Europarlamentarul Adina Vălean, după ce ministrul Mediului a vorbit despre un ordin privind vânarea urşilor: Este inacceptabil să împuşcăm urşii, ar fi dovadă de necivilizaţie. CE nu acceptă astfel de măsuri

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 17 iunie 2018, 19:45 Actualitate | Politic


Adina Valean
Foto: Parlamentul European
Europarlamentarul PNL Adina Vălean a declarat duminică, la Iaşi, că este inacceptabil să împuşcăm urşii, întrucât ar fi o dovadă de necivilizaţie, precizând că reprezentanţii Comisiei Europene au avertizat România să nu întreprindă astfel de măsuri.

Adina Vălean a spus la Iaşi, într-o conferinţă de presă, că este inacceptabil ca urşii să fie împuşcaţi, ea criticând anunţul ministrului Mediului Graţiela Gavrilescu privind posibilitatea emiterii unui ordin de ministru referitor la vânătoarea urşilor, transmite News.ro.

"Este inacceptabil să împuşcăm urşii, pentru că nu ştim ce să facem cu ei. Sunt împotriva faptului că România ar putea să împuşte urşi. Se pot face multe lucruri, de la analiza traseelor pe care se deplasează urşii, până la închiderea containerelor, astfel încât animalele să nu mai vină după mâncare. De asemenea, le poţi pune mâncare undeva mai sus în pădure sau eventual să montezi garduri slab electrificate pe traseele lor", a declarat Adina Vălean.

Europarlamentarul PNL a mai afirmat că a discutat cu reprezentanţii Comisiei Europene şi că aceştia au avertizat să nu întreprindem astfel de măsuri până nu există un plan clar de management al populaţiei urşilor.

"Sunt complet împotrivă şi ar fi o dovadă de necivilizaţie să vii cu astfel de măsuri", a precizat Adina Vălean.

Ministrul Mediului, Graţiela Gavrilescu, a afirmat pe 4 iunie, la Ploieşti, că ia în calcul emiterea unui ordin de ministru privind vânătoarea urşilor, dacă va fi nevoie de un astfel de act.

Ea a spus că a discutat cu ONG-uri şi cu autorităţi locale pentru a lua măsuri pe termen mediu şi lung în privinţa inventarierii urşilor.

Ministrul Mediului a declarat că siguranţa cetăţenilor este foarte importantă, dar şi protejarea populaţiei de urşi. Gavrilescu a adăugat că, potrivit documentelor, în România ar trăi aproximativ 6.500 de urşi, însă, în relitate, este posibil ca numărul acestora să fie cu până la 3.000 mai mare.

Graţiela Gavrilescu a precizat că s-a adresa miniştrilor Mediului din alţe ţări pentru a identifica dacă respectivele state ar fi dispuse să primească, prin transfer, urşi din România, dar nu a primit niciun răspuns pozitiv.


Citeste mai multe despre   

















1283 vizualizari

  • +3 (13 voturi)    
    Sotia lui kkrau (Duminică, 17 iunie 2018, 19:56)

    un domn [utilizator]

    Isi indreapta atentzia spre un alt mandat de europarlamentar? Cel care se incheie l a umplut cu praf
    • +5 (5 voturi)    
      Dar are dreptate pe fond (Luni, 18 iunie 2018, 14:37)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Comisia Europeana ar deschide un infringement impotriva Romaniei. Nu poti sa omori ursii doar ca sa mai castige mafie PSD un ban. Ca de fapt asta vor, vor sa mascheze vanatoarea de trofee (interzisa in Europa) prin acest ordin care ar distruge biodiversitatea.
      • 0 (0 voturi)    
        Ti am Dat Plus pentru Elocinta (Luni, 18 iunie 2018, 19:26)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

        Pot sa te intreb altceva? Dece Madame de kkrau NUMAI in 2018 A Pomenit de asa ceva? De ce NU a militat de la Inceputul Mandatului? Chestiunea este Actuala de la data de 01.01.1990, sau in primele ore dupa impushcarea lui Ceaushescu
  • -13 (21 voturi)    
    asta (Duminică, 17 iunie 2018, 19:56)

    martel55 [utilizator]

    ne crede prosti? pai ce treaba are CE cu gesitoanrea faunei?toate atrile vestice au exterminat de mult carnivorele mari si acum vin sa ne dea noua lectii? sper ca ministerul sa nu cedeze la aceste presiuni inadmisibile si sa ia masurile care s eimpun pentur gestionarea corecta a popualtiei de ursi, astfel icnat aceasta sa nu depaseasca numarul care pate fi sustinut de habiatat si sa conduca la intrarea anumalelor in localitati cum se intampla acum
    • +15 (17 voturi)    
      prostul nu e prost destul... (Duminică, 17 iunie 2018, 21:06)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Toate tarile vestice fac eforturi mari sa pastreze ce le-a mai ramas din fauna salbatica. Noi suntem intr-o pozitie unica si am putea castiga miliarde din turism daca am sti sa o exploatam.
      Ce facem in realitate? Taiem padurile si le vindem pe nimic la unguri si austrieci, care ne vand inapoi produsele finite, lasam cativa amarati de ciobani analfabeti sa faca praf pasunile montane pentru un venit de zeci de ori mai mic decat ce am obtine din turism. Distrugem toate raurile de munte cu mini-hidrocentrale care produc (toate la un loc) mai putin decat o singura "ferma" de eoliene plasate pe o platforma maritima. Pana si Delta Dunarii este sistematic distrusa cu agricultura cu pesticide, desi ar putea deveni principala destinatie eco-turistica din Europa.
      Ultimul stinge lumina..
      • -10 (10 voturi)    
        hei (Luni, 18 iunie 2018, 3:57)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Da o sa vina turistii ca sa fie mancati de ursi.
        As aduce insa turisti chinezi sa rezolvam problema cainilor vagabonzi.
        • +6 (8 voturi)    
          Bietii ursi (Luni, 18 iunie 2018, 9:20)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui john70

          De cate ori ai vazut ursi pe munte? Turismul in grup duce spre zero sansele de a intalni un urs. Ursii vor evita pe cat posibil contactul cu oamenii. Problemele apar cand idiotii omoara ursoaica si lasa puii sa creasca singuri. Puii vor alege singura cale posibila pentru a supravietui - gunoaiele de la marginea localitatilor.
          Asta pentru ca omul vaneaza trofee. Daca se poate, cel mai mare urs!.. In natura, toata povestea asta se intampla fix pe dos - moare exemplarul cel mai slab adaptat sau mai batran.
      • -4 (8 voturi)    
        De acord, doar ca... (Luni, 18 iunie 2018, 11:56)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Acele tari vestice care fac eforturi sa-si protejeze fauna au refuzat sa relocheze ursi din Romania, unde populatia lor este mai mare decat poate mediul sa sustin. De acord cu despaduririle, cu bataia de joc de natura, etc, TOTAL de acord, insa realitatea este ca occidentalii au refuzat ursii din Romania.
        • +4 (4 voturi)    
          Fapte, nu vorbe.. (Luni, 18 iunie 2018, 13:31)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

          1. Cine, cand si unde a refuzat?.. Sa vad si eu declaratiile oficialilor europeni, nu minciunile disperatilor de la udmr care si-au vandut padurile si acum vor sa faca bani exterminand animalele salbatice. Gandeste-te cat de penibila e minciuna - de ce ar refuza o tara ca Suedia sau Norvegia ursii, daca si la ei se vaneaza anual pe cote si se fac bani buni din asta?..

          2. Cine numara ursii? Aia care vor sa primeasca cota cat mai mare de vanatoare pentru ca apoi vand cu zeci de mii de euro fiecare exemplar?.. Te plimbi zile in sir in muntii Rodnei si nu vezi picior de urs. In schimb vezi taietori de lemne inarmati...

          3. Cine stabileste cat ursi poate sustine mediul? Taie dorel padurea din spatele casei, isi lasa animalele sa pasca prin toate poienile, pune o scandura pe post de gard si apoi se supara ca vine ursul?..
          • -1 (1 vot)    
            link (Luni, 18 iunie 2018, 15:16)

            CezarN [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            http://informatiahr.ro/problema-ursilor-trebuie-rezolvata-de-fiecare-stat-in-parte/
            • +1 (1 vot)    
              dupa cum spuneam.. (Luni, 18 iunie 2018, 17:14)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

              http://www.face.eu/about-us/resources/news/press-release-coexisting-with-large-carnivores-challenges-and-solutions

              si e o asociatie de vanatoare.. :) cum o fi ajuns presedintele de CJ sa caute tocmai acolo solutii? doar nu o sa sustina exportul ursilor cand tocmai ei sunt cei care vor sa-i impuste!?..
  • -7 (17 voturi)    
    Aha (Duminică, 17 iunie 2018, 19:57)

    mitg [utilizator]

    De cand e vanatoarea competenta exclusiva sau impartita cu CE?
  • +10 (10 voturi)    
    Buna dimineata, am crezut ca hibernati in miros... (Duminică, 17 iunie 2018, 20:05)

    Plagarus [utilizator]

    ......de Crini.
    Opinia este altfel corecta, dar cam putina implicare fata de jaful din padurile romanesti.
  • +11 (11 voturi)    
    E clar, Primul Pescar al tarii (Duminică, 17 iunie 2018, 20:13)

    scaraotchi [utilizator]

    intentioneaza sa-si adjudece si pozitia de Prim Vanator...!
    Nea Nicule, nea Nicule, in mainile cui ne-ai lasat...?!

    PS. Macar de l-ar numi pe Ciordache ''Haitas Principal'', am avea o mica consolare.

    Ursul iarta omul care face pe mortul, nu pe prostul...!
  • -8 (16 voturi)    
    Ursii Europei (Duminică, 17 iunie 2018, 20:18)

    AdrianBorza [utilizator]

    Cand ultimul urs care a trecut granita din Italia in Austria a fost vazut pe langa un sat, a fost impuscat pe loc, fara comentarii, fara aprobari, fara lamentari. Si era singurul din intreaga tara, dar au considerat ca viata locuitorilor era mai importanta decat a ursului care ii punea in pericol.
    La noi poate sa moara un sat intreg, ursul e sfant. Ce zi in calendar are ursul?
  • -4 (14 voturi)    
    Da' cati ursi sunt in CE, sau cata a acceptat CE (Duminică, 17 iunie 2018, 20:33)

    CezarN [utilizator]

    Taci din gura, fato! Dar catti ursi sunt in Austria, de exemplu? Pai, cam nici unul. Cum naiba CE nu accepta vanatoarea? Dar cati ursi a preluat UE din Romania? Niciunul!
    Nu ca as fi de acord cu vanatoarea(eu as desfiinta vanatoarea, ca sport si recreere, total) insa m-am saturat pana peste cap de liingai la fundul Europei ca tine
    • -6 (12 voturi)    
      din tzarile civilizate au disparut (Duminică, 17 iunie 2018, 23:09)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      ursii badarani, neciopliti.
  • +4 (4 voturi)    
    hmm (Luni, 18 iunie 2018, 8:04)

    toxx [utilizator]

    de dat din trompeta oricine poate, dar madam SI face ceva in privinta asta de pe scaunul ala ? just asking, retoric. Poate madam gavrilescu ar trebui sa opreasca defrisarea padurilor, care duce la destabilizarea habitatului acestor ursi, care sunt nevoiti sa coboare spre orase de FOAME pentru ca nu mai au padure ? doar aia prin kamceatka mai omoara ursi pentru fiere (100g = 2500$ in China) si blanuri, dar nici acolo nu o face statul, ci braconierii.
  • -4 (4 voturi)    
    asasinii de ursi nevinovati (Luni, 18 iunie 2018, 13:35)

    nicnicnic [utilizator]

    Fara exceptii, grupati sau nu in false organizatii de aparare a animalelor, "iubitorii" de animale manifesta un dispret imens fata de om.
    Ca si aici.
    "Necivilizatia" omoara ursii, zic ei. In tarile europene civilizate exista foarte putini ursi, iar la romanul necivilizat ursii prospera. Cum vine atunci asta cu "dovada de necivilizatie"(Oare exista cuvantul "necivilizatie"? Verificati.)?
    Daca exista prea multi ursi(alta problema n-ar fi, exact ca la cainii vagabonzi, daca n-ar avea dinti si gheare, dar au!) si cuiva ii este drag de ei si de oameni nu, sa nu-i ucida: sa faca rost de bani, sa-i convinga pe cei civilizati, englezi, francezi, germani, etc., sa primesca in dar de le noi 3.000 de ursi.
  • 0 (0 voturi)    
    tzara maidanezilor (Luni, 18 iunie 2018, 23:31)

    nash pandelica [utilizator]

    acuma, si ursi maidanezi.