Dragnea a găsit „dovada” că Iohannis vrea să destabilizeze CCR. „În America, președintele era băgat în anchetă imediat”

de Redacția     HotNews.ro
Vineri, 15 iunie 2018, 21:23 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea
Foto: Captura Facebook
Liviu Dragnea îl acuză pe președintele Klaus Iohannis că încearcă să destabilizeze Curtea Constituțională, după decizia privind revocarea șefei DNA, șeful PSD susținând că o dovadă în acest sens este întâlnirea dintre consilierul prezidențial Simina Tănăsescu și judecătorul CCR Petre Lăzăroiu.

"În America, (...) cred că acea doamnă era invitată imediat undeva să dea nişte explicaţii şi preşedintele era băgat în anchetă imediat", a declarat Liviu Dragnea, la Şcoala de vară a Tineretului Social Democrat, care are loc la Neptun, potrivit Agerpres. 

El a susţinut că se încearcă destabilizarea Curţii Constituţionale a României.

"Adică CCR, care este printre puţinele instituţii pe care încă nu le au în buzunar şi care a început să îi deranjeze, trebuie să fie şi aia destabilizată pentru că nu mai execută comenzi. Deciziile CCR pe unii ne supără, pe alţii îi bucură, depinde cum privim. Noi, PSD, am întreprins vreo acţiune, am luat vreo măsură atunci când, în 2012, CCR a adoptat acea erată şi votul a 7,4 milioane de români a fost anulat? Nu au făcut nimic, doar au fost supăraţi şi au criticat, doar atât. CCR a spus că Legea referendumului este constituţională, dar peste un an a făcut ceva? Nu, este totuşi CCR şi asta trebuie destabilizată pentru că l-a deranjat pe rege", a spus Dragnea.

Judecătorul CCR Petre Lăzăroiu a declarat, vineri, pentru AGERPRES, că a fost chemat de unul dintre consilierii preşedintelui Klaus Iohannis, care i-ar fi comunicat că şefului statului i se cere imperios de către o asociaţie emiterea unui decret de revocare a sa din funcţie.

"M-am întâlnit cu doamna Simina Tănăsescu (consilier prezidenţial - n.r.), la cererea dânsei. Am fost la Facultatea de Drept, unde avea examene. M-a rugat prietenos să vin până la dânsa că are o misiune ingrată. Mi-a spus: uite, am hârtia aceasta (o cerere de la Fundaţia VeDem Just, prin care solicită preşedintelui CCR, Valer Dorneanu, să pună în discuţie mandatul lui Petre Lăzăroiu - n.r). Zic: ştiu, e o aberaţie, circulă de vreo două săptămâni, eu nu iau în consideraţie. Păi da, dar zice: preşedintelui i se cere imperios să se emită un decret. Cu ce obiect? Păi, decret de revocare a ta. Zic: ştii bine că nu are niciun temei, nu are nicio prerogativă. Da, dar suntem în situaţia în care, dacă nu emite acest decret, ne dă în judecată respectiva asociaţie, dacă îl emite ne dai tu în judecată. Eu am zis: bineînţeles că aşa va fi", a relatat Petre Lăzăroiu.

Potrivit Administraţiei Prezidenţiale, consilierul prezidenţial Simina Tănăsescu a avut o discuţie tehnică, fără implicarea Instituţiei preşedintelui României, cu judecătorul Petre Lăzăroiu despre solicitarea asociaţiei civice VeDem Just.

"Consilierul prezidenţial doamna Simina Tănăsescu s-a întâlnit joi, 14 iunie, cu judecătorul Petre Lăzăroiu la sediul Facultăţii de Drept a Universităţii Bucureşti pentru a-i înmâna acestuia două cărţi de specialitate pe zona dreptului financiar. (...) A avut loc o discuţie pur teoretică pe marginea solicitării asociaţiei civice VeDem Just, o discuţie tehnică, între doi profesionişti de drept constituţional, care nu a implicat în niciun fel Instituţia preşedintelui României. Drept urmare, sunt complet neadevărate şi nefondate orice fel de speculaţii sau insinuări cu privire la eventuale presiuni exercitate asupra judecătorului Petre Lăzăroiu", arată Administraţia Prezidenţială. Potrivit sursei citate, în aceste zile, consilierul prezidenţial Simina Tănăsescu se află în concediu de odihnă pentru că desfăşoară activităţi didactice



















2579 vizualizari

  • +17 (21 voturi)    
    in america (Vineri, 15 iunie 2018, 21:41)

    liviu_ [utilizator]

    ccr nu sunt slugile parlamentului
    in america nu schimba un interlor coduriple panale dupa bunul plac
    in america nu isi permite nici macar thrump sa vorbeasca toate aberatiile la tv...
    dar na... luam doar ce ne convine... asa fac mafiotii...
    • +13 (15 voturi)    
      In SUA se luau masuri poate? (Vineri, 15 iunie 2018, 22:45)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Poate in America se luau masuri si nu se ajungea la un judecator care sa fie ilegal pus in functie?
      In America daca CUMVA, totusi, se ajungea PRIN ABSURD in aceast situatie, isi dadea instantaneu demisia de onoare impreuna cu seful CCR?

      Eh, intrebari retorice...
    • +1 (1 vot)    
      in SUA (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 18:25)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      dragnea era deja de doi ani in puscarie.
  • +16 (18 voturi)    
    Minte-maaa, minte-ma frumos...Dedicatie pt Dragnea (Vineri, 15 iunie 2018, 22:03)

    Gryphus [utilizator]

    Dragnea in nesimtirea lui de taran ii minte si pe micii COMUNISTI ca in 2012 PSD n-ar fi facut 'nimic' impotriva CCR


    doar Antena 3 si Romania TV invitau PSD-istii in strada sa-i masacreze pe judecatorii CCR...in rest nimic.

    si sa nu uitam ca acea asa zisa 'erata' a fost necesara tocmai pt ca un PSD-ist din CCR a scris cu totul altceva decat a hotarat plenul CCR.

    plenul a decis ca fara votul a 50% +1 dintre alegatori referendumul e INVALID iar PSD-istul a scris ca de fapt romanii din strainatate nu conteaza la vot desi CCR nu a spus asa ceva.

    deci PSD a incercat sa distruga din interior deciziile CCR. Atunci trebuia arestat Dragnea, judecatorii CCR numiti de PSD si altii...pt inalta tradare
    • +4 (4 voturi)    
      Intalnire ciordache morar (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 11:21)

      Alynna [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Dar de întâlnirea ciordache (cu hârtii in mâna) cu Daniel morar ( o mare dezamăgire) ce spui mai Liviu (adică CEO de GIO grup infracțional organizat )

      https://m.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/foto-florin-iordache-la-masa-cu-daniel-morar-judecator-la-curtea-constitutionala-si-fost-procuror-sef-al-dna-846083
  • +13 (15 voturi)    
    Ce sa destabilizeze? (Vineri, 15 iunie 2018, 22:03)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Gruparea majoritar securista care si-a anexat numele de CCR? Păi acolo sunt trimisi de voi cei mai jegosi juristi poitruci , slugile voastre si cei dintâi aparatori ai statului mafiot.
  • +12 (14 voturi)    
    caraghioslac!!!!! (Vineri, 15 iunie 2018, 22:06)

    asada [utilizator]

    Nerusinarea lichelei nu are limite !!!! Dupa ce a fost aplaudat de asistatii sociali adusi cu arcanul la Bucuresti si simtind ca i se strange funia la par pe 21 iunie, nu face decat sa ameninte in stanga si dreapta pe oricine i se opune, cu o virulenta care tradeaza borfasul de ultima speta !!!!
  • +9 (9 voturi)    
    acum america, (Vineri, 15 iunie 2018, 22:34)

    yellowdog [utilizator]

    si daca iti ies jocurile pe urma rusia sau nord corea...
  • +9 (9 voturi)    
    Dragnea (Vineri, 15 iunie 2018, 22:42)

    Tomy007 [utilizator]

    In America aveai de mult scaunul electric pregatit!
  • +12 (12 voturi)    
    Dragnea (Vineri, 15 iunie 2018, 22:43)

    Rahan5 [utilizator]

    daca gandeste ca sobolanii nu ajunge nicaieri.
    In SUA procurorii se voteaza de catre populatie, si in nici un caz nu sunt demisi de un minsitru de Justitie numit de Congres.
    Din ce stiu, Congresul nu numeste si nu demite Judecatori si Procurori, cum se intampla in Romania.
    Tudorel Toader nu e altceva decat reprezentantul decizional in Justie a Majoritatii Parlamentare (adica hotii de la Putere).
  • +9 (9 voturi)    
    in america (Vineri, 15 iunie 2018, 22:59)

    keiser_soze [utilizator]

    erai deja impuscat pina acum de vreun sniper scos din minti de tampeniile tale !!! Clar ?
  • +7 (9 voturi)    
    In America (Vineri, 15 iunie 2018, 23:40)

    vasile-roaita [utilizator]

    Si nu numai, cei ca tine si Moliceanu imfundau de mult puscaria.
  • +4 (6 voturi)    
    mai exact (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 1:20)

    Claudiu0908 [utilizator]

    Unde mai exact in america? In brazilia dragneao?
  • -4 (6 voturi)    
    Gura pacatosului (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 3:29)

    Setalcott [utilizator]

    Trump poate fi hartuit prin inalte curti cat vor ele. Iohannis nu, ca e liberal de-al nostru.
  • 0 (2 voturi)    
    Am o rugaminte, (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 14:14)

    Rescator [utilizator]

    Nu-l mai numiti pe acest Dictator atins de megalomanie si paranoia cu numele din buletin.
    De ieri el este Liv Jong Unu, creatorul Coreeii de
    Nord din Carpati.Prost,repetent,hoțoman,șpagar,
    dar l-am lasat sa ne distrga.
  • +1 (1 vot)    
    livache (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 19:47)

    costelm [utilizator]

    intr-o tara normala sobolanul asta nu ar putea vorbi decat dupa gratii si intre anumite ore