĂRI ADUSE CODULUI DE PROCEDURĂ PENALĂ



















6888 vizualizari

  • +50 (54 voturi)    
    fratilor, nu putem sta cu mainile in san (Marţi, 19 iunie 2018, 15:39)

    qwerasdf [utilizator]

    Daca nu suntem uniti in fata ciumei rosii... atunci Romania va fi stearsa de pe fata planetei. Noi ne vom descurca, dar ne vom imprastia care incotro... vor ramane pensionarii, asistatii si pacalicii lui dragnea - care vor vinde tara in 2 timpi si 3 miscari...
    • +23 (27 voturi)    
      ...de acord... (Marţi, 19 iunie 2018, 15:50)

      mitocanu [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      ...nu putem sta cu mainile in san...chiar daca opozitia si presedintele ataca proiectul de cod penal/procedura penala la ccr, acest organism, vandut psd-alde, prin slugoiul dorneanu vor respinge orice argument al opozitiei/presedintelui...situatia afara este groaznica...ue si sua nu pot interveni decat cu vorbe si asta nu ajuta deloc, deoarece celor de la psd-alde putin le pasa de acestia...singura speranta suntem noi...trebuie sa iesim in strada cat mai repede...
    • -20 (30 voturi)    
      foarte bune modificarile, (Marţi, 19 iunie 2018, 16:39)

      meditatorul [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      dupa cum se tavalesc tefelistii pe aici insemna ca e de bine!
      • +8 (12 voturi)    
        Foarte bune pt hoti (Marţi, 19 iunie 2018, 17:13)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui meditatorul

        Asa ca marsh mah d’aici!!!
      • -1 (3 voturi)    
        Si eu zic ca e bine (Marţi, 19 iunie 2018, 19:38)

        Ali Mentara [utilizator] i-a raspuns lui meditatorul

        Din doua motive:

        1. Eu nu contribui cu bani la bugetul de stat. Cand vin in Romania imi fac asigurare privata, ca sa nu dau pe la vreun spital de stat, ca sa nu plec mai bolnav decat vin.

        2. Oamenii uita ce inseamna traiul greu. Sa fie marite taxele si politicienii sa ia cat mai mult si cat mai repede! Doar astfel, aduci la sapa de lemn, oamenii se vor rascula. Daca nu se vor rascula, inseamna ca le convine. Masochism, sadism, cine stie, ca nu sunt expert. 9 - 11 ani de cozi, fara lumina, frig in case si pac Targoviste. Numai ca lacomii sunt ca pleava: degeaba o tai daca nu dai cu erbicid.
      • -1 (3 voturi)    
        Ca de obicei, (Marţi, 19 iunie 2018, 20:21)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui meditatorul

        postezi doar ineptii.
        Argumente? da fara injuraturi, daca poti
    • 0 (2 voturi)    
      ce sa mai vanda ... (Miercuri, 20 iunie 2018, 9:08)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Chiar crezi ca mai au ce vinde din tara asta ?Tradatorii au facut-o demult iar vinovatii principali pentru jefuirea tarii sunt chiar magistratii platiti de noi sa ne apere de asemenea rapturi !
  • +17 (21 voturi)    
    Romania bye bye (Marţi, 19 iunie 2018, 15:50)

    midumi [utilizator]

    Republica bananiera :)

    Tara formelor fara fond.
    Avem Parlament, dar acolo nu se parlamenteaza, se executa.
  • +12 (16 voturi)    
    si ce e de facut??? (Marţi, 19 iunie 2018, 15:53)

    MirceaIo [utilizator]

    Asteptam sa ne cada drobul de sare in cap???? Totul s-a intors cu susul in jos. "Stalinistii" striga "stalinistii". Pai sa definim termenii. Stalinist este: un om fara scrupule: un mincinos, un spagar, un turnator, un conbinator, un om care a furat atat pe vremea lui Ceausescu cat si acum. Stalinistul iti arunca otrava in mancare si nici nu ii pasa. Si noi vrem sa luptam cu astia cu buchete de flori. Nici o sansa. Trebuie trupe de commando!!!
  • +19 (23 voturi)    
    nu vreau sa plec din tara ! (Marţi, 19 iunie 2018, 15:54)

    lp [utilizator]

    sa plece dragnea si ai lui. eventual la draku
  • +12 (16 voturi)    
    fratilor (Marţi, 19 iunie 2018, 16:04)

    optiunea-2 [utilizator]

    aceasta realitate este urmare a faptului ca s'a votat impotriva ridicarii imunitatii unui parlamentar (cine o fi fost ala... dar de'mult... pe vremea lu' nastase, cred)

    daca atunci lumea iesea in strada, daca atunci erau proteste sa duca la demiterea guernului sau parlamentului sau presedintelui, acum eram pe un curs mai normal... ala a fost semnalul ca ei(politicienii) sunt deasupra legii, ca pot actiona cu impunitate!

    nu ma mir deloc unde s'a ajuns! si se poate si mai rau!
    +mentaliatea noastra balcanica, asta'i rezultatu...
  • +13 (17 voturi)    
    FAPTE! Vremea vorbelor a trecut. Hotii ne fura copiii! (Marţi, 19 iunie 2018, 16:06)

    grunespferd [utilizator]

    Ce viitor lasam copiilor nostri daca nu facem nimic? La ce bun slujba si rata la casa, daca vom trai la mila talharilor? Ne pot pur di simplu ucide si daca intr-un an nu incepe procurorul, ca o fi in concediu, urmarirea penala, infractiunea nu mai exista. Asa lege dreapta va acea Romania!

    Sa ne fie clar, cu asa legi, am zburat din EU, care oricum scartaie din toate incheieturile acum.

    Hotii dau foc la tara, cocotati la inaltimea CCR-ului. Tradarea vine de la judecatorii comunistoizi, care ingroapa democratia de dragul unor pensii grase si de la odiosul Dragnea, care arunca tara in haos!

    Tara arde, fie ca vrem ori nu vrem. Daca nu facem nimic, lasam viitorul copiilor nostri sa sa faca scrum si pulbere in mana unor borfasi! Tara asta pare ca nu mai are caini de paza, au fost fie alungati, fie pacaliti cu vreun ciolan. Suntem singuri.
    • +2 (4 voturi)    
      Au fost votati? (Marţi, 19 iunie 2018, 19:39)

      Ali Mentara [utilizator] i-a raspuns lui grunespferd

      Da sau nu? Daca da, inseamna ca oamenii vor sa fie furati!
  • +14 (18 voturi)    
    PSD a dat posibilitatea fiecarui hot (Marţi, 19 iunie 2018, 16:18)

    Frank777 [utilizator]

    sa se specializeze pe infractiuni care se pot incadra in sablonul unui militant de nadejde a politicii social democrate cu grija fata de conditiile de munca ale hotilor. Sa fie mai putin stresati, sa nu-i mai ia procurorul decat prin intelegere amiabila, daca il condamna din gresala sa fie urgent iertat in apel, daca pica pe inregistrari sa nu fie probe legale decat daca a fost avertizat inainte ca va fi inregistrat si alte dispozitii legale cum ar fi daca un functionar ia spaga pentru altul nu este infractiune. Astfel functionarii corupti pot lua spaga incrucisat fiecare pentru celalalt si scapa de raspundere....
  • +13 (23 voturi)    
    D-l Iohannis (Marţi, 19 iunie 2018, 16:19)

    sudet [utilizator]

    A trecut timpul vorbelor, treceti la actiune. Cand trebuia sa luati un anume tip de masuri, n-ati purces in directia lor....Acum, e cazul sa puneti piciorul in prag
    Zi buna !
    • -7 (17 voturi)    
      lasa-l ma (Marţi, 19 iunie 2018, 16:40)

      meditatorul [utilizator] i-a raspuns lui sudet

      ca are de citit, de inteles, e mai greu... :)))
      • +1 (5 voturi)    
        Vorbesti de analfabeti (Marţi, 19 iunie 2018, 18:33)

        Observatory [utilizator] i-a raspuns lui meditatorul

        De la PSD?
        Nici abecedarul nu l-au învățat, dar au învață sa fure ca ticăloși ,
        Nu PSD ul este vinovat ci cei ce i-au votat
        O țara de kakao !
    • +5 (9 voturi)    
      Nu are ce sa faca. (Marţi, 19 iunie 2018, 16:55)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui sudet

      Nu are nici o putere. Ce poate sa faca? Numai noi putem face ceva, sa iesim in strada, insa vad ca nu prea ne pasa. O tzara de lasi. Daca romanului i-ar pasa s-ar duce la vot, la vot trebuie mers pentru orice rahat de consilier care trebuie votat, orice credem noi ca nu e important.
    • +1 (5 voturi)    
      Piciorul in prag (Marţi, 19 iunie 2018, 16:58)

      Ali Mentara [utilizator] i-a raspuns lui sudet

      Poate avea doua consecinte: fie nu se va inchide usa, fie ti-l va strivi. Depinde de cat de tare e usa si de cat de motivat cel care o impinge. Iar in parlament sunt foarte, foarte motivati. Variabila ramane asadar cat de tare e usa.
  • +2 (8 voturi)    
    Cei care vor rezista (Marţi, 19 iunie 2018, 16:59)

    tarabost [utilizator]

    in urmatorii doi ani, daca vor mai avea optiunea de a vota, ar face bine sa nu lipseasca de la urne.
    In urmatorii doi ani vor intelege si mai bine ca democratia, cresterea nivelului de trai, siguranta personala, buna functionare a institutiilor statului, nu sunt nu sunt posibile fara prezenta masiva la vot - asta e singurul lucru bun pe care PSD-ALDE-UDMR il vor lasa in urma. Restul, va fi in buzunarele lor si a infractorilor de drept comun pe care puterea legislativa ii favorizeaza de ieri noapte.
    • +2 (6 voturi)    
      S-ar putea sa se constate (Marţi, 19 iunie 2018, 18:32)

      Ali Mentara [utilizator] i-a raspuns lui tarabost

      In cativa ani ca votul nu este chiar asa de necesar. In fond, de ce sa voteze populatia cand pot vota direct in parlament...
  • +3 (5 voturi)    
    Prea tarziu v-ati trezit domnu' prezident (Marţi, 19 iunie 2018, 19:27)

    kthor7 [utilizator]

    Ori sunteti cu ei si vorbele sunt doar de fatada? De ce ati numit-o pe dancila? De ce nu ati fost de acord cu ocuparea parlamentului de popor in ian 2017? Buna dimineata! Vedeti ca e all inclusive la tenerife!
  • +1 (3 voturi)    
    tovarase iohanis (Miercuri, 20 iunie 2018, 3:36)

    Coco Whistle [utilizator]

    va rugam, demisia, acum. nu are rost sa ne mai ascundem dupa degete, ati creditat PSD nominaliznd cei mai 'buni' 3 prim ministri pe care ia avut Romania in existenta sa. ati acceptat bataia de joc in numele Romaniei, iar acum am ajusn sa traim iar in dictatura. basescu are dreptate va cam bateti joc si de functia de presedinte. chiar nu va e permis lucrul acesta, iar cu numirea la SIE realizam ca sintem legati de miini si de picioare. de ce nu parasiti voi tara si posturile daca sinteti atit de buni?
  • 0 (2 voturi)    
    Ba e admisibil ... (Miercuri, 20 iunie 2018, 9:05)

    sareta [utilizator]

    Dle Presedinte remarcati va rog ca acesti pezevenghi cu dosare penale si-au taiat craca pe bune ! Au dat verde la jafuri si infractiuni ce vor fi facute de hoardele de "flamanzi" ,vor ataca si jefui pe cine altii daca nu pe toti baronii si mafiotii bogati . Si desigur NU vor putea fi condamnati.Famiile si averile lor vor ramane fara nicio aparare ,iar ei isi vor blestema ziua in care au ridicat mana sa voteze aceste legi ce protejeaza de fapt faradelegile !
  • +1 (3 voturi)    
    dom presedinte (Miercuri, 20 iunie 2018, 14:22)

    vasilica_costica [utilizator]

    aveti o hotarire ccr de pus in aplicare,lasati vrajeala ca nu tine.