Tăriceanu: Statul paralel ne pune la încercare chiar și curajul

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 iunie 2018, 20:56 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres (editat)
Președintele ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, a transmis sâmbătă liderilor formațiunii reuniți la Iași că, la 30 de ani de la Revoluție, țara se confruntă cu un sistem, statul paralel, care pune la încercare chiar și curajul multora, catalogând lupta anticorupție ca fiind una politică, transmite Mediafax.

"Împreună ne-am asumat un rol dificil, și anume acela de a milita în continuare pentru respectul față de drepturile și libertățile individuale, element care ar putea să pară nefiresc la 30 de ani de la căderea regimului comunist, dar statul paralel care s-a instaurat în România în ultimii 10 ani, începând din mandatul președintelui Băsescu, ne pune extrem de mult pe gânduri și ne pune la încercare chiar și curajul. Noi ca partid liberal am fost singurii care am avut curajul să ridicăm glasul împotriva abuzurilor care au avut loc în ultimii ani în justiție, cu precădere, în zona a ceea ce înseamnă oficial lupta împotriva corupției. Din păcate, lupta împotriva corupției în România s-a transformat într-o luptă politică de eliminare a persoanelor incomode de pe scena politică românească", a declarat Călin Popescu Tăriceanu, în mesajul transmis la Conferința Județeană de Alegeri Iași, acolo unde Varujan Vosganian a fost desemnat președinte al organizației.

Tăriceanu a îndemnat liderii ALDE, aflați la Iași, să se organizeze astfel încât să obțină un scor mai bun decât liberalii la alegerile viitoare, dar să nu uite țelul formațiunii.

"Ne-am asumat acest rol de a încerca să aducem corecțiile necesare și cred că acest demers ne definește în mod categoric în momentul de față ca singurul partid autentic liberal din România", a mai declarat Tăriceanu.


Citeste mai multe despre   

















1982 vizualizari

  • +25 (27 voturi)    
    Intrebare (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 21:17)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Senatul are cumva in schema de personal si un psihiatru? Pare ABOSOLUT necesar...
    • +2 (2 voturi)    
      De parca Tariceanu a avut vreodata curaj (Duminică, 17 iunie 2018, 12:35)

      DuieMragnea [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Sa fim seriosi, asta e o femeie mai mare decat alea care se marita (insoara?) cu el pentru bani.
  • +7 (7 voturi)    
    Ați furat ca proștii și ca nesimțiții (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 21:17)

    Spiky [utilizator]

    V-ați crezut mai presus de lege și acum vă bagă justiția la Bulăul Domnesc, și voi vă dați asupriți. Sunteți niște nesimțiți, băi comuniști scorojiți!
  • +8 (8 voturi)    
    Adica v-ati ca..cat in colanti si nu prea (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 21:23)

    scaraotchi [utilizator]

    va mai ies pasii de defilare...?
  • +7 (7 voturi)    
    nenea Tăre fără de curaj (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 21:23)

    cladob [utilizator]

    adică un politician hoț nu trebuie urmărit de justiție fiindcă e ales, e om politic, liberal.
    Păi de ce mai avem nevoie de justiție ?

    Oricum de cand esti in politica, in parlament atranat de un fir, nu s-a dezvoltat deloc tara, cu exceptia conditiilor matale de trai

    Uite, din orase bombardate, industrie la pamant si un razboi care i-a dus la sapa de lemn, cum a reusit Germania in 20-30 de ani sa fie una dintre cele mai mari economii din lume ? si voi vorbiti de baliverne, state paralele si istorii recente ?

    ai grija Taricica EURO 5 ca melancolici incapabili ca tine care taie frunza la caini vor fi uitati repde.. ce mare va fi ziua cand vei fi plecat de pe scena politica
  • +23 (25 voturi)    
    Motocicleanu soldat URSS (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 21:38)

    un domn [utilizator]

    Vorbeste de Statu Paralel
    • +9 (9 voturi)    
      Rugaminte (Duminică, 17 iunie 2018, 0:26)

      Lu48 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Nu-i mai spuneti "motocicleanu" !
      S-ar putea simti lezati multi motocicilisti care nu au nicio vina.
      I se potriveste mult mai bine "Pinocchio cu barba albastra" !
      • +2 (2 voturi)    
        Mea Culpa (Duminică, 17 iunie 2018, 12:22)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lu48

        Te rog sa remarci formularea Motocicleanu in loc de Motocicleanului, este similar cu DUamna Gabi in loc de doamna
  • +8 (8 voturi)    
    Saracul miliardar ce se mai caina (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 21:54)

    Dalinar [utilizator]

    A facut avere din furaciuni, in ciuda Statului Paralel, tara e distrusa, hotii prospera, asta merita ridicat in furci!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Stat? (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 21:55)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    `Statul` ca atare nu exista. Intrebati pe cineva cu limba franceza `obiectiv`.
    A fost o reclama cu `ce-ti ofera statul`, si a fost cea mai elocventa .
    Statul e o stare, dupa definitie.
    Nu e nimic altceva.
    Jigodiile astea care se pretind `din stat` sunt exact paraziti, viermi, daunatori, samd.
  • +7 (7 voturi)    
    ALDE partid liberal ? (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 22:04)

    Rahan5 [utilizator]

    Atunci de ce impreuna cu PSD -ul sustine taxe mari pentru economie: contribuția la pensii (CAS) și contribuția la sănătate (CASS), + TVA .?
    ALDE nu e un partid liberal. ALDE sustine un stat cu o birocratie stufosa platita masiv cu bani impozitati.
    ALDE urmareste subordonarea individului pretentiilor mari de impozitare ale statului. Deci n-are nici o legatura cu libertatea individului.
    In plus ALDE doreste ca hotii care dau bani la partid
    sa ramna in libertate. Deci, inca o data ALDE nu e un partid liberal, pentru ca orice liberal isi doreste arestarea hotilor.
    ALDE, este ca ideologie un Partid Balama de Centru, care penduleaza de la centru-stanga la centru sau centru-dreapta in functie de Partenerul de Guvernare si la ce ciolan are acces prin intrarea la Guvernare.
  • +6 (6 voturi)    
    Mai schimbati (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 22:24)

    vasile-roaita [utilizator]

    Mai schimbati dracu placa aia ca deja ne-am saturat. Nu aveti subiecte mai "arzatoare la ordinea zilei"? Inflatia si altele mai importante? Sau de incompetenti ce sinteti o dati mereu cu statul paralel
    • +3 (3 voturi)    
      pai, (Duminică, 17 iunie 2018, 8:40)

      Mecelalalt [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      voiam sa zic ca le-ea ramas imaginatia, da' bag sama ca si asta-i rasuflata!
  • +6 (6 voturi)    
    Un lucru trist (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 22:28)

    kthor7 [utilizator]

    Romania abunda de prosti care-si fac reclama si de analfabeti care-i cred destepti si eroi. Romania o tara pierduta in secolul 14, un fel de tara bananiera in care bandele care-si fac nevoile in sant sunt dotate cu arme si casetofoane legate de gat. O tara care nu-si va reveni deloc. Ba chiar se va pierde si va disparea in ciuda unor tampiti care cred ca traditia inseamna muzica populara de la Olt.
  • +7 (7 voturi)    
    Paralel cu realitatea (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 22:36)

    clencix [utilizator]

    Statul paralel al lui este democrația care nu il lasă sa ia toată puterea. Demult, de la bilețelul rosu avea tendința de a calări justiția, ca nu ii răspundea la comenzi. Ca sa-i faci, unii nu au ieșit din epoca de aur, când kentul și cafeaua rezolvau tot. Acum kentul si cafeaua sunt pe toate drumurilei, dar el vrea serviciile gratis.
  • +5 (5 voturi)    
    Statul paralel cu buda turceasca (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 22:40)

    robert.b [utilizator]

    Acest "stat paralel" v-a pus la incercare inteligenta. Si ati pierdut lamentabil...

    ///
  • +7 (7 voturi)    
    "acest demers ne defineste" (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 22:41)

    ostrogotul [utilizator]

    Asta r sinurul lucru care va defineste:Lupta impotriva Justiei. Halal partid liberal. Oricum, tu si Dragnea ati reusit un lucru foarte important: sa ma scoateti la vot. Sper sa nu mai prindeti parlamentul, ticalosilor
  • +6 (6 voturi)    
    Hoțul cu prostul (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 22:45)

    Bolsevicul [utilizator]

    Când îi văd pe stimabilii președinți ai celor două camere, mereu îmi vine în minte zicala ”s-a-ntâlnit hoțul cu prostul”. Dintre domnii Dragnea și Tăriceanu este mai mult decât evident și care este hoțul și care este prostul.
  • +7 (7 voturi)    
    ma intreb (retoric) (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 22:47)

    MoemBius [utilizator]

    daca ar fi posibil ca acest specimen Motocicleanu Razgandeanu Multi Nevesteanu cum ar outea sa si puna la incercare ceva ce pur si simplu NU ARE
    In loc de Psihiatru ar fi bine sa trimita o brigada antidrog la Parlament
    Sigur tov cu pricina nu trece de test fara sa fie depistat pozitiv
  • +6 (6 voturi)    
    Halucinatii aldiste (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 23:08)

    XtrO [utilizator]

    Mai bosorogule, te-ai ramolit definitiv! Te bantuie stafii, psihoze stranii cu tot felu' de neveste, state paralele, martieni, reptilieni... Du-te mai batrane la azil, lasa-ne pe noi astia, care ne dorim o Romanie sanatoasa la cap sa facem ce avem de facut, ceea ce e normal si corect, nu sa muncim pe rupte ca sa aveti voi ce fura! Mars!
  • 0 (0 voturi)    
    Mihaela! (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 23:20)

    aresul [utilizator]

    Formal, oamenii au fost pe Luna. Informal, au fost cu satelitu'. Formal, WTC si Pentagonul au fost lovite de teroristi. Informal, sauditii si evreii au organizat pretextul destabilizarii tarilor arabe aliate impotriva statului Israel. Formal, in '90 a fost Revolutie in Romania. Informal, patronii Corporatiei si-au extins imperiul. Formal, lupta anticoruptie din Romania este de buna credinta. Informal, este o operatiune de inlocuire a conductei investitiilor. Formal, Elena Udrea a fost trimisa la racoare. Informal, a fost deplasata in locuri calde.
    Formal, Tariceanu este presedintele Senatului Romaniei...trebuie sa stiu...daca la urmatoarele alegeri il votam pe Tariceanu, cine iese presedinte? Formal, vorbeste prea mult despre lucruri informale.
  • +5 (5 voturi)    
    cit de senil poate fi un om? (Duminică, 17 iunie 2018, 3:50)

    Coco Whistle [utilizator]

    ei au pozitiile cheie in stat, fac parte din grupari cu scopuri secrete care sint in afara constitutiei, sar rindul la coada ca sint parte a unui sistem paralel cu regulile decentei si ale normalitatii. da, statul paralel e unul in care se cere decenta dar ce poti cere celor care sint asistati de atitia ani?
  • +5 (5 voturi)    
    Popeasca e libertina, nu liberala ! (Duminică, 17 iunie 2018, 5:50)

    Duie Mragnea [utilizator]

    Nimeni nu minte ca Popeasca Taricioaica ! Nici Latrina 3 nu tine pasul cu ea... Dracnea e mic copil pe linga maestra minciunilor coclite !
  • +6 (6 voturi)    
    Sobolan rosu (Duminică, 17 iunie 2018, 6:15)

    Captain Obvious [utilizator]

    La asta m-as bucura și dacă ar face justiția abuzuri, numai să îl văd la colț.